Jump to content
scat

Paksus ja geenid.Millised arvamused?

Recommended Posts

Kas paksust on võimalik geenidega pärida ?

Olen pidanud palju selle küsimuse üle vaidlema erinevate inimestega.Minu

isiklik arvamus on, et paksust kui sellist ei ole võimalik geenidega pärida- põhjus on lihtne: iga inimene saab kontrollida söögi koostist ja hulka mida ta omastab ning teiseks, on olemas peamised kehaehituse tüübid ,milles domineerivad erinevad arengud.Näiteks endomorfsel tüübil on kalduvus olla lihav, mesomorfi iseloomustab jälle lihaseline keha, tugevad luud ja paksud sidemed ning ektomorfid on peene kondi ning kiire ainevahetusega.

Inimesed on üldjuhul ikka segu kõigist kolmest kuid igas inimes on kindel tüüp, mis domineerib. Juhul kui domineerib endomorfne tüüp, tuleb vastavalt ühendada regulaarne treening range dieediga. Nende ainevahetus on tänu hästiarenenud seedesüsteemile aeglane.Seega ei ole ju võimalik et inimese paksus on tingitud geenidest või kuidas ? ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

loomulikult on see pa'ritav. paksudel vanematel on uldjuhul ka paksud lapsed ja soomis harjumused seda kull ei muuda see on paris selga. ja osad inimesed ei lahe paksuks jalle nii et .

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Paksust küll ei saa pärida. Vanematelt pärid sa kromosoomid. Võib veel öelda ka, et emalt pärineb munarakk ja isalt sperm. Munaraku tsütoplasma on tõesti tähtis mingil tasemel, kuid see pole võrreldav DNA tähtsusega.

Küll aga saab pärida geneetilise eelsoodumuse paksuks minemiseks. Sellel võib olla mitmeid mehhanisme ja tõsiduse astmeid.

Kuid, nagu teame, kujunevad tunnused geneetilise info ja keskkonna koostoimel ehk kui sa ikka ei söö kaloreid sisse, siis ei saa neid ka rasvaks ladestuda.

EDIT: seda ka veel, et "paksudel vanematel on paksud lapsed" - loogiline ju, lapsed saavad vanematelt geenid ja ka toitumisharjumused pärinevad reeglina kodust.

Muudetud kasutaja sub poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

ma eelmise postiga nõus .. see pole nii et vanemad mõlemad paksud ja sul pole nüüd mingit pääsu rasvumisest ,, see vale... kui tahad siis saad ikka peeneks lihtsalt sul vaja selleks natuke rohkem vaeva näha eelsoodumus seisneb selles et organism hakab mingi näitaja võrra hiljem rasvu tarbima vms.

Muudetud kasutaja alz1 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Roche mõistis varakult geenitehnoloogia tähtsust ravimite väljatöötamise protsessis. Alates 1994. aastast on Roche aktiivselt otsinud koostöövõimalusi geeniandmebaasidega, bioinformatsiooniga tegelevate teadlaste rühmadega ning selliste juhtivate geenitehnoloogiafirmadega nagu Millennium Pharmaceuticals Inc. ning Human Genome Sciences. Just koostöös Millennium'iga on loomsetel mudelitel isoleeritud ning kindlaks määratud olulised geenid, mis võivad inimese puhul kanda rasvumise eelsoodumust.

http://www.roche.ee/roche.php?id=68

nii et ärge ajage sellist jama kui te midagi ei tea huupi ei ole mõtet lahmida.

Enamik ülekaalulisi süüdistab oma kaaluprobleemides pärilikkust. Nii see sageli tundubki olevat – tüsedate vanemate järeltulijad on enamasti keskmisest ümaramad. Teaduslikud uuringud aga väidavad, et geenid mängivad rolli vähem kui pooltel juhtudest. Küll aga on olulised vanematelt päritud toitumisharjumused ja elustiil.

http://www.postimees.ee/050205/lisad/kasu/155611.php

siin on see tekst mida sub kasutas aga ta unustas selle kirja panna et ülekaalulisus on siiski geenidega päritav.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Roche mõistis varakult geenitehnoloogia tähtsust ravimite väljatöötamise protsessis. Alates 1994. aastast on Roche aktiivselt otsinud koostöövõimalusi geeniandmebaasidega, bioinformatsiooniga tegelevate teadlaste rühmadega ning selliste juhtivate geenitehnoloogiafirmadega nagu Millennium Pharmaceuticals Inc. ning Human Genome Sciences. Just koostöös Millennium'iga on loomsetel mudelitel isoleeritud ning kindlaks määratud olulised geenid, mis võivad inimese puhul kanda rasvumise eelsoodumust.

