Jump to content
htilga

Teadusuurimus: rasvalembus on geenides

Recommended Posts

TÜ teadusportaal Novaator kirjutab:

Miks mõnes peres süüakse rammusaid roogi? Rasvase toidu mokkamööda olek sõltub geenidest, näitas St Louis´s asuva Washingtoni ülikooli arstiteadlaste uurimus.

Rasvumine on muutunud hästi elavas Läänes tõeliseks haiguseks.

Toitumist uurivad seetõttu usinalt nii bioloogid, arstid kui psühholoogid.

Washingtoni ülikooli teadlase Nada Abumradi juhitud uurimisrühma liikmed soovisid selgitada, kuidas inimese meeled mõjutavad söömist ja toidukoguseid.

Selleks uurisid nad tugevalt rasvunud inimesi. Katsealused erinesid geeni CD36 variantide poolest – osade inimeste kehas toodeti vastavat valku väga väheses koguses.

Katsete käigus maitsesid vabatahtlikud erinevaid lahuseid, mis olid sarnase välimusega. Osad lahused olid rasvavabad ning mõned sisaldasid pisut õli.

Katsealused pidid ainult maitsemeele abil kindlaks tegema, millise lahusega oli tegemist. Selleks, et nägemis- ja haistmismeele abi mitte kasutada, maitsesid inimesed vedelikke punases valguses ja kandsid ninaklambreid.

Uurijad katsetasid erinevate õlikogusega, et teha kindlaks, kui väikest rasvahulka suudavad inimesed kindlaks teha.

Selgus, et inimesed, kelle kehas oli valgu CD36 tase kõrgem, said kohe aru, kui toidus oli rasva. Nende tundlikkus rasva suhtes oli kuni kaheksa korda kõrgem kui sellistel inimestel, kelle kehas oli CD36 kogus väga väike.

Inimese ja teiste loomade keha vajab rasva ning tavaliselt eelistavadki pea kõik loomad energiarikkaid ja rammusaid toidupalu. Siiani uskusid teadlased, et inimesed saavad toidu rasvarohkusest aru toidu tekstuuri abil.

Kuid maitsemeel mängib siin väga olulist rolli ning rasva tajutakse samamoodi nagu magusat ja soolast maitset.

CD36 avastasid geneetikud esmalt rottidel ja hiirtel. Loomkatsete käigus selgus, et kui CD36-geen välja lülitada, kaob närilistel rasvase toidu lembus. Geenmuundatud loomad, kes seda valku üldse ei tooda, ei suuda rasva ka korralikult seedida.

Abumradi sõnul võib ligi viiendik inimestest kanda sellist geenivarianti, mille tõttu on neil kehas vähem CD36-valku. Need inimesed tunnevad rasva maitset kehvasti.

Närilistega tehtud katsed näitasid, et pidev rasvase toidu söömine vähendab CD36 tootmist ja see omakorda halvendab rasva olemasolu tajumist. Võimalik, et ülekaalulistel inimestel on kehas seda valku väga vähe. Põhjuseks võib olla nii geenide kui ka igapäevaste toitumisharjumuste koosmõju.

Uurimus ilmus ajakirjas Journal of Lipid Research.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tundub loogiline kui enda seisukohalt vaadata. Mõlemate vanemate poolsed esivanemad on söönud ja söövad väga rasvast toitu ja sama on ka meil kodus. Ei viitsi täpseid kalulatsioone teha, aga üle 200g rasva peaksin ikka päevas tarbima. Näiteks ei hoia end tagasi fritüüritud friikartulitest, pelmeenidest ja rohkes rasvas praetud sealihast :).

Aga rasva maitse tunnen kohe ära kui natukenegi on toidu sisse lisatud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tundub loogiline kui enda seisukohalt vaadata. Mõlemate vanemate poolsed esivanemad on söönud ja söövad väga rasvast toitu ja sama on ka meil kodus. Ei viitsi täpseid kalulatsioone teha, aga üle 200g rasva peaksin ikka päevas tarbima. Näiteks ei hoia end tagasi fritüüritud friikartulitest, pelmeenidest ja rohkes rasvas praetud sealihast :).

Aga rasva maitse tunnen kohe ära kui natukenegi on toidu sisse lisatud.

Keegi ei keela sul 200 g rasva päevas süüa, kui sul selleks isu on. Kuid selline rämps valik?

Me tahame, et sa ka oma 60ndates oleksid kasvajavaba...ning, et sa ei peaks veetma oma viimast aastakümmet sügavalt dementsena hooldekodus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Keegi ei keela sul 200 g rasva päevas süüa, kui sul selleks isu on. Kuid selline rämps valik?

Me tahame, et sa ka oma 60ndates oleksid kasvajavaba...ning, et sa ei peaks veetma oma viimast aastakümmet sügavalt dementsena hooldekodus.

