Jump to content
Sarge

Musklijoogid keerasid teismelistel tervise tuksi

Recommended Posts

2758066t81h0ece.jpg

Aasta alguses Tallinnas toimunud spordivõistlusel hakkas 16aastasel Lääne-Virumaa spordipoisil Bennol paha. Selgus, et ta oli vahetult enne võistlust esimest korda tarvitanud lihasekasvu stimuleerivaid toidulisandeid.


Poisi eakaaslasest sõber Alar (nimed ja mõned isikuid puudutavad detailid on muudetud), kes samu toidulisandeid oli tarvitanud juba pool aastat, jäi pärast võistlusi haigeks. Tema jalad ja kõht muutusid tumelillalaiguliseks, lisaks kerkis ka palavik mitmeks päevaks üle 38 kraadi. Poisi kapist leiti kolme toidulisandi segu, mis mõeldud lihasmassi suurendamiseks sportlastel. Ühel pakendil oli kirjas, et alla 18aastastel on selle tarvitamine keelatud, ja teisel hoiatus: hoida lastele kättesaamatus kohas.

Perearst küsis Alarilt kohe tema vaevusi nähes: “Mida sina siis tarvitanud oled?” Diagnoosiks toksiline allergiline reaktsioon, mille tagajärjel said pindmised veresooned põletikulise kahjustuse.

Raviks tarvitab Alar kaheksa tabletti päevas ja peab kahjustatud kohti ka kreemiga määrima.

“Olen näinud niisugustest toidulisanditest tingitud allergilisi reaktsioone ja akne ägenemist või akne tekkimist patsientidel, kellel seda varem ei olnud,” kommenteeris dermatoveneroloog Kanni Vahvik-Heinsoo.

“Esmapilgul ei hakanud toidulisandite juures midagi keelatut silma. Samas, kui need on tellitud interneti teel, siis ei saa kunagi täiesti kindel olla, et tegu on puhaste ja kontrollitud toidulisanditega. Osa tootjaid lisab keelatud aineid, aga pakendile neid kirja ei pane,” rääkis Sihtasutuse Eesti Antidoping testijuht Gea Muru. “Taolisi toidulisandeid ei tohiks ükski laps võtta. Need on mõeldud täiskasvanud kulturistidele ja 16aastane ei peaks selliseid asju tarbima,” lisas ta.

Sama meelt on ka jõusaalitreenerina tegutsev Sven Hõbemägi. “Lastele ja noortele ei tohiks neid lisandeid absoluutselt anda. Teismeliste loomulik areng on trenni tehes suur ning piisab täiesti mitmekülgsest ja täisväärtuslikust toidust. Mis suurtel koormustel treenivale profile võib olla kasulik, selle efekt harrastajast koolilapsele võib olla vastupidine. Pealegi kõigile kõik ained lihtsalt ei sobi,” selgitas Hõbemägi.

Alari jõusaali treeneri sõnul sai poiss toidulisandeid tema laualt, kuhu ta pani täiskasvanud trennis käijatele toidulisandite testrid, mis tulid näidistena kaasa ostetud pulbritega. Tegemist on Eestis müügil olevate legaalsete toidulisanditega, kuid Alaril polnud neid lubatud võtta. Treener kahtlustab, et täisealised võtsid ja andsid neid noorematele edasi. “Kukkus lihtsalt halvasti välja. Oleks pidanud need testrid minema viskama. Mul endal ka ei ole hea tunne. See tõmbab treenerilgi motivatsiooni maha – näed vaeva, ja siis tuleb hooletusest selline jama,” nentis ta.

Toidulisandi tarvitamisest sai lapse eest vastutav vanem teada alles hiljem ja oli nördinud, et ilma tema teadmata on niisugused ained lapsele kättesaadavaks tehtud.

Mitmed toidulisandid, mille sildid soovitavad neid hoida lastele kättesaamatus kohas, on vabalt müügil ka spordipoodides, kuigi neis küll ühtegi alla 18aastastele keelatud toodet silma ei hakanud.

Samas juhtub spordipoodide töötajate sõnul üsna sageli, et lapsevanemad ise tulevad koos lastega treenerite soovitusel muskleid punni aitavaid toidulisandeid oma teismelistele ostma.