 

http://www.roche.ee/roche.php?id=68

nii et ärge ajage sellist jama kui te midagi ei tea huupi ei ole mõtet lahmida.

Enamik ülekaalulisi süüdistab oma kaaluprobleemides pärilikkust. Nii see sageli tundubki olevat – tüsedate vanemate järeltulijad on enamasti keskmisest ümaramad. Teaduslikud uuringud aga väidavad, et geenid mängivad rolli vähem kui pooltel juhtudest. Küll aga on olulised vanematelt päritud toitumisharjumused ja elustiil.

http://www.postimees.ee/050205/lisad/kasu/155611.php 

siin on see tekst mida sub kasutas aga ta unustas selle kirja panna et ülekaalulisus on siiski geenidega päritav.

Eh, ma ei kasutanud mingit Postimehe teksti.

Ma ei unustanud kirja panna, et "kirja panna et ülekaalulisus on siiski geenidega päritav". Ma ütlesin et võib olla soodumus.

Loe ise ka seda oma roche juttu, seal on kirjas, et päritav on eelsoodumus rasvumiseks.

Ega inimene pole mõni ainurakne, kes paljuneb pooldudes ja saab "emalt" lisaks geneetilisele materjalile ka muud kehaosad ;) Ma mainisin ka, et tõepoolest, inimese esmane tsütoplasma pärineb ema munarakust, kuid ei tea küll, et seda oleks rasvumisega seotud. (See viimane lõik on lihtsalt mingi imelik mõtete seostus: ärge otsige nendes võrdlustes bioloogiliselt korrektseid seoseid :P)

Muudetud kasutaja sub poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Päritakse alati ikka millegi eelsoodumus, aga see ei tähenda, et kui sul on eelsoodumus rasvuda, siis korraliku toitumisega sa normaalne olla ei saaks. Kui inimene tahab, siis on alati võimalik. Muidugi on erandina mõned haigused, mis kehakaalu oluliselt suurendavad ka korraliku toitumise juures. Endal näiteks tundub, et on eelsoodumus rasvumisele, aga korraliku toitumisega suudan asja normis hoida, aga see viimane rasvakiht ei taha mitte kuidagi ära tulla kunagi, kui ta juba tekkinud on.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

tean kindlat juhust kus vanemad on mõlemad vääga kopsaka kehaehitusega - ütleme välja paksud, aga laps (tütar) on alakaaluline!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
tean kindlat juhust kus vanemad on mõlemad vääga kopsaka kehaehitusega - ütleme välja paksud, aga laps (tütar) on alakaaluline!

No see ei ole ju mingi ime........geneetikast tulenevalt võib see väga lihtsalt nii olla, lapsel võivad olla pruunid silmad olenemata sellest, et mõlemal vanemal on sinised. Kuid samas võib see alakaal olla põhjustatud ka vähesest söögist,olgu need geenid millised tahes, kui ikka peaaegu midagi ei söös siis ei saa paks ka olla.....

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma vist kõige suurem ekspert antud teemal sõna võtma - no vähemalt olin;sõna otseseimas mõttes, ;)

Ma loodan,et keegi väga ei solvu,kui ma väidan:

ainult kretiinist ajukääbus võib väita,et inimesed on ainult ise süüdi et on end paksuks õginud.

Loodan,et antud kodanikud ikka midagi kuulnud endomorfsest ja ektomorfsest inimtüübist;lugenud ka siin foorumis,kuis mõni on hädas kaalu juurde,mõni alla võtmisega.

Samuti,kui on eelsoodumus alkoholismile,kaasasündinud kunstianne,anne mingile spordialale - no muidu oleks meil siin ~3000 kalmust&kiivikat&morozovit&etc - no miks siis mitte paksusele?

Ja-jaa,minul küll õnnestus kehakaal >208kg pealt aastaga alla saada ja stabiliseerida seal,kus ma ka tahtsin - 105kg peal.Aga krt,siukest aastat ei sooviks isegi mitte oma vaenlasele ..., :P

või ehk siiski - õgimisteooria pooldajaile, :D

Kuigi kahtlustan,et nii umbes 6 kuud minu rezhiimis elamist muudaks nad ... e-ee ...

astraalkehadeks,;)

nagu ka minu 6 kuud nende rezhiimis uuesti 200-kiloseks ... ehk siis:

iura naturae sunt immutabilia, :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Paksust küll ei saa pärida. Vanematelt pärid sa kromosoomid. Võib veel öelda ka, et emalt pärineb munarakk ja isalt sperm. Munaraku tsütoplasma on tõesti tähtis mingil tasemel, kuid see pole võrreldav DNA tähtsusega.

