Jump to content

matjusm

Kasutajad
  • Sisu loend

    1 300
  • Liitus

  • Viimati külastanud

  • Päevavõidud

    4

Koik matjusm postitused

  1. Jõud ja mass

    Kes see ütles et ei saa üheaegselt treenida max jõudu ja plahvatuslikkust/kiirust? Ikka saab ning seda teevad pidevalt mitmesugused sportlased. Levinuimad kiiruse/"plahvatuse" harjutused on klassikalise tõstmise võtted nagu rebimine, rinnalevõtt, tõukamine ja nende erinevad variatsioonid (http://www.exrx.net/Lists/OlympicWeightlifting.html). Tee oma esimene harjutus (või ka kaks) mõni nendest, seejärel teisi nn aeglasi harjutusi. Igasugused hüpped on ka head, näiteks kastile või üle tõkete.
  2. Kaitsevägi

    Kuna endal ajateenistus kohe kohe lõppemas, siis jagan siin veidi nõuandeid/mõtteid selle kohta. Ise olin siis suurtükipataljonis arvutaja. Kuhu minna teenima? Suurtükk või õhutõrje. Miks? Sest see ei ole jalavägi ning pea kõik on parem kui jalavägi (Kuperjanov, Jõhvi ÜJP, JVBr). Me vahest viskasime nalja omavahel kui olud olid vilestad et "ikka parem kui olla jalaväelane". Suurtükk ja Õhutõrje keskenduvad rasketehnikale mis tähendab seda et sa liigud igale poole masinaga, sa ei kaeva kaevikuid ega pea ka kõige jubedama ilmaga kusagil ringi jooksma mitukümmend kilo varustust seljas. Mitte jalaväelane olles tähendab ka seda et sa oled oluliselt vähem metsas ja rohkem kasarmus. Olen kuulnud jutte et jalaväe väeosad on veetnud ligi pool oma teenistusest metsalaagrites, Suurtükk aga kusagil 6-8 nädalat (täpselt enam ei mäletagi). Miks on mets halb? Sest seal ei saa magada, ei saa süüa (ning see mis on, on väga kehv), ei saa pesta normaalselt ning kui just ei ole väga kena ilm (mida on vaid Kevadtormi ajal Eesti kliima tõttu), siis on pidevalt kas jahe või märg. Kõlab ehk nagu memmeka jutt kuid kui sa oled seda kogenud siis sa saad aru et sõdurile ei meeldi metsas olla. Ma võin julgelt öelda et suur osa mu teenistuskaaslastest väidaks täpselt sama. Õhutõrje kohta ei oska täpsemalt öelda kuid vähemalt Suurtükis oli nii et pea iga nädalavahetus sai (pärast SBKd muidugi) väljaloale ning seda sai pea kogu pataljon. Kui mingit jama kokku ei keera või ei õnnistata sind valvekorra üksusega siis saab üpris kindlalt koju. Ainus asi mis Suurtükis oli kehvasti oli see et kui teistel väeosadel kogu riigis oli lisapuhkus riiklike pühade puhul (iseseisvuspäev, 1. mai) siis millegipärast haubitsamehi hoiti ikkagi kasarmus. Muidu aga täiesti normaalne väeosa. Tapal on ka üpris head olmetingimused. Kasarmud on uued, territoorium üpris kena. Kuna ta asub linnast välja siis see teeb ajateenistust selles mõttes lihtsamaks et sa ei pea kogu aeg aknast nägema kuidas inimesed liiguvad ringi "vabas maailmas". Seega isegi Tallinlasena eelistan ma sellises kohas aega teenida kui et näha oma kodumaja läbi väeosa aia. Sinna käivad rongid nii et nii Tallinnast kui Tartust on sinna hea tulla. Veel parem on kui on auto, siis on mõttekas panna punt kokku ja panna 4-5 meest ühele masinale ning jagada kulusid. Mida kaasa võtta? See ametlik nimekiri mida ajateenistusse kaasa võtta ei hõlma kõike seda mida tegelikult vaja läheb. Ma soovitan: - Korralik pealamp millel on ka punase valguse režiim (või värvi lamp markeriga punaseks). Sõjaväe taskulamp on täiesti lootusetu ja pimedas tegutsemist on palju