Jump to content
jrx

Jorgen Matsi

Recommended Posts

Kusjuures nende jõusaalide jooksuradade suhtes olen ise kuulnud vastakaid arvamusi. Ühed räägivad, et seal tekkiv vibratsioon ei imiteeri kuidagi normaalses keskkonnas olevat maapinna vastupanu ja tekitab liigestele harjumatu surve. Teised aga räägivad just, et korralikel radadel on olemas vägagi liigesesõbralikud pehmendused ja seestap jalgadele parem kui metsavahel lippamine.

Tegeliku tõe saab ehk jah kõige paremini ise katsetades kätte :D

Jorgen, Sinu keiss on iseenesest huvitav - äkki ei ole küsa aint põlvedes, vaid ntx mingites väiksemates stabiliseerivates lihastes? Jooksuspetsid soovitavad ühe treeningu osana just väga ebastabiilsel liival joosta - on väga raske ja väsitav, aga igati tõhus ja arendav. Oled proovinud? Või seda, kuidas põlv käitub näiteks staadioni kattel?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Laupäeval käisin natuke jalutamas ning siinkohal fotokroonika ühest imelisest nähtusest, mida sai Stroomi rannas kohatud.

Selle nimi on Stroomi Muscle Beach :D

Ma ei tea kes need veidrad masinad on leiutanud ja kokku keevitanud ja ilmselt ta kunagi trenni teinud ei ole, aga midagi nendega teha saab ja kogu linn on neid täis.

Mingi KE lepingupartner ma arvan.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selle nimi on Stroomi Muscle Beach :D

Ma ei tea kes need veidrad masinad on leiutanud ja kokku keevitanud ja ilmselt ta kunagi trenni teinud ei ole, aga midagi nendega teha saab ja kogu linn on neid täis.

Mingi KE lepingupartner ma arvan.

Kus neid veel on?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kus neid veel on?

nt kalevi spordihalli juures, seal juhkentali tänava otsa peal. olümpia lähistel...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma tean et Pirital on midagi ja siis seal politseipargi vms juures (seal Park hotelli kõrval)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kes veel ei tea, siis spinat on legaalne anaboolik:) Loomulikult selle efekti saavutamiseks vajalikku kogust ei suudaks vist keegi süüa:)

Täitsa põnev, selleks tuleb siis 1 kg päevas süüa? Millistes kogustes ise tarbid ja kas tajud ka sellest lähtuvalt midagi? :D

Huvitav palju tipud spinatit siis päevas tarbivad?

Muudetud kasutaja htilga poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Täna TARTUS annan verd ürituse raames Raju doonorluspäev e. veresportlastega verd andma. Kell 11.00 Kliinikumi verekeskuses.

Infot: MMA.EE

Ja Kirp rsk:D minu blogi kaaperdama :D Mäletad, millega Vend Vähk ähvardab sind kogu aeg?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tänan alandlikult Kirp, et väisad ja toetad mu blogi:)

Aga veri igatahes antud, hemoglobiin oli 141, mis minu puhul on keskmine või isegi pigem kõrgem. Vererõhk 126/81. Pulss selle mõõtmise ajal 58 - väike närv ikka sees ja hommikune kohvi ka:)

Hommikul sõin korralikult - neljandik megaomletti aedviljadega (sh. spinat, millest vist pean pikemalt rääkima) ja kanafilee ja juustuga. Teine neljandik läheb lõunaks kui mõnede patsientide eest hoolt kantud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Täna TARTUS annan verd ürituse raames Raju doonorluspäev e. veresportlastega verd andma. Kell 11.00 Kliinikumi verekeskuses.

Infot: MMA.EE

Ja Kirp rsk:D minu blogi kaaperdama :D Mäletad, millega Vend Vähk ähvardab sind kogu aeg?

Ei hoia ennast tagasi, selline kurb saatus ootab reamees Kirpu:

post-50-1316600154_thumb.jpg

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Siin foorumis on juttu palju sel teemal.

Igatahes pange nüüd hästi tähele:

Tegemist on parima teleseriaaliga EALES:

7XSdp.jpg

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Siin foorumis on juttu palju sel teemal.

Igatahes pange nüüd hästi tähele:

Tegemist on parima teleseriaaliga EALES:

7XSdp.jpg

Millega tegemist? :o

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tegemist on teleseriaaliga BREAKING BAD (IMDB info).

