Jump to content

jrx

Vanad Olijad
  • Sisu loend

    4 563
  • Liitus

  • Viimati külastanud

  • Päevavõidud

    17

Koik jrx postitused

  1. 1-2 tundi enne võistlust üle 5% kehamassist hakkab kindlasti sooritust halvendama. Aga mõistliku dieediga nt. 3 nädalat 0,5 kg nädalas, viimasel nädalal jääkainete arvelt 0,5 kg samas kui energiatase taas üles ja siis vedelikuga ca 1 kg ongi kokku 3 kg ja segada ei tohiks.
  2. Jorgen Matsi

    Ma mõtlesin, et keskendun esialgu lihasele/väsimusele ja siis vaatab edasi.
  3. Jorgen Matsi

    Käisin Tallinnas taas lugemas spordipsühholoogia loengut huvilistele klubis 3D Treening. Taas oli väga vahva, kuigi sellistest loengutest õpin ka ise palju - võtsin suure tüki ja ei mahtunud hästi aja sisse:) Kujutan ette, et kuulajate ajud olid pärast parajad sidrunid. Laupäeval Nõmmel väike jooks pärast ja pühapäeval sai käidud mati peal kah. Pildild siis hoog nii sees, et lihasväsimus saabus sellises trennis päris suure hooga. Aga nonii... karnosiin. Karnosiin on üks aine, millele omistatakse väga mitmeid müstiliselt häid omadusi, kuigi inimestes seda uuritud on tegelikult vähe. Ja meid huvitavad ju just inimesed, kuigi fakt, et aeroobset treeningut tegevatel taimetoitlastest naistel on 10x vähem lihaskarnosiini kui tõuhobustel on ju huvitav ja ütleb ka võibolla midagi (1). Karnosiini kohta öeldakse tihti, et see on võimas antioksüdant kuigi see ei ole iseenesest võlusõna. On ju ka oksüdeerumisprotsessid igati normaalsed ja ainevahetuse osa. Siiski arvatakse, et lihases seob karnosiin lihastöö käigus (energia kulutamine tööks) tekkivaid H+ ioone ning seega peaks justkui aeglustama väsimuse teket. Paraku on enamus, mis me sellest teame eelkõige katseklaasiuuringud (praktilistel põhjustel) (2). Karnosiinil võib olla huvitav roll ka vananemisvastasel "ravil". On uuringuid, mis justkui viitavad, et karnosiin võiks aeglustada mõnede kasvajate teket, samas ta võimaldab teatud tingimustes rakkudel just rohkem jaguneda. See justkui viitab, et teatud tüüpi vähkkasvajate puhul võiks ta olla pigem soodustav tegur (3 e. Wikipedia). Igatahes see lihase sees väsimust ja töövõime langust põhjustavat happelisuse tõusu aeglustav mõju on just see, miks soovitatakse ka beeta-alaniini trenniinimesele. Ning sellele väljas ikka uskumatult palju haipi. Trüki aga Googlesse "beta alanine", võta lahti mõni esikümne lehest ja saad üsna samu tulemusi ainult veel uhkemas kuues kui kirjeldab ka isegi meie oma Fitness.ee portaalis Fred Antsoni poolt kirjutatud lugu (4). See ütleb beeta alaniini kohta kokkuvõtlikult nii: Beeta - alaniini kasutamise tulemusena... * tõuseb aeroobne lävi, * tõuseb anaeroobne lävi, * paraneb füüsiline töövõime, * paraneb treeninguefekt, * suureneb lihasjõud, * suureneb lihasvastupidavus, * suureneb lihasmass, väheneb rasvaprotsent. Uuringuviited taga ja puha. "Teaduslikult tõestatud". Aga kas see on ikka nii? Mida viimastel aastatel veel leitud on? Kui netis on ka kuskil "tavalehel" uuringud välja toodud, siis kipuvad need olema ikka minimaalselt 5-6 aasta vanused. No vaatame:) Harris, R.C., Wise, J.A., Price, K.A., Kim, H.J., Kim, C.K., Sale, C. (2012) Determinants of muscle carnosine content; Amino Acids 2012 [Epub ahead of print] Begum, G., Cunliffe, A., & Leveritt, M. (2005). Physiological role of carnosine in contracting muscle. International Journal Of Sport Nutrition And Exercise Metabolism, 15(5), 493-514. http://en.wikipedia.org/wiki/Carnosine http://www.fitness.ee/artikkel/781/beeta-alaniin-ja-acc
  4. Selle nutridata soovitustest tasuks küll mööda vaadata, et mis puudu, mis üle.
  5. Jorgen Matsi

