Jump to content
Aile

Kuidas ennast kaitsta koera eest.

Recommended Posts

Kunagi väga väiksena ~4-5a. ründas mind kah koer , ma ei mäleta sellest mitte midagi aga ma olen juttu kuulnud.

Sellest ajast kaunistab mind paremast puusakondist umbes 1-2cm allpool 5 pikka rebimis/hambajälge.

Koerte hirm on sellepärast olnud eluaeg , viimasel ajal vähem , aga siiski on.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olin umbes 8-9 aastane, üksi metsavahel, tuli äkki üks suur koer, hüppas pikali, vaat et sama suur kui ma ise siis olin.Kohe mulle kõri kallale.Õnneks oli talvine aeg ja mul paksud riided seljas, pures mis ta pures, viltmantlist hambad läbi ei tulnud, lõpuks jättis asja sinnapaika ja läks minema :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Selle teemaga seoses, mul tekkisid mõned küsimused, äkki keegi teadjam oskab vastata:

Kui ma sõidan rattaga tänaval, riigimaal ja mingi väiksematsorti koer üritab mind taga ajada, jääb ratta alla, saab tõsiseid, tõenäoliselt surmaga lõppevaid vigastusi, aga mul jalgratas saab samuti kahjustada ning selle koera omanik on seal samas, kas mul on õigus neilt nõuda kahjustada saanud ratta remonditasu?

Ning teine asi, kui ründab mingi suurem koer, samuti ütleme tänaval, riigimaal ning ma enesekaitseks ütleme löön talle telliskiviga pähe, mille tagajärjel ta saab tõsise ajukahjustuse ning omanik on sealsamas, kummale poolele selles olukorras juriidiliselt õigus jääb?

Muudetud kasutaja maximus89 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selle teemaga seoses, mul tekkisid mõned küsimused, äkki keegi teadjam oskab vastata:

Kui ma sõidan rattaga tänaval, riigimaal ja mingi väiksematsorti koer üritab mind taga ajada, jääb ratta alla, saab tõsiseid, tõenäoliselt surmaga lõppevaid vigastusi, aga mul jalgratas saab samuti kahjustada ning selle koera omanik on seal samas, kas mul on õigus neilt nõuda kahjustada saanud ratta remonditasu?

Ning teine asi, kui ründab mingi suurem koer, samuti ütleme tänaval, riigimaal ning ma enesekaitseks ütleme löön talle telliskiviga pähe, mille tagajärjel ta saab tõsise ajukahjustuse ning omanik on sealsamas, kummale poolele selles olukorras juriidiliselt õigus jääb?

Loe siit hädakaitsest: http://ap3.ee/Default2.aspx?PaperArticle=1...artiklid_198611 ja siit: http://www.ohutusportaal.ee/2004

Lühidalt õigeks jääd siis, kui on tegemist reaalse ründega, mitte et Sa pole päris kindel, kas koer ikka ründab või mitte ja igaksjuhuks lööd talle kiviga pähe.

Kui koer kahjustab Sinu vara, siis on Sul õigus nõuda omanikult kahju korvamist.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Loe siit hädakaitsest: http://ap3.ee/Default2.aspx?PaperArticle=1...artiklid_198611 ja siit: http://www.ohutusportaal.ee/2004

Lühidalt õigeks jääd siis, kui on tegemist reaalse ründega, mitte et Sa pole päris kindel, kas koer ikka ründab või mitte ja igaksjuhuks lööd talle kiviga pähe.

Kui koer kahjustab Sinu vara, siis on Sul õigus nõuda omanikult kahju korvamist.

Kui loom on t2naval st riigimaal...siis ta inimest ei rynda (tema kaitseinstink ei t88ta...see ei ole tema territoorium jne), kui sa ise teda rynnata ei yrita.

Minul on probleeme koertega, kes jooksevad vabalt ringi, sest tavaliselt jalutan ma koos oma koertega...ja koer+koer keemia on v2he teine...ja ka sellisel juhul yritan asjast v2lja tulla nii veretult kui v6imalik.