nii et seda läheb vaja. - Šveitsi taskunuga - McGyver'i teip- seda läheb igale poole - Suured prügikotid- siia on soovitav oma lebomatt sisse pakkida et ta metsalaagrites niiskeks ja mustaks ei läheks - Oma sporditossud- sõjavägi küll annab enda poolt ka tosse kuid nendega võib olla see probleem et ei ole õiget suurust või pole mugavad. Näiteks mul sai pool rühma mingid hiigelsuured tossud ja ainult seetõttu et osadel olid oma spordijalatsid kaasas said kõik sporti teha (ehk et keegi ei pidanud jalanõude puudumise tõttu kõrvale jääma) - Sokke ja aluspesu- ära jää kaitseväe varustusele lootma. - Beebipepulappe- et metsalaagrites hügieeni teha Üldisi nõuandeid - Ära harrasta "isetegevust" ehk teed midagi mida pole kästud. Selle eest saab pähe ning pärast saad veel korduvalt uuesti pähe. - Ole tubli ja korralik ning sa pääsed jamast. Aja jooksul kujunevad välja teatud inimesed kes mis iganes põhjustel jäid negatiivsete asjadega silma mis tähendas et kui oli vaja "vabatahtlikke" igasuguste asjade jaoks (enamasti mingit sorti koristamine, relvavalve, toimkond või muu tüütus) siis võeti neid eelkõige. Tublimad pääsesid sellest ning see teeb elukvaliteedi sõjaväes oluliselt paremaks. Trenn ja toitumine Toit ei ole kaitseväes kõige parem, kuigi samas ei saa ka öelda et see oleks ülemäära kehv. Kasarmus saad palju süsivesikuid ehk et makarone ja kartuleid. Liha on vähe ja seega on ka valku vähe. Metsas on olukord veel hullem: sa sööd kas nn "Nato pakke" või kuivtoidu pakke mis on suhteliselt jubedad. Väliköök ka midagi erilist ei tee, enamasti nad soojendavad konserve või Felix'i purke nii et sealt ka midagi erilist ei tasu oodata. Võta kaasa valgupulbrit sest normaalset valgukogust sõjaväe toidust ei saa. Teiseks soovitan kaasa võtta pähkleid sest nad on suurepärane mitteriknev ja suhteliselt odav valguallikas. Metsalaagritesse võtsin ise veel kaasa purgitoite. Ning šokolaadi kulub ka päris korralikult. Trenni koha pealt ütleksin nii et need kes ei teinud enne sõjaväge mitte midagi arenevad kuid need kes tegelesid mingi spordialaga mingilgi tasemel üldiselt põevad kõvat taandarengut. Endal näiteks läks SBK ajal 1.5 kuuga kaal kusagil 10kg võrra alla ning kükk langes kusagil 20-30kg. SBK laastab lihast ja jõudu, pärast kui sa oled mõnes mitte-jalaväe üksuses on võimalik jälle progresseeruma hakata kuid kaugeltki mitte nii hästi kui tsiviilis. Huvitav tähelepanek enda kohta oli see et kahes füüsilises testis (üks tehakse kohe alguses, teine SBK lõpus ning mõõdetakse jooksu, kätekõverdusi ja istessetõuse) olid mu punktisummad pea samad. Jooks ainsana arenes, kätekõverdused jäid enam vähem samaks ning istessetõusudes läksid mu tulemused isegi kehvemaks. Võibolla olin ma aga erand sest kui ma esimeses füüsilises testis olin rühmas kolmas siis teises oli minu tase umbes rühma keskmine. Ei tea kuidas teistes väeosades on kuid Tapal on jõusaal veidi kehvapoolne. Kuigi kükipuur, pingid, hantlid, kangid ja mingid masinad on olemas, on nad kõik väga vanad ning kangid/kettad on veel eriti jubedas korras. Puudub muidugi ka tõstepõrand. Üht teist saab aga siiski teha. Kokkuvõte Üldiselt olen rahul et sai ajateenistus läbi tehtud. Huvitav kogemus ning sai põnevaid asju tehtud, hoolimata sellest et oli ka väga palju mis tüütas väga ära.
  3. Military press