Kas tänapäeval niimoodi õpetataksegi koolis geneetikat? Väga armas käsitlus igatahes.

Ülejäänud teadlased on muide arvamusel, et kehamassiindeks on 80% ulatuses päritav.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mitmete pärilike tunnuste määramisel ei osale mitte üks geen oma alleelidega, vaid mitu mittealleelset geeni samaaegselt. Selliseid fenotüübilisi tunnuseid nim polügeenseteks. Polügeensed on näiteks inimese kasv, kehakaal ja nahavärvus.

*fenotüüp-ühe isendi kõigi tunnuste kogum

*alleel-ühe geeni erivorm.

Kes midagigi pärilikkusest jagab ai aru küll.

Ma ei hakka siin suurt uurimistööd tegema.

Raamatust Bioloogia gümnaasiumile. Teema alt pärilikkus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Paksust küll ei saa pärida. Vanematelt pärid sa kromosoomid. Võib veel öelda ka, et emalt pärineb munarakk ja isalt sperm. Munaraku tsütoplasma on tõesti tähtis mingil tasemel, kuid see pole võrreldav DNA tähtsusega.

Kas tänapäeval niimoodi õpetataksegi koolis geneetikat? Väga armas käsitlus igatahes.

Ülejäänud teadlased on muide arvamusel, et kehamassiindeks on 80% ulatuses päritav.

Jah, koolibioloogia ei väsi rõhutamast, et tunnused kujunevad välja geenide ja keskkonna koosmõjul.

See teadlaste arvamus, on tõene siis, kui vaadata asja kitsalt. Et inimene kasvab tavalises keskkonnas, elab tavalise vanuseni, sööb tavalise koguse toitu jne. Ning argimõtlemises on tõesti sellisene teadmine piisav.

See anekdoot kirjeldab minu meelest hästi seda olukorda:

Füüsikaprofessor jalutas läbi üliõpilaslinnaku, matemaatikaprofessori juurde. Füüsikaprofessor oli mingi eksperimendi teinud, töötanud välja empiirilise võrrandi, mis paistis saadud andmeid selgitavat ning palus nüüd matemaatika professorit, et see võrrandi üle vaataks.

Nädala pärast saavad taas kokku ja matemaatikaprofessor ütleb, et võrrand on vale. Füüsikaprofessor oli kasutanud võrrandit eksperimendi tulemuste ennustamiseks ja saanud väga häid tulemusi. Seetõttu palub siis matemaatikaprofessoril selle uuesti üle vaadata.

Läheb siis veel nädal mööda, saavad taas kokku ning matemaatikaprofessor seletab füüsikule, et võrrand on tõesti kasutatav, "Kuid ainult triviaalsel juhul, kui tegemist on positiivsete reaalarvudega."

:unsure:

Nii et pole mõtet asjata vaielda oma mõtteviisi õigsuse kaitsmiseks. Kokkuvõttes teame ju (vähemalt pärast selle teema lugemist) kuidas ja kui palju rasvumine päritav on :rolleyes:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

kordaks siiski vana head tõde- geenidega päritakse kõivõimalikke eelsoodumusi sh. ka ainevahetustüüp. Ainevahetust on teatavasti võimalik toitumisega normis hoida. Ja kui oma toitumist ja füüsilist aktiivsust jälgida on võimalik püsida ka normaalkaalus. Niisiis, geenidega paksust ei pärita.

Inimene on nii mugav, et vabandusi on lihtsam välja mõelda ku ise midagi ära teha.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Paksus on päritav mingil määral samati on sul soodumus paks olla või saada kui perekonnas või sugulaskonnas on tüsedaid. Kindlasti on ka erandeid. Ameerikas on süüdlane McDolnalds ja muud taolised asutused.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kuna geenidest teatakse siiamaani siiski suhteliselt vähe, siis ei hakkaks siin spekuleerima.

Teatakse jah, tõesti vähe. Tubli.

Mis see nüüd pidi tähendama? :P

ma arvan taheti öelda seda ,et geenidest ja kromosoomidest teatakse piisavalt palju ,et

on võimalik öelda ,mis on päritav...kes vähegi bioloogiat õppind peaks seda teadma :o:rolleyes::unsure:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×