Elage oma kurjust v2lja kuidagi teistmoodi, kui loomi invaliidistades.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kui loom on t2naval st riigimaal...siis ta inimest ei rynda (tema kaitseinstink ei t88ta...see ei ole tema territoorium jne), kui sa ise teda rynnata ei yrita.

Minul on probleeme koertega, kes jooksevad vabalt ringi, sest tavaliselt jalutan ma koos oma koertega...ja koer+koer keemia on v2he teine...ja ka sellisel juhul yritan asjast v2lja tulla nii veretult kui v6imalik.

Elage oma kurjust v2lja kuidagi teistmoodi, kui loomi invaliidistades.

Koerad võivad väga vabalt ilma põhjuseta rünnata ka tänaval. On palju selliseid teada juhtumeid. Kui koer elab näiteks maal, kus maja ei ole piiratud aia vms, siis võib koer oma territooriumiks pidada palju suuremat maa-ala. Enda kogemusest ka paar lugu.

Esimene kord, kui mind koer hammustas, siis olin u 12 aastane. Jalutasin maal sõbrale külla, naabermaja hoovist(aiaga piiramata) jooksis koer minu juurde, jäin seisma, tõstsin käed rinnale. Tema lihtsalt hammustas kannist ja jalutas rahulikult hoovi tagasi.

Teine juhtum: jalustasin mööda kõnniteed, vastu jalutab koer(väga sõbraliku olemusega), nagu tavaline inimene, me ei tee teineteisest välja. Ma ei oska üldse ohtu oodata. Nii kui ta on minust möödunud, keerab ta pea ja jälle kannist kinni, hampsab ära ja jalutab edasi nagu poleks midagi juhtunud.

Ei usu, et asi on minus olnud. Olen loomasõber ja paljud tuttavate koerad-kassid võtavad mind kohe omaks.

Miks arvad, et asi on kurjuse väljaelamises? Niisama koerte peksmisest pole ju juttu olnud. Kui on võimalik ennast kaitsta, siis tuleb ju seda teha!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Koerad võivad väga vabalt ilma põhjuseta rünnata ka tänaval. On palju selliseid teada juhtumeid. Kui koer elab näiteks maal, kus maja ei ole piiratud aia vms, siis võib koer oma territooriumiks pidada palju suuremat maa-ala. Enda kogemusest ka paar lugu.

Esimene kord, kui mind koer hammustas, siis olin u 12 aastane. Jalutasin maal sõbrale külla, naabermaja hoovist(aiaga piiramata) jooksis koer minu juurde, jäin seisma, tõstsin käed rinnale. Tema lihtsalt hammustas kannist ja jalutas rahulikult hoovi tagasi.

Teine juhtum: jalustasin mööda kõnniteed, vastu jalutab koer(väga sõbraliku olemusega), nagu tavaline inimene, me ei tee teineteisest välja. Ma ei oska üldse ohtu oodata. Nii kui ta on minust möödunud, keerab ta pea ja jälle kannist kinni, hampsab ära ja jalutab edasi nagu poleks midagi juhtunud.

Ei usu, et asi on minus olnud. Olen loomasõber ja paljud tuttavate koerad-kassid võtavad mind kohe omaks.

Miks arvad, et asi on kurjuse väljaelamises? Niisama koerte peksmisest pole ju juttu olnud. Kui on võimalik ennast kaitsta, siis tuleb ju seda teha!

Koer ilma rihmata...kohe telefon k2tte ja helistage politseisse, teil on see 6igus. Mina igaks juhuks ei jaluta hulkuvast koerast l2hedalt m88da. V2hemalt 3 m distantsi...vastasel juhul v6ib koer arvata, et 2kki te olete ohtlik.

Kas te saate aru, et tegemist on loomaga? 2rge ise loomastuge...

Kui te n2ete, et koera omanik ei korista oma koera fekaale, kohe tel k2tte ja helistage politseisse.

