Jump to content
Calor

Energiajook – energiat andev jook või «energiavampiir»

Recommended Posts

Energiajook – energiat andev jook või «energiavampiir»

23.08.2012 ilmunud artikkel Tarbija 24 terviselehel. Kuigi neid üldiseid artikleid ei tasu eriti tõsiselt võtta, siis see andis minu arvates päris hea ülevaate energiajoogiga seotud ohtudest ja mõjudest.

Kahjuks võtab koolis nähtav pilet murelikuks, sest 6. - 9. klass ajab seda ikka pudelite/purkide viisi päevad läbi sisse ja see närvilisus, rahutus ja üldse emotsioonide/tunnete segadus on silmaga kõrvaltvaatajale ilusti tajutav.

Kas siin artiklis on kõik öeldud või oskavad spetsialistid midagi lisada, kommenteerida?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen samuti murelik ennekõike just noorte seas populaarsust võitnud energiajookide pärast. Rootsis on selliste jookide müümisel seatud vanusepiiriks 18 aastat ja see otsus võeti vastu pärast seda kui mitmed noored nende jookide pärast surid. Ei oska kahjuks öelda, kas oli põhjuseks lihtsalt nõrk süda või lisaks energiajookidele tarbiti ka teisi aineid. Mis siin rääkida energiajookidest kui isegi cocast ja pepsist ei saa lapsukesed teinekord terve öö und ning nende vanemad ei mõista, milles probleem. Mina isiklikult olen oma elamises lastele selliste jookide joomise ära keelanud ja minu perenaine on samadel seisukohtadel. Kahjuks ei saa suuremal lapsel kogu aeg selja taga olla ning paratamatult jõuavad need joogid ka temani(külle mitte suurtes kogustes) kuna kõik ülejäänud lapsed meie suures majas ja ka naabermajades libistavad selliseid jooke suurtest pudelitest.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Selveris oli olnud juhus, kus 4. klassi õpilasele energiajooki müümast keeldunud kassapidaja võeti vaibale. Ei tea, täpselt, kuidas see lugu lõppes, aga kassapidaja oli öelnud, et tema põhimõtete vastu on nii noorele energiajoogi müümine. Ei luba oma lastel seda teha ja ei müü ka teistele. Aga kahjuks läks asi nii kaugele kuna 2 inimest kolmest ei saa sellest aru (lapse ema ja kaupluse juhataja).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Selveris oli olnud juhus, kus 4. klassi õpilasele energiajooki müümast keeldunud kassapidaja võeti vaibale. Ei tea, täpselt, kuidas see lugu lõppes, aga kassapidaja oli öelnud, et tema põhimõtete vastu on nii noorele energiajoogi müümine. Ei luba oma lastel seda teha ja ei müü ka teistele. Aga kahjuks läks asi nii kaugele kuna 2 inimest kolmest ei saa sellest aru (lapse ema ja kaupluse juhataja).

Respect Selveri müüjale! B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Päris hea artikkel minu meelest.

Kommentaarides oli hea pärl - "nagu väsinud hobuse piitsutamine"

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Arvan, et ühes osas on probleem selles, et laste jaoks on tegemist põhimõtteliselt lihtsalt karastusjoogiga, mis annab kerge laksu. Ning arvatavasti on paljud juba kofeiinist ka kergelt sõltuvuses ja seetõttu soovitakse neid jooke veelgi enam. Paljudel on kindlasti Ilma juba suht rääbak olek.

Ega otseselt energia-jook mõõdukas koguses midagi halba ei tee, kui just vastavaid soodumusi pole, mis effekti võimendaks või mingi näitaja liialt üle normi ajaks. Kuid probleemiks on arvatavasti liigne tarbimine, mis on iga asja puhul ohtlik. Kuna kindlasti juuakse ka alkoholi siis läheb asi juba päris karmiks.

Suurel osal täiskasvanutel on raskusi, et energia-jooki ja alkot koos tarbida nii, et päris umbe ja pilti tasku ei joodaks. Laste puhul veelgi karmim.

Ise joon suht regulaarselt. Küll aga piirdun Suhkruvaba Monsteriga peamiselt. Eelistan maitset ja ei viitsi liigselt kaloreid sisse ajada.

Mingit energia-vampiiri mõju pole ma kunagi tunnetanud. Selleks peaks tarbimine olema ikka päris suur lühikese aja vältel, et tekiks selline "crash" imo. Või siis korralike koguste tarbimine pikema aja vältel, et tekiks selline nö. sõltuvus, kus ilma ongi juba loid oleks ning jooki on vaja, et normaalsena tunda. See on pigem probleem.

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Seda kofeiini on seal üsna vähe, lihtsam oleks teed või kohvi kaanida.

