Jump to content
Inks

Hüppeliiges

Recommended Posts

Tere!

Kas oskab keegi nõu anda? Kukkusin suvel ja rebestasin hüppeliigese kõõlused. Jalg oli kipsis 3 nädalat. Loomulikult kasvas kõik kokku ja praeguseks käin peaaegu normaalselt. Peaaegu sellepärast, et kui olen pikalt ühes asendis, siis liikuma minnes tunnen kerget ebamugavust, nagu oleks liiges jäik. Käisin enne õnnetust üsna aktiivselt jõusaalis (2-3x nädalas), ning spordi ärajäämine on ka minu kehakaalu tublisti kergitanud (+20 kg). Tegin peale kipsi äravõtmist jalaga harjutusi,. mida ravikehakultuurikabinet soovitas, teen neid siiamaani, aga liigesega on midagi teisiti kui enne õnnetust. Jala välisküljel ja esiküljel oleks nagu takistus ees, kui tahan kükitada kannad maas, siis ei anna liiges järele, paindub ainult kuni teatud maani.

Siit küsimus: kas teha trenni aktiivsemalt, et liiges liigutades läheb normaalseks? Ma pole julgenud jõusaali tagasi minna siiamaani (võibolla on see ka mingi "kiiks", millest tuleb lihtsalt üle saada).

Kas ma võin suruda end kükki kannad maas ka jõuga, kartmata, et midagi ära rikun?

Kas on kellelgi midagi taolist olnud ja mis siis on saanud, kas liigutamisega korda või kirurgiliselt?

Ootan vastuseid!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ära jõuga hakka pressima, st kasuta alguses klotsi kandade all, tee samal ajal venitusi palju, et jäika liigest elastsemaks muuta, küll ta oma esialgse painduvuse taastab. Varu kannatust, muidu vigastad end uuesti.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sama lugu siin, olin enne seda samuti 2a. jõusaalis käinud ja siis selline trauma. Võttis kurvaks küll, aga igal asjal on ka teine ots, sellest lõpus. Nüüd aga mõned soovitused ja tähelepanekud;

* Miski pole nii hull, kui alguses paistab !

* Üldhaiglate traumapunktid on "loomaaia"

filiaalid...

* Peale "loomaaiast" saadud kipsi, ei ole kõik OK!

* Näita, räägi veel 2-3 arstiga (spordiarst, kirurg)

* 90 % juhtudest on kips valesti pandud

(hüppeliiges pole külgede poolt toestatud)

* Ära mine kõige tuntuma spordiarsti

juurde. Sinu oma raha eest, sulle plaanitud 15

minutist, tegeleb ta sinuga 3 ja ülejäänud aja

annab mobiilga nõu a`la erkinoolele.

* 3 aastaga 20 kg juurde võtnud nooruke

perearst ei ole spordiarst, ennustab sulle

sportliku karjääri lõppu.

* Otsi üles rublaajal hariduse saanud

pensionieelikust kirurg, kes on selliseid

vigastusi ka siis ravinud, kui marlit ja kipsi

lihtsalt ei olnud!

* Kuni kannad kipsi(mina 4 nädalat), oled sa

sportlane edasi, spordiala nr. 1, on MALE ja

nr. 2, on KABE.

* Kipsis jalale maitseb hästi; rasvane kala, sibul

ja petersell ning toidulisand, glükoosamiin

a`500 mg päevas.

* Kui kips ära, on spordiala nr.1, JALGRATAS,

nr.2, UJUMINE, nr.3 MALE.

* Jutud, et jõusaal ei ole hea, ei pea paika, ise

ronisin nädal peale kipsi kohale ja 2 nädalat

tegin 25 - 30% raskustega, traumale eelnenud

perioodist, kerge valu piirini(valehäbi suru

maha, Sina pead selle jalaga elu lõpuni elama)

* 8 nädala pärast olin saavutanud 75%, ikka

kerge valu piirini.

* Endiselt on spordiala nr.1, JALGRATAS,

nr.2, UJUMINE, võrdselt JÕUSAALIGA.

KOLMIKHÜPE ei ole veel sinu ala!

* Minu jaoks on asja kõige paremini edasi

viinud säärepink istudes, ka nüüd kerge valu

piirini, kuigi raskused on juba + 30 %

vigastusele eelnenust. Kipsist on 6 kuud.

* Pealesunnitud puhkus (5 nädalat) tuli

suurepäraselt kasuks, lihas on heas

toonuses, kõik jõunäitajad on kasvanud

* MALE ja KABE on ikkagi SPORT.