Trahvid ulatuvad tuhandetesse kroonidesse.

Kasvatage koeraomanikke!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul seda esimest situatsiooni tuleb üsna tihti ette.Sõidan näiteks läbi pargi rattaga, peaaegu alati tuleb mingi väike nähvits taga ajama, mõni jookseb lausa ratta ette.Seal videos räägiti ka, et loomainstinkt ajab kiirestiliikuvaid objekte taga ajama ning neid saakloomaks pidama.Nüüd aitab, enam ma piduriklotse asjatult ei kuluta, vahest jookseb elevant ka ettevaatamatust lõvist või krokodillist üle.Lihtsalt niimoodi on suur oht, et ratas läheb kaheksaks.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul seda esimest situatsiooni tuleb üsna tihti ette.Sõidan näiteks läbi pargi rattaga, peaaegu alati tuleb mingi väike nähvits taga ajama, mõni jookseb lausa ratta ette.Seal videos räägiti ka, et loomainstinkt ajab kiirestiliikuvaid objekte taga ajama ning neid saakloomaks pidama.Nüüd aitab, enam ma piduriklotse asjatult ei kuluta, vahest jookseb elevant ka ettevaatamatust lõvist või krokodillist üle.Lihtsalt niimoodi on suur oht, et ratas läheb kaheksaks.

Ma ei tea, mis p6him6tted teil on...

N6rgematele liiga ei tehta ja elutu asi on elutu asi...ning see v2ike koerake v6ib olla m6ne inimese parim s6ber. M6tlemisainet kyllaga. :)

Kuid politseisse tuleb selle n2hvitsa p2rast helistada kyll. M6nikord veenab ka vastavasisuline info.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma ei tea, mis p6him6tted teil on...

N6rgematele liiga ei tehta ja elutu asi on elutu asi...ning see v2ike koerake v6ib olla m6ne inimese parim s6ber. M6tlemisainet kyllaga. :D

Kuid politseisse tuleb selle n2hvitsa p2rast helistada kyll. M6nikord veenab ka vastavasisuline info.

Ma ei lähtugi mingist põhimõttest, mul on kaugetelt esivanematelt päritud instinktid ja ma käitun nende järgi :) Kui kiskja mind taga ajab, siis asub tööle ellujäämisinstinkt :D Muul ajal ma lähtun paljunemis - ja jahiinstinktist.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Koertele meeldib mind ka pureda. Eks ma meenutan neile supikonti kus veidike liha küljes... :)

Aga mul tekkis pragu selline küsimus, et kui koer ütleme kallale tuleb ja talle üks korralik paremhaak vastu koonu virutada, siis kas ta kukub samamoodi nokauti kui inimene? Mitte et mulle meeldiks loomi peksta vms ütlen ma igaks juhuks loomaarmastajate rahustuseks...Aga et kas selline lähenemine nagu vist oli Ausates Valedes kus Schwarzeneggerile kaks koera korraga peale hüppasid ja ta nad omavahel peadpidi kokku uimaseks lõi töötab?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Koertele meeldib mind ka pureda. Eks ma meenutan neile supikonti kus veidike liha küljes... :)

Aga mul tekkis pragu selline küsimus, et kui koer ütleme kallale tuleb ja talle üks korralik paremhaak vastu koonu virutada, siis kas ta kukub samamoodi nokauti kui inimene? Mitte et mulle meeldiks loomi peksta vms ütlen ma igaks juhuks loomaarmastajate rahustuseks...Aga et kas selline lähenemine nagu vist oli Ausates Valedes kus Schwarzeneggerile kaks koera korraga peale hüppasid ja ta nad omavahel peadpidi kokku uimaseks lõi töötab?

Enne, kui järgi proovid, tee elukindlustus ära:D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma ei lähtugi mingist põhimõttest, mul on kaugetelt esivanematelt päritud instinktid ja ma käitun nende järgi :D Kui kiskja mind taga ajab, siis asub tööle ellujäämisinstinkt :P Muul ajal ma lähtun paljunemis - ja jahiinstinktist.

