Jump to content

Vilps

Kasutajad
 • Content count

  969
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Vilps


 1. Mul kaks sõpra õpivad Kehakultuuri. Iga toitumisalane ning treening-alane küsimus tuuakse minu ette. Olgugi, et üks neist on treener ja teine võistlev sportlane. Mida krt seal koolis õpetatakse? :D

  Eeldan, et sa oled Tallinna inimene ning need kaks õpivad Tallinna Ülikoolis kehakultuuri. Lõpetasin ise seal magistrantuuri aastal 2011. Seal on selliseid treeningõpetuse ja toitumise aineid ikka väga minimaalselt. Toitumist põhimõtteliselt ei eksisteerinud, kui va. paar loengut Raivo Voki poolt bakalaureuse õppes.

  Kui juhuslikult pole see sõber sul vabaainena võtnud atleetvõimlemist, siis loomulikult ei ole ta triitsepsi treenimisega kursis. Seal ülikoolis tehakse sind kehalise kasvatuse õpetajaks. Palju pedagoogika aineid, kuid baka õppes saab teadmised ka inimese anatoomiast, füsioloogiast ja kinesioloogiast. Igaüks on täpselt nii haritud ja laiapõhjaliste teadmisega, kui ta olla soovib. Paljud käivad seal niisama paberi pärast kohal, kuid on ka neid, kes tõesti targemaks tahavad saada.

  Ja tee, mis tahad. Tänapäeval on ka paber oluline. Keegi ei võta sind kehalise kasvatuse õpetajaks, kui sul pole mingit paberit ette näidata.

  • Upvote 1

 2. "Ass to the grass"

  Huvitav mis spordialas selline asend üldse sisse võetakse? St kuhu sellist liigutust reaalselt rakendada? Näiteks sprindis pole vaja kordagi põlvest alla 90 kraadi laskuda...

  Kumb mees on tugevam - kas see, kes täiskükki on võimeline tegema 100 kilose kangiga või see, kes poolkükki teeb 100kg-ga?


 3. Vertical Jump Bible pidi jah olema nendest programmidest kõige parem. Kuid ikkagi ärge unustage, et kõrgele hüpata, selleks on vaja plahvatust. Uskuge või mitte, aga klassikalised tõstjad hüppavad kõige kõrgemale - kõrgemale kui kõrgushüppajad. Kui saaks tõugata kahe jala pealt, siis poleks neile vastast B).

  Millisest plahvatusest sa räägid? :D OK, sorry...minu loll huumorisoon, aga vähemalt võttis sinu öeldu muigele:)

  Ühesõnaga kiirus x jõud.


 4. Mina kehalise kasvatuse tundi teiste ainetega nüüd küll ei võrdleks, nagu antud artiklis välja toodi. Kehalise kasvatus ja matemaatika erinevad üksteisest, nagu öö ja päev, seda kõige poolest.

  Hindamine oleneb suuresti õpetajast, kuigi ainekavas on mainitud, kuidas peaks hindama ja mida selle juures arvestama. Samas jäetakse üsna lahtised käed või vähemalt ma ise õpetaja olen need endale võtnud. Kas mingid normatiivid peaks olema või tuleks arengut hinnata ja läheneda individuaalselt? Antud artiklis on palju asju ikka väga ulmelised, ei hakka neid siinkohal välja toomagi. Lihtsalt ütleks nii, et normatiivid võivad mõnikord kasuks tulla, samas peab ka paindlik olema. Näiteks sellises olukorras, kus õpetaja pole võimeline õpilast motiveerima, on normid vajalikud. Minul on norme etteantud väga üksikutel aladel.

  Rääkides nendest paksematest lastest, siis nendega ei ole väga keeruline töötada. Mulle just sellised raskused meeldivadki. Tavaliselt füüsiliselt kehvematele, ole sa paks või peenike, sean eraldi eesmärgid. Toon tüüpilise näite tunni algusest, kus näiteks tuleb joosta 800m soojenduseks. Mõni pole võimeline seda järjest läbima. Siis ütlen talle, et näiteks staadioni pikad sirged jookseb, lühikesed kõnnib. Niimoodi järjest liikuda edasi kuni ühel hetkel suudab pidevalt joosta.