Soovitan kõigil vaadata algusest peale ja selle juures vältida võimalikke spoilereid ehk sisu ette teada saamist. Isegi kui ei meeldi, vaadata vähemalt esimese hooaja poole peale ja siis otsustada. Minu meelest on tõesti tegemist parima teleseriaaliga, mida ma eales näinud või vaadanud olen.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma suutsin vaadata 3. hooaja keskpaigani, siis hakkas teravus kaduma ning santa barbara vaikselt peale suruma. Võibolla vajasin lihtsalt puhkust sellest :o Aga kuni sinnani oli väga tegija, ainult esimesed paar osa vajasid natuke kannatust.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma suutsin vaadata 3. hooaja keskpaigani, siis hakkas teravus kaduma ning santa barbara vaikselt peale suruma. Võibolla vajasin lihtsalt puhkust sellest :o Aga kuni sinnani oli väga tegija, ainult esimesed paar osa vajasid natuke kannatust.

Ma soovitaks 3nda lõpuni välja vedada - tõmbab tuurid taas üles. Siis 4nda algus on väga hea, paariks osaks läheb tempo alla aga 4nda lõpp jälle täielik ameerika raudtee. Mina igatahes ootan juba pühapäeva:)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tegemist on teleseriaaliga BREAKING BAD (IMDB info).

Soovitan kõigil vaadata algusest peale ja selle juures vältida võimalikke spoilereid ehk sisu ette teada saamist. Isegi kui ei meeldi, vaadata vähemalt esimese hooaja poole peale ja siis otsustada. Minu meelest on tõesti tegemist parima teleseriaaliga, mida ma eales näinud või vaadanud olen.

Parem kui "Dexter"???

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Parem kui "Dexter"???

IMDB andmetel 0.1 punkti parem:P

Pean tunnistama, et pole Dexterisse kunagi niivõrd kinni jäänud:)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Teadustöö ülevaade: kas kalaõli kasutamine aitab kaasa lihaskasvule?

Autor: Eric Oetter

Tõlkija: Jorgen Matsi

Avaldatud: 21. septembril veebiportaalis www.8weeksout.com , mille peamine mentor on Joel Jamison

Tõlkija kommentaar: Kuna hetkel konkreetseid võistlusplaane ja seega ka võistlusettevalmistusele vastavat treeningintensiivsust pidevalt ei ole, siis stabiilsemalt tarvitatav toidulisand on minu jaoks FAST Omega-3 kalaõli kapslid. Seega teile tõlgitud üks värske ja samas ka ülevaatlik artikkel just kalaõlist. Artikkel on avaldatud veebiportaalis, mille peategija Joel Jamison on väga äge ja mulle sümpaatsete ideedega novaatorlik ja tuntud ÜKE treener MMA ringkondades. Kõigi tema mõtetega ma kindlasti 100% nõus ei ole, aga palju positiivset näitab juba see, et mees on väga avatud ja nõus oma mõtteid ja ideid alati seletama ja põhjendama – isegi internetiavarustes diskuteeritud kunagi hallidel aegadel. Artikkel on tõlgitud ja avaldatud siin portaalis Joeli enda loaga. Mingit muud sidet peale internetitutvuse mul Joel Jamisoniga, tema saidiga või tema toidulisandite brändiga BioForce mul ei ole. Ka käesoleva artikili suhtes ütles Joel ise, et olgugi, et ka tema pakub kalaõli lisandit, siis ei survestanud ta kuidagi käesoleva artikli autorit enda kaubamärki esile tooma ega tee seda ka ise. Tema meelest on samuti oluline tuua Omega-3 rasvhapped (sõltumata konkreetsest kaubamärgist, mis lisandil võib küljes olla) veel teravamalt „tavatoituja“ ja „tavatreenija“ teadvusesse, et saada võimalikult häid tulemusi. Artikkel on tõlgitud proovides edasi anda mõtet, ent alati mitte sõna-sõnalt. Võib juhtuda, et olen mõne meditsiinitermini tõlkinud valesti s.t. et eesti keeles on olemas ka „oma sõna“, mida mina lihtsalt ei tea, aga mõte peaks olema originaalartikliga võrreldes täpne. Artikkel sisaldab linke refereeritud artiklitele, mis on inglisekeelsed ja allalaetavad.