    Kas mõtled push pressi ehk svungi? http://www.exrx.net/WeightExercises/OlympicLifts/PushPress.html Need on kaks eri harjutust.
  4. Treeningkava täiesti algajale

    See on hea baasharjutustega kava: http://startingstrength.wikia.com/wiki/The_Starting_Strength_Novice/Beginner_Programs
  5. Kaitsevägi

    Mina võtan kaasa Salvesti purgitoite, näiteks pilaff, Mehhiko/Itaalia pada, ühepajatoit sealihaga. Teiseks pähklid, näiteks maapähklid ning võibolla ka mõni vorstijupp. Pluss veel Snickers'id/Corny'd. Ega Nato pakkidest ja väliköögi suupistetest metsas küll ära ei ela, seega võtan nüüd alati kõvasti oma toitu kaasa. Üks asi mida soovitan veel on osta endale mingi väike/keskmine plastkarp et ei peaks kogu aeg rakmetest katelokki välja kaevama kui süüa tuuakse. Ma olen nii õnnelik et olen suurtükiväes masina peal, mitte jalaväes, seega saab suht hõlpsalt auto oma toitu täis toppida, mitte seda oma niigi pungil seljakotti toppida.
  6. Kava

    Rinnalevõtu ja tema eriversiooni hang clean'i puhul ei ole küll mõtet teha 8'si seeriaid. See on harjutus kus on väga tähtis tehnika ning seega üle 3-5 korduse ei ole üldiselt soovitatav teha. 3x8 asemel oleks parem näiteks 5x3.
  7. Rammumeeste treeningkava

    Kükid ja jõutõmbed on rammumeeste põhilised harjutused, pluss veel igasugused selga ja jalgu tugevdavad asjad. Svungi/tõukamist teevad nad ka ning vahest ka midagi klassikalise tõstmise vallast (vähemalt need rammumehed keda ma trennis olen näinud teevad selliseid asju).
  8. Kõikvõimas KÜKK

    Paljud siin eeskükki teevad? Tahaks huvi pärast teada mis on inimeste eesküki suhe turjal kükki (nii et mõlemad on tehtud sama sügavale)? Mul endal näiteks on parim eeskükk 87% parimast turjal kükist.
  9. Treeningkeskused

    Kui ruum ja rahakott võimaldavad siis hangi pigem kükipuur, kang raskustega ja reguleeritav pink.
  10. Kujunda oma ideaal jõusaal