* Inks, homme lähed jõusaali!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aitäh! Kui palju toredaid vastuseid! Eriti tänan "klotsi" eest, see on tõesti hea mõte. Ja m.l.d. tore, et oma kogemusi jagasid. Ja Sul on õigus, kips oli tõesti valesti pandud, sellest kõik häda algaski.

Üks tähelepanek veel:

kuni kannad kipsi, oled tõesti sportlane, st ühejalahüpetes! (Parem jalg sai kõva trenni tuharalihasele, alguses oli harjumatu, pärast lõbu! Kuna oli suvi, siis käisin isegi rahvapeol ja hüplesin karkudel üle murumätaste.)

Pärast teie julgustust usun, et võin julgelt proovida uuesti jõusaali minna. Ilmselt oleks olukord juba parem olnudki kui oleksin kohe pärast kipsi proovinud trenni uuesti alustada, nagu m.l.d. Tubli oled!

Kui kellelgi on veel midagi tarka soovitada, siis ootan rõõmuga.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

HL sidemete rebendi korral 1.tõsta jalg üles ja pigista sõrmedega sääre ümbert kinni.2.aseta külmakott(lumi,jää)vigastatud kohale.Külma hoida min.3x10 min.NB!külmetuse/külmapõletuse oht.(külmaspreyd ei ole selleks sobilikud)3.aseta kompressioon ümber vigastatud koha.4.võid kasutada suukaudseid põletikuvastaseid ravimeid(Ibumax jmt.).Traumapunktis võid käia mõne päeva pärast siis kui olukord on stabiliseerunud,kindlustamaks ,et ei ole tegu luumurruga.Tavaliselt lüüakse aga jalg kohe kipsi ja pole enam kellegi asi mis seal edasi juhtuma hakkab....Treeni rahulikult-sidemetes on moodustunud ilmselt armkude ja se ei ole loomuliult nii elastne nagu terved sidemed-siit ka piiratud liikuvus.Jõudu taastumiseks

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere

Tegelen jõusaalitreeningute kõrvalt ka jalgpalliga ja olen mõlemal jalal 2 korda hüppeliigese välja väänanud.. nimelt hüppeliigesest on raks läbi käinud ja pärast seda umbes nädal karkudel enne kui saan hakata longates kõndima... paraneb kogu asi ligikaudu 2 kuud ( alguses kiirelt, pärast väga visalt). Olen alati esimestel päevadel pannud peale külma ja seda seni kuni paistetus järgi annab.. mingeid kreeme olen ka kasutanud, kuid, kas panen peale või mitte, tulemus on sama. Ja tõsiselt, kopp on ees sellest haavade lakkumisest, avastasin et mul on kodus selline ravim nagu arthrostop ja mõtlesin et hakkan seda sööma, äkki kiirendab paranemist.. ehk on keegi midagi sarnast kogenud ja oskab midagi soovitada kuidas õieti toimetada et paranemine kiirem oleks :/

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mnjaa. Hüppeliiges on lahe asi - ise olen ka sellest vigastusest kaks korda pidanud paranema - esimene kord parem, teine kord vasak jalg.

Kuidas mina oma jala korda sain - kontakteerusin füsioloogiga, kes minuga pea iga päev tegeles. Tegi massaazi, tegi sellele soojendust ning näitas ette harjutusi, mida sooritada iga päev. Ka katsin igal õhtul kuskil 30 minutiks jala parafiniga. Sulatasin parafiini, valasin ta plekkplaadi peale ning lasin tiba hanguda. Seejärel mätsisin ta ümber vigastatud koha ning sidusin veel sidemega kinni. See omakorda siis soojendas pikaajaliselt seda kohta ning kah aitas midagi kaasa.

Kerget teed selleks pole. Kõige kergem oleks vigastust ennetada - kandes korvpallimängimisel pika kaelaga jalatseid ning kaitsesidemeid.

