Jump to content
emmimees

Veredoonoritele

Recommended Posts

Tere!

Doonorluse teemasid on kunagi läbi käinud kuid ei ole räägitud selle mõjust hemoglobiini(punavereliblede) tasemele. Ise olen verd loovutanud 2a ja esimene kord oli Hg tase miski 180 ...tollel ajal spordiga ei tegelenud eriti, rohkem sai pidutsetud ja toitumisega oli ka nii nagu oli. Kõik järgmised vere andmised on näidanud Hg taset alla 170(153-169) ..on olnud ka 4kuud vahel vere andmisel kuid Hg tase ikka hulga madalam ...kuigi nüüd tükk aega juba toitumine korras, eluviisid küllaltki tervislikud ja jõusaalis käin pidevalt. Rahvasuus käivad jutud, et vere andmine kasulik, et puhastab verd jne ja vere tase taasutub 48h jooksul ...kuid arstid räägivad, et erinevad ühendid veres taastuvad 2-3kuud hiljem. Mind huvitabki just see - kuidas võib mõjuda vere andmine lihaskasvule ja jõutreeningule üldiselt? Fakt on see, et minul peale esimest loovutamist pole hg tase enam nii kõrge olnud, kuigi eeldusi(treening, toitumine) selleks on rohkem ja kurat seda teab, mis vereühendid võivad olla veel alla läinud, mida seal ei öelda/ei testita. Kuidas on siinsete treenivate veredoonorite vere kvaliteet muutunud aletes eismest vereloovutamisest? Aitäh..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Hemoglobiini taseme peale ei olegi mõelnud selles valguses, küll aga mõtlesin homme verd andma minna.

Huvitav huvitav- valgustage jah.

Endal oli ka languse tendentsi märgata peale viimast vereloovutust, kuid mitte nii suurel määral.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olin aastaid aktiivne veredoonor. Iga korraga hakkas Hg tase langema. Jätsin 1a. pausi sisse, siis taastus.

Nüüd olen aktiivne plasmadoonor - see ei mõju Hg tasemele. Trennile otseselt mingit mõju ei adu va et üks treeningpäev jääb reeglina vahele:)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mismoodi nad eraldi seda plasmat võtavad? ja mis nad peale hakkavad sellega?

Võetakse koos verega, aparaat eraldab plasma ning asendab selle mingi vedelikuga (ei mäleta enam mis) ning surub tagasi sisse. Aparaat imeb ja pumpab, seda tsüklit tehakse ca 6-8 korda ja kestab umbes tunnikese.

Plasmat saab samamoodi patsinetidele üle kanda nagu verd. Eelis peaks olema, et ei teki veregruppi konflikte.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Saan ka septembris veredoonoriks :D kaua olen oodanud juba, ei teagi miks, aga tahaks saada :P tahtsin mai alguses minna, aga kuna tüdruk oli märtsis tatoka teinud, siis pidin kuus kuud ootama.Eks näis siis palju minu tase on . Aga kuidas seda teada saab muidu ?Pärast aadrilaskmist öeldakse vms ?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Saan ka septembris veredoonoriks :D kaua olen oodanud juba, ei teagi miks, aga tahaks saada ;) tahtsin mai alguses minna, aga kuna tüdruk oli märtsis tatoka teinud, siis pidin kuus kuud ootama.Eks näis siis palju minu tase on . Aga kuidas seda teada saab muidu ?Pärast aadrilaskmist öeldakse vms ?

Öeldakse kohe alguses, kui on sõrmeotsast verd võetud veregrupi kontrolliks ja Hg määramiseks! Samuti kirjutatakse doonorikaardile, mis sinu kätte jääb...

Aga ikkagi mind huvitab - kas kehaehitajal ei tasuks verd loovutada äkki..? :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olles aastaid doonorlusega tegelenud, olen samuti täheldanud hemoglobiini taseme langust ühes treeningsageduse tõusuga. Kui algul taastus HG kenasti 2-3 kuuga endisele tasemele, siis hetkel ei ole HG taastunud ka kaks korda pikema ajaga. Nii et oma rolli mängib siin nii treeningute sagedus, intensiivsus, kui ka toidulaud, (punase liha harvem tarbimine).

Vereandmine iseenesest mõjub aga enesetundele alati värskendavalt!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuid samas - üks postitus paari aasta vanusest teemast.. võta sisi nüüd kinni..

J6utreening intensiivistab vereloomet ja Hgb tootmist. Ys ...v6tke treeningmahtu v2iksemaks, kuid intensiivsus v6iks olla suurem.

Pigem yrita Fe saada toidust (punane liha!!), treeningute vahepeal j2lgi oma taastumist (treeningsagedus pigem v2iksem kui suurem).

EDIT: link http://forums.fitness.ee/index.php?showtop...7&hl=doonor

Muudetud kasutaja emmimees poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Käisin siis eile verd loovutamas ja tegin ka natuke juttu Hgb taseme langemisest (verd loovutades) ja ka vereplasma doonorlusest.

Tädi oli väga üllatunud, kui ütlesin, et rahvasuus levib jutt, et veredoonorlus langetab Hgb taset?

Mingil määral langetab see kõiki vereosakesi aga need taastuvad kõik, ainult et täielik taastumine võtab erinevalt aega.

Nendel kellel on kõrgem Hgb tase (ei pea olema üldse sportlane või tegelema mingi aktiivse tegevusega, võib olla ka täiesti tavaline inimene, kes toitub lihtsalt tervislikult. Just toitumine pidi mõjutama kõige rohkem Hgb taset) pidavat see taastumine tiba kauem aega võtma.