Haa , hea! :D

Aga tegelikult mind huvitab ka , et kui ma rattaga sõidan ja mingi nähvits taga hakkab ajama ja ma teda nt kiviga viskan , et kas siis jään süüdi (kas keegi saab süüdistada hiljem) mina kui ta saab raskelt viga või hoopis hullemat?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Haa , hea! :D

Aga tegelikult mind huvitab ka , et kui ma rattaga sõidan ja mingi nähvits taga hakkab ajama ja ma teda nt kiviga viskan , et kas siis jään süüdi (kas keegi saab süüdistada hiljem) mina kui ta saab raskelt viga või hoopis hullemat?

Kui sina minule ei meeldi ja ma taban su enda peale haukumas ja n2iteks ma sind kiviga viskan :D Kas ma siis j22n syydi? :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nii palju vaenu loomade suhtes, huhh külmavärinad tulevad peale kohe seda kõike siin lugedes. Sellele nähvitsale piisab tavaliselt sellest,kui jalaga vastu maad lüüa ja paar kurja R tähega sõna juurde lisada ja kutsake läheb ilusasti oma teed. Milleks kõik need telliskivid ja...

Mulle ka ei meeldi lahtiselt töllerdavad koerad, eriti kui ise olen oma kahe koeraga jalutamas. Tänaval ja parkides olgu koerad ikka rihmastatud, kõigil elu kergem ja koertel ohutum. Kahjuks jah paljud sellest aru ei ole saanud ja arvatavasti ei saagi. Ise jooksutan oma koeri küll lahtiselt aga selleks valin ka kohta, kus koertel ohutu ja kus inimesi minimaalselt vastu võib tulla. Kuid kui koerad lahti siis minu kui omaniku kohus on oma silmad ja kõrvad lahti hoida, silmad peavad olema nii ees kui taga, et võimalikke inimesi ja teisi koeri enne märgata,kui koerad seda teevad ning siis oma penid kiiresti kokku korjata.

Aga sellest kuidas osa inimesi pidevalt koerte käest hammustada saavad ... aru ma ei saa, mis signaale nad koertele küll edasi annavad, et koerad neid pidevalt hammustavad ;) Ise olen elus ühe korra koera käest veidi hammustada saanud ja selles koera kohe üldse süüdistada ei saa, kuna läksin auto alla jäänud koera liiga suure enesekindlusega näppima ja koer shokis mulle hambad näppu lõi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Enamasti on need nähvitsad nii arad,et kui teha nende poole üks järsem liigutus,siis kuivab nende julgus ikka väga kiiresti kokku ;)

Kui aga ründab mõni suurem koer,siis tuleb kaitsta end kõigi vahenditega ;)

Muudetud kasutaja matti poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Nii palju vaenu loomade suhtes, huhh külmavärinad tulevad peale kohe seda kõike siin lugedes. Sellele nähvitsale piisab tavaliselt sellest,kui jalaga vastu maad lüüa ja paar kurja R tähega sõna juurde lisada ja kutsake läheb ilusasti oma teed. Milleks kõik need telliskivid ja...

Mulle ka ei meeldi lahtiselt töllerdavad koerad, eriti kui ise olen oma kahe koeraga jalutamas. Tänaval ja parkides olgu koerad ikka rihmastatud, kõigil elu kergem ja koertel ohutum. Kahjuks jah paljud sellest aru ei ole saanud ja arvatavasti ei saagi. Ise jooksutan oma koeri küll lahtiselt aga selleks valin ka kohta, kus koertel ohutu ja kus inimesi minimaalselt vastu võib tulla. Kuid kui koerad lahti siis minu kui omaniku kohus on oma silmad ja kõrvad lahti hoida, silmad peavad olema nii ees kui taga, et võimalikke inimesi ja teisi koeri enne märgata,kui koerad seda teevad ning siis oma penid kiiresti kokku korjata.