Mida öelda? Mine spetsialisti juurde ning lase see räägib ning aitab asjale kaasa. Oma peaga pole vaja ratast leiutama hakata ning spetsialisti käe all saad kindlasti parema tulemuse.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Siinpool kuvarit istub mees kes jättis jalgpalli segipekstud hüppeliigese pärast pooleli. soovitan soojalt koheselt kipsi panna vähemalt neljaks päevaks. see pole naljaasi! täna käis mul jalg 2x liigesest väljas tänavapeal kõndides. usu mind, seda sa ei taha:)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Valus teema - hetkel vedelen kolmandat nädalat kodus, jalg kipsis. Põhjus - korvpall, maandumine teise mehe jalale. Tagajärg - murdunud luukene ja vigastatud pahkluu. Pole just kõige meeldivam tunne :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuna sa venitad hüppeliigese sidemeid, siis arthrostopist ei ole imo kasu. Kohe peale venitust tuleks külma peale panna, järgmine päev juba soojas hoida, muudest variantidest pole mina vähemalt kuulnud. Aga nagu Rebane juba ütles, profülaktika on kõige tähtsam, kossu mängides kanna kõrge säärega jalatseid või tõmba rõhksidemega kinni jalg, kui on juba mitmeid kordi venitatud sidemeid, hakkadki kergemalt jalga välja väänama. Ise kooli ajal kossu mängides väänasin küll oma 10x kumbagi jalga, lõpuks väänasin nii hullusti, et tõmbas veresoone puruks ja mõra tekkis ka ja kuu aega oli kipsis, päris terveks polegi saanud. Peale seda alles õppisin asjast :) ja nüüd tõmban alati rõhksidemega kinni hüppeliigesed enne mingit actionit.

Muudetud kasutaja jorsik poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Valus teema - hetkel vedelen kolmandat nädalat kodus, jalg kipsis. Põhjus - korvpall, maandumine teise mehe jalale. Tagajärg - murdunud luukene ja vigastatud pahkluu. Pole just kõige meeldivam tunne :)

Pagan selle uue foorumiga - tahtsin natuke lisada teksti, kuid läks kuidagi kehvasti ...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aitäh seniste soovituste eest, külastan kindlasti mõnda spordiarsti niipea kui saan. Kuid edasised nõuanded ja jutud mida keegi kogenud ja kuidas ravinud on igati teretulnud, niiet andke aga tulla

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sooviks treenida ome hüppevõimet,aga ei tea kuidas.Hüpeliiges on mul ühel jalal nõrk.Olen paar korda selle välja väänand ja ühekorra isegi oli paigast.Ehk oskate aidata ja soovitada kuidas oleks kõige parem alustada treeningut et ei oleks jalgadel liiga palju koormust ja et treening kannaks ka tulemust...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

vist oleks kõige kindlam alustade kükkist hüppetega ..... ilma raskusteta ...... oma keharaskusega peaks see vigastatud hüppeliiges ikka hakama saama ..... ja kui tunned et on juba korras ja enam valu ei tee siis hakka alguses masinatel tegema ... kohe pole mõtet kang õlgadel mürgeldama hakata .... sääre masin peaks olema sinu lemmik siis ...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mõned päevad tagasi juhtus siis selline asi, et kehalise kasvatuse tunnis suutsin vigastada hüppeliigese sidemeid. Jalg pandi kipsi ja nüüd on tekkinud mõningad küsimused.

Nimelt kui nähti ette, et lahas peab olema 2 nädalat, aga kas mul on mõtet lahas mõni päev varem ära võtta, kuna enam lihtsalt ei seedi seda karkudega kõndimist?

Kui kips tõesti ära võetakse, mida ma siis vältima peaks? Ja kas kükkimisest ka pean loobuma mõneks ajaks?

Ja kas on ette nähtud ka mingi taastusravi, et tugevndada neid sidemeid?

Ette tänades,

Johannes!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olin sama vigastuse õnnelik omanik. 7 nädalat ei saanud käia ilma karkudeta, kui sul vähemaga läheb, oled õnnega koos. Nüüd, 2,5 aastat hiljem, on jalg IKKA valus. Treenima hakkasin läbi valu lihtsalt, esialgu oli jalg hüppeliigesest äärmiselt nõrk, aga läheb paremaks.

Hoia see lahas peal niikaua kui ette näidati, palju hullem on kui sa võtad enne ära ja vigastad uuesti. Peale kipsi ära võtmist hakka kohe venitama ja võid treenima ka hakata, aga KERGELT. Jalg on sul alguses nõrk, ei talu külgedele väändeid ja on äärmiselt ebakindel. Kükkimist ma väldiksin küll esialgu, kui, siis vast 30% maxist. Oluline on mitte viga teha uuesti. Aegamisi tõsta raskust ja küll jalg tugevamaks läheb.

Taastusraviks olekski trenn ja venitused, aga mõistuse piires!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Endal olnud hüppeliigeste vigastusi hulgim. Lõpuks oli 4,5 a tagasi ka operatsioon. Peale seda olen suutnud suuremaid jamasid vältida.