    Kuna siia tehti uus spordiklubide siis mõtlesin et teeks teema kus kirjeldaks unelmate jõusaali. Huvitav oleks näha mida erinevad inimesed ootavad jõusaalilt ning ehk oleks see siin ka inspiratsiooniks/infoallikaks jõusaaliomanikele oma saali kujundamisel. Minu ideaal jõusaal: Saal ise oleks avar ja kõrge laega, ruumi oleks rikkalikult. Selles sobiks näiteks mingi spordihall või laohoone sarnane koht. Kõige tähtsam on aga varustus. Siin on minu inspiratsiooniks olnud USA ülikoolide ja keskkoolide (uskumatu et osad neist on varustatud paremini kui paljud kommertsasutused) jõusaalid, näiteid saab näha siit: http://www.power-lift.com/pl_cust/gallery1.html http://legendfitness.com/installlist.php?id=1 Jõusaali südames peaks olema korralik kükipuur millel on enda tõsteplatvorm ja reguleeritav pink. Mõtlen midagi sellist: Mul on nii kahju et väljaspool USAd sellised komplekte eriti ei paista leiduvat. Power-Lift on firma mis on sellel alal kõva tegija ning neil on väga kenad (ja head) puurid ja pukid: http://www.power-lift.com/racks-and-plaforms.html Hammer Strength oleks teine valik kellelt puure osta, neil ka päris hea varustus. Kükipuur kui jõusaali altar peab olema ilus ja tugev. Igal juhul neid puur+platvorm+pink komplekte ei ole mitte üks või kaks vaid oma 4-6 tükki, hea kui veelgi rohkem et ei peaks kunagi ootama teiste inimeste järel. Nad ei ole küll odavad kuid kui mõni masin millel sa saad vaid ühte harjutust teha ära jätta siis saaks sealt raha säästa. Igat pidi vaadatuna on see palju mõtekam investeering. Sellele lisaks oleks kusagil veel eraldi paar (ning mida enam seda parem) suuremat tõsteplatvormi koos Eleiko kangidega. Seal võiksid olla ka reguleeritavad pukid et harjutata tõmbamist ja tõukamist. Jõusaalis võiksid olla ka kummid/ketid ning erinevate kõrgustega kastid millele saaks hüpata, kükkida või platvormile asteid teha. Kangikettad võiksid kõik olla kummiga kaetud (et ei peaks õigeid taga ajama kui tahad kangi pea kohtalt platvormile kukutada) ja standardse värviga ehk et punane 25kg, sinine 20kg, kollane 15kg jne. Kange peab olema rikkalikult. Kuna rinnalt surumine on teada tuntud kui rahvusvaheline lemmikharjutus siis neid pinke võiks ka õige mitu olla, kuigi ei pea ka üle pingutama sest ka kükipuurides saab suruda. Eraldi võiks olla hantlite nurk kus on lai valik hantleid ning raskused oleksid dubleeritud et ei peaks teiste järel ootama. Rohkelt reguleeritavaid pinke oleks ka vaja. Korralik masinapark võiks ka olla (nii endale kui ka selleks et spordisaal uusi liikmeid meelitaks sest muidu ei pruugi projekt end ära tasuda) ning ka veidi kardioseadmeid soenduseks. Pigem võiks spordisaal suunata oma ressursid ülal välja toodud kükipuuri komplekti kui et igat võimalikku masinat soetada. Saalis võiks olla ka jooksurada ning rammumehe nurgake kus oleks erinevate suurustega traktorikumme ja näiteks farmeri kõnni varustus. Korralik riietusruum koos dušši ja saunaga on iseenesest mõistetav. Teisi ideid?
  11. Rinnalt surumine.

    Kohe mitte üldse ei ole sinuga nõus. Seades endale eesmärgid kg'des on sul midagi väga konkreetset mille nimel töödata. Kui teemaalgataja tõi välja et ta tahab 105kg suruda siis ju talle on tähtis jõud ja ta tuli siia foorumisse otsima nõu mis aitaks seda eesmärki saavutada. Vastan vaid enda kogemuse põhjal, teistel võivad olla teised arvamused: Tee horisontaalpingil surumist esimesena oma rinna päeval. Teiseks, minu meelest areneb jõud paremini väiksemate kordusvahemike juures ehk et kusagil 5-6 kordust seerias. Kunagi tegin ka 8-10 korduselisi rinnalt surumise seeriaid ja jõud tuli üpris aeglaselt. Siis hakkasin lühemaid (kuid rohkemaid) seeriaid tegema ning numbrid tõusid kiiremini.
  12. Rinnalt surumine.

    Millise kava järgi sa praegu surumist treenid? See et sa teed trenni 3-4 korda nädalas ei ütle midagi, too välja täpselt mis harjutusi sa teed, mitu seeriat ja milliste kordusvahemikega. Siis saab ehk näha kas oled vähemalt selles osas õigel teel või vajab seal midagi korrigeerimist.
  13. Kiiruslik lamades surumine

    Kui tahad näha veidi ekstreemset näidet kiirest negatiivsest faasist, siis vaata kuidas Gerd Kanter surub, negatiivne faas pea olematu ja pehmendus särgi all: http://www.youtube.com/watch?v=fLY9YWwZIns
  14. Mida arvate jõunäitajatest?