  Ei nõusti Rotteri väitega, et kui ülekaaluline laps jookseb, siis kohe tekivad südamega probleemid. Kehalise tunde on nädalas 2x45 minutit. Ütleme nii, et koormust pole ollagi. Pigem on tunni eesmärgiks lapsel huvi tekitada sportimise vastu.

  Keegi tõi mingeid tsitaate, kus väideti, et lapsed on mässumeelsed, hakkavad vanematele vastu jms. Kõik oleneb ju kodust ja kus sa üles oled kasvanud. Kooli roll õpilase muutmisel on väga minimaalne. Individuaalne lähenemine ei riku last, üldistada ei tasu kindlasti. Väga palju oleneb õpetajast, tema motivatsioonist ja tahest õpilastega tegeleda, neid aidata, temapoolsest hindamissüsteemist jne. Valikute mitmekesisus ei riku last, vähemalt artiklis ei selgitatud, mida see tähendama peaks või jäi see mul kahe silma vahele. Pigem on hea, kui on valikuid - selle all mõtlen mida mitmekesisust tunnis. Mitte seda, et õpetaja iga tunni alguses küsib, et mida te seekord teha tahaksite. Valikuid tuleb anda, kuid harva. Vastasel juhul mõjub see tunni distsipliinile halvasti, kui õpilased arvavad, et igakord nende soovid täidetakse.

  Kokkuvõtteks ütleks nii, et last riku mitte valikute mitmekesisus ega individuaalne lähenemine, vaid motiveerimata õpetaja.


 5. kuuldavasti peaks tegema jõusaali trenni ja aeroobset võrdselt, ning nüüd mul ongi 4+4 nädalas, 4 jõutrenni ja 4 aeroobset trenni

  praegu suvel palju aega ka, ning suudan seda teha.

  Kust sa seda kuulsid?

  Ma ei tea sinu varasemat treeningstaaži ja seda pausi, mis sul oli, kuid vaata, et sa ennast päris ribadeks ei tõmba. 8 treeningut nädalas inimesel, kel ei pruugi korralikku varasemat põhja all olla, on päris palju. Kasulik oleks treeningud selliselt üles ehitada, et maht või treeningute arv nädalast nädalasse kasvab, vähemalt esialgu. Kindlasti tuleks teha ka kergemaid nädalaid taastumise seisukohast. Kogu aeg ei ole mõistlik nädalast nädalasse samade mahtude/koormustega treenida. Peale igat kolme nädalat võiks olla kergem nädalas, kus langetad koormust ja intensiivsust. Esialgu võiksid ka kindlasti kergemalt võtta. Aeroobset ei pea olema nii palju. Mina sinu asemel teeks selliseid trenne kaks korda nädalas. Näiteks üks selline pikem jooksmine 35-45 minutit. Teine näiteks intervallidega, midagi anaeroobset. Alguses piisab sellest kindlasti ja hiljem, kui tunned, et oled võimaline enamks, siis võid kolmanda (an)aeroobse juurde tuua.

  Toitumine ja taastumine on kindlasti väga oluline sinu esialgu planeeritud 8 treeeningu korral. Kindlasti süsivesikuid peaks toitainetest enim tarbima - 50% päevasest kaloraažist vähemalt, kui mitte tsipake rohkem. Piisavalt valku ja häid rasvu ka.


 6. Saab ka ilma klassikalise tõstmise harjutusteta hakkama, kui neid lihtsalt ei osata, mida ilmselt antud teema uuestialgataja ilmselt ei valda. Jalgadele kükk, väljaasted, astumised (kang seljas või hantlid käes) üles pingile, jõutõmbe erinevad variandid. Kindlasti tuleks tervet keha siiski treenida, ka käsi. Proovige hüpata ilma käteta. Ei õnnestu ilmselt väga kõrgele lennata. Tugevad treenitud käed võivad anda hüppele juurde kuni 5%. Väga oluline on tugevad selja- ja kõhulihased. Kindlasti ka venivus, mida tuleks arendada.

