Jump to content
Laura Reisalu

Üleskutse

Recommended Posts

Peab siis mõne retsepti siia lisama! ^_^ Sest endale süüa tehes lähtun alati toiteväärtustest ja toitumisharjumused on väga tervislikud. Inglise keeles öelduna on minu praegune toitumine "clean eating", kuid ausalt ma ei tea kuidas seda eesti keeles nimetada.. :huh:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Peab siis mõne retsepti siia lisama! ^_^ Sest endale süüa tehes lähtun alati toiteväärtustest ja toitumisharjumused on väga tervislikud. Inglise keeles öelduna on minu praegune toitumine "clean eating", kuid ausalt ma ei tea kuidas seda eesti keeles nimetada.. :huh:

I also believe that washing the food is very important.

Aga loodan siiski, et sa päris ortoreksik veel valmis pole. ;)

http://en.wikipedia....horexia_nervosa

Aga ma ei usu, et see probleemiks on. Või vähemalt loodan. Aga see "clean eating" paneb alati häirekellad lööma. What da fuq is clean eating? How much can a person wash their food before it just get's too clean? :D

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vähem sünteetikat, transrasvu, pestitsiide, rafineeritud, suure sõltuvuspotentsiaaliga kama, rohkem naturaalset sööki, no ei ole keeruline termin.

Kui väikesed teadusuuringud ka menüül taga siis on eriti hea ja clean.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

I also believe that washing the food is very important.

Aga loodan siiski, et sa päris ortoreksik veel valmis pole. ;)

http://en.wikipedia....horexia_nervosa

Aga ma ei usu, et see probleemiks on. Või vähemalt loodan. Aga see "clean eating" paneb alati häirekellad lööma. What da fuq is clean eating? How much can a person wash their food before it just get's too clean? :D

:D Sain korralikult naerda! Tõesti seda probleemi mul ei ole.

AlanBStard ütles põhimõtteliselt ära, mida see endast kujutab. Panen palju rõhku naturaalsele ja minmaalselt töödeldud toidule. Toitained peaks tulema võimalikult puhastest allikatest. Söön toitusid mis on toitainete rikkad, madala rasvasisaldusega jne. Minu menüüs on palju täistera tooteid, juurvilju. Muidugi söön ka liha, kuid enamasti kana, kalkun, kala, mereannid. Sealiha harvem, sest siin maal seda millegipärast väga ei armastata ja loomaliha mulle lihtsalt ei maitse. Toidu tegemisel kasutan oliiviõli. Niimoodi võib tunduda, et jube kuiv ja jama menüü, kuid toidutegemisel saab nii palju fantaasiat kasutada ja tervislikult annab ikka väga häid asju valmistada. Ja menüüst jätan välja toidud, milles on high fructose corn syrup ja seda on uskumatult paljudes asjades.

Ja selline toitumine on tegelikult väga lihtne. Olen palju eelnevalt uurimustööd teinud, tean oma toiduainete toiteväärtusi ja kui palju mida peaks sööma, et päevane toitainete vajadus oleks kaetud. Kasutan ka dotFIT.com lehte toidu ja trenni logimiseks, nii saan hea ülevaate kõigest.

Ja peale tohutu lugemise ja uurimise ((lugemise all ei mõtle ma Cosmot, vaid kirjandust raamatukogust), olen palju head nõu saanud paarilt kulturistilt ja eratreeneritelt, keda jõusaalis pidevalt näen. Tihe jõusaalis käimine toob uusi häid tutvusi. :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nagu ma aru sain, siis elad sa hetkel USAs, seal keeruline ei ole korralikku toitu saada?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nagu ma aru sain, siis elad sa hetkel USAs, seal keeruline ei ole korralikku toitu saada?