    Ma ei saa täpselt aru mis vastuseid sa üritad saada kui küsid küsimuse "mida arvate jõunäitajatest" kuid ma arvan et asi mida sa otsid on see: http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html
  15. Treeningpäevik

    Väga lihtne: Mul on kava koos sisestuslahtritega välja prinditud. Sinna kirjutan trenni ajal oma raskused-seeriad-kordused üles ja siis pärast kodus teen sellest Excelisse ka digikoopia.
  16. Kõikvõimas KÜKK

    See "karedus" on probleemiks minu meelest vaid jõutõstmiskangide puhul kus see näiteks rinnal küki puhul on tõesti häiriv kui ta vastu kaela läheb (turjal kükkidel on ta vähem probleemsem sest särk on ju vahel). Igal juhul selle "tampooniga" kükkimise puhul avastasin ma et pärast paari korda ilma selleta harjutuse tegemist, sa enam ei mõtlegi tagasi minemisele. Ma ise alustasin ka niimodi et kükkisin vaid pehmendusega kuid siis kui vahetasin jõsuaali ja uues polnud seda pehmendust, siis hakkasin ilma tegema ja kuigi alguses oli ebamugav, harjus väga kiirelt ära.
  17. Kava kohta väike küsimus

    Kui sa saad vaid 2x nädalas jõusaalis käia siis oleks parem idee teha mõlemad päevad kogukeha trennid kuid sa vaheldad mis harjutusi teed. Näiteks võiks mõlemal päeval olla mõni küki variant ja/või jõutõmme, mingi tõmbav harjutus (lõuatõmbed või plokil tõmbed) ning mõni suruv harjutus (rinnalt surumine või õlapress).
  18. Mida arvate jõunäitajatest?

    Siin on üks päris huvitav kogumik tabeleid erinevate harjutuste kohta mis ütlevad mis võiksid olla "normaalsed" tulemused kui ka proportsioonid kükk-surumine-tõmbe vahel. http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/StrengthStandards.html
  19. ajateenistuses kaalust juurde

    Ise ka praegu ajateenistuses (Suurtükis) ja kaalu kohta kehtib (vähemalt SBK ajal, hiljem võib teisiti olla) selline reegel et väiksed, kõhnad ja vähetreenitud võtavad kaalu juurde ja suuremad kaotavad kaalus. Olen küsinud oma rühmakaaslastelt ja see pilt vastab täiesti tõele, mõni mees on 2 kuuga lausa 8kg juurde võtnud. Mina ise aga kaotasin umbes 10kg ning siis sain jälle 2kg tagasi SBK ajal. Söök on (vähemalt Tapal) selline enam vähem: kogused on normaalsed (kuigi ei midagi väga erilist) kuid aega on vähe et seda süüa ja suurem osa toidust on konservidest võetud. Pulbreid soovitan kaasa võtta küll, teised head asjad on pähklid (näiteks maapähklid, need pole ka tohutult kallid) ning ka halvaa. Mingeid konserve ja purgitoite võib ka kaasa vedada. Kui sa oled juba mingit massi kogunud siis mina küll ei panustaks ajateenistuse ajal suurele kaalukasvule. Ajateenistus ei tooda Rambo kehasid.
  20. Kaitsevägi

    Tekkis seoses Kaitseväe ja ajateenistusega mis hiljuti üles kerkis ja ehk oskab keegi nõu anda: Nimelt läksin ajateenistusse kaelas õppelaen. Ajateenistuse ajal muidugi ei pea seda tagasi maksma ja intressimaksed katab riik. Juba esimestel päevadel käidi meilt küsimas kellel on õppelaen et siis väeosa saaks panga jaoks tõendi väljastada. Igal juhul sellega läks päris palju aega ja minu tõend jõudis panka alles novemberis. Kahjuks aga käib Swedbankis intresside maksmine oktoobri lõpus ehk et selleks ajaks kui mu paber jõudis nendeni, oli minu kontolt juba 300 euri maha võetud. Helistasin panka ja seal öeldi et seaduse järgi hakkab panga jaoks maksepuhkus (ehk et intressid tasub riik mitte mina) kehtima alles sellest ajast kui tõend jõuab nendeni, mitte siis kui ma asun teenistusse. Ehk lühidalt juhtus see et selle tõttu et sõjavägi oli oma paberimajandusega aeglasevõitu olen ma 300 € võrra vaesem. Tahaks küsida kas keegi oskab mingit nõu anda kas on midagi mida saaks sellises olukorras teha et oma raha tagasi saada (kui üldse on midagi mida saaks teha)?
  21. Kaitsevägi