Aga sellest kuidas osa inimesi pidevalt koerte käest hammustada saavad ... aru ma ei saa, mis signaale nad koertele küll edasi annavad, et koerad neid pidevalt hammustavad :) Ise olen elus ühe korra koera käest veidi hammustada saanud ja selles koera kohe üldse süüdistada ei saa, kuna läksin auto alla jäänud koera liiga suure enesekindlusega näppima ja koer shokis mulle hambad näppu lõi.

Mul sama jama, koeri on kaks, emane ja isane ja rihmastamata koer :o on yks minu suurimaid stressiallikaid.

Veel teinegi probleem on seoses koertega. F... ma ei v6i, mida "siidik2ed" on endale koerad muretsenud. Jutt on koerte v2ljaheidetest ja nende koristamisest. Selleks puhuks on ka telefon yks hea abivahend, trahv on kuni 6000.- Kui minu ytlemine ei m6ju...

Koerte park n2eb v2lja nagu miiniv2li :angry:

Pahatihti ei j22 nad ka vahele.

Kui ma olin juba paar aastat teiste s***a koristanud (see sunnik ju 6hku ei haihtu...k6duneb v2ga aeglaselt, sinna astutakse sisse ja saadakse igatsugu parasiite), lubasin endale mingi moment, et ma seda enam ei tee... Kuid koer teeb tavaliselt ikka sellisesse kohta, kus junnid juba ees...no ...see t2hendab, et ma koristan ka sealt k6rvalt. Olen plaaninud mingi lisasildi yles riputamist...ei leia hetkel head lahendit.

Kui kellelgi on m6ni hea idee?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kirjutan siia teemasse ühe loo oma koera kiituseks. Nimelt paar päeva tagasi läks mu mees meie labradoriga jalutama, jõudsid vaevallt poole tänava peale, kui nende ees seisis meie koerast mitu korda suurem elukas. See koer 4 maja meist edasi ja teada-tuntud kuri elukas, oli vist aiast ennast läbi närinud. Mees jäi koeraga korraks seisma ja tahtis siis vaikselt tagasi hakata minema, kui see elukas talle kallale hüppas. Selle peale meie pisike paksuke labrador astus oma peremehe kaitseks välja ja lõi sellele koerale hoopis ise hambad kõrri, nii et see kodu poole jooksis saba jalge vahel. Selline vaprus tema poolt oli päris üllatav, arvestades veel seda, et tegemist on labradoriga, igatahes on meie kutsul nüüd uus hüüdnimi- kangelaskoer :) .

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Pole ise hammustada saanud, aga vend kunagi sai... ja no õpin teiste vigadest - pipragaas on alati kaasas.

Üheski situatsioonis pole ma end kägarasse tõmmanud või käsi risti rinnale pannud ja ei teeks seda kunagi. Kui loom ründaks, siis lihtsalt saaks pudeli pipragaasi ja vajadusel mingi roika vms ka paar toud. Reaalselt olen lihtsalt väga rahulikuks jäänud, üritanud loomaga rahulikult/sõbralikult rääkida :), kusjuures viimane on kõige paremini aidanud ning siis, kui koer natuke rahuneb, üritan edasi liikuma hakata.

Rattaga Lõuna-Eesti maateedel sõites tekib küll tihti tunne, et kas tegemist on hundi või koeraga... omanikud, kui te koera juba võtnud olete, siis treenige ning kasvatage neid... ja ärge laske neid mööda Eestit hulkuma, muidu jäävadki auto alla, hammustavad lapsi jne ja palju jama kõigil.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
:)

6udne lugu... Siin oleks p22stnud kiire k2garasend. Kaitsta tuleb pead, k2si. Mitte ei v6itle koeraga vaid t6mbud k2garasse nagu siil ja tal on sind sellises asendis raske hammustada.