Elan jah hetkel Usas. Toitumine on siin küll inimestel ikka väga paigast ära. Üldse ei mõelda, mida endale suhu topitakse. Ja selleks, et nii öelda korraliku toitu saada, peangi ise tegema ja ostma võimalikult puhta tooraine, mis on siin kordades kallim kui Eestis. Mõistliku hinnaga söök on rämps minu jaoks siin, kiirtoit on muidugi kõige odavam. Enamus toidud on väga suhkrused, kõrge kalori/rasva sisaldusega, ei imesta enam üldse miks inimesed nii palju siin kaalus juurde võtavad. Igal võimalusel süüakse saia, juustu, õlis praetud asju. Supi söömine on väga harv juhus; ainukesed inimesed keda tean, kes siin putru söövad on kulturistid või lihtsalt trenni inimesed ja minu jaoks siiani müstika, kuue kuu jooksul pole veel ühtegi keedukartulit näinud ^_^ Kui kartulit süüakse siis ikka juustuga küpsetatud või friikartuleid. Kartuliputru teevad enamus pulbrist, mis on jällegi võõraid aineid täis ja maitse ei ole kiita. Üldse lähevad palju lihtsama vastupanu teed, sest pool-valmis tooteid on poed täis. Mikrolaineahjus kokkamine on siin igapäevane neile!

Võibolla sattusin lihtsalt selliste inimeste keskele, kuid nii palju kui kuulnud olen ka teistelt siin ümberringi, siis heast ja korralikust söögist on siin asi kaugel! :lol:

Igatsen Eesti sööki juba tohutult. Eestlased söövad ikka väga hästi ja tervislikult võrreldes siinsetega.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vähem sünteetikat, transrasvu, pestitsiide, rafineeritud, suure sõltuvuspotentsiaaliga kama, rohkem naturaalset sööki, no ei ole keeruline termin.

Kui väikesed teadusuuringud ka menüül taga siis on eriti hea ja clean.

Et siis kõik lisandid on Out? Inimesed, kes toituvad niigi "puhtalt" ja omavad täiskasvanud tahtejõudu, kas nemad võivad veidi sünteetikat ja suure sõltuvuspotentsiaaliga kama süüa? :D

:D Sain korralikult naerda! Tõesti seda probleemi mul ei ole.

AlanBStard ütles põhimõtteliselt ära, mida see endast kujutab. Panen palju rõhku naturaalsele ja minmaalselt töödeldud toidule. Toitained peaks tulema võimalikult puhastest allikatest. Söön toitusid mis on toitainete rikkad, madala rasvasisaldusega jne. Minu menüüs on palju täistera tooteid, juurvilju. Muidugi söön ka liha, kuid enamasti kana, kalkun, kala, mereannid. Sealiha harvem, sest siin maal seda millegipärast väga ei armastata ja loomaliha mulle lihtsalt ei maitse. Toidu tegemisel kasutan oliiviõli. Niimoodi võib tunduda, et jube kuiv ja jama menüü, kuid toidutegemisel saab nii palju fantaasiat kasutada ja tervislikult annab ikka väga häid asju valmistada. Ja menüüst jätan välja toidud, milles on high fructose corn syrup ja seda on uskumatult paljudes asjades.

Ja selline toitumine on tegelikult väga lihtne. Olen palju eelnevalt uurimustööd teinud, tean oma toiduainete toiteväärtusi ja kui palju mida peaks sööma, et päevane toitainete vajadus oleks kaetud. Kasutan ka dotFIT.com lehte toidu ja trenni logimiseks, nii saan hea ülevaate kõigest.

Ja peale tohutu lugemise ja uurimise ((lugemise all ei mõtle ma Cosmot, vaid kirjandust raamatukogust), olen palju head nõu saanud paarilt kulturistilt ja eratreeneritelt, keda jõusaalis pidevalt näen. Tihe jõusaalis käimine toob uusi häid tutvusi. :D

Et siis lisandeid ei söö? Vast ikka sööd. Minimaalselt töödeldud? Aga näiteks juust? Suht palju töödeldakse enne lettidele jõudmist. Või tavaline piim? Tellid otse lehmalt? :D

Mis rasval häda? Pigem soovitaks ikka suhteliselt kõrge rasvasisaldusega toite.

HFCS'i vastane hirm on põhjendamatu. :)

Millised su toitainete numbrid päeva lõikes välja näevad?

