Jump to content
LiisA-L

Rasvavaene dieet - kui kaua?

Recommended Posts

Tere,

Olen mõned kuud olnud rasvavaesel dieedil. Rasvade osa moodustab minu päevasest kaloraažist 17-20% (u 35g päevas). Minu eesmärk on rasvapõletus ja lihasmassi kasv. Olen seda päris edukalt saavutanud, sest valku söön 3 g oma kehakaalu kohta ning elan kerges kaloridefitsiidis.

Kas pikaaegne rasvavaene dieet võib organismile halvasti mõjuda? Kas peaksin vahelduseks süsivesikud oma menüüst koomale tõmbama ja asendama need rasvadega (pähklid, avokaado, kala, munakollane)? Lisan juurde, et hetkel nendest vähestest rasvadest, mida tarbin, on esikohal kalamaksaõli, lina-ja päevalilleseemned.

Jõutrenni teen 4-5 korda nädalas, lisaks liigun igapäevaselt palju jalgsi.

Ootan teie arvamusi! :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

3g valku kehakaalu kohta? Võib-olla kui võtaksid steroide, siis oleks selline kogus kuidagi õigustatav aga tavatreenijale kindlasti mitte. Lisaks fakt, et üritad rasva põletada ning selle põhjal eeldan, et rasvaprotsent on tavalisest suurem, seetõttu tuleks valgutarbimist arvestada pigem lihasmassi kui kehakaalu kohta.

Rasvade kohapealt: rasvad on väga tähtsad hormoonide tootmise ja nende üldtasakaalu hoidmiseks organismis ning pikaaegne rasvavaene dieet võib viia nt testosterooni tootmise languseni. Google-st otsides "fat and hormones" jne saad rohkem kui piisavalt informatsiooni.

Kokkuvõtteks: vähenda valgutarbimist vähemalt 2g/kg peale kui mitte rohkem ja selle arvelt suurenda rasvade kogust.

Muudetud kasutaja Henrikix poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tegelikult minu rasva % ei ole kõrge, hetkel peaks olema veidi alla 20.

Kaalun 51 kg ja söön umbes 150 grammi valku. Sellest ma ei loobuks, sest näen peeglist tänu sellele väga head arengut. Olen söönud isegi rohkem valku, aga see 150 on neerude tervise säilitamise seisukohalt piir.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

3g valku kehakaalu kohta? Võib-olla kui võtaksid steroide, siis oleks selline kogus kuidagi õigustatav aga tavatreenijale kindlasti mitte. Lisaks fakt, et üritad rasva põletada ning selle põhjal eeldan, et rasvaprotsent on tavalisest suurem, seetõttu tuleks valgutarbimist arvestada pigem lihasmassi kui kehakaalu kohta.

Rasvade kohapealt: rasvad on väga tähtsad hormoonide tootmise ja nende üldtasakaalu hoidmiseks organismis ning pikaaegne rasvavaene dieet võib viia nt testosterooni tootmise languseni. Google-st otsides "fat and hormones" jne saad rohkem kui piisavalt informatsiooni.

Kokkuvõtteks: vähenda valgutarbimist vähemalt 2g/kg peale kui mitte rohkem ja selle arvelt suurenda rasvade kogust.

Olen täiesti nõus eeltoodud jutuga. Paneks üldse kõigile kaalulangetajatele ja bikini (ja mitte) fitnessi huvilistele kaks asja:

1. Ära aja kaloraaži ebanormaalselt madalaks!

Olen ise tiksunud 1200-1100 kcal peal nädalaid enne võistlusi ja võistluste vahel. Pikkust 160cm. Kaal kukkus, kõik oli tore. Aga! Mida see teeb kehaga?

See viib keha stressi! (mitte ajada sassi vaimse stressiga) ning selle tagajärjel ainevahetus aeglustub. Kui ainevahetus saab rikutud, siis hakkadki iga pisema lisakalori peale kohe koguma, kergemini koguneb tselluliit (see seotud ka järgneva punktiga) ning kui on soov jälle see ainevahetus korda saada, siis võtab see kauem aega kui see õnnetud paarikuune dieet.

Ehk siis leiad ennast suletud ringist - sööd natuke rohkem, kaal tõuseb. Kui tahad langetada, pead veel vähemaks kaloreid laskma (1000 kcal-ni) ja no lõpmatuseni ei saa ju kaloreid alla lasta, Siis juhtub ka punkt nr2.

2. Ära karda rasva!

Minu võistlusaegne menüü viis rasvad samuti 10-15% juurde. Tulemuseks oli hormonaaldisbalanss. Sai joostud nii naistearsti, rinnakabineti, perearsti jne vahet. Minul läheks kohati õnneks, kõige hullem seis oli prolaktiini ületootmisega, kõik muu oli lihtsalt normide (tõsi küll alumiste-ülemiste piiride) juures ja mingit jubedat ravi ma peale ei saanud.

Küll aga on loo moraal see, et naistel peab olema siiski teatud rasvadepoo(varu). Ma enam täpset seletust ei mäleta arsti poolt aga ta seletas ära ka selle, miks vahepeal oli nahk kerel lõtvunud ja reitele (kus varem pole kunagi seda muret olnud) tekkis tselluliit. Rasva on vaja, et hormoonid oleks paigas ja sellist naha elastsuse karmi langust (mis muidu kaasneb menopausiga) ei tekiks.

Seega ma panen käe südamele ja omalt poolt ütlen, et õige vahekord toitumiseks võiks naisterahval olla 50% süsivesikuid, 30% rasva ja 20% valku.

Ei ole mõtet teha nii karmi dieeti kui seda teevad võistlejad. Nemad teevad seda lühiajaliselt ja treenerite järelvalve all. Dieedist väljutakse ka nädalaid, vaikselt 100-200kcal võrra kaloraaži tõstes. Selline dieet pole tavainimese jaoks jätkusuutlik ja on oht palju valesti teha. Ma olen palju saanud abi nii treenerilt kui ka ise lugedes ja ikkagi suutsin edust (kõva kaalulangus ja kuiv vorm) nii pimestatud olla, et ei suutnud reegleid jälgida ja tegin endale kahju.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tegelikult minu rasva % ei ole kõrge, hetkel peaks olema veidi alla 20.

Kaalun 51 kg ja söön umbes 150 grammi valku. Sellest ma ei loobuks, sest näen peeglist tänu sellele väga head arengut. Olen söönud isegi rohkem valku, aga see 150 on neerude tervise säilitamise seisukohalt piir.

50kg-ne naisterahvas 150g valke... Njaaa :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×