“Huvi toidulisandite vastu on teismelistel suur, treenerid soovitavad ja internetist loetakse infot. Juhime siis lastevanemate tähelepanu sellele, et võiks pigem kaaluda toitumise ülevaatamist,” rääkis Rakvere Rademari juhataja Kaie Turban.

Tema sõnul on nende poes müügil rohkem energia- kui jõutooteid ja nad ei võta müüki alla 18aastastele keelatuid.

Allikas: http://www.virumaateataja.ee/2666302/musklijoogid-keerasid-teismelistel-tervise-tuksi

Edited by Sarge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imestan isegi, mis ained need sellised võivad olla. Artiklisse on muidugi pandud FAST'i kreatiini pilt, aga vaevalt, et tegu millegi nii tavalisega oli.

Muidugi paistab ka poisi enda esimene kokkupuude ja teadmatus, kui hetk enne võistluseid tekib mõte võtta 'lihasekasvu stimuleerivaid toidulisandeid'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilt on vale jah pandud, kirjutasin vastavasisulise kirja ka loo autorile ja palusin selle kõrvaldada ja panna sinna see toode mida reaalselt kasutati. Fasti kreatiiniga ei ole sellel lool midagi pistmist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pani ka minu kulmu kergitama, et Fast kreatiini purgike suurelt ja laialt Virumaa Teatajat ilustas. Kuigi tagant paistis mingi huvitav toode

Kivi muidugi ajakirjaniku kapsaaeda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ega organism ju päevapealt vanust loe, et kui praegu sai allergilise reaktsiooni, siis TÄISKASVANUNA poleks saanud... :blink:

Ja tegemist ikkagi ergutiga, ei midagi nii eksootilist..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seal koostis küll miskit erilist pole. Ju siis mingi suure erandina allergiline reaktsioon, mis võib samahästi pähklite või mee vastu tekkida. Aga neid ei kritiseeriks ju keegi...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aasta alguses Tallinnas toimunud spordivõistlusel hakkas 16aastasel Lääne-Virumaa spordipoisil Bennol paha. Selgus, et ta oli vahetult enne võistlust esimest korda tarvitanud lihasekasvu stimuleerivaid toidulisandeid.

Selle aasta alguses pole küll veel võistlusi olnud.

Eelmise aasta alguses toimus Reval-Cup ja hiljem Eesti karika võistlus. Nüüd on kaks võimalust, kes võisid seda musklijooki tarbida - Marius või Lauri. :D Aga mõlemad olid tol võistlusel 17-aastased. Nii, et ei kujuta ettegi, kes registreerus noortest, aga lööve tõttu siis lavale ei jõudnud :P

Edited by Sarge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selle aasta alguses pole küll veel võistlusi olnud.

Eelmise aasta alguses toimus Reval-Cup ja hiljem Eesti karika võistlus. Nüüd on kaks võimalust, kes võisid seda musklijooki tarbida - Marius või Lauri. :D Aga mõlemad olid tol võistlusel 17-aastased. Nii, et ei kujuta ettegi, kes registreerus noortest, aga lööve tõttu siis lavale ei jõudnud :P

Muudel aladel võistlusi ei toimu ja muude alade harrastajad ei tarvita lisandeid??

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Virumaa Teatajas lisa uudisele.

Teismelistel Virumaa spordipoistel tervise­kahjustusega lõppenud musklijoogi­pulbrite kasutamise uurimisel selgus, et üks kolmest tarvitatud segust on koguni ravim.


“Võib öelda, et ravimite hulka kuulub ainult Ultralife Performance Nox Pump, mistõttu seda ei tohi ilma ravimi müügiloata väljaspool apteeki müüa. Teised tooted ei ole ravimid,” märkis ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla.

Toodete määratlemine ravimiks või mitte, see tähendab toidulisandiks, sõltub nende koostisest ja ainete kogusest tootes. Maia Uusküla rääkis, et kui näiteks vitamiinide kogus päevaannuses ületab rahvusvaheliselt kokkulepitud raviannuse, siis määratletakse toode ravimiks. Kui mingil teisel ainel on teadaolevalt raviomadused, siis määratletakse toode ravimiks.

