Jump to content

JungaTroll

Kasutajad
  • Sisu loend

    815
  • Liitus

  • Viimati külastanud

  • Päevavõidud

    9

Koik JungaTroll postitused

  1. L-Karnitiini valgu tarbimine

    Mingit silmnähtavat mõju L-Karnitiinil sulle peale su rahakoti pole.
  2. mass vs aeroobne

    Aeroobne treening ei ole vaid kaalu langetamiseks. Kuigi nii arvab miskipärast palju inimesi. Mis juhtub kui ei tee? Sõltub suuresti pigem hoopis sellest, kui palju teed jõusaali treeningut. Inimkeha on äärmiselt mõjutatav, kahjuks liigagi palju. Ja kui liigutad väga palju ühes suunas, siis teised omadused jäävad kängu. Nii et kui teed veidi jõusaalitreeningut harrastaja tasemel, kõnnid natuke ringi ka siis ei juhtugi midagi. Jõusaalitreening algtasemel annab mõnevõrra koormust tõesti ka südamele - rohkem, kui diivanil istudes. Vahed hakkavad tekkima siis, kui jõusaalitreening on väga suure mahuga. Samamoodi nagu kehalihased, hakkab hüpertrofeeruma süda ja tekivad samad mured nagu äärmuseni hüpertrofeerunud lihasel - neid on raske toitainete ja hapnikuga varustada. Südame puhul on tulemuse nimetus suht hästi teada. Lihaste hüpertroofiale suunatud treening ja intensiivne aeroobse suunitlusega treening soovitatakse aga üksteisest kaugel hoida mitmel põhjusel. Üks on nt. nende vastandlik mõju. Mingid uurimused näitavad, et nt. pikal aeroobselt treeningul on negatiivne mõju lihashüpertroofiale. Ja muidugi ka keha võime tööd teha kui üksteise otsas on nt. mitmetunnine jõusaali trenn ja enne seda või pärast veel ka poolmaraton.
  3. Menüü + trenn = kaal ?!

    Ma kardan, et pean sind kurvastama. Kui sa vaatad oma trenniplaani ja seal ei ole 3-4x ndl otseselt ja vahetult lihasmassi kasvule orienteeritud korralikku jõutrenni, siis ilmselt ei asendu see rasv lihasega vaid kaal püsibki paigal lihtsalt. Korraliku jõutreeningu puhul, kus kasvab lihasmass, peaks ka jõunäitajad tegema tuntava tõusu. Ja seda sa ei saaks kindlasti kahe silma vahele jätta. Voldikesed kehal on aga ikka üksüheses seoses kehakaaluga, st. nad kaaluvad ka ju midagi. Kui nad olemas on, siis rasva arvelt on ilmselt ruumi langeda. Isegi kui toimub 1:1 asendus lihas rasva vastu, siis lihased on tihedamad ja vähemalt mõõdud peaks dieedi ajal vähenema. Vaadates su näitajaid, võiks pakkuda, et ega seal samas väga palju muud üle ei ole tõesti kui mõned voldikesed. Mis võivad aga olla väga visad kaduma. Aitab siin aga otsustavus ka nendest viimastest lahti saamine. Minul on rasvaprotsent samuti üldiselt suht madal, kuid "ajaloost" on alaseljal ja kõhul rasva rohkem. Ma tean suurepäraselt, et nendest lahti saamiseks tuleks veel minna viimane samm. Aga pole otsustavust, sest samas tahaks end enam-vähem normaalselt tunda. Ja nii tulebki teha valikuid.
  4. Menüü + trenn = kaal ?!

    See on küll fitnessi foorum, kuid enamasti tegutsevad siin kulturistid, kelle maailmast moodustab suur osa orienteeritud lihasmassile. Hobina või eesmärgina samasugune nagu garaazis nokitsemine või lillede kasvatamine aias või käsitöö. Kui sa ei ole kulturist, siis sinu jaoks on su keha ja lihaste jaoks palju teisi võimalusi ka kui vaid neid lihtsalt suureks kasvatada. Näiteks saada hoopis tugevamaks, võimsamaks, vastupidavamaks, kiiremaks. See lihasmass, millest räägitakse, ei ole naisterahva puhul tegelikult märkimisväärne kui ta ei pühenda sellega tegelemisele tervet elu. Orienteerumine teistele komponentidele mida ma eelpool mainisin annab koos dieediga tavainimesele sama tulemuse - saleda, trimmis, vormis keha. Selle saavutamiseks ei ole ainuke tee raskuste tõstmine 8-12 korda kontrollitud tempos. Ma ei halvusta sugugi kulturiste siin. Ma lihtsalt ütlen, et liigutuste, tempode, harjutuste skaala on palju laiem kui vaid midagi tõsta.
  5. Menüü + trenn = kaal ?!