Telesaates "Kuidas elada 100-aastaseks" vastas üks 100-aastane naine küsimusele, mida ta söönud on - sööge ikka rasvast ja sealiha. Võib-olla oli tõesti dementne. :(

Saate kordus on 23.01. k. 05.05 Kanal 2-es.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Telesaates "Kuidas elada 100-aastaseks" vastas üks 100-aastane naine küsimusele, mida ta söönud on - sööge ikka rasvast ja sealiha. Võib-olla oli tõesti dementne. :(

Saate kordus on 23.01. k. 05.05 Kanal 2-es.

Võtame erandi ja teeme reegliks või? :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Võtame erandi ja teeme reegliks või? :)

Selles samas saates küsiti teise 100-aastase naise käest sama küsimus, aga naine jäi vastuse võlgu ja tütar ütles, et mannaputru, aga praetud mannaputru ta enam ei taha.

Järeldused tee ise.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Päris paljudes slaavi kultuurides on rasvane toit ja prisked inimesed väga suures aus! Mitmed tuttavad on oma Ukraina ja Venemaa sugulaste juurest ära põgenenud, sest neid sunniti sööma meie inimese jaoks erakordselt suuri rasvamägesid ning solvuti kui enam sisse ei läinud! Pärast söömisorgiaid krõbistas pererahvas mingisuguseid ainevahetust ja seedimist reguleerivaid tablette ning külalised jäeti surema :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Keegi ei sünni rasvase ega nö. paksuna... Ühiskond see, mis geneetilisi soodumusi sisse või välja lülitab. Eriti märkimisväärsed on just laste esimesed eluaastad.

Muudetud kasutaja viki667 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minul on emaliini pidi pea kõik naised ülekaalulised.

Külas käies tuleb enne kõht täis süüa, et saaks neid õlist nõretavaid toite rohkem vältida ja siis tuleb nahk paksuks ajada järgnevaks moraaliloenguks, et kasvav noor naine (24a) peab ikka korralikult sööma ja kas siis sulle meie toit ei maitse ja kuidas sa emale/tädile/jne ikka nii teed, et tuled külla ja süüa ei taha, kas sa ei armastagi mind enam?

ca aastaga olen 14kg alla võtnud 6 veel, et BMI ülapiiri jõuda (ja siis rassva% edasi jännata). Aga perekonda kisub vältima sest ma ei jaksa kuulata kuidas ma olen ikka nii kokku kuivanud ja ma suren ära kui ma sööma ei hakka. Pealegi Aafrikas lapsed nälgivad ja sina keeldud teist taldrikutäit söömast..

Seal võib mingi geneetiaka iva sees olla aga paljuski on see kinni peretraditsioonides, pereretseptides ja asjaolus, et inimesed kellel on raske muude sõnade/tegudega emotsiooni väljendada oskavad sedateha toidu kaudu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Pealegi Aafrikas lapsed nälgivad ja sina keeldud teist taldrikutäit söömast..

Seal tuleks asi vastupidi keerata, et SINA võtad teise taldrikutäie samal ajal kui Aafrikas lapsed nälgivad:)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Seal tuleks asi vastupidi keerata, et SINA võtad teise taldrikutäie samal ajal kui Aafrikas lapsed nälgivad:)

Ma olen neid selle lause peale alati lolli näoga vahtinud. Vist peaks uurima kuidas neid sponsordatavaid lapsi endale Aafrikast saab ja hakkama raha selle lause peale kasseerima, et mis sa mind nuumad näed siin on kontonumber, saad otse Aafrikas nälgivale lapsele saata.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minul on emaliini pidi pea kõik naised ülekaalulised.

Külas käies tuleb enne kõht täis süüa, et saaks neid õlist nõretavaid toite rohkem vältida ja siis tuleb nahk paksuks ajada järgnevaks moraaliloenguks, et kasvav noor naine (24a) peab ikka korralikult sööma ja kas siis sulle meie toit ei maitse ja kuidas sa emale/tädile/jne ikka nii teed, et tuled külla ja süüa ei taha, kas sa ei armastagi mind enam?

ca aastaga olen 14kg alla võtnud 6 veel, et BMI ülapiiri jõuda (ja siis rassva% edasi jännata). Aga perekonda kisub vältima sest ma ei jaksa kuulata kuidas ma olen ikka nii kokku kuivanud ja ma suren ära kui ma sööma ei hakka. Pealegi Aafrikas lapsed nälgivad ja sina keeldud teist taldrikutäit söömast..

Seal võib mingi geneetiaka iva sees olla aga paljuski on see kinni peretraditsioonides, pereretseptides ja asjaolus, et inimesed kellel on raske muude sõnade/tegudega emotsiooni väljendada oskavad sedateha toidu kaudu.

Aga äkki just enne küllaminekut korralik aeroobne trenn alla teha ning kõht just tühjana enne minekut hoida? Ja seal sööd mõõdukalt ning teed teatud eelistusi :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×