Jump to content
marjasha

Mesi

Recommended Posts

Kuna olen täielik meesõltlane, siis kõikvõimalikud sugulased ja sõbrad pidevalt kingivad mett mulle :P . Hiljuti sain 3-liitrise purgi mett, see 2 aastat seisnud kaanetatud purgis. Kuna see suures purgis ja väga tahke, siis vanaema sulatas ta üles ja jagas väksematesse purkidesse ära. Küsimus ongi selles, et mida teeb paariaastane seismine ja sulatamine meega, kas võin seda julgelt tarbida, või peab ära viskama?

Tänud ette asjalike nõuannete eest :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mesi säilib korralike tingimuste juures aastaid, kiirelt rikneb vaid valmimata mesi, selle raskemad koostisosad vajuvad anuma põhja ning pinnale jääv vedelam osa läheb käärima. Suure hügroskoopsuse tõttu imab mesi endasse õhuniiskust, seepärast peavad säilitusanumad olema hermeetiliselt suletavad, päikesekiirguses hävivad aga ensüümid, vitamiinid ja antibakteriaalsed ained. Kuigi miinustemperatuuride puhul mesi ei kristalliseeru, ei tohi seda panna sügavkülmikusse, sest nii hävinevad vitamiinid ja aminohapped.

Kõige paremini säilitab mesi omadused mesi kuivas ja pimedas, õhutemperatuuril 4-8 kraadi, sellistes tingimustes langeb mee bioloogiline aktiivsus 50% võrra alles 20 aasta jooksul.

See et mesi mõne aja möödudes kristalliseerub, on normaalne nähe, sellise mee saab vedelaks, pannes säilitusanuma 40-kraadise veega täidetud nõusse. Vedeldumine toimub 3-4 päevaga, aeg - ajalt segades tunduvalt kiiremini, kord juba sulatatud mesi kristalliseerub uuesti tunduvalt aeglasemalt. Sulatamisel peab anum olema suletud veeaurude imendumise vältimiseks, aegajalt peab laskma soojenemisel tekkiva ülerõhu välja ning mett põhjalikult segama. Kõrgema temperatuuri juures sulab mesi kiiremini, kuid kaotab ka palju oma kasulikest omadustest.

Loe rohkem http://www.hot.ee/metsamesi/Ostmine.htm

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mesi säilib korralike tingimuste juures aastaid, kiirelt rikneb vaid valmimata mesi, selle raskemad koostisosad vajuvad anuma põhja ning pinnale jääv vedelam osa läheb käärima. Suure hügroskoopsuse tõttu imab mesi endasse õhuniiskust, seepärast peavad säilitusanumad olema hermeetiliselt suletavad, päikesekiirguses hävivad aga ensüümid, vitamiinid ja antibakteriaalsed ained. Kuigi miinustemperatuuride puhul mesi ei kristalliseeru, ei tohi seda panna sügavkülmikusse, sest nii hävinevad vitamiinid ja aminohapped.

Kõige paremini säilitab mesi omadused mesi kuivas ja pimedas, õhutemperatuuril 4-8 kraadi, sellistes tingimustes langeb mee bioloogiline aktiivsus 50% võrra alles 20 aasta jooksul.

See et mesi mõne aja möödudes kristalliseerub, on normaalne nähe, sellise mee saab vedelaks, pannes säilitusanuma 40-kraadise veega täidetud nõusse. Vedeldumine toimub 3-4 päevaga, aeg - ajalt segades tunduvalt kiiremini, kord juba sulatatud mesi kristalliseerub uuesti tunduvalt aeglasemalt. Sulatamisel peab anum olema suletud veeaurude imendumise vältimiseks, aegajalt peab laskma soojenemisel tekkiva ülerõhu välja ning mett põhjalikult segama. Kõrgema temperatuuri juures sulab mesi kiiremini, kuid kaotab ka palju oma kasulikest omadustest.

Loe rohkem http://www.hot.ee/metsamesi/Ostmine.htm

Suur tänu Sulle, siin tõesti kõik kirjas, mis meest vaja teada, kindlasti uurin järgi, kuidas seda mett hoiustati enne minu kätte sattumist, aga mul on tunne, et mu vanaema sulatas selle valesti ära :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Nii, et see 40 kraadi on veel selline temperatuur, mille juures mee kvaliteet ei kannata (kasulikud ained ei kao ära)?

Mingil määral halvendab iga mee sulatamine selle kvaliteeti, kuid kuni 40 kraadi juures pidid kahjud saama minimaalseimad.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mina tarbin ka suht palju mett, aga sulatamist olen vältinud, meeldib selline kergelt suhkrustunud mesi. Päevas läheb umbes 2-3tl, ei tundu palju, aga mingi 3-4 kuuga liitrine purk ei olegi nii vähe. Meega hea maitsetut kohupiima süüa või tee ja kohvi sisse vahest panna. Samas see mul ka ainus otsene magusa allikas peale mõningate puuviljade:-) Kaalulangetusele pole otseselt mõjunud ma arvan, sest 11 kuuga 44-45kg on siiski suht piisav langetuskiirus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kommenteerimiseks logi sisse või loo konto

You need to be a member in order to leave a comment

Loo konto

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Logi sisse

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×