Jump to content
Helina90

Algaja palub kõigilt asjatundjatelt toitumise ja treeningu kohapealt abi :)

Recommended Posts

Tere!

Olen 21-aastane neiu.

Mul on soov mai alguseks võtta alla umb 4kg rasva arvelt. Tegelikult mind kaal otseselt üldse ei huvita ega häiri, sest olen 170cm ja 54-55 kg. Häirib pigem alakeha väljanägemine - jalgu ja tuharaid tahan saada saledamaks ning pringimaks, rasva vähemaks. Praegu jala ümbermõõt umb 54cm kõige laiemast kohast ning puusaümbermõõt 95. Ideaalne saavutus oleks vastavalt 50 ja 90. Ülakehaga olen enam kui rahul - keskkoht 61cm, lihased tugevad, rasva pole.

Palun teie abi ning soovitusi - mida saaksin ise selleks ette võtta, mida peaksin kindlasti vältima ja mida kindlasti tegema? Väga kurb on see, et õpin arstiteaduskonnas ning pikkade koolipäevade tõttu 9-12h (pärast kooli veel pikad kodus õppimise õhtud) ei saa ma piisavalt palju aega loovutada treeningutele. Praegu üritan käia 2x nädalas lihastreeningus (jõusaal, bodypump). Mõtlen kuivemate ilmade saabudes äkki jooksmas käima hakata (soovitage, kui tihti ja kui kaua peaks seda tegema?)

Lisan, et 4 korda nädalas, koolist koju tulles jõuan kõndida 30 min päeva jooksul.

Toitun vist täiesti tavaliselt... hommikuti midagi piimatoodetest - jogurt või kohupiim, vahel muna... 1 juustuviil ja leib vms, mõni puuvili. Lõuna ajal söön enamasti suppi + õun/banaan ..või eriti kiire päeva korral pean kahjuks leppima võileivaga. Õhtul enamasti tatar, riis või kartul ning mingi värske salat.. või siis keedumuna ja leib. Vahel, mõni kord nädalas, satub ka šokolaad menüüsse :D Mingeid ekstreemseid dieete pole kunagi pidanud ning samas ei kannata ka ülesöömise all.

Ootan huviga teie soovitusi, märkusi ning muid kommentaare.

Tänan kõiki ette!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Huvitav,

meie biokeemia professor ikka ja jälle rõhutas, et hommikul söögem kõik süsivesikuid. Vastaval juhul koormame maksa ja võime seda kahjustada.

Aga üleüldse oli see türosiini ja trüptofaani võidujooksu jutt väga kasulik.

Tänan

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ürita ikka jõusaalis edasi käia ja bodybumpi teha. Kui veel jooksmas jõuaksid käia paar korda nädalas siis küll need tulemused ka tulevad ja need üleliigsed cm kaovad kähku - kannatust ainult.

Söömise kohalt ütleks, et kui väga kiire päev on tulemas siis võiks teha endale karbi salatit kooli kaasa, et ei peaks piirduma ainult võileivaga. Ja kõrvale võiks süüa kiudainete rikast puuvilja või leiba.

Trenni vahepeal võid juua ka aminohappeid(nt:L –karnitiini) sisaldavaid jooke mis aitavad ka rasvu põletada.

Jõudu ja jaksu edaspidiseks. :lol:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ürita ikka jõusaalis edasi käia ja bodybumpi teha. Kui veel jooksmas jõuaksid käia paar korda nädalas siis küll need tulemused ka tulevad ja need üleliigsed cm kaovad kähku - kannatust ainult.

Söömise kohalt ütleks, et kui väga kiire päev on tulemas siis võiks teha endale karbi salatit kooli kaasa, et ei peaks piirduma ainult võileivaga. Ja kõrvale võiks süüa kiudainete rikast puuvilja või leiba.

Trenni vahepeal võid juua ka aminohappeid(nt:L –karnitiini) sisaldavaid jooke mis aitavad ka rasvu põletada.

Jõudu ja jaksu edaspidiseks. ;)

Aitäh! :lol:

millised need AH-sisaldavad joogid on ja kust neid saada oleks?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ürita ikka jõusaalis edasi käia ja bodybumpi teha. Kui veel jooksmas jõuaksid käia paar korda nädalas siis küll need tulemused ka tulevad ja need üleliigsed cm kaovad kähku - kannatust ainult.