  Eeldades, et Sa oled jõusaalis päris algaja, siis maksimaalsete raskustega ei tasugi kohe lammutama hakata. Piisab ka esialgu kergematest seeriatest, kus teed 8-12 kordust. Esialgu piisab hüppekõrguse arendamisest ka sellest vahemikust. Hiljem juba üle minna 3-6 kordustega seeriatele. Alguses ei peagi sa plüomeetriat sisse tooma. Tee ~1,5 kuuga jõusaali põhi endale alla. Peale seda lisa treeningusse ka erinevaid plüomeetrilisi harjutusi. Erinevaid kavavariante on nii palju, et konkreetselt, midagi sulle soovitada on keeruline.


 7. 17(väga hea iga treenimiseks, kuna tulemused on tõesti märkimisväärsed), toitumist annab küll reguleerida ega see nii hull ka ei ole, kui esimeses postis välja tuli. Toitun pidevalt, mitmekesiselt, lisaks sellele võtan ka multi ja D-vitamiini[eesti oludes tuleb seda aasta läbi võtta(hoiatus, tegemist on ravimiga, enne tarvitamist konsulteerida arstiga)] Plaanid on praegu jõudu kasvatada, kuna võistelda pole mõtet, sest enne on vaja "vormi saada". Mõte on selles, kuna ma söön liha vähe, siis võiks keratiini mõõdukas koguses toidulisandina võtta.

  Milliseid taastajaid soovitate ujujatele? Ja mis te kertiini lisaks tarvitamisest arvate antud juhul?

  Naljakas on see, et oled suutnud lihtsa sõna muuta mitmeks erinevaks variandiks - keratiim, keratiin, kertiin :)

  Lihast saad kreatiini niigi vähe, et seda tuleks kilode kaupa päevas süüa. Kui sa ütled, et sinu praegune toitumine on ok, siis too näide oma tänasest päevast.

  Kui regulaarselt sa üldse jõusaalis käid? Kirjutad, et 1-3 korda. Regulaarsust on vaja. Sellest pol ju suurt kasu, kui sel nädalal käid korra, järgmisel nädalal kolm korda ja mõned nädala jätad üldse käimata. Pigem jäta see toidulisandi raha alles ning hiljem, kui staaži rohkem, siis lase käia.


 8. 2010 aasta sügisest hakkasin tegelema ujumisega, sama aasta novembrist jõusaaliga. Hetkel on plaanid ainult jõudu ja vastupidavust arendada. Mis te arvate Muscle+ist, kui toidulisandist ujujatele?

  Ise ei ole suur lihasööja, nii et jõu kasvatamisel oleks lisa keratiim teretulnud, või mida asjaga rohkem kursis olevad inimesed arvavad? Kehaehituselt olen mesomorf. Toitumine kõige paremas korras ei ole sellepärast, et ei ole kindat reziimi, millal söön. Aga 1-2h enne trenni; ca.30-60min pärast trenni; hommikuti ja lõunati ikka söön. Vahel juhtub, et mõni söögikord jääb vahele.

  Ujumisega ja jõusaaliga(mõlemaga) tegelen u. 1-3x nädalas. Ja bodypumpiga umbes 1-2x kuus. Kui aega oleks, teeks rohkem trenni.

  Keratiim?:) Ei ole sul Muscle+ vaja. Tõid juba ise oma probleemi ning esimese muutmist vajava asja välja, milleks on sinu toitumine.


 9. Väga hull....tõesti tugevad faktid mis panevad mõtlema et ettevõtmine ei tule kasuks-pigem kahjuks...ehk sujuvalt sukelduda tagasi tava sööki.

  Aitähh sõbrad.

  Sportlikust huvist, et miks sa tahad seda paari grammi rasva veel vähemaks saada - mis oleks selle eesmärk?

  Teiseks, sa oma praegusest vormist mingit pilti ei raatsi üles panna. Saaks mingi adekvaatse ülevaate.


