Jump to content
zxy_g

Rasvaprotsent ja toitumine

Recommended Posts

Tere kõigile,

olen 22-aastane neiu, kaalun ca 62 kilo ja pikkust on 178 cm. Trenni olen aktiivselt teinud alates septembrikuust, uue aasta algusest olen üritanud jälgida ka toitumist, kuigi nädalas paar korda luban endale vabamaid päevi ehk siis söön ka magusat. Hetkel teen nädalas ca 4-5 korda aeroobset (spinning) + 2 jõutrenni (BodyPump). Minu eesmärk on suveks saada kõhulihas nähtavale (kehatüüp on selline, et rasv koguneb kõhule ja hetkel ongi umbes 1.5 cm paksune rasvakiht, mis mulle ei meeldi). Kasutan ka toidupäevikut ning selle järgi on päevane kasutamata energia tavaliselt ca 1000 kcal. Nüüd siis küsimus, et mida peaksin tegema, et kindlasti eesmärgini jõudma? Lugedes fitness.ee artikleid, tuleb välja, et süsivesikute hulka peaks vähendama. Kas peaksin suurendama jõutrennide osakaalu või siiski pigem panustama aeroobsele? Septembris tegin koormustesti, siis oli rasvaprotsent 19.2%, veebruaris lähen uuesti mõõtma.

Suured tänud.

Kaia

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Okei, ma eeldan, et minusse peaks puutuma artikli teine osa, sest alustuseks, madala intensiivsusega aeroobne treening minusse ei puutu (spinn ei lähe ilmselt madala intensiivususega treeningu alla?), söön ma 5x päevas (hommik, lõuna, õhtu + 2x vahepala, sh mune ja piimatooteid) ja alati tugeva hommikusöögi, jõutrenni teen nädalas 2x.

Aga küsimus ikka seoses süsivesikutega, kui ma trenni teen õhtuti (18-20), siis kas on vastuvõetav õhtuti süsivesikute tarbimine? Kas eesmärgi täitmiseks peaks pigem hoida all rasvade või süsivesikute tarbmine?

Tänud!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Okei, ma eeldan, et minusse peaks puutuma artikli teine osa, sest alustuseks, madala intensiivsusega aeroobne treening minusse ei puutu (spinn ei lähe ilmselt madala intensiivususega treeningu alla?), söön ma 5x päevas (hommik, lõuna, õhtu + 2x vahepala, sh mune ja piimatooteid) ja alati tugeva hommikusöögi, jõutrenni teen nädalas 2x.

Aga küsimus ikka seoses süsivesikutega, kui ma trenni teen õhtuti (18-20), siis kas on vastuvõetav õhtuti süsivesikute tarbimine? Kas eesmärgi täitmiseks peaks pigem hoida all rasvade või süsivesikute tarbmine?

Tänud!

Ilmselt tuleb alustada küsimusest, et kuidas see rasvaprotsent mõõdeti? Mis vahendiga? Kas lähteandmed sisestati õigesti? Ega mõõtmise ajal paksu dressi seljas polnud? 19% rasvaprotsendi puhul kindlasti enam 1,5 cm rasva kõhul olla ei tohiks. Eeldatavasti on see % ikkagi umbes 22-25% nagu naistel sellisel juhul normaalne.

Edasi,

1. BodyPump ei ole jõutrenn ja ei kasvata lihasmassi. On lihasvastupidavuse treening. Kulutab küll tõesti suht efektiivselt kaloreid.

2. See, kas spinning läheb madala intensiivsusega treeningu alla või mitte, sõltub sinust endast. Madala intensiivsusega on ta siis, kui jääd pulsivahemikku alla 140-150. Sama kehtib ka tegelikult BodyPumpi kohta. Paljud naised võtavad kangile raskused, mis eriti higistamagi ei võta. Paljud ütlevad seejuures põhjuseks "aga teised vaatavad imelikult kui ma nii palju tõstan" - mille peale ilmselt mehed iial ei tuleks raskuste valimisel.

Jämedalt võttes, tehes 4-6 trenni nädalas, kulutad sa neis 1200-2000kcal/nädalas. See teeb rasvana jämedalt 100g/ndl max. Suveni ainuüksi trenniga seega max 1,6 kg rasva arvelt ehk paar protsenti. Kõhulihast selline tempo veel välja ei too.

Ülejäänud tuleb teha dieediga. Toitumiskava koostades pane paika vajalikud toitained järjekorras: rasvad, valgud, süsivesikud. Vt. norme nt. www.toitumine.ee

1. Rasvad - grammides jämedalt sinu kehakaalu numbriga võrdselt ehk 62g

2. Valku - korruta kehakaalu kilod 1,3-1,4-ga. Saad 86g

3. Ülejäänud süsivesikud ehk norm - 86*4,2 - 62*9. Kalorinorm on sul ca 2600 jämedalt, seega süsivesikute arvele jääb 1681 ehk 374g.