“Kui inimene võtab mitut toidulisandit, siis ta võib lõppkokkuvõttes aineid saada raviannuses, isegi toksilises annuses. Näiteks B12-vitamiini liigse manustamise kõrvalnähtudeks võivad olla allergilised reaktsioonid, nagu nõgeslööve ja muud,” selgitas Uusküla.

Võistlustel võis poisil tema hinnangul halb hakata ka muudel põhjustel – vale toitumine, vedelikupuudus, ülekoormus vms –, ühekordne ajaline seos toidulisandiga ei ole reaktsiooni ja toote vahelise seose hindamiseks piisav. Arvestada tuleb sellegagi, et vitamiinide võtmine tühja kõhuga võib samuti põhjustada halba enesetunnet.

“Teisel poisil tekkinud nahareaktsioon võib olla ravimi/tootega seotud allergiline või toksiline nahareaktsioon. Poisile tuleks kindlasti öelda seda, et järgmisel korral võib reaktsioon olla veelgi tõsisem, seega – kui ta üldse soovib nende toodete võtmist jätkata, siis jätkaku väga ettevaatlikult, üks toode korraga, et selgitada välja, milline neist võis põhjustada selle reaktsiooni, ja seda siis edaspidi vältida,” soovitas Uusküla. Lisaks tuleks üle vaadata mitme toote koostarbimisel saadavad üksikainete sum­maarsed kogused.

“Toidulisandite müüki alaealistele ei ole reguleeritud ning seda teemat ei ole veterinaar- ja toiduamet ravimiametiga arutanud,” ütles veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialist Airika Salumets. “Sportlastele ettenähtud toitudele ei ole erinõudeid kehtestatud, kuna selles küsimuses ei ole jõutud õnnestunud lahenduseni, sest liikmesriikidel ja sidusrühmadel on väga erinevad seisukohad. Kuid Euroopa Komisjon esitab hiljemalt 20. juuliks 2015 pärast toiduohutusametiga (EFSA) konsulteerimist Euroopa Parlamendile ja Euroopa Nõukogule aruande erinõuete vajaduse kohta.”

Küll on vabariigi valitsuse määrusega kehtestatud erinõuded toidulisandite koostisele ja märgistusele.

Toidulisandite ja eritoitude, sealhulgas sportlastele ette nähtud toitude turuleviimisel Eestis tuleb Airika Salumetsa sõnul veterinaar- ja toiduametit teavitada. Teavitada tuleb ainult siis, kui toodet turustatakse esimest korda, ja seda tuleb teha hiljemalt turuleviimise päeval.

Järelevalvet toidulisandite ja eritoitude üle tehakse üldise järelevalve käigus jaekaubanduses ja ladudes ning vihjete ja kaebuste alusel.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kui ma ei eksi, siis too Ultralife Performance Nox Pumpi testerit sai isegi proovitud ja kui juba minu igasugu valgupulbritest, kreatiinidest ja aminohapetest läbi nõretanud organismile mõjus see kui välk selgest taevast, siis võib ainult oletada selle mõju noorele ja tundlikule kehale. Eriti veel kui tal soodumus allergiatele jne. Kui loo helgemalt poolt vaadata, siis on nüüd olemas konkreetne kodumaine case, et "alla 18 aasta keelatud" silt ei ole niisama ilustuseks pakkide peal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultralife kodulehel on jah palju hoiatusi sellel tootel k.a. Ei ole soovitatud alla 18.aastastele! Mina isiklikult suhtun ka ergutitesse ettevaatusega ja üliharva kasutan neid, mis teeb aga murelikuks on see, et FitShopis käib tihti palju mehi, kelle meelest ongi normaalne iga trenn mingi pauk alla panna ja siis treenima minna. Katsu siis seletada, et ega tegelikult ikka ei ole küll.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2641297/Friend-tells-virgin-killer-turned-angry-getting-addicted-body-building-drug-creatine-quest-women.html

CREATINE - NOT EVEN ONCE!!! :lol::huh::blink::D:rolleyes: Täiesti masendav kui rumalad inimesed saavad olla. Ja nii sellised arvamused levivadki ja enamus inimesi, kelle jaoks on ajakirjandus ülima tõe allikas, võtabki sellist jama tõe pähe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arginine rage oleks ka päris äge. Või leucine rage :D

Ja toitumispüramiidi järgi toituval Carb rage :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×