Omega-3 polüküllastamata rasvhapped täiendavad lihasvalgu anaboolset vastust hüperinsulineemiale ja hüperaminoatsideemiale

Pika ahelaga n-3 rasvhapped, mida laiemalt tuntakse Omega-3 polüküllastamata rasvhapete nime all, on asendamatud rasvhapped. See tähendab, et inimkeha ei suuda neid ise sünteesida. Nende rasvhapete manustamine toiduga on seega elutähtis normaalselt toimiva ainevahetuse seisukohast. Viimase 20 aasta jooksul on Omega-3 polüküllastamata rasvhapete (edaspidi Om3 PKRH) teemal tehtud mitmeid teadusuuringuid, enamik neist käsitlevad seda, millist positiivset mõju tervisele võiks Om3 PKRH omada.

Vähenenud vähirisk ja südameveresoonkonna haiguste risk, parem immuun- ja närvisüsteemi funktsioneerimine - need on mõned sagedasemini kinnitatud leiud sellistest uuringutest. Samuti põletikuvastane kaskaad (tõlkija märkus: selle mõiste all mõeldakse järjest võimenduvat jada, mis ainevahetuses mingist signaalist alguse saab), mis toimib G-valk retseptor 120 kaudu (GPR120 uuring). Olgugi, et see kasulike mõjude nimistu looks juba tugeva argumendi mistahes aine tarvitamise kasuks, siis uurijad Washingtoni Meditsiiniülikoolist üritasid seda nimekirja täiendada lisades sinna efektiivsema lihasvalgu sünteesimise.

On näidatud, et Om3 PKRH lisamanustamine aitab inimestel, kellel esineb lihasatroofiat seoses vanuse või vähihaigusega, lihasmassi hoida. Tekib küsimus, kas see kasu, mis toimib läbi anaboolse signaliseerimise ja lihasvalgu sünteesi, võiks olla täheldatav ka „tervetel“ inimestel.

Uuringu ülevaade

Valim, millel uuring läbi viidi, koosnes üheksast keskealisest tervest inimesest (tervist hinnati põhjaliku arstliku kontrolliga, mis viidi läbi uuringu tarbeks). Märkus: olgugi, et kõik katseisikud olid kehalise hindamise ja verenäitajate järgi terved, ei olnud nad absoluutselt treenitud. Kõik osalised raporteerisid vähem kui poolteist tundi vähemalt keskmise intensiivsusega kehalist tegevust nädalas.

Selleks, et luua katseisikutes anaboolne seisund, süstiti neile võimsat insuliini-aminohapete lahust. Enne süste manustati neile kahte märgistatud isotoopi, et oleks võimalik hinnata muutusi ainevahetuses - fenüülalaniini isotoopi valgusünteesimäära hindamiseks ja glükoosi isotoopi glükoosimetabolismi jälgimiseks. Lisaks sellele võtsid uurijad ka kaks lihasbiopsiat, et hinnata muutusi rakkudevahelises signaleerimises ja valgu anabolismis.

Esmalt määrati katse jaoks erinevate muutujatest baastasemed; sh RNA/DNA kontsentratsioon, valgusünteesi osakaal, anaboolse raja aktivatsiooni tase rakuülekandel ja süsteemse põletikureaktsioon markerid (C-reaktiivne valk, IL-6, TNF-a).

Peale seda paluti katseisikutel võtta 4 grammi kalaõli (Lovaza® kaubamärk) päevas kaheksa nädala jooksul ning peale seda testiti neid uuesti. Lovaza® sisaldab 1,86 g EPA ja 1,50 g DHA etüülester vormis.

Peale kaheksanädalast perioodi leidsid uurijad järgnevad olulised tulemused:

Suurenenud lihasrakkude tihedus ja rakkude suurus

Insuliini ja glükoosi kineetikas muutused puudusid

Umbes poole võrra suurenenud anaboolne reaktsioon peale insuliini-aminohapete süsti (võrreldes muutusega baastasemel)

Oluliselt tõusnud mTOR ja p70 s6 kinaasi aktivatsioon

Valgusünteesi baastasemes muutused puudusid

Uurijate peamine järeldus oli, et Om3 PKRH tarbimine iseenesest on ebapiisav, et tekitada muutust lihase valguainevahetuses, aga see loob märkimisväärse tõusu rakusisese signaleerimise tundlikkuses ja valgusünteesis vastusena sobivale anaboolsele stiimulile.

Järeldused ja piirangud

Olgugi, et katse korraldus oli väga hea ja hästi läbi mõeldud, on sellel üks äärmiselt oluline puudus – nn. small sample bias ehk „kallutatus väikese valimi tõttu“ (tõlkija märkus: sisuliselt tähendab see võimalikku eksitust tulemustes või nende tõlgendamisel väikese katseisikute arvu tõttu).