Kokkuvõtteks võib vist öelda, et muretsemiseks ei ole põhjust. Kui arvate, et Hgb tase ei taastu piisavalt kiiresti siis loovutage lihtsalt verd harvemini. :rolleyes:

Kuna alguses olin ka ise mures Hgb taseme languse suhtes, siis küsisin ka plasmadoonorluse kohta ühtteist, see ei pidavat langetama vere tähtsaid osakesi.

Aga kuna eelneva jutu põhjal suutis tädike mind nö. maha rahustada ja see plasmadoonorluse protseduur on ikka päris pikk ka ,siis jäin ikka traditsioonilise vereloovutuse juurde :lol:

Loovutage ikka verd edasi, ma pole veel kordagi kuulnud kuidas inimestele helistatakse ja kutsutakse lausa verd loovutama.

Seekord juhtusin kuulma, kuidas kahele doonorile helistati, et kas nad saavad tulla??

Järelikult on kitsas käes mingi grupiga :)

Ilusat päeva jätku B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mis tüüpi verd neil kõige enam vaja on?

Kujutan ette,et see võiks olla O, kuna seda võib kõigile valada vist

Muudetud kasutaja matti poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kõge haruldasem peaks olema 0neg(ka mul) - seda võib kõigile valada kuid endale sobib vaid see enda oma ...kuigi seda verevarude seisu vaadates ei ole 0neg neil kunagi kõige vähem. Ka mulle on nad helistanud ja kutsunud tagasi verd andma. Praeguseks olen 8x verd valanud ja nüüd pean küll vähemalt pool aastat vahet ja vaatan, mis Hg näit siis tuleb..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma ei kannata absoluutselt veenist vere võtmist, tahab pilti taskusse kiskuda. Ma ei mõista kuidas inimesed suudavad :D

Endal täpselt sama asi üldse ei meeldi igausugused süstlad ja nendega torkimine!

Wäkk

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mina käsin esimest korda verd andmas, kui olin just 18 saanud ja nüüd sügisel, 4 aastat hiljem, käisin uuesti. Veresuhkur ja hemoglobiinitase on normis olnud. Aga kui ma septembris käisin, siis oli pärast küll kuidagi nõrk olla, aga see läks õnneks üle peale seda, kui ma selle 200g šokolaadi, mis anti, olin poole tunniga nahka pistnud :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen samuti doonor, kuid hgb taseme langust ei ole tähendanud. Varem oli koguaeg stabiilselt 174, siis tegin trenni vähe. Nüüd viimati käies oli tõusnud 180-le, aga ka treeningkoormus on palju tõusnud. Liha söön palju, taastun ilusasti järgmiseks loovutuskorraks ära :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kõge haruldasem peaks olema 0neg(ka mul)

Kõige enam on Eesti elanike hulgas A Rh positiivse (30,8%), O Rh positiivse (29,5%) ja B Rh positiivse (20,7%) veregrupiga inimesi. Teised veregrupid on esindatud vähem kui 10% elanikkonna hulgas - AB Rh positiivne (6,3%), A Rh negatiivne 4,5%, 0 Rh negatiivne 4,3% ja B Rh negatiivne (3,0%). Kõige vähem esineb Eestis AB Rh negatiivset veregruppi (0,9%).

Andmed pärit siis verekeskuse kodulehelt. O Rh negatiivne ei ole kõige haruldasem. Seda millist verd kõige rohkem vaja läheb sõltub tõepoolest verekeskuse hetke verevarudest, mitte sellest, milline on kõige haruldasem veri.. st et suuremas hädas võib olla sageli inimene, kellel on kõige enam levinud veri, mitte see, kellel kõige haruldasem.

Hemoglobiin sõltub rauasisaldusest veres. Loogiline, et kui on verekaotus, hemoglobiinitase langeb. Ei saa tõlgendada, et doonorlus nüüd mõjub halvasti hemoglobiinitasemele. Naised kaotavad iga kuu verd.. elu või tervis ohus küll pole. :D Kui olin hemoglobiini mõõtmisel väikeses hirmus, et on aastaga oluliselt langenud, kuna trenni tehtud palju ja toitumine ka ei tea kui rauarikas on.. siis küsiti, kas joon vett?! Joon. Igaljuhul pole hemoglobiinitase aastaga muutunud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

0neg sobib siirdamiseks teiste veregruppidega ka, seepärast vist enamik loevad seda kõige haruldasemaks...endalgi 0neg ja tihti helistatakse ja kutsutakse verd loovutama, see neil pidevalt otsakorral siis vist..

Muudetud kasutaja -Egert poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma ei kannata absoluutselt veenist vere võtmist, tahab pilti taskusse kiskuda. Ma ei mõista kuidas inimesed suudavad :D

See on vaata, kuidas kellegile. Aga samas, sellega ei harju ära kah, kui ikka ei kannata verd või selle loovutamist. Mulle on veenist vere võtmine normaalne protseduur. Torkamise hetke ajal silmad kohe veenil :P

Muudetud kasutaja Xero poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
0neg sobib siirdamiseks teiste veregruppidega ka, seepärast vist enamik loevad seda kõige haruldasemaks...endalgi 0neg ja tihti helistatakse ja kutsutakse verd loovutama, see neil pidevalt otsakorral siis vist..

Reaalselt seda minuteada tänapäeval enam eriti ei tehta kui vähegi võimalust on. Sõjaolukorras küll jh vms...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
0-veregrupiga reesusnegatiivset doonorit võib nimetada universaalseks doonoriks, kuna tema punalibled sobivad ülekandeks kõikidele patsientidele.

http://www.verekeskus.ee/?op=body&id=27

Aga noh, seda ei tea jah, kas ka hetkel nii tehakse, nüüd ongi 2 kuud läbi, lähen mingi päev verele, küsin üle..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×