 10. Tervist olen 15 aastane, meessoost. Soov oleks enne rannahooaega veits kaalu kärpida ja lihasega asendada. Mõõdud oleks siis 185cm ja 74kg. Tean, et ei tundu väga hull aga kõht ei paista kohati päris see mis võiks, samas kui kauem aega söömata olla siis paistab sixpack isegi väheti. Nii proffesionaalseks ma ei tahaks minna, et hakkaks päris kava järgi sööma, aga sooviks just mingeid hinte vm toitumise kohta. Tore oleks ka nt kui keegi mainiks mis on sellised kaloririkkamad toidud jne, et kas ma võin õhtul kell 11 süüa salaamivorsti jnejne.

  ÜHESÕNAGA, võiks keegi mainida mida süüa ja mida mitte :D

  Süüa võid kõike - oleneb vaid millal ja kogustest. Algavaks rannahooajaks (suvi), mis jõuab kätte umbes kuu aja pärast, oled sa natuke hiljaks jäänud. Ei tea sinu pregust seisu, kuid kuu ajaga imesid ei tee. Pigem võta eesmärgiks olla paremas vormis järgmisel suvel.

  Nippe toitumise kohta saad artiklitest, mis leiad otsingu kaudu näiteks.

  Vastates sinu salaamivorsti küsimusele, siis asenda see millegi muuga. Näiteks sink. Loe mõnikord pakendilt, mida need vorstid sisaldavad.

  Mõõdukalt trenni, toitumine enam vähem paika ja järgmisel suvel oled heas vormis. Sa oled nii noor ka, et sul on aega piisavalt end heasse vormi saamisega.


 11. Ning eks Bonsuna leht ongi rohkem hardcore treenijatele, mitte niivõrd tavakasutajale.

  Mis see hardcore treenija tähendab? Bonsuna kasutajad näeva jõusaalis rohkem vaeva, kui siinsed külastajad või need, kes kummagi foorumi vastu huvi ei tunne? B)

  Archangel, vaielda saab ainult erapooletute inimestega. Sina seda pole, sest sa ilmselt tunned Kalmust, seda Jokkerit ja muud rahvas ning aegajalt käid nendega läbi.


 12. Teema on huvitavaks läinud B)

  Ise tarbin toidulisandeid vähe ja ostan neid harva. Põhjus, miks ma pole Bonsunast ostnud on just varem mainitu. Selleks on näiteks

  konkurentide mahategemine, mida tehakse igal võimalusel. See on ilmselt üks põhjus, mis suuremale osale Eesti rahvale ei meeldi näiteks Keskerakond ja Savisaar, kes võimalusel konkurente mustavad. Kellele meldiks, kui Keskreakonna poolt tuleb jälle mingisugune reklaamike postkasti ning kus nad ennast taevani kiidavad. Ilmselgelt ükski mõtlev inimene ei saa sellest mõjutatud. Loen aegajalt ka eda Bonsuna foorumit, kust pidevalt on võimalik leida reklaami, mida surutakse peale. Kas keegi paneb suvalise reklaami kusalegi sellega mitteseonduvasse teemasse või lihtsalt omatooteid kiitvad teemad. Siin foorumis pole selliseid reklaamiteemasid veel peale surunud. Igal inimesel on oma põhimõtted. Archangel ütles, et Bonsunas on kõik kaks korda odavam ning ainult rumal ostab kallimat toodet. Samas, kui osta uus valgupakend iga paari kuu tagant, siis pole hullu natuke rohkem maksta, mis sest, et äkki mujalt saaks paari euri võrra odavama. Pole ma nüüd rikas inimene ega ka väga vaene samuti mitte.

  Tervisesportlased liigselt tähtsustavad toidulisandeid. Selle asemel tuleks tähelepanu pigem pöörata oma toitumisele ja treeningule, kus tavaliselt on nii kui nii puudusi.

  Kas tervisesportlase puhul on suurt vahet, kas ta kasutab Herat või mingit kallimat Mannineni produkti. Vaevalt.