Mõistan isiklikult seda probleemi ja sellega seonduvaid raskuseid väga hästi - mu töö tõttu Georgia Osariigi Ülikooli neuromuskulaarse füsioloogia laboris tean, et saavutada valdkonnas hinnatud „kuldstandardit“ katse jaoks, mis on 30 inimest ühe katsegrupi kohta, on tihti suisa võimatu. Sellest takistusest hoolimata tuleb siiski välja tuua see, et üheksa katseisikuga uuring võib alati anda kallutatud tulemuse väheste katseisikute arvu tõttu.

Ja kuigi see ei ole kuidagimoodi uurijate süü, siis valitud katseisikud olid tõenäoliselt täielikud algajad võrreldes sinuga või sportlastega, keda treenid. Algajate rakkudevaheline signaliseerimine võib reageerida stiimulitele teistmoodi kui kogenud treenija oma. Seda tuleb arvestada ülalkirjeldatud uuringu tulemuste tõlgendamisel.

Siiski, isegi arvestades neid kahte olulist piirangut, on Washingtoni Ülikooli teadlased esitanud huvitavad ja veenvad andmed Omega-3 kui toitainete olemasolul anaboolset signaleerimist tugevdava lisandi kohta. Selleks, et lugeda täpsemalt Om-3 PKRH kohta ja nende mõjust rakkudevahelisele anaboolsele signaleerimisele, loe seda 2007. aastal veistega sooritatud uuringut.

Keda teema huvitab, võib alustuseks vaadata mu eelmist teadustöö ülevaadet, mis annab sellest signaleerimisahelast äärmiselt üldise ülevaate.

Uurijad järeldasid, et Om-3 lisamine mõjutas kõige enam mTOR/p70 s6k signaliseerimisahelat. Võib oletada, et seda efekti võiks ära kasutada ükskõik millise anaboolse stiimuli kontekstis (näiteks kasutades jõutreeningut), mis ei pea ilmtingimata olema toidust tulenev stiimul. Selle kinnitamiseks oleks vaja sarnast katset, kus katseisikuteks oleksid treenitud inimesed ning lisaks oleks katsegrupp, mis kasutaks stiimulina jõutreeningut.

(Tõlkija märkus: Ideaalne oleks kasutada kokku kuute gruppi – toidustiimuliga kontrollgrupp, toidustiimuliga Om3 katsegrupp, jõutreeninguga kontrollgrupp, jõutreeninguga Om3 katsegrupp, kombineeritud toidustiimul + jõutreening kontrollgrupp, kombineeritud Om3 katsegrupp).

Selles katses osalejad said 3.36 g päevas EPA/DHA kalaõli Lovaza® kaubamärgilt. Sellest tulenevalt ei ole võimalik katsest järeldada, kas ka madalam doos annaks samasuguse positiivse tulemuse. Võrreldes teiste katsetega samas valdkonnas tundub kasutatud Om3 kogus pigem kõrge.

Nagu võib lugeda Weston A Price Foundationi koostatud silmapaistvast ülevaatest (kättesaadav sellelt lingilt) asendamatute rasvhapete kohta, siis PKRH liiga kõrge konsentratsioon võib olla kahjulik nende kerge oksüdeerumise tõttu kehas. See tuleneb PRKH struktuuridest, milles on kaks või enam topeltsidet – süsinikuaatom, mis on nende topeltsidemete vahel on vastuvõtlik oksüdeerumisele.

Kui need molekulid oksüdeeruvad, siis lagunevad nad väiksemateks osakesteks. Nagu näiteks maloondialdehüüd, mis võib olla rakustruktuure kahjustav. Ma ei kaevu hetkel sügavamale biokeemiasse, aga see fakt on Om3 PRKH kui lisandi doseerimisel kindlasti arvestamist väärt.

Kui palju kalaõli peaks siis inimene tarbima?

Nagu paljude teiste toitumis- või treeningsoovitustega, siis peab ka siin leppima vastusega, et see sõltub konkreetsest inimesest. Ma võin teha küll mõned põhjendatud oletused (tõlkija märkus: ingl. k. väljend on educated guess), mida jagada väga laia ja varieeruva lugejaskonnaga – mõned teist on ilmselt võtnud kalaõli juba aastaid, samas kui teised ei ole seda võibolla kunagi kasutanud.