    Järgnev jutt ei pretendeeri absoluutseks tõeks olemisele. Ma ei ole hariduselt keemik ega biokeemik, see ei ole minu valdkond ja tänane jutt on pandud erinevate biokeemia ja beeta-alaniini puudutavate artiklite põhjal ja ühtlasi aitäh Tuulile, kes on meditsiinis võrratult rohkem kodus kui mina ja kes aitas mul asjadest õigemini aru saada. Jutt hakkab tulema juppidena vastavalt sellele, kuidas mul on mahti kogutud materjali söödava(ma)ks tekstiks vormistama ja see sõltub omakorda sellest, kuidas Ülikoolis semestrilõpp sujub. Kui hakkan rääkima sellest miks beeta-alaniin kasulik on ja mis seda justkui tõestab ja mis mitte, siis üritan eristada viidetega seda, mis kust võetud ja mis on minu oma arvamus. Esimene postitus aga on lihtsalt natuke (bio)keemiat. Beeta-alaniin Alustame sellest, et misasi see täpselt on. Tegemist on aminohappega. Aminohapped on keemilised ühendid, millest koosnevad omakorda valgud ja seega on tegemist biokeemias ja seega inimese organismis äärmiselt olulise (ja see on vist tõesti vähe öeldud) ainete grupiga. Beeta-alaniin on ainus looduslik beeta-aminohape. Teised beeta-aminohappeid ei ole looduses eraldi ühendina esinevad ja tavaliselt öeldaksegi aminohapped just tavaliste alfa-aminohapete kohta. Alfa- ja beeta- siinkohal viitab sellele, millise süsinikuaatomi külge molekulis kinnitub aminorühm. Alfa-alaniini kohta öeldaksegi lihtsalt alaniin ja see on üks asendatavatest aminohapetest ja ainevahetuses täitsa teine lugu:) Kõikidele, kes tegid sel kevadel keemia eksamit, siis beeta-alaniini "pärisnimi" peaks olema 3-aminopropanoolhape. Sellest nimetusest saab tuletada siis molekuli struktuuri. Minnes nüüd natuke konkreetsemaks: põhjus, miks me beeta-alaniinist üldse räägime kui toidulisandist on see, et ta on eelühendiks karnosiinile (mitte segamini ajada karnitiiniga!), karnosiini ei saa tekkida rohkem kui parasjagu beeta-alaniini "käepärast" on. Olgugi, et ka histidiin on karnosiini teine osa (karnosiin on dipeptiid e kahest aminohappest koosnev ühend), siis just beeta-alaniini olemasolu on kriiline karnosiini sünteesi juures. Karnosiin, aga on ühend mida leidub lihaskiududes (hakkab koitma jah:). Nii I kui II tüüpi lihaskiududes, aga eriti just II tüüpi lihaskiududes. Just need e valged lihaskiud on need, mis vastutavad peamiselt jõu ja lihaskasvu eest, mida ihalevad kõik, kellel vaja oma spordialas genereerida mingil hetkel suuremat jõudu või näidata suuremat lihast. Võib tekkida küsimus, et miks ei ole meil olemas lisandit FAST karnosiin vaid on hoopis FAST beeta-alaniin. Karnosiini võib küll sisse süüa, aga see lõhutakse seedimise käigus ja hiljem ka veres väga kiiresti uuesti beeta-alaniiniks ja histidiiniks. Ja kõige selle käigus on kaod. Seega on efektiivsem ja odavam (kui me eeldame, et see töötab:) just beeta-alaniini. Mida see siis täpselt karnosiini kaudu teeb? Sellest juba järgmisel korral. Aga muud uudist? Sõin hobuselihakonservi. Täitsa maitsev, isegi etem kui põdraliha või hirvelihakonserv. Nägin ka müügil karukonservi aga ei raatsinud 10-eurost hinda maksta. Järgmiseks lõvikonserv?
  6. Jõud ja mass

    Keskendu peamiselt treeningus taipoksi tehnikale ja selle rakendamisele sparringuharjutustes ja sparringus. Kui aega jääb üle, tee taastavat aeroobset JA hoolitse selle eest, et lihaste vahel oleks tasakaal, oleks hea liikuvus seal kus vaja ja hea stabiilsus ja jõud keha keskosas. Ja ma ei usu, et sul sellest aega üle jääb:) Kindlasti ÄRA pane rõhku ülakehaharjutustele ja eriti just surumisharjutustele.
  7. Drop set?

    Ei ole ise kasutanud, sest minu eesmärk ei ole kunagi olnud suuremaks kasvada. Mulle aitab sellest küll, milline ma olen, pigem võiks natuke vähem lihast olla tänan väga:) Pealegi sarkoplasmaatilisel hüpertroofial (mida suur maht just peaks aitama saavutada) ei ole minu alal nii suurt kasu.
  8. Drop set?