Söömise kohalt ütleks, et kui väga kiire päev on tulemas siis võiks teha endale karbi salatit kooli kaasa, et ei peaks piirduma ainult võileivaga. Ja kõrvale võiks süüa kiudainete rikast puuvilja või leiba.

Trenni vahepeal võid juua ka aminohappeid(nt:L –karnitiini) sisaldavaid jooke mis aitavad ka rasvu põletada.

Jõudu ja jaksu edaspidiseks. :lol:

Karnitiin pole siiski otseselt aminohape.

Carnitine is a quaternary ammonium compound biosynthesized from the amino acids lysine and methionine.

Karnitiini sisaldav jook on fatburner, AH sisaldav näiteks fitstar.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kus on loogika, et ilmtingimata peab hommikul süsivesikuid sööma ja kuidas see on seotud maksa talitusega?

Kui ma näiteks söön päeva lõikes igal söögikorral köögivilju ja peale trenni puuvilja, siis saan süsikaid koguaeg peale vaikset viisi, miks peaks veel lisaks kuhja hommikul sisse kühveldama? Pigem sööksin peale trenni söögikorras need.

Miskisugune üldtunnustatud tõde on see hommikune süsikapauk, samas ise testinuna julgeks Antsoni juttu kinnitada, kui eesmärk on madal rasvaprotsent. Kui eesmärk kasvada, siis muidugi teine teema ja igati omal kohal.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kus on loogika, et ilmtingimata peab hommikul süsivesikuid sööma ja kuidas see on seotud maksa talitusega?

Kui ma näiteks söön päeva lõikes igal söögikorral köögivilju ja peale trenni puuvilja, siis saan süsikaid koguaeg peale vaikset viisi, miks peaks veel lisaks kuhja hommikul sisse kühveldama? Pigem sööksin peale trenni söögikorras need.

Miskisugune üldtunnustatud tõde on see hommikune süsikapauk, samas ise testinuna julgeks Antsoni juttu kinnitada, kui eesmärk on madal rasvaprotsent. Kui eesmärk kasvada, siis muidugi teine teema ja igati omal kohal.

Biokeemikute "loogika" (tegelikult vist tõenduspõhine materjal) on see, et maks kasutab ööga kogu oma glükogeeni varud ära, selleks, et hoida veresuhkurt öö jooksul normaalsel tasemel (glükogeenist saab verre glükoosi). Kui hommikul süsivesikuid mitte süüa (seega ei saa glükoosi ehk ka veresuhkurt), hakkab maks tekkinud olukorra vastu pingselt töötama ja glükoosi iseseisvalt sünteesima. Kuid kuna see protsess on väga keerukas ja energiat nõudev, ongi see maksa kahjustav pika peale.

Aga praktikas ma ei oska konkreetselt seda kõike kommenteerida..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Biokeemikute "loogika" (tegelikult vist tõenduspõhine materjal) on see, et maks kasutab ööga kogu oma glükogeeni varud ära, selleks, et hoida veresuhkurt öö jooksul normaalsel tasemel (glükogeenist saab verre glükoosi). Kui hommikul süsivesikuid mitte süüa (seega ei saa glükoosi ehk ka veresuhkurt), hakkab maks tekkinud olukorra vastu pingselt töötama ja glükoosi iseseisvalt sünteesima. Kuid kuna see protsess on väga keerukas ja energiat nõudev, ongi see maksa kahjustav pika peale.

Aga praktikas ma ei oska konkreetselt seda kõike kommenteerida..

Täpselt nii see on. Süsivesikud on reeglina esimene energiaallikas, kuna seda on ka kergem kasutada. Valgust glükogeeni sünteesimine pidavat maksa kurnama.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Täpselt nii see on. Süsivesikud on reeglina esimene energiaallikas, kuna seda on ka kergem kasutada. Valgust glükogeeni sünteesimine pidavat maksa kurnama.

Aga mis siis saab, kui ma olen enne magamaminekut söönud rasva ja valku?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Hmm, kuhu ja mille peale keha kulutab selle glükogeeni öö jooksul?

Inimkehal on pidevalt vaja hoida veresuhkru tase normis, ka une ajal.. muidu lülituks aju öösel lihtsalt välja.