Kui vähegi võimalik, siis taastusravi: harjutused spetsiaalselt hüppeliigesele/labajalale sidemete ning lihaste tugevdamiseks ja tasakaalu arendamiseks. Aga nii, et valus ei ole. Tugisidet tuleb kindlasti kanda. Eriti võistluslikke spordialasid harrastades (pallimängud, jooks maastikul, võitluskunstid...)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

sul läks hästi. mul juhtus enne jõule maadlustrennis ka õnnetus. hüppeliiges pooleks, mõlemad jala nukid küljest murdunud ,jalg moondunud(tagurpidi) ja sidemed kaa kahjustada saanud.ootasin 30.min kiirabi. arstid tulid võtsid maadlusjalatsi ära ja viisid minema. haiglas selgus ,et jalaga sittad lood ja osakonnajuhataja teeb ainult selliseid oppe.osakonnajuhataja ei viitsinud kodunt välja tulla ja mind pandi palatisse. palatis seoti jalg nii valesti kinni ,et öö otsa lahas murdis jalga . magada ei saanud ja rohud ei aidanud. olin nats üle kuu voodis ja püsti seistes tahtis pilti tasku lüüa. Nüüdseks üle 2 kuu möödas ja eelmine reede võeti jalast need 3 traati välja. nüüd jalg jälle haige ja kodusel ravil.

soovitan jalal lasta rahulikult paraneda ja ütlen ,et karkudega on parem olla kui olla peaaegu poolteist kuud voodis.

Kui arst pole määranud ravi siis midagi erilist ei ole vajalik tehagi. kui võimalik siis õhtuti võta jalg lahti , leota kuumas vees ja võid püüda natuke liigutada aga üldiselt ära käima kohe hakka , lase rahulikult jalal paraneda.

Edu paranemisel!

Muudetud kasutaja HyPn0se poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks lähen täna proovin õnne, kõigepealt lähen käin traumapunktis ja uurin kas siis on kipsist kasu kui mu jalg seal logiseb, ainuke kasu mis ma sellest näen on see, et ma eii toetu nii palju jalaa peale, kuid kindlalt fikseeritud jalg küll pole.

Kui õnnestub kips ära saada siis lähen ka ortopeedi juurde, kes annab edasist nõu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mis su diagnoos oli siis täpselt, ainult sidemete venitused? Mul kooli ajal oli ikka tihedalt sidemete venitusi, kokku mõlemale jalale üle 10x. Sai tehtud viinakompress ja nädala pärast oli korras :) Viimane kord rebestasin päris kõvasti, oli ka mõra pahkluus, siis pandi kipsi ja olin ka pea kuu aega voodis, ei saanud jalga alla lasta, hakkas hullult valutama. Kips loksub sest esialgne paistetus on üle läinud. Tavalise sidemete venitamise korral ma imestan et niikauaks kipsi pandi, kui tunned et saad peale toetuda jalale, võid kipsi ära võtta küll imo. Esialgu võiks muidugi loobuda suure koormuse panemisest jalale ehk siis kükkimisest.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sai siis arsti juures ära käidud, targemaks ei saanud, kipsile pandi uus side peale ja tõmmati kõvemini kinni ning kästi tagasi tulla siis kui aeg on. Lisaks öeldi ka veel, et kipsiga peale võin toetuda ja nii palju kõndida kui kips lubab.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
sul läks hästi. mul juhtus enne jõule maadlustrennis ka õnnetus. hüppeliiges pooleks, mõlemad jala nukid küljest murdunud ,jalg moondunud(tagurpidi) ja sidemed kaa kahjustada saanud.ootasin 30.min kiirabi. arstid tulid võtsid maadlusjalatsi ära ja viisid minema. haiglas selgus ,et jalaga sittad lood ja osakonnajuhataja teeb ainult selliseid oppe.osakonnajuhataja ei viitsinud kodunt välja tulla ja mind pandi palatisse. palatis seoti jalg nii valesti kinni ,et öö otsa lahas murdis jalga . magada ei saanud ja rohud ei aidanud. olin nats üle kuu voodis ja püsti seistes tahtis pilti tasku lüüa. Nüüdseks üle 2 kuu möödas ja eelmine reede võeti jalast need 3 traati välja. nüüd jalg jälle haige ja kodusel ravil.

soovitan jalal lasta rahulikult paraneda ja ütlen ,et karkudega on parem olla kui olla peaaegu poolteist kuud voodis.

Kui arst pole määranud ravi siis midagi erilist ei ole vajalik tehagi. kui võimalik siis õhtuti võta jalg lahti , leota kuumas vees ja võid püüda natuke liigutada aga üldiselt ära käima kohe hakka , lase rahulikult jalal paraneda.

Edu paranemisel!

Aiii.. mul hakkab selle jutu peale endal juba jalg valutama.. Tunnen kaasa.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×