Ja tauriin pehmendab nii kofeiini kui alkoholi mõju. Metamfetamiini oma ka. Iseasi et teda on seal sees vähe.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks see kofeiini ja muude ainete mõju on iga inimese puhul erinev. Arvestades, et mina kohvi üldse ei joo, saan teinekord( kui pean näiteks pikalt sõidus olema) ühest energiajoogist sellise laksu, et käed-jalad värisevad ja süda tambib meeletult. Ausalt, ei kujuta ette, mis tunne võib olla väikestel lastel, kes arvuti tagant eriti rohkem liikumist ei harrasta. :blink:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul ei ole kofeiin kunagi mõjunud, ka lapsena, aga eks ta on väga individuaalne. Tundlike isendite maharahustamiseks see tauriin seal ongi aga ilmselt pole sa jälle selle suhtes tundlik :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks see oleneb inimese temperamendist ka. Imre on niigi aktiivne ja energiat täis ning kui ta veel energiajooki ka joob, siis ongi tulemus selline nagu kirjeldatud ;)

---

Selles suhtes on artikli fookus vale, et energiajooke esitletakse kui pahatahtlikke objekte, mis poelettidelt lapsi enda rüppe tõmbavad. Tegelikult peaks küsima, et mis on selle lapse elus / peres valesti, et tal on tarvis kuskilt energiat ammutada vms.

Muudetud kasutaja htilga poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks see oleneb inimese temperamendist ka. Imre on niigi aktiivne ja energiat täis ning kui ta veel energiajooki ka joob, siis ongi tulemus selline nagu kirjeldatud ;)

No ma tänan :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma vahepeal jõin hommikul tee või kohvi asemel monster ripperit ühe purgi hommikul, täitsa hea oli, andis energiat küll ja mingit zombi tunnet ei tekkinud, maitse ka väga hea IMO. Kui liitrite kaupa kaanida päevas, siis võibolla tõesti tekib terviseprobleeme aga mõõdetundetul tarbimisel võib peaaegu iga asi terviseprobleeme tekitada. Mingi keelamise vmt. asemel võiks lapsevanemad mõelda, mis põhjusel lapsed nii väsinud on siis koguaeg.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Lapsed ei maga korralikult ja ei toitu tervislikult. Ja sellest tuleneva väsimusega ei oska nad ise muud peale hakata kui energiajookide tarbimine.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Hea võrdlus iseloomustamaks, mis rütmis minu süda tambib teinekord peale energiajoogi tarbimist:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks see oleneb inimese temperamendist ka.

---

Selles suhtes on artikli fookus vale, et energiajooke esitletakse kui pahatahtlikke objekte, mis poelettidelt lapsi enda rüppe tõmbavad. Tegelikult peaks küsima, et mis on selle lapse elus / peres valesti, et tal on tarvis kuskilt energiat ammutada vms.

Temperament ongi aju ja keha biokeemia ja retseptoritundlikkuse üks väljundeid.

Ja miks peaks lapse elus midagi valesti olema.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Päris hea artikkel minu meelest.

Kommentaarides oli hea pärl - "nagu väsinud hobuse piitsutamine"

Teinekord netikommentaatorid põrutavad päris tabavalt, aga kulturismist ei tea nad reeglina midagi :rolleyes:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Võimalik isegi see, et tulenevalt puudulikust toitumisest laste menüüdes on neil vitamiinidest ilmselge puudus ja juues energiajooke see puudus osaliselt väheneb. Kahtlen, et koffeiin on see, mis tarbima suunab...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Võimalik isegi see, et tulenevalt puudulikust toitumisest laste menüüdes on neil vitamiinidest ilmselge puudus ja juues energiajooke see puudus osaliselt väheneb. Kahtlen, et koffeiin on see, mis tarbima suunab...

See ... ja ilmselt arvuti taga öötundidesse veniv päev. Siis jälle hommikul vara üles ja nii see nõiaring hakkab.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minu meelest täielik totrus+ebateadus. Energiajook ei ole metamfetamiin aga artikli järgi võiks nii arvata. Põhimure minu jaoks on nende suhkru- ja värvainesisaldus.

Õnneks kõik energiajoogid ei sisalda värvaineid, mis Eestis saadaval. Verve on üks näide.

Energiajoogid saavad olla siiski tervislikud. Ega muidu USA's Ms.Fitness Magazine ei valinud Verve 2009. aasta tooteks.

245ml purk sisaldab 61kcal, milles on 13,6g süsivesikuid (fruktoos) ja ei mingeid värvaineid ega kunstlike magusaineid.

Muudetud kasutaja urmasg poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Õnneks kõik energiajoogid ei sisalda värvaineid, mis Eestis saadaval. Verve on üks näide.

Energiajoogid saavad olla siiski tervislikud. Ega muidu USA's Ms.Fitness Magazine ei valinud Verve 2009. aasta tooteks.