 13. Aga kust läheb piir ja kuidas on lood 100kg ja 1.87m pikkuse meesterahvaga? Seni olen jooksmist ise vältinud

  Alati, kui treeningkava tehakse või treeninguga soovitusi antakse, siis võetaksegi arvesse konkreetse indiviidi iseärasusi. Igasugused piirid, kehamassiindeksid, muud soovitused jne jne...Pole vaja üldistama hakata.


 14. Jooksmine on üle 95 kilostel sisuliselt keelatud, kuna kahju, mis sa sellega oma liigestele teed, ületab kasu. Pigem soovitaksin kõndida, ujuda ja ellipsi peal kardiot teha

  Kust kohast sa nüüd selle numbri võtsid? Kui kellelegi sellist asja ütled, siis selgita, et millistele inimestele täpsemalt. Puhtalt kaalu järgi ei saa lahterdama hakata.


 15. Spordipsühholoogia seisukohast on oluline siiski järkjärguline eesmärkide seadmine. Me võime ju suurelt mõelda, nagu ka Gerd Kanter mainis, kuid erinevalt temast, peab 99,9% inimesi lõpuks pettuma. Loomulikult võib ühe inimese "suur" eesmärk olla teise "väike" vaheeesmärk. Seega palju oleneb ka inimesest. Iga eesmärgi seadmisel tuleb paika panna ka ülesanded, mis on selle eesmärgi täitmiseks vajalikud.

  Kunagi väga ammu lugesin ühe ujujast, kes 90-ndatel tuli olümpiavõitjaks. Pole täpselt need faktid enam meeles. Igatahes point oli selles, et too ujuja oli endale seadnud väga palju vaheeesmärke enne neid olümpiamänge. "Et sel hetkel pean ma olema nii kiire, olümpial olen nii kiire ja selle tuemusega ma võidan." Lõpuks tuligi ta olümpiavõitjaks.


 16. Hakka regulaarselt treeningutega tegelema. Olgu selleks jõusaal, harjutused oma keharaskusega, aeroobne/anaeroobne treening vms. See rasv ei ole sul praegu ainult kõhu peal ainult, vaid igal pool. Kui saad kõhtu väiksemaks, siis see välimust väga ei muuda ega mingeid lihaseid välja too. Oled lihtsalt kõhnem, kogu moos. Regulaarne trenn taha, toitumine asjalikumaks (ei ole sellega praegu kursis) ning järgmiseks suveks olen kõvasti paremas seisukorras, kui praegu.


 17. Huvitav mees see Karask.

  Kangi tõsted rinnalt üles koos pöördega 3 x 12 (paus 60 sek)

  Eesmärk: Delta- ja õlalihased

  Tõstab kangi rinnalt ja treenib delta- JA õlalihaseid.. seda veel pöördega..huvitav kumbasid siis treenib, kui pöördeta teha, kas delta või õlalihaseid.. ;)

  Mulle tundub et tal on läbivalt probleeme aru saamisega, kas tõmbab, painutab või surub või tõstab.. :) sarnase harjutuse puhul võib kord tõmmata, kord suruda.. või rinnale tõsta ja sealt peakohale tõsta.. ei jäta nii professionaalset muljet, kui alguses,,

  Biitsepsit tehes näiteks TÕSTAB küünarvart.. mina tavaliselt painutan.. ;)

  Delta ja õlalihastega on ta tõesti natuke rappa läinud. Samas, kui sinu poolt väljatoodud biitsepsi näitesse süveneda, siis tema on rohkem õigus.

  Õlavars ja küünarvars on harjutuse algfaasis all ehk sirged. Siis biitsepsit treenima hakates ta ju reaalselt tõstab oma küünarvart üles poole. Tegelikult oleks õige sõnastus, mis ka sinu poolt toodud painutamine vaid hoopiski kõverdamine. Painutamine ei sobi kohe kindlasti.

  Kõverdamine, sirutamine on õiged väljendid.


 18. Missugune näeb sinu praegune menüü välja. Tihtipeale aitab juba seal mõningate muudatuste tegemine.

  Pigem ära võtagi nüüd eesmärgiks kaheksa nädala pärast kergem olla. Muuda enda elustiili, et pidevalt korralikus vormis olla.