    Seda, kas süüa enne või pärast trenni, kas teha trenni tühja kõhuga või mitte sõltub indiviidist. Ma olen ise katsetanud kõiki eri variante kogemuste jagamiseks. Jämedalt võttes tundub nii, et mida paremas füüsilises vormis on inimene, seda efektiivsem on tal teha rasvapõletuseks trenni eelnevalt nälgimata (st. mitte päris tühja kõhuga). Väheliikuv või alles alustaja võib saada esialgu paremaid tulemusi tühja kõhuga. Heas vormis inimene suudab kiiremini, suurema võimsusega liikudes/trenni tehes kokkuvõttes kulutada rohkem energiat kui näljasena aeglasemalt tiksudes. Kui aga keha ei suuda väga suurt võimsust arendada, st. trenn on nagunii üks keskmises või madalas pulsitsoonis tiksumine siis parem kombineerida tühjema kõhuga. Teiseks näitab enda peal kogetu, et isegi kui tühja kõhuga teha puhtalt tahtejõu pealt pingutav treening, siis on taastumine pärast pikem. Summa summarum on tulemus hea vormi puhul parem kui orienteeruda liikumisele. Halvema vormi puhul annab köögi korda tegemine kiiremaid tulemusi. Pulsivööde valemid kellades on aga orienteeritud arvutama korrektset energiakulu alates 40% max pulsi puhul. Aeglasem liikumine loetakse võrdseks kohapeal istumisega. Soovitaks sul pigem kasutada päeva muul ajal sammulugejat, sest on teada, et käies ja joostes sõltub summaarne energiakulu läbitud maa pikkusest, mitte kiirusest. Püüa trennivälisel ajal hoida sammude arv võimalikult kõrgel. On erinevaid seisukohti, kas kaaluda end harva või tihti. Mina soovitaks end kaaluda tihti, kogu aeg. See õpetab enda keha tundma ja näitab, kuidas reageerid erinevatele toitudele, trennidele jne. Ma ei saagi aru, miks tehakse harva kaalumist soovitades jäme loogikaviga - miks eeldatakse, et harva kaaludes satutakse alati keha sama oleku peale? Isegi kui elada sama menüü järgi kuid ja aastaid oma toast väljumata, teha täpselt samu asju, siis keha ei ole lineaarne masin. Protsessid toimuvad erineva kiirusega, kord mõjud liituvad, kord vastanduvad. Kord on kõht kinni, kord käib läbi, jms. Sa ei ole sama inimene isegi igal esmaspäeval kell 12.00, rääkimata muudel aegadel. Küll aga on kõikide toimivate dieetide tunnus see, et dieedile minnes peaks toimuma esimese nädalaga märgatav kaalu muutus puhtalt selle tõttu, et energiat hakkab jääma vähemaks kui oli varem. Ja selle võrra langeb mõnevõrra kiiremini alguses kaal. Edaspidi võiks langus stabiliseeruda, kuid olla püsiv, aga aeglasem.
  6. Pehmendus kangile

    Olen ise ka BP treener. Peale sadu (tuhandeid?) BodyPumpe võib öelda, et mingi mõte võib pehmendusel olla juhul kui ei taha seljale paksu tallanahka. Mul on kangist seljal tuntav ja nähtav nahapaksend. Aga, paljud naised kipuvad kangi hoidma justkui oleks see millegi vastikuga koos. Ehk siis hoitakse endast nii kaugel kui võimalik kui pole võimalik, siis puutuks kehaga kokku nii vähese pinnaga kui saab. Ilmselgelt siis aga see väike koht siis rohkem haiget saabki. Ja kükkide puhul kiputakse väga palju selga ette kallutama. Kui kang lisaks ka kaelal vms. on, siis eks jälle valu suurem. Muidugi võib vabalt olla tegu ka füsioloogilise iseärasusega, mille puhul kang surub ühele kohale rohkem peale.
  7. Õlg, kael

    Hm, kuid kirjutad, et tekkis peale lõuatõmbeid ja õlgu tehes. Mis puutub siis siia veebruarist peale BodyPumpi tegemine? Kui pead silmas, et kas võid kangi turjale võtta - ikka võid.
  8. Vend Vähk Peab liikuma!