Muidu tavatingimustes saame süsivesikute söömisest glükoosi otse verre... aga kuna öösel me neid ei söö, siis ongi maksa glükogeen glükoosi allikaks.

Päeva jooksul laob maks oma varud täis söödud süsivesikute arvelt ja öösel siis kasutab seda samust varu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Teoorias õhtul söödud rasv peaks naha alla ladestuma.

Valgud...nende kohta ma ei oskagi midagi öelda.

Mõlemad võivad üleliigse tarbimise korral rasvana ladestuda, täpselt nagu süsivesik.

Hmm, kuhu ja mille peale keha kulutab selle glükogeeni öö jooksul?

Ka öösel toimuvad kehas ainevahetusprotsessid. Lisaks: Aju. Kehatemperatuur. Siseorganid. Süda. Kõik need tahavad energiat.

Rääkimata rakkude uuenemisest jm. Ja inimese peamiseks energiaallikaks on? glü.....

Muudetud kasutaja gmaster poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Inimkehal on pidevalt vaja hoida veresuhkru tase normis, ka une ajal.. muidu lülituks aju öösel lihtsalt välja.

Muidu tavatingimustes saame süsivesikute söömisest glükoosi otse verre... aga kuna öösel me neid ei söö, siis ongi maksa glükogeen glükoosi allikaks.

Päeva jooksul laob maks oma varud täis söödud süsivesikute arvelt ja öösel siis kasutab seda samust varu.

Öösel ei ole kehal vaja tarbida glükogeenivarudest mingisugusel märkimisväärsel määral(tegu pole aktiivse liigutamisega mis vajaks nn kiiret energiat), piisab ka näiteks rasva tarbimisest, seega ei kulutata õhtul/päeval tarbitud varusi ära, vaid laetakse uneajal justnimelt varudesse (õhtul tarbitud süsivesikud). Seega hommikune süsikate selgaladumine kuna varud eelnevast päevast on all, tähendab keharasvaks ladestamist.

Et maksa koormata peaks andma päeva lõikes oluliselt alla 100gr süsivesikuid(alla 20gr süsivesikute ja samaaegselt vähese valgu korral on veel omaette teema ehk ketoosi minek, kus peamine energia allikas on rasv).

Lisaks on täis glükogeenivarudega võimalik funktsioneerida 12-14h tavaolekut (ärkvel ja igapäevategevusi tehes) või 2-3h suht rasket trenni.

Seega kui olla pidevalt süsikad näiteks 20-50gr ööpäevas, ning seejuures ka rasvu mitte piisavalt tarbida, siis võib tõepoolest tekkida kirjeldatud olukord, kuid mittekuidagi ei ole see seotud hommikul süsivesikute tarbimisega. Seega selline maksa koormamine saab pigem tekkida suht ekstreemsetel isikutel, ning ei puuduta valdavat massi kuidagipidi, veelvähem aega millal süsikaid tarbitakse.

Mina näiteks tarbin ülivähe kiireid süsivesikuid (tegelikkuses tulebki enamus päevastest süsivesikutest köögiviljadest, pisut puuvilju, piimatoodetes sisalduv, pähklites, seemnetes jne, ainult massiperioodil on viljatooted sees) ja aasta keskmine süsikate tarbimine on seal kuskil 100-140gr ööpäevas (massiperioodil vast sinna 150-200 vahele ja alandamise perioodil kuskil 60-80) ning pole küll mingit probleemi ei verenäitajate, energia puuduse või millegi taolisega, pigem vastupidi, kõik näitajad on normis ja enesetunne super. Olgu mainitud, et kaalulangetamise perioodil on hommikusöök suht madala süsivesikusisaldusega, see eest piisavalt rasvu ja valke, energiline olemine on hoopis midagi muud kui massiperioodil peale pudru sisselahmimist, niiet see veel lisaboonusena:-)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Helina,Ma olen sinuga üsna sarnane mõõtmetelt ja kasutan sellist programmi: http://www.tervislik.net/keha-arengu-monitooring. See on osutunud päris kasulikuks atribuudiks. Hea tulemusi jälgida ja annab ka huvitavat informatsiooni. Iseasi kui tõsiselt seda võtta, aga rasva% andis ta mulle sama, mis mu kallis jõuluvana toodud kaal.

P.S. See on tasuta

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×