  Ning hakka sellega vaikselt, aga kindlasti järjepidevalt tegutsema. Üldjuhul lõppevad sellised kiired kaalukaotused läbikukkumisega.

  See tähendab, et võid ju korraks ennast kergemaks saada, kuid need kilod tulevad vähemalt sama kiirelt tagasi.

  Eemalda oma menüüst igasugune rämps, maiustused, suhkrujoogid. Ära nälgi, sööd 4-6 korda päevas ca. kolmetunniste vahedega.

  Kui siit mõnelt targemalt ei raatsi toitumiskava tellida, siis on ka odavamaid võimalusi. Kõige lihtsam, uuri ja loe - Internet ja see sait on igast

  kasulikku materjali täis. Natuke kallim variant. Osta Muscle ja Fitness ajakiri, kus on pidevalt erinevaid treening- ja toitumiskavasid ning muud kasulikku lugemiseks. Võid kindlasti ka nende kodukat uurida, kust saab tellida vanemaid ajakirju peaaegu niisama.


 19. Kuidas jalgpalliga massi kasvatada. Aitäh!

  See pilt, mille sa näiteks tõid, on aastatepikkune treening. Ega ühe aastaga ei tee mitte mingisugust imet, eriti, kui tahad jalgpalli ka mängida.

  Suure töö pead ära tegema off-seasonil. Igakord laod korraliku põhja alla, hooaja sees hoitakse taset ning järgmisel off-seasonil jätkad sealt, kust pooleli jäid.

  Targad raamatud periodiseerimise kohta soovitavad lihasmassi arengule panustada ca. 1-1.5 kuud off-seasonil.


 20. On võimalik 9 nädalaga silmnähtavalt peenemaks saada, kui teha aktiivselt trenni ja toitumist ka korrastada ? Eks neid üritamisi on varem ka olnud, aga no olen niiöelda murdunud ja alla andud. Seekord sooviks lõpuni korralikult välja minna ja ka soovitud tulemisi näha :)

  Mis üheksa nädala pärast hakkab? Suvi?:)


 21. Kui sinu kavast õigesti välja lugesin, siis treenid jõusaalis neli korda nädalas ning ainult rind, triitsps ja kõht? Vastates sinu küsimusele - Ei sobi. Ma tean, et sinu eesmärgiks on suvel rannas puhvis rinnalihase ning ägeda triitsepsiga laieneid lüüa, kuid olgem ausad - see plaan sul ei õnnestu. Võta endale normaalne treeningkava, mida leiab Internetis sadu, mis on kõik kindlasti paremad, kui see praegune sinu oma.

  Selle Muscle+ või ka senikauks kuskile kappi ära panna. Pole mõtet niisama raisata.

  edit: Kui sul on ainult kang, siis sellega saab juba kõike teha. Minul näiteks polegi rohkemat vaja, kui üht kangi ning ports kettaid.


 22. Jälle üks selline teema, kus enne lugema asumist teadsin, et väga palju teemasse minevaid vastuseid pole ning lõpuks jõutakse kükini...nagu tavaliselt.

  Treenin otseselt biitsepsit väga harva, ilmselt heal juhul paar harjutust kuu jookusl. Otseselt sellel harjutusel minu kavas kohta pole, vähemal praegusel perioodil mitte. Üldjuhul, kui teen, siis hantlitega tehes on 20kg-sed, ca 6-8 kordust. Kangiga umbes 3x10x40kg.

  Ega siin mingit standardit polegi. Iga üks teeb vastavalt treenitusele.


 23. Kahju, et positiivse proovi andis. Nagu pressikonverentsilt selgus, siis olukord on keeruline. Fakt on siis see, et halvad uudised. Minu silmis on igasugu dopingukasutajad, valemängurid madalam, kui muru. Olgu see sportlane eestlane või keegi muu. Samas kuulates neid Veerpalu sõnu, kus ta ütles, et tema pole midagi tarvitanud. Siis isegi usuks teda. Raske mitte uskuda vesiste silmadega sümpaatset inimest.

  Ajakirjanduse koha pealt, kes igalpool on korralikult peksu saanud, talitas minu arust õigesti.

×