    Võib jah valku ja muud taolist kapis olla. Selle pealt ei hakka küll sind keegi piirama, võid suhteliselt ükskõik mida kaasa võtta. Mina ise olen Suurtükis, kus sa?
  22. Kaitsevägi

    Vana teema kuid sisu on igati aktuaalne ka edaspidi. Lõpetasin just SBK (sõduri baaskursus) Tapal. Seni on suhteliselt huvitav olnud, kuigi on olnud ka tüütuid aegu. Jõutrenni koha pealt on see suuresti sõltuvuses sinu rühma juhtkonnast. Meie rühmaülem oli aga suur jõutrenni austaja nii et sai veidi jõusaalis käia küll. Probleem on pigem selles et toitu ei saa piisavalt, mina näiteks võtsin esimese 1,5-2 kuuga umbes 10kg alla, pärast tuli 1-2kg juurde. Nüüd hakkan endale rohkem pähkleid ja konserve kaasa vedama sest muuks seal väga võimalust pole. Peale rinnalt surumise (mida hoiab üleval pidev kätekõverduste tegemine) on jõunäitajad korralikult langenud ning klassikalise tõstmise tehnika on roostetama hakanud. Tapal olev jõusaal on kahjuks üpris kehvake. Mõned peamised asjad on olemas kuid need tunduvad küll olevat ajast mil seal asus veel NSVLi lennuvägi.
  23. Kohad TALLINNAS kus saab klassikalist tõstmist teha

    Tõstan siin vana teema taas esile kuna tekkis uus küsimus: Asun järgmine nädal Tapale ajateenistusse ning ma tahaks teada kas seal kandis ehk siis Lääne Virumaal on kusagil tõstesaale koos tõstepõrandatega? Ma tean et sõjaväes pidi jõusaal küll olema kuid tõstepõrandat seal üpris kindlalt pole. Oskab keegi mõnda treeningpaika soovitada?
  24. Olen avastanud ühe veidra asja enda puhul: hommikuti treenides olen ma oluliselt kehvem ja aeglasem kiirete klassikaliste (rebimine, tõukamine) harjutuste puhul kui õhtul treenides. Raskused on madalamad ja see mida ma õhtuti suudan püsti ära rebida/rinnale võtta, suudan ma hommikul tõstes vaid täiskükki teha. Nn "aeglaste" harjutuste nagu kükk, surumine, lõuatõmme puhul ei ole nii väga vahet aga just klassikat ei suuda hommikuti hästi teha. Mis teeb asja veel kummalisemaks on see et õhtuti tõstes olen ma vahetult enne seda umbes tund aega kuuli ja vasarat heitnud (lisaks veel pikale tööpäevale mis eelneb omakorda sellele) kuid ikka on siis seda kiirust, tehnikat ja jõudu palju rohkem. Kas keegi oskab öelda milles võiks asi olla ja kuidas ma saaksin ka hommikustel treeningutel oma tulemusi parandada? Kõige selle väljund on see et nädala pärast lähen kätt proovima oma esimestele tõstespordi võistlustele ja need toimuvad ka suhteliselt vara ning ma tahaks teada soovitusi mida ette võtta et tähtsal päeval suudaksin korralikult tõsta.
  25. Kohtusin juhuslikult oma treeningute käigus ühtede Tõsteliidu (vist) meestega kes rääkisid et võibolla hõlmab laiendus ka seda et Spartast saab Tallinna tõstesportlaste peamine treeningpaik ehk et sinna tuuakse kohe õige mitu tõstepõrandat. Oskab ehk keegi seda väidet täpsemalt kommenteerida, ehk keegi kes Sparta siseasju tunneb?
×