Kui sa teed iga päev trenni, siis peavad need süsivesikud ka iga päev olema sobivad. St. sa pead valima, kas eesmärk või süüa kommi. Kui magusavajadus paar kord nädalas tungiv on, siis on toitumises midagi viltu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Suur aitäh väga põhjaliku vastuse eest!

Test ei pruukinud septembris järelikult olla kõige adekvaatsem, nüüd lähen tegema treeneri juurde (Revalis käin).

Magusaisuga on mul alati probleemid olnud, noorena tegin kõvasti teste veresuhkru mõõtmiseks, kuid perearst jõudis järeldusele, et ilmselt ongi lihtsalt suur magusavajadus.

Lähen süvenen nüüd toitumine.ee lehele.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Suur aitäh väga põhjaliku vastuse eest!

Test ei pruukinud septembris järelikult olla kõige adekvaatsem, nüüd lähen tegema treeneri juurde (Revalis käin).

Magusaisuga on mul alati probleemid olnud, noorena tegin kõvasti teste veresuhkru mõõtmiseks, kuid perearst jõudis järeldusele, et ilmselt ongi lihtsalt suur magusavajadus.

Lähen süvenen nüüd toitumine.ee lehele.

Võimas diagnoos :P

Õnneks praegu on adekvaatsemaid noori arste ka, kellega isegi toitumisest rääkida annab ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Võimas diagnoos :)

Õnneks praegu on adekvaatsemaid noori arste ka, kellega isegi toitumisest rääkida annab ;)

Rõhutan siinkohal, et perearsti juures käisin vanuses 7-10 aastat, kui toitumine ja kõhulihas ei olnud probleemiks. Pigem see, miks laps sööb päevas kilo suhkrut lihtsalt ära :P Veresuhkur oli korras, kuid perekonnas on palju suhkruhaigust esinenud, mistõttu minu meelest arsti poolt ainuõige diagnoos.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Rõhutan siinkohal, et perearsti juures käisin vanuses 7-10 aastat, kui toitumine ja kõhulihas ei olnud probleemiks. Pigem see, miks laps sööb päevas kilo suhkrut lihtsalt ära :P Veresuhkur oli korras, kuid perekonnas on palju suhkruhaigust esinenud, mistõttu minu meelest arsti poolt ainuõige diagnoos.

;)

Ma loodan, et selleks ajaks, kui endal lapsed, on ka arusaamad muutunud.

Kas keegi glükoositaluvuse testi tegi?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
;)

Ma loodan, et selleks ajaks, kui endal lapsed, on ka arusaamad muutunud.

Kas keegi glükoositaluvuse testi tegi?

Heh, ma ei mäleta sellist asja paraku enam. Tean, et arstide vahet jooksutati ja keelati magusasöömine ära mingiks perioodiks. Ära kadunud ei ole ta paraku ka nüüd, 15 aastat hiljem. Üritan maha suruda mee ja tumeda šokolaadiga.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Heh, ma ei mäleta sellist asja paraku enam. Tean, et arstide vahet jooksutati ja keelati magusasöömine ära mingiks perioodiks. Ära kadunud ei ole ta paraku ka nüüd, 15 aastat hiljem. Üritan maha suruda mee ja tumeda šokolaadiga.

Magusaga ei ole võimalik maha suruda mitte mingilgi määral nn "magusavajadust". Teeb asja ainult hullemaks. Magus tekitab magusavajadust, suletud ring.

Erinevaid lähenemisi võidakse siin pakkuda, alates rohkem rasvase söömisest lõpetades suurema valgutarbimisega. Pähklid aitavad üsna hästi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Okei, ma eeldan, et minusse peaks puutuma artikli teine osa, sest alustuseks, madala intensiivsusega aeroobne treening minusse ei puutu (spinn ei lähe ilmselt madala intensiivususega treeningu alla?), söön ma 5x päevas (hommik, lõuna, õhtu + 2x vahepala, sh mune ja piimatooteid) ja alati tugeva hommikusöögi, jõutrenni teen nädalas 2x.

Aga küsimus ikka seoses süsivesikutega, kui ma trenni teen õhtuti (18-20), siis kas on vastuvõetav õhtuti süsivesikute tarbimine? Kas eesmärgi täitmiseks peaks pigem hoida all rasvade või süsivesikute tarbmine?

Tänud!

Peale trenni söödud süsivesikud lähevad lihastes ja maksas glükogeenivarude taastamiseks ja juhul kui neid ei ole palju, siis rasvana ei ladestu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Madal veresuhkur oleks üks võimalik vähem võimas väljend

Tuleb küsida, miks ta madal on? Kuid!!!

Ärge lootkegi, et te saaksite suhkrusõltuvust seletada pelgalt insuliinresistentsuse ja seetõttu madala veresuhkruga.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul emal on sünnist saati madal, liiga palju insuliini ilmselt või liiga suur insuliinitundlikkus :P

Teed nalja...tundlikkus...tundetus. Naistel ongi probleem suurem. Suhkrust ja jahust ja maasikavahust ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×