Üks tähtis asjaolu, mida arvestada kalaõli doosi soovitamisel, on see, kui kaua inimene on juba kalaõli lisaks võtnud. Ainus pikaajaline randomiseritud kontrollgrupiga kliiniline uuring (RCT), mis on läbi viiduda Om3 lisandite suhtes, DART-2 uuring, näitas suurenenud südamehaiguste ja südame äkkseiskumise riski peale nelja aastat kalaõli kasutamist.

Tundub, et Om3 kasu (kirjeldatud ülalpool) ilmneb esialgu läbi intramembraanse Omega-6 PRKH asendamise. Seega võib seal olla mingi küllastuspunkt, millest rohkem ei ole ilmtingimata parem. Enamik randomiseeritud kliinilisi uuringuid väidavad, et toiduga saadava Omega-6 vähendamine on väga kasulik, seega peaks võibolla vaatama hoopis Omega-3 : Omega-6 suhet, mitte absoluutset doosi.

Toitumisspetsialistid John Berardi ja Robb Wolf soovitavad esialgu kõrget doosi eeldusel, et klient võib olla ülekaaluline ja vajab üldiste põletikunäitajate alanemist. Siis mängivad nad doosi suurusega kuni inimese tervis jätkuvalt paraneb ja kuni Omega-3 „küllastuspunkt“ on saavutatud. Ilmselgelt parim viis seda teada saada, oleks konkreetse inimese Om3 : Om6 suhet testida, et määratleda täpset doosi, aga keskmise treeneri/treenitava jaoks ei pruugi see olla ideaalseim lahendus.

Olgugi, et mantra „Kui sa ei mõõda, siis kompad pimeduses“ (ingl. k. „“If you’re not assessing, you’re guessing” ) kehtib ka siin, siis on siiski põhjust arvata, et enamik ameeriklastest ei tarbi piisavalt Om-3 PRKH. Lyle McDonald on väitnud, et absoluutne miinimum, mida soovitada oleks 500 milligrammi EPA/DHA kokku. Kirjandusest tuleb üldiselt välja, et seda doosi kahe- või isegi kolmekordistades saab lõigata kasusid vältides mõningaid ohte, mis on ülalpool kirjeldatud. Seega mina pakuksin üldiseks soovituseks päevas umbes 1-1,5 grammi EPA/DHA kokku.

Täisväärtuslik toit on kuningas ka Om-3 vajaduse täitmisel. Toitainete rikas täisväärtuslikest toitudest koosnev toitumisrežiim, mis sisaldab rasvaseid kalu, krabisid (siia läheks ilmselt kõik vähilised tõlkija märkus), rupskeid peaks selle koguse piisavalt täitma. Kui see pole võimalik, siis soovitan kõrgekvaliteedilist vedelat kalaõlilisandit, et puudujääk korvata.

Kuigi mulle meeldib nii Nordic Naturals kui ka Carlson's kaubamärk, siis Joeli enda Omega-3 kalaõli tema BioForce lisandite sarjast on parim, mida olen kasutanud. Toitainete profiil on väga hästi kooskõlas ülalsoovitatud doosiga ning mainitud kolmest on see parim ka maitselt ja tekstuurilt.

Nagu ülalpool juba rõhutatud, ei ole võimalust teada, kas võrreldes kirjeldatud uuringuga ka madalam doos tagab täpselt samasuguse lihasvalgu anaboolse vastuse kasuteguri. See küsimus iseenesest näitab vajadust edasise uurimustöö jaoks.

Tõlkija täiendkommentaar: Võib tekkida küsimus, millest inimesel selline vajadus Om-3 PKRH jaoks üldse välja on kujunenud, kuidas üldse saab meile nii vajalik olla miski, mida hetkel saame toidust suhteliselt vähe? Kas ürginimestest „hästi“ toitusid vaid need, kes elasid veekogude ääres ja said suhteliselt palju rasvast kala püüda? Siin on lihtne vastus ilmselt see, et ürginimese toidulaual oli ka luuüdi ja ajusid, mis on suhtelisel Om-3 rikkad, ent tänapäeva inimese toidulaualt puuduvad täielikult. Mis puudutab isiklikku kogemust FAST Omega-3 kalaõli kapslitega, siis kapsleid kaasas kanda ja tarbida on ikka märgatavalt mugavam kui vedelal kujul õli. EPA/DHA suhe FAST Omega-3 kapslites on 18 : 12, mis on üsna võrdne suhe ja sarnane artikli peafookuseks oleva katses kasutatuga.

OLGE MUHEDAD:)

post-6272-1317592190_thumb.jpg

Muudetud kasutaja jrx poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×