    Jah, 3,2 miili 14 minutiga on miski 21 km/h. Tehtav, aga ...
  9. See palavus juba tapab...

    Küsimus on ikkagi puudulikus adapteerumises. See koosneb nii reaalsest kui ka subjektiivsest. Ehk on kehaline ja mõtetes kinni. Kui juba pea ringi käib siis on tegu vähese füüsilise kohanemisega. Pool on aga kinni ka mõtlemises. Kui skaala otsad on "veidi külm hakkab" ja "palav hakkab" siis ongi vähegi külm ilm ja vähegi soe ilm rasked taluda. Kui aga võtad külmaga sõna otseses mõttes lõdisemist normaalsena (keha teeb endale sooja) ja nõrguv särk käib kõrvetava päikese juurde on lihtsam elada. Idee saamiseks on hea minna otsida 30 kraadiga üles asfalti panevad teetöölised, vaadata neid veidi ja siis ei tundu elu enam üldse nii hull.
  10. ülekaaluline teeb trenniga endale liiga?

    Aga kui tead, et on vale, siis miks teed? Trenniga sa nagunii ruttu alla ei võta. Keha on vormist välja söödud, sama teed pidi tuleb see ka vormi saada mis puutub sellesse mis on naha all. Trenni saad teha ikka nii palju kui keha kannatab. Veel enam, trenniga on see "kurb" asi, et 1000kcal sisse söödud kalori kulutamiseks tuleb teha 2000kcal eest tööd - sest kogu töö ei saa toimuda ainult rasva arvelt. Ainuüksi sel põhjusel on ainult trenniga enda vormi ajamine üsna raske.
  11. Mure põlve pärast

    Perearstidega kipub jah olema see häda, et iga kaebuse peale soovitatakse kuu-kaks täielikult trennidest loobuda. Pidevalt saan klientidelt kirju a la "venitasin oma xyz lihast joostes/puid lõhkudes vms. palun tühistage mu treeningud terveks kuuks, arst ütles et tuleb puhata".
  12. sibulamahl

    0,5g kehakaalu kg kohta. Mehele siis 40-50g päevas. Saaks karm joomine olema
  13. Jooksmisest

    Tee soojendus, jookse rahulikult 10-15 minutit. Siis jookse 500m sellise tempoga, mis annaks sulle 3km soovitud aja. Kuid jookse see 500m võimalikult ühtlase tempoga. St. ära lõpus spurdi vms. et mahtuda aja sisse. Fikseeri pulss. Kui pulss jääb lõpus aeroobsesse tsooni, siis on lootus see 3km soovitud ajaga ära joosta. Kui ei jää, siis tuleb alustada baasvastupidavuse treenimisest esialgu. St. ei ole erilist mõtet hakata siis veel nn. tippu tegema.
  14. Lõuatõmbed&Dips ja kükk ainult.

    Päris 15-ni ei pea ootama, et hakata kasutama lisaraskust. Kogu aeg võiks olla treeningus sees maksimaaljõu komponendina madalam korduste arv. 5st 15-ni võib kuluda suht pikk aeg. Kui tahad aga lisada funktsionaalsust, siis mõtle väljapoole dünaamiliste ja kulturistide poolt peavooluks muudetud harjutuste ja tempode kastist. Plüomeetrilised - hüpped. Isomeetrilised - hoidmised, erinevad nurgad. Tempo, HIIT.
  15. Vastusevariante ei peagi olema rohkem, üle 42km. Kuid need pakutud võiks olla ju ikkagi kõik valitavad? Või on mõeldud seda, et igal aastal osalen küll mitmel jooksul kuid valin alati sama distantsi? Ja jooksmisvarustuse jagaks ma tõesti kolmeks vähemalt - jalanõud, riietus, monitooring. Erinevad jooksjad suhtuvad ja kasutavad neisse erinevalt. Mõnele on oluline jalats, kuid kellasid ei kasutata.
  16. trenn+toitumine

