Jump to content
roosamanna

Hommikusöök

Recommended Posts

Mõtlesin pikalt ja lugesin lugematu arvu teemasid siit foorumist läbi ja loomulikult sattusin aina rohkem segadusse.

Küsimuse all siis hommikusöök, millega oleks hea päeva alustada? Üks leer räägib, et puder hea variant - liitsüsivesikud annavad pikalt energiat, teine leer seda, et hommikul pole vaja üldse süsivesikuid süüa - teeb uimaseks ja hoopis rasv+valgurikas oleks parem variant.

Hea valgurikas hommikusöök üldiselt siinset elu jälgides on kodujuust/kohupiim, omlett + sinki/juustu vms. Aga mis siis saab, kui kohupiima ja kodujuustu süüa ei saa, sest keha ei seedi seda lihtsalt? Kui hommikut alustada süsivesikutevaese söögiga, kust tuleb kiudaine, mis heaks ainevahetuseks vajalik on? Õhtul ei hakka ju kaerahelbeputru sööma? Vähemalt ei tahaks küll. Iga hommik ometti/mune sisse ajada ei tundu just ka kõige tervislikum olevat, pikemas perspektiivis ja ega seegi seedmist hästi ei erguta.

Ühesõnaga, minu kõige suurem probleem on selles, et kui söön hommikuti mune-kodujuustu ja jätan kiudained hommikumenüüst välja, muutub seedimine väga aeglaseks, mis on suur probleem. Valgurikkaid vahepalasid otsides olen sama probleemi ees, kohupiima süües istub kõhus telliskivi...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mulle meeldib väga selline variant: 2-3 muna (+vahest peekonit ka mõni viil) ning kauss kaerahelbe putru või müslit jogurtiga. Niimodi on üheaegselt nii valgud kui süsivesikud kaetud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mulle meeldib väga selline variant: 2-3 muna (+vahest peekonit ka mõni viil) ning kauss kaerahelbe putru või müslit jogurtiga. Niimodi on üheaegselt nii valgud kui süsivesikud kaetud.

Massiperioodiks jah hea.

OP'le - ega igal toidukorral ei pea metsikult kiudaineid saama. Spinati juurde nt. seeni spinatiga praadida ja tomatit ka... Või kapsasalat vms. See SV, mis tuleb rohelistest aedviljadest on kaduvväike.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mõtlesin pikalt ja lugesin lugematu arvu teemasid siit foorumist läbi ja loomulikult sattusin aina rohkem segadusse.

Küsimuse all siis hommikusöök, millega oleks hea päeva alustada? Üks leer räägib, et puder hea variant - liitsüsivesikud annavad pikalt energiat, teine leer seda, et hommikul pole vaja üldse süsivesikuid süüa - teeb uimaseks ja hoopis rasv+valgurikas oleks parem variant.

Hea valgurikas hommikusöök üldiselt siinset elu jälgides on kodujuust/kohupiim, omlett + sinki/juustu vms. Aga mis siis saab, kui kohupiima ja kodujuustu süüa ei saa, sest keha ei seedi seda lihtsalt? Kui hommikut alustada süsivesikutevaese söögiga, kust tuleb kiudaine, mis heaks ainevahetuseks vajalik on? Õhtul ei hakka ju kaerahelbeputru sööma? Vähemalt ei tahaks küll. Iga hommik ometti/mune sisse ajada ei tundu just ka kõige tervislikum olevat, pikemas perspektiivis ja ega seegi seedmist hästi ei erguta.

Ühesõnaga, minu kõige suurem probleem on selles, et kui söön hommikuti mune-kodujuustu ja jätan kiudained hommikumenüüst välja, muutub seedimine väga aeglaseks, mis on suur probleem. Valgurikkaid vahepalasid otsides olen sama probleemi ees, kohupiima süües istub kõhus telliskivi...

Kuna spetsiifiliste inimeste puhul on täpsemad detailid pidevalt muutumises siis on kõige targem leida katse-eksitusmeetodil endale sobivaim variant.

Kõik sõltub kõigest. Hommikune toidukord (Kui üldse süüa hommikul - ma isiklikult eelistan mitte) peaks täitma eesmärki. Kui plaanis on trenni minna ja raskelt koormata, siis võib süsivesikute tarbimine olla sobilik.