    Kui eesmärk on suuremaks kasvada, siis ikka pigem aitab:)
  9. Sumo-jõutõmme

    Rääkisid küll jah, loe oma postitatu ja kopeeritu uuesti läbi:) Võrreldes tavalise tõmbega, sumo tõmme koormab rohkem tuharat ja reie tagakülge. Alaselg saab vähem koormust, sest keha on püstisem. Aga kindlasti tasub silmas pidada, et trajektoor on enamuste kehatüüpide puhul väiksem.
  10. Drop set?

    Raske suure mahuga treeningkava osa kui jõutreening on põhiline, siis võib seda teha küll. Arvan, et kuidas ta aitab "kiiremini lihaseid kasvatada" on just kokkuvõttes suurem maht ja TUT (lihas-pinge-all-aeg), mida sa niimoodi tekitad. Kindlasti vajab selline trenn korralikku taastumisaega.
  11. MMA eratreening

    Kirjutan veelkord teistele eelkõnejate postitustele alla. Õppida kontaktala ilma kontaktita on võimatu. Kui on kontakt, on ka vigastuse risk. Löögialadel ainult ründavaid võtteid õppides jääb tähtsam pool võrrandist puudu (lapasid lüües) ISEGI kui lapahoidja on väga professionaalne liikumise treenimisel. Õppida maadlust ja maasvõitlust aga lihtsalt "võtteid" õppides on tühi vaev. Sama hästi võiks õppida autoga sõitma seisvas autos:)
  12. Fast HT-R

    Novot, kui sul on majanduslikud piirangud peal siis SEDA ENAM ei ole sul mõtet võtta neid lisandeid, mida sa tegelikult ei vaja kogustes, mida sa ei vaja. HTR on tõenäoliselt taastumiseks väga hea, aga "tavatreenija" ei pea võtma seda hiigelkogust:) Ja selle nimi on DOOS mitte TOOS.
  13. Fast HT-R

    Sa võid võtta ka 200 g HTRi ja 300 g dextrot, 50 g amino rushi ja kilo banaane peale süüa ega keegi keelata ei saa Kui jõudu tahad saada, siis parim variant on ilmselt iga päev minidoosides kreatiini võtta ja selliselt endale kuur teha ja vaadata mis juhtub.
  14. Fast HT-R

    Kas siin kuskil on kirjas eelnevalt SPARTA sinu eesmärgid? Ott, sinu puhul on jah kindel kõike kuhjaga panna, aga kui see noormees (?) teeb ühe treeningu päevas ja ISEGI kui see on kahetunnine, siis selleks, et võimalikku katabolismi (mis on üldse kahtlane kui ta eelnevalt ka normaalselt söönud on ja näiteks trenni alla ka Amino Rushi või kasvõi lihtsalt glutamiini võtaks) peatada piisab ka väiksemast kogusest valgust-süsivesikutest. Eks see on suuresti muidugi kõhutunde küsimus ka:) (pun intended)
  15. Fast HT-R

    Nõustun ABstardiga, ehk siis soovitan Dextrot lisada 0,0 grammi;)
  16. Fast HT-R

    HT-Ri pole korraga võibolla 60 g mõtet võtta. Pigem võta 30 g ja siis veel päeva peale minidoosides kreatiini.
  17. Jorgen Matsi

    Ott, pooleli on see research praegu. Selline töö on ajamahukas ja Ülikoolis on praegu just see aeg kui kursused lõppevad ja lõputööd esitatakse-kaitstakse ja siis sellega palju sebimist:( Võibolla jagan juppideks asja, aga sellel nädalal on lootust ikka esimest infi saada:)
  18. Jorgen Matsi

    NII ON!
  19. Võta mõni huvitav mänguline ala kui vaheldust soovid:)
  20. Liiga intensiivne trenn ?

    Mina soovitaksin menüüsse rasvu lisada ja selle arvelt ka kaloraaži tõsta. 1500 on sinu parameetrite juures kindlasti vähe ja rasvad on kasulikud:)
  21. 3D Treening: Spordipsühholoogia loeng 9. juuni 2012

    Mina teen seda!
  22. http://training.fitness.com/articles-research/conventional-weight-training-destroys-athleticism-leads-sports-injuries-42497.html Natuke vastuolulist värki:) Jõutreening on ilge jama!
  23. Kõhulihaste treening.

    Milline sõna jäi arusaamatuks?
  24. kalaõli, kalamaksaõli, omega -3

    +1. Küll aga ei tasu üle pingutada A vitamiiniga.
×