Huvitab milliseid teadmisi kohalikud sulle andnud on. Ameerikas on kõik kiired paanitsema, lisandeid soovitama ning samas igasugu tervisetoodetega fanatismi poole kalduma. Sealt ka suhteliselt uus nähtus Ortoreksia. Põhjendamatu hirm söögi ees, mis ei läbi teatud tervislikkuse kriteeriume, mida tihtipeale luuakse väga lampi ja ilma teadusliku aluseta.

Soovitan see artikkel läbi lugeda. Paneb võib-olla toitumise üle mõtlema vähe teise nurga alt. :)

http://www.wannabebig.com/diet-and-nutrition/the-dirt-on-clean-eating/

Facebookist üks hea soovitus:

An idiot's guide to making a 'clean eater' look like an idiot:

1. Ask Mr. Clean to define 'clean' or 'healthy' as it relates to food.

2. As they begin to list various aspects of what makes a food 'clean' or 'healthy', find examples of foods that are generally considered 'clean' or 'healthy' but do NOT fit the person's standards and/or think of foods that are not generally considered 'clean' or 'healthy' but that DO fit their standards.

3. Proceed to watch them embarrass themselves.

Example:

"What do you consider 'clean' to mean?"

"Well... low in sugar."

"So a banana is a 'dirty' food?"

"Well no, that's natural sugar. It's different."

"Oh, right. That clears up everything."

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Oehh, mis ega asi nüüd nii hull ka pole. Ei ole ka paanikat millegi ees. Juustu, piima, jogurtit söön endiselt ja paljusi asju veel. Lihtsalt kui võimalik valin tervislikumad asjad. Ja kui tuleb vahest jube suur tahtmine kartulikrõpse või jäätist süüa, siis teen ka seda. Aga kuna elan koos Ameerika perega, siis tihti ei söö nendega koos ja teen endale eraldi, sest palju süüakse külmutatud/õlis praetud/kiirtoitu. Kindlasti ei lähtu ma otseselt clean eating dieedist, ei tule kõne allagi. Kuid siiski üritan võimalikult palju naturaalset valida.

Minu näide eilsest päevast: 1. Hommik: 3 munavalget, 1 munakollane oliiviõliga pannil tehtud, kaerahelbe puder ja mustikad, klaas piima 2. Enne lõunat: greip ja pähkleid 3.Lõuna: pruun riis, brokkoli ja lõhe 4. Enne õhtut: valgusheik ja kaks lusikat maapähklivõi 5. Õhtuks: rohelised oad, maguskartul ja kalkun.

Kasutan alati oliiviõli. Ootan kriitikat oma eilse menüü kohta. :)

Ja rasvasisaldusega toite on ka menüüs ja ka suhkurt tarbin, kuid vähem. Kehal on kõiki neid asju vaja, et normaalselt toimida. Ei ole ma kuskile äärmusesse läinud sellega. Ja oma toitumist jälgin praegu rohkem ka sellepärast, et saada soovitud vorm. Teen korralikult trenni ja läbimõeldud toitumiskava aitab kogu protsessile kaasa.

Ja võtsin korralikult kaalus juurde esimese kahe kuuga, alguses kui tulin. Ei söönud ma midagi erilist või palju, nii nagu ikka. Jään parem oma tervisliku toitumise juurde. Mulle maitsevad kõiksugu juurviljad ja rohelised ning mingi lihaga koos küpsetades saab väga hea söögi, nii et armastan niimoodi süüa.

Ja HFCS, siin on meil siis erinev arvamus. :) Tarbin küll tooteid, kus seda mingil määral sees, kuid üldiselt jätaks selle ära. Ja kindlasti on mingeid erinevaid arusaamasid veel. Ameeriklased kasutavad ikka väga väga palju toidulisandeid.

Kuna ma alustasin suurema trenni ja toitumise jälgimisega siin, siis on mul teadmised mis pärinevad siit maalt. Kindlasti teen muutusi, kui Eestis tagasi olen, eriti toidulisandite kohapealt.