    Euroopas legaalsetel burneritel on efekt olemas, see annab võimaluse neid ka reklaamida ja müüa - "aitab kaasa". Kuid efekti võib võrrelda sellega, kui püüad mutta kinni jäänud autot välja lükata. Võistlevad kulturistid, kes muuhulgas ka seda lisandit reklaamivad on siin pildis nagu Smartid, piisab vaid veidi lükata ja saad august välja ja meetri edasi. Keskmisele (ja ilmselt üle keskmisele) inimesele on see aga nagu palgirekka nügimine. Võid ju proovida, eks ta teoreetiliselt aitab ka (kui õiges suunas lükkad) kuid silmnähtavat tulemust ei ole. Sest lihtsalt laadung on niivõrd suur. Esimesed kilod kukuvadki kergelt kaalu langetuse alguses, sest muuhulgas vähenevad üldiselt organismi varud - mis siiani sõid pidevalt täis. Edasi peakski normaalse dieedi puhul langus olema väiksem ja 2kg kaupa enam ei lähe. Kuid need burnerid aitavad, kui lähed nende järgi joostes ja tagasi ka.
  17. Jõutõmme, haarde tugevus ja rikutud peopesad.

    Ehitan kiviaeda vahelduseks, ripun ja tõmban lõuga libedatel torudel Haare tugevneb. Aga siinsete tõmbajate haardeni on ikkagi veel palju minna. 150-200kg võiks küll käsi kannatada ära ilma vahenditeta, sinnani võiks panustada ikka haarde tugevdamisse?
  18. Natuke vildakas küsimustik, hakkasin täitma ja jätsin pooleli, sest selliselt koostatud küsimustega saab ju viltuse pildi. "Mitu korda plaanite osaleda?" ... - kui juba nii küsida, siis eeldatavalt on ka vastuseks 1... mitu. Edasi aga järgmine - "Millisest võistlusest plaanite kindlasti osa võtta?" - kui ma eelmise vastuseks juba kirjutan rohkem kui 1, siis järelikult plaaningi mitmest osa võtta. Või siis on nii, et plaanimine ja osa võtmine on eri asjad? Plaanida võin seega 10-st. osa võtan ühest? "Millise distantsi läbimiseks valiksite?" - jooksen seinast seina, 10-40km distantse. Sest lihtsalt meeldib joosta ja 10-40 km vahemikus pole ükski eriti midagi erilist. Miks viimane valik on aga vaid 42? Ultrajooksudest oled kuulnud? "Kui tähtsaks peate korralikku jooksmisvarustust?" - mis see on? Väga erinevad asjad on jalanõud, riided, seisundi andurid. Ei tohiks küll panna kõiki neid ühe alla kokku.
  19. Alustan. Oleks nõu vaja.

    http://treener.eok.ee/dokument_open.php?dokument_id=385
  20. Alumine kõhulihas

    Ei olegi seni kuni joostakse tunnikese ringis. Kui aga viitsid asjaga tegelda nt. 2-3 tundi, siis on jooksmine küll üldiselt teistest parem kalorite põletamiseks. Hinna, vahendite jms. mõttes ka. Tossud jalga ja lippa 3 tundi. 3 tundi kuskil saalis läheb kalliks.
  21. Kaalu langus peale teise lapse saamist

    Jah, suurt mõtet pole pidevalt kellalt numbreid lugeda ja neid siis Excelisse panna. Ja teise veergu siis vastu panna igat grammi kaalu pealt. Ja kui siis Excelis bilanss klapib aga kaalult tulemust ei tule hakata kahtlustama mingit saladuslikku erilist põhjust. Tuleb aktsepteerida fakti, et inimesed on erinevad ja kui ühele on loodus andnud ainevahetuse nagu kajakal ja teisele nagu tammepuul, siis pole midagi teha. Teema alustajale soovitaks siiski esmajärjekorras vaadata pigem liikumisvõimaluste poole. Aga ma ei pea silmas trennikordade suurendamist. Küll aga võiks mõne praeguse "rasvapõletustrenni" vahetada välja millegi intensiivsema vastu. Või siis teha see mõni aeroobika mitte kella jälgides vaid enesetunde järgi nii, et ikka pingutaks ka. Lõppsummas on kalorikulu suurem. Ja teise poole elust võiks suurendada kogukulu suurema aktiivsusega kogu päeva jooksul. Ehk teha vastupidi Churchillile - mitte kunagi istuda, kui on võimalik seista. Mitte kunagi seista kui on võimalik liikuda. Kuid seda kõike saab teha piirini, kus elu endale vastikuks ei lähe. Siiski tuleb teha valik - kumb stress on suurem - kas rahulolematus oma praeguse kehakaaluga või pidev mõtlemine vajadusele kaloreid põletada. Ja siis otsustada ja tegeleda asjaga.
  22. Kaalu langus peale teise lapse saamist

