Jump to content
Vaoshoitu

Raskuste vähendamine/lisamine seeriates

Recommended Posts

Tere!

Et ükski küsimus ei pidavat rumal olema - vahel võib seda vastus olla, - panen üles ka oma küsimuse, millele ma siiani mõistlikku ja usutavat vastust pole saanud. Nimelt puudutab see raskuste vähendamist (või ka lisamist) seeriates. Nimelt, olles ise väga pikalt spordiga tegelenud (küll mitte kulturismiga) saan ma suurepäraselt aru üldsoojendusest enne trenni ja konkreetsetest soojendusseeriatest enne harjutust, kuid kui see kõrvale jätta, siis on arusaamatu, et X nimega rinnalt suruja teeb oletatavalt 4 seeriat järgmise põhimõtte järgi:

1. seeria 70 kg x 8

2. seeria 80 kg x 8

3. seeria 90 kg x 8

4. seeria 90 kg (või ka rohkem) x 8

Akadeemilis-loogilisest tarkusest pole siin ilmselt abi, sest see ütleb, et iga seeriaga peaks justkui sooritusvõime ju kahanema - ei saa olla, et oled kaks seeriat ära teinud ja siis veel suurendad raskust ja paned sama moodi edasi (soojendusseeriad jätame kõrvale). Mina kahtlustaksin seda, et esimesed seeriad lihtsalt ei tehta suutlikkuse lähedale (seda on mul endale kergem seletada) - sel juhul jääb küstavaks kasutegur. Teine võimalus on see, mida ma ei taipa ja millele ehk oskab keegi vastata.

See, kui tehakse harjutust põhimõttel, et raskus püsib sama või järgmisel seerial veidi vähendatakse, on mu mõistusele ja lihasele arusaadavam B).

Ennetades mõningaid vastusevariante, küsin lisaks, et kumb oleks siis mõistlikum/kasulikum/parem, kas seeriates raskusi vähendades pidades silmas korduste konstantsust või raskusi suurendades (samaks jättes) vähendada kordusi (väljendi "mõistlik korduste arv" eest vabandan juba ette ja ei taha kedagi ärritada :P).

Pikk jutt on teadagi mis jutt, aga olen seda pikalt endas hoidnud ja vaikselt vastusi leida püüdnud (kirjandus, foorumid jne - vb olen lihtsalt kehvalt otsinud).

Oodatud on nii kogemuslikud kui ka teoreetilised vastused.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

õieti mötled. nagu 10 km jooksu sa ka ju 100 meetri ajaga kogu aeg ju ei jookse.samas jah 100 meetriseid löike voib kah 100 teha .variatsioone palju. aga jah möni mees pakub varianti samas 5 kilti joosta maksimumiga ,miks üldse vaevata 10 kildiga. et erinevaid treeningteooriaid on kulturismis.kui praktikas mehel see töötab,ei olegi vaja möelda,miks see nii juhtus,et ta nii hää välja näeb. kah keeruline tekst sai nüüd B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tere!

Et ükski küsimus ei pidavat rumal olema - vahel võib seda vastus olla, - panen üles ka oma küsimuse, millele ma siiani mõistlikku ja usutavat vastust pole saanud. Nimelt puudutab see raskuste vähendamist (või ka lisamist) seeriates. Nimelt, olles ise väga pikalt spordiga tegelenud (küll mitte kulturismiga) saan ma suurepäraselt aru üldsoojendusest enne trenni ja konkreetsetest soojendusseeriatest enne harjutust, kuid kui see kõrvale jätta, siis on arusaamatu, et X nimega rinnalt suruja teeb oletatavalt 4 seeriat järgmise põhimõtte järgi:

1. seeria 70 kg x 8

2. seeria 80 kg x 8

3. seeria 90 kg x 8

4. seeria 90 kg (või ka rohkem) x 8

Akadeemilis-loogilisest tarkusest pole siin ilmselt abi, sest see ütleb, et iga seeriaga peaks justkui sooritusvõime ju kahanema - ei saa olla, et oled kaks seeriat ära teinud ja siis veel suurendad raskust ja paned sama moodi edasi (soojendusseeriad jätame kõrvale). Mina kahtlustaksin seda, et esimesed seeriad lihtsalt ei tehta suutlikkuse lähedale (seda on mul endale kergem seletada) - sel juhul jääb küstavaks kasutegur. Teine võimalus on see, mida ma ei taipa ja millele ehk oskab keegi vastata.

See, kui tehakse harjutust põhimõttel, et raskus püsib sama või järgmisel seerial veidi vähendatakse, on mu mõistusele ja lihasele arusaadavam :P.