245ml purk sisaldab 61kcal, milles on 13,6g süsivesikuid (fruktoos) ja ei mingeid värvaineid ega kunstlike magusaineid.

sa ka ei väsi :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Dieedi ajal joon suhteliselt tihti energiajooke, aga mitte kunagi süsivesikutega, vaid suhkruvabasid. Üks asi on muidugi kalorsus, mida vaja dieedi ajal jälgida. Aga minu arust on üldse kiireid süsivesikuid sisaldavad energiajoogid mõttetud. See suhkur imendub kiirelt ja teoreetiliselt nagu oleks kehale kiire energiaallikas. Tegelikult pole igapäevane töö enamikel nii intensiivne, et see käiku läheks. Tulemuseks on, et sama kiiresti viiakse veresuhkru tase madalaks ja siis on jälle energiapuudus, nn crash.

Kasu on sellest kas tõesti surues defitsiidis või nt kohe trenni minnes, kus süsikad ka käiku lähevad.

Seega saan rohkem suhkruasendajaid aga ei vaeva hetkel oma pead sellega. Eesmärk pühitseb abinõu.

Armastan juua nii meie oma Metal Pumpi, mis on hea maitsega(dieedi jaoks võiks olla rohkem gaseeritud, et kõhtu täidaks, aga enne trenni just hea, kuna ei ärrita magu).

Lemmik on ka sinine Monster.

Viimast täna R-kioskist ei leidnud ja ostsin seega prooviks uue Starter Lighti.

Asualt: ei soovita! Maitseb nagu viin energiajoogiga, ainult et on viinata. :wacko:

post-3216-0-62098900-1345787715.jpg

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Njaa, kui põgusalt pilk PubMedi heita, siis on näha, et tegemist on päris tõsise probleemiga, päris palju uuringuid selle kohta tulemas.

Minule ikkagi paistab ridade vahelt silma südameprobleemide hulga suurenemine, erutusjuhtehäired jms, mõnes uuringus oli välja toodud ka energiajookidega seostatud surmasid.

Ehk siis hea võrdlus: mõni ei luba näiteks 12-aastasel kohvigi juua, aga purk energiajooki on ok (kui seal 3 kohvi jagu kofeiini jm stimulante?). Ja kui tihti piirdutakse ühega? Korralikul arvutiga mängimise nädalavahetusel ikka 1,5 L ühe õhtuga :rolleyes:

Ma ei ütle et see üdini halb on, isegi tarbin vahest harva mõne.

Huvitav on just see, et kohvil ja kofeiinitablettidel mulle stimuleerivat toimet pole, aga energiajoogil on.

Siin mõned silma hakanud.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez/16699827?dopt=Abstract&holding=f1000,f1000m,isrctn Vererõhu tõus

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22623458 kordades halvem hammastele kui limonaadid

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22744952 rasvapõletus, kuid südame rasvumine - ja südametega on nagu on, kui liikumist pole..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Njaa, kui põgusalt pilk PubMedi heita, siis on näha, et tegemist on päris tõsise probleemiga, päris palju uuringuid selle kohta tulemas.

Minule ikkagi paistab ridade vahelt silma südameprobleemide hulga suurenemine, erutusjuhtehäired jms, mõnes uuringus oli välja toodud ka energiajookidega seostatud surmasid.

Ehk siis hea võrdlus: mõni ei luba näiteks 12-aastasel kohvigi juua, aga purk energiajooki on ok (kui seal 3 kohvi jagu kofeiini jm stimulante?). Ja kui tihti piirdutakse ühega? Korralikul arvutiga mängimise nädalavahetusel ikka 1,5 L ühe õhtuga :rolleyes:

Tõsine probleem, või siis tõsine paanikahäire :D

Krt mul ilmselt ei annaks isegi metamfetamiin sellist efekti nagu Wähja siin lihtsast energiajoogist saab.

Poe-energiajoogist saan ainult vastiku maitse suhu. Mõistlikumaid segan ise aga ega sealtki midagi erilist ei tunne.

Aga ma täitsa usun et on inimesi kes isegi allikaveest hüperaktiivseks lähevad ;)

Kofeiini on poe omades vähe, 1,5 L peale jah tuleb märgatavalt rohkem kui kohvi juues. Ja lisaks on seal rahusti tauriin, mis kaitseb praktiliselt kõiki organeid. Ilmselt selleks teda sinna pannaksegi.

Vean kihla et surmajuhtumid olid kuulujuttude tasemel :)

See happelisus artiklis ei võrdu veel reaalsete hambakahjustustega, kasvõi mahlad on ikka happelisemad. Ma oletan endiselt et suhkur on suurem risk hammastele, ja jahu oluliselt suurem.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×