Misasja? Mismoodi kaitseb enda kägarasse tõmbamine käsi või pead? See annab just koerale võimaluse sind kogu kehast hammustada, kaasa arvatud kael ja pea. Millega ma käsi peaks kaitsma? Võibolla sinul on mingid lisajäsemed või kaitsekilbid nagu kilkonnal, minul pole ja kägarasse tõmbudes on kätest esimesena ribad järel, garanteeritud. Kõige parem variant on ikka jääda seisma ja käed risti rinnale panna, miskipärast kipuvad koerad just käsi esimesena hammustama. Pisikesed nähvitsad võivad ju olla agaramad ründama kui suured koerad aga nende rünnak on nõrk ja kergesti tõrjutav.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Veel teinegi probleem on seoses koertega. F... ma ei v6i, mida "siidik2ed" on endale koerad muretsenud. Jutt on koerte v2ljaheidetest ja nende koristamisest. Selleks puhuks on ka telefon yks hea abivahend, trahv on kuni 6000.- Kui minu ytlemine ei m6ju...

Koerte park n2eb v2lja nagu miiniv2li :)

Pahatihti ei j22 nad ka vahele.

Kui ma olin juba paar aastat teiste s***a koristanud (see sunnik ju 6hku ei haihtu...k6duneb v2ga aeglaselt, sinna astutakse sisse ja saadakse igatsugu parasiite), lubasin endale mingi moment, et ma seda enam ei tee... Kuid koer teeb tavaliselt ikka sellisesse kohta, kus junnid juba ees...no ...see t2hendab, et ma koristan ka sealt k6rvalt. Olen plaaninud mingi lisasildi yles riputamist...ei leia hetkel head lahendit.

Kui kellelgi on m6ni hea idee?

Tihti mõjub väga hästi see, kui sellistele "siidikätele" kilekotike pihku anda meeldiv naeratus näol ja lause a la stiilis " Vabandust Te vist unustasite kilekoti koju jah? Mul on neid üleliigseid alati taskus ...Palun :angry: "

Sõbralikkusega teeb tavaliselt rohkem,kui lihtsalt inimesele "peale hüpata"...

Väikelinna tagasihoidlike inimestega see varjant tihti sobib, Tallinna suguses linnas võibolla mitte

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tihti mõjub väga hästi see, kui sellistele "siidikätele" kilekotike pihku anda meeldiv naeratus näol ja lause a la stiilis " Vabandust Te vist unustasite kilekoti koju jah? Mul on neid üleliigseid alati taskus ...Palun :angry: "

Sõbralikkusega teeb tavaliselt rohkem,kui lihtsalt inimesele "peale hüpata"...

Väikelinna tagasihoidlike inimestega see varjant tihti sobib, Tallinna suguses linnas võibolla mitte

Ma olen seda ka teinud.

Probleem tekib siis, kui nad n8 vahele ei j22. Junnil on nimesilt puudu... :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma olen seda ka teinud.

Probleem tekib siis, kui nad n8 vahele ei j22. Junnil on nimesilt puudu... :)

Eksid. DNA on nimesilt. :angry:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Eksid. DNA on nimesilt. :)

Kui junn ei kuulu inimesele (juhtub loomulikult ka nii...et kuulub :angry: )... siis ei ole mul selle DNA ga midagi ette v6tta...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ega jah polegi nagu midagi siis teha. Inimeste suhtumine peab lihtsalt muutuma. Ise pole näinud, aga kuulnud olen, et osa inimesi, ei kujuta ettegi vist kuidas neid junnikesi kilekoti sisse saada. Näide: üks mutike olla märkuse peale taskust pabertaskurätiku võtnud, junni sinna sisse keeranud ja siis omale tasku lükanud :angry: , sedasi on jh tõeliselt ebameeldiv oma koerakese järelt koristada, aga kui mõistus ei jaga... Mis siis teha? Õppevideod telekas reklaamide vahele?

Kuigi nendel biolagunevatel koerakaka kottidel on isegi ilusti peale joonistatud , kuidas asi toimuma peaks :)

Muudetud kasutaja Monsik poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×