Kui on plaanis minna näiteks kooli või tööle, kus palju ajutööd vaja kasutada, aga füüsiliselt minimaalselt - siis eelistaksin valgu ja rasvarohkemat einet.

Kuid siin on suured agad sees, sest sõltuvalt sinu enne-magamaminekut tarbitud toidu ajastamisest ja valikust, on ka hommikune olukord teine.

Kes enne und sõi suure koguse süsivesikuid, siis on tõenäoline, et hommikul energiapuudust ei ole ning süsvesikute tarbimine ei oma eesmärki. Samas, kes läks pooltühja kõhuga magama ning õhtul süsivesikuid tarbis vähe - see tunneb end arvatavasti ilma süskariteta nõrgalt ja uimaselt. Tema puhul võivad süsivesikud rohkem vajalikud olla.

Seega ei saa selliseid üldistavaid soovitusi väga anda, kuna metsikult loeb sinu enda elustiil ja kogu muu toitumine.

Liialt paljud inimesed üritavad toite ja toidukordi kategoriseerida mingil põhjusel, võtmata arvesse, et ükski toit või toidukord üldiselt ei ole arvustatav ilma kogu päevast menüüd ja aktiivsuse konteksti arvesse võtmata.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tänud kõigile vastamast.

Kehaehitaja ma pole, trenni teen küll, 3-4 korda nädalas, aeroobset ja jõudu üritan tasakaalus hoida (jooks/aeroobika ja bodypump). Kaalukaotus pole eesmärk, pigem olemasolema vormi hoidmine. Kui midagi kaotada, siis õige pisut rasva kõhu pealt (ehk siis rasvaprotsenti veidi alla tuua, mis umbes 1 kuu tagasi oli 22%), et ilus kõhulihas paremini välja paistaks :) Sellepärast ka uurin, et kuidas oleks mõistlik seda hommikusöögi ja kiudainete/süsivesikute-valkude tasakaalu hoida.

Eks ma pean siis enda peal pigem testima, et hoopis õhtuti tegema nö. kiudainetesüsti ja hommikul katsetama omlettide, köögiviljade jm sellisega (kus loomulikult ka leidub kiudaineid.

Archangel, pigem vist ongi see, et mul on kinnistunud arusaam hommikusöögist mis peaks olema puder või muu sarnane süsivesikuterikas eine, seda on ju pea eluaeg pähe tambitud ja tehakse siiamaani. Ehk et miks ei võiks süüa hoopis brokkoli-kanasalatit õlikastmes või hautatud spinatit vms.

Aga proovin, kas minu jaoks on mingit vahet, kui hommikuks süsivesikuid mitte süüa. Iseasi, kui pikalt seda proovima peaks, et vahest aru saada...?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Archangel, pigem vist ongi see, et mul on kinnistunud arusaam hommikusöögist mis peaks olema puder või muu sarnane süsivesikuterikas eine, seda on ju pea eluaeg pähe tambitud ja tehakse siiamaani. Ehk et miks ei võiks süüa hoopis brokkoli-kanasalatit õlikastmes või hautatud spinatit vms.

Aga proovin, kas minu jaoks on mingit vahet, kui hommikuks süsivesikuid mitte süüa. Iseasi, kui pikalt seda proovima peaks, et vahest aru saada...?

See on jah iganenud informatsioon mida on raske välja ajust enam võtta. Aastaid meie vanematele pähe taotud ning meile edasi antud. Selline meedia mõjutus on võimas ja väga raske on ennast juurdunud informatsioonist lahti rebida.

Väga hea tsitaat:

52ny39.jpg

See kuidas praktikas muudatused tunda annavad, on raske ennustada. Võimalik, et suhteliselt kohe on tunda erinevus. Samas mõne puhul on mõningane kohanemine vajalik. Keha ka reguleerib ennast vastavalt sellele, kuidas toitumisrütm on kujunenud.

Muidugi ei pea näiteks hommikut täiesti süsikutevabaks tegema. Proovi näiteks endale hommikul muna või peekoni (või mis iganes) kõrvale süüa paar näkileiba. Poes on kuni 21% kiudainete sisaldusega ja seega mõni leivake hommikusöögiga annab juba mõned grammid. Veidi rohelist taldrikule ja veel mõni gramm. Teiste einetega sama ja ongi kiudainetega asi hea. :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×