Ei julge enam midagi öeldagi, saan hukkamõistu siin ^_^

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Et siis kõik lisandid on Out? Inimesed, kes toituvad niigi "puhtalt" ja omavad täiskasvanud tahtejõudu, kas nemad võivad veidi sünteetikat ja suure sõltuvuspotentsiaaliga kama süüa? :D

Looduslik vs lisandid - kui inimene on nagu mina et tean enamvähem teaduspõhiselt nii loodusliku-traditsioonilise kui mitteloodusliku eeliseid ja puuduseid ja saan endale sealt soovitud omadused kokku valida, siis on valik vaba. Kui ei tea, siis on kindel valik traditsiooniline ja naturaalne, mida vanem seda turvalisem valik. Paleo siis kõige turvalisem... ja tal on ka teaduspõhine tugi taga, näiteks annab täiskõhutunde väiksema kalorihulgaga kui vahemere dieet.

Sünteetikat ja suure sõltuvuspotentsiaaliga kama - inimeste vastupidavus kahjulikele ainetele, liigsele kalorile ja sõltuvuskäitumine on erinevad nii et see mida keegi endale saab lubada, on erinev. Sõltuvusi ja tahtejõudu annab muuseas sama neurotransmitter, dopamiin, aga eri ajuosades

Et siis lisandeid ei söö? Vast ikka sööd.

Mina saan üsna teaduspõhiselt kokku valida ja kogemus on ka näidanud, et üliranget distsipliini ei pea järgima. Kehaehitus on stabiilselt parem kui mõned aastad tagasi rafineerituma, tsiviliseerituma, süsivesikurikkama söögi peal.

Minimaalselt töödeldud? Aga näiteks juust? Suht palju töödeldakse enne lettidele jõudmist.

EDIT: Traditsiooniline, bioloogiline, bakterioloogiline või ensümaatiline töötlus, kääritamine on üsna erinev uuemal tehnoloogial põhinevast töötlemisest, rafineerimisest, maitseelamuse ja toitainete ajusse jõudmise kiirendamiseks.

Bakterioloogiline on väga kindla peale minek, selline töötlus muudab asjad tavaliselt täisnaturaalsest turvalisemaks, kari igasugu kahtlaseid aineid lõhutakse selle käigus ära.

Aga uuemad juustud kisuvad bioloogiast järjest kaugemale poolsünteetika poole.

Või tavaline piim? Tellid otse lehmalt? :D

Kui vähegi võimalik. Pastöriseerimata ja homogeniseerimata piima osta tihti, otse kodu kõrval saadaval.

Mis rasval häda? Pigem soovitaks ikka suhteliselt kõrge rasvasisaldusega toite.

Seda küll. Rasva väärtus iseenesest oleneb tema päritolust. Saastaga toidetud looma rasv on ise ka üsna saast.

HFCS'i vastane hirm on põhjendamatu. :)

Karja artikleid olen lugenud, mis väidavad et ei ole põhjendamatu. Ei ole uurinud, milles asi, aga mulje on jäänud et halvem kui teised suhkrud.

Sealt ka suhteliselt uus nähtus Ortoreksia. Põhjendamatu hirm söögi ees, mis ei läbi teatud tervislikkuse kriteeriume, mida tihtipeale luuakse väga lampi ja ilma teadusliku aluseta.

Ma arvan et ortoreksiapaanika on sama põhjendamatu :P

"What do you consider 'clean' to mean?"

"Well... low in sugar."

"So a banana is a 'dirty' food?"

"Well no, that's natural sugar. It's different."

"Oh, right. That clears up everything."

Sellega võid ise ka ennast idioodiks teha. Asi pole alati nii lihtne ja makrotoitainetele taandatav. Looduslikud ja sünteetilised transrasvad on üsna sarnase koostisega aga erineva tervisemõjuga näiteks.

Aga inimesele pole ka looduslik fruktoos tänapäeval väga hea vist. Pean natuke lugema veel aga oletus oli näiteks, et sellele vigase C-vitamiini sünteesirajaga ahvile kelle järglased me oleme, andis eelise see, et ta läks fruktoosi peal paremini rasva ja elas näljaperioode paremini üle.

Muudetud kasutaja AlanBStard poolt
added awsomeness
  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×