    Inimeste baasainevahetuse tase võib erineda isegi 20%. Kuna sa oma andmeid ei avalda, siis võttes näitena lihtsalt aluseks ca 33 a naise, kehakaaluga ca 65-68 kg (sest ilmselt 50 kilo pealt enam väga suurt soovi poleks alla saada), on keskmine BAV ca 1500 kcal. Kuid kuna see võib erineda ka kuni 20%, siis võib BAV olla ka 1250. Kirjeldatud treeningud kulutavad päevas nädala peale jagatult keskmiselt 250 kcal rohkem. Ja nii võibki nibin-nabin olla, et 1500-1600kcal päevas puhul võid olla hetkel miinuses vaid ca 200kcal. See annabki kuus ca 500-750 grammi kaalukadu rasva arvelt - mida alguses aga lihtsalt veel ei märka. Nii et mingit müstikat ei pruugi olla.
  23. Kaalu langus peale teise lapse saamist

    10km kõndides 1000kcal on täiesti ebareaalne. Ma olen 85 kg kaaluv mees rasvaprotsendiga 8-9 vahel (ehk siis 44% kehast on lihas) ja ma kulutan 1000kcal kui ma _jooksen_ 15km. 10km kiirkõnni reaalne kalorikulu võiks olla ca 500kcal, mitte rohkem. Olen ise BodyPump instruktor ja ka siin kulutan tunnis heal juhul 600kcal, Kuid näited mu raskustest - kükk 45kg, rind 35-38kg, selg 40kg jne. On tehtud uurimusi, mis näitavad et Polari pulsikellad valetavad eriti naistele suht häbitult kalorikulu kohta - pakkudes ca 1/3 üle. Ehk võiks siit pihta hakata? Võta oma jalutuskäigu kalorikuluks 500, sealjuures LISAkuluks tegelikult 350 (ära unusta, et mitte midagi tehes kuluks ikkagi vähemalt 80kcal/t). Nii et kui on valida istumise asemel kiirkõnd, siis ei saa seda lisada päevasele kalorikulule, vaid tuleb baasainevahetus lahutada.
  24. Kaalu langus peale teise lapse saamist

    Ma julgen väita, et toitumise muutmise kirjeldused ei vasta päris tõele. Kirjutad, et ka koguste poole võrra vähendamine ei muutnud midagi. See ei ole eriti usutav. Või siis kompenseerid seda "värskete jne." arvelt. Kurki ja kapsast võib tõesti ".jne" alla liigitades süüa nii palju kui mahub kuid näiteks isegi õunu enam ".jne" mahus krõbistada ei või. Ammugi kõike muud. Kui tõesti vähendasid kogust drastiliselt, siis esimene reaktsioon kehal peaks olema süsivesikute depoode tuntav tühjenemine, mis peaks avalduma kaalu languses mõne päeva jooksul naistel 1-2kg. Mõnikord inimesed ei taju ise muude lisanäkside mõju ja isegi ei teadvusta nende söömist. Kas sa saad vastata täiesti ausalt küsimusele - "Kas su kodus leidub maiustusi, pähkleid, krõpse?". St. mitte ainult ei kinnita, et sa neid ei söö vaid neid isegi ei ole su läheduses mitte kuskil? Siiski, kui sa ei ütle oma kaalu, vanust jms. siis saad ju öelda oma päevamenüü kaloraazi? Võib-olla ootad aga langust väga kiirelt? Sest toitumiskavad koostatakse algselt enamasti mitte baas-ainevahetuse tasemele (st. kui inimene vaid lebaks teki all) vaid arvestades mingil määral et inimene liigub. 3-5 madala intensiivsusega treeningut (kui hoiad pulsi pidevalt 120-135 isegi trennis) ei kuluta märkimisväärselt energiat. Ühe päeva peale jagatuna pakuks, et su lisa-energiakulu on ca 200-300kcal päeva kohta. See annab kaalu languseks ca 200-250g nädalas. Eeldusel, et toitumine enne treeningutega alustamist oli selline, kus kaal seisis paigal. Kui teha päevas 1 trenn, kuid ülejäänud päev otsa vaid istuda, siis on toitumiskava koostajal lihtne esimese versiooniga üle pakkuda.
  25. Jõusaali tolad...

    Noh, siis ju asi veel nii hull pole. Meie väikelinnas osteti tekkinud vaba raha eest esimesena täienduseks kaks(!) läikivat masinat - reite kokku-lahku surumiseks.
×