Ennetades mõningaid vastusevariante, küsin lisaks, et kumb oleks siis mõistlikum/kasulikum/parem, kas seeriates raskusi vähendades pidades silmas korduste konstantsust või raskusi suurendades (samaks jättes) vähendada kordusi (väljendi "mõistlik korduste arv" eest vabandan juba ette ja ei taha kedagi ärritada :D).

Pikk jutt on teadagi mis jutt, aga olen seda pikalt endas hoidnud ja vaikselt vastusi leida püüdnud (kirjandus, foorumid jne - vb olen lihtsalt kehvalt otsinud).

Oodatud on nii kogemuslikud kui ka teoreetilised vastused.

Kunagi ammu otsisin samuti sellele küsimusele suht tulutult vastust kuskilt. Kuid mida rohkem ma lugesin, seda selgemaks mulle sai, et kasutatakse neid kõiki varjante. Et siis tehta esimesi seeriaid suutlikuse piirini. Või siis tehakse ja vähendatakse raskusi. Või siis tehakse edasi sama raskusega aga kordused vähenevad. Põhimõteliselt kasutatakse palju erinevaid varjante erinevate kavade ja metoodikate juures. Mis sulle endale nendest parim varjant on, selle pead ise enda jaoks välja selgitama. Loodan, et oli abi B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mina selgitaks asja niimoodi veel:

1. Iga seeriaga raskus langeb: põhjendus- üritatakse igas seerias hoida näiteks kordusi 12ne peal või jõuda lühikeste pausidega iga seeriaga suutlikkuseni(nö. pikendatud seeriad/drop sets)

2. Iga seeriaga raskus tõuseb: põhjendus- ei pea tegema enne seda soojendust, nii et tõstetakse igas seerias raskusi kuni jõutakse tööseeriateni ja see on suurte raskuste (suure jõu!) korral turvalisem– pinge tõuseb järk-järgult.

3. Iga seeriaga raskus jääb samaks: põhjendus- võetakse nii suur raskus(näiteks:70% max kordusest), et iga seeriaga tehakse suutlikkuseni ja järgmine seeria jõutakse suutlikkuseni 1-2 kordust enne, hea meetod jõu arendamiseks väiksemate kordustega(1-6) seerias, eeldab, et soojendus on tehtud. B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Esimeste seeriatega sa ju valmistad ennast ette maksimumpingutuseks, oleks täiesti arulage panna kohe esimeseks seeriaks max. raskus peale. võib julmalt ära vigastada. Sinu näite järgi on umbkaudu nii, et kui max. seeria teeb keegi härra 8X90kg, siis tegelikult jõuabd sama tegelane teha 20-25X70kg.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Esimeste seeriatega sa ju valmistad ennast ette maksimumpingutuseks, oleks täiesti arulage panna kohe esimeseks seeriaks max. raskus peale. võib julmalt ära vigastada. Sinu näite järgi on umbkaudu nii, et kui max. seeria teeb keegi härra 8X90kg, siis tegelikult jõuabd sama tegelane teha 20-25X70kg.

Kust sa lugesid sellist asja siin, et kohe rabad max. raskuse ja lõpuni B) Esiteks vahet pole, mida sa teed reeglina käib soojendus ette :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kust sa lugesid sellist asja siin, et kohe rabad max. raskuse ja lõpuni B) Esiteks vahet pole, mida sa teed reeglina käib soojendus ette :P

Õpi ridade vahelt lugema: ma ei lugenud seda kuskilt, lihtsalt tutvustasin teema algatajale, kuidas EI TOHI teha...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Õpi ridade vahelt lugema: ma ei lugenud seda kuskilt, lihtsalt tutvustasin teema algatajale, kuidas EI TOHI teha...

No loe siis uuesti. Minu arust selgitas teema algataja selgesõnaliselt Nimelt, olles ise väga pikalt spordiga tegelenud (küll mitte kulturismiga) saan ma suurepäraselt aru üldsoojendusest enne trenni ja konkreetsetest soojendusseeriatest enne harjutust, kuid kui see kõrvale jätta Ja edasine teema puudutaski juba tööseeriaid

Muudetud kasutaja mullaonu poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aitäh, mullaonu. Just seda ma mõtlesingi. Vabandan, kui mu pikk jutt siiski kellelegi ebaselgeks jäi - niigi selgitasin enda meelest tüütavalt pikalt B), aga küsimus lihtsalt kripeldas juba pikalt. Tõesti, väga totter variant on jõusaalis Rumalat-Rambot mängida ja enda võimete piire üle hinnata. Ilmselt on aga umbes sama rumal mitte targematelt nõu küsida ja iga trenn golovu lamat (pead vaevata), selle asemel, et rahulikult trennile keskenduda - seda enam, kui küsimus puudutab nüanssi, millele mul seletust ei ole õnnestunud leida.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×