Jump to content
eesti mees

Mure põlve pärast

Recommended Posts

Mure selline et käisin eile naisega jooksmas, pehme pinnas ja tal kergelt ülekilosid. Juba pidevalt jooksnud üle kuu.

Täna hommikul ärgates oli tal põlv paisetes, seest poolt. Maseerides nagu mingi pehme muna oleks seal. Käies on tuikav valu , mis annab järgi maseerides.

Kas tegu on lihase ülepingega või mingi rebestusega?

Kaua peaks laskma puhata?

Kas ujuda võib?

Ta sõidab iga päev tööle rattaga 1,7km ots.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Midagi sellist jah. Piltidel tundub päris karm asi olevat.

Mõlemad läbi käinud variandid vajavad ikkagi arstiabi, pigem varem kui hiljem :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No ma eksisin natsa, naise tööjuures mingi arst vaatas jala üle ja ütles et mingi põlve stabiliseeriv lihas . Arvas et kuskil 3 kuud võtab ravi aega. Ujumise asjus ei osanud nõu anda.

Ütleme et 3 kuud saab ümber ja saab jooksma hakata. Kas piisab tavalisest jõutreeningust jalgadele või on olemas mingeid spets harjutusi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui on mingi "põlve stabiliseeriv lihas" siis ma teen selle paari seansiga (väga tõsisel juhul 3 nädalaga) korda :)

3 kuud paranetakse osadest tõsistest lõikustest, põlve kõhre opist näiteks..

Muudetud kasutaja gmaster poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Perearstidega kipub jah olema see häda, et iga kaebuse peale soovitatakse kuu-kaks täielikult trennidest loobuda. Pidevalt saan klientidelt kirju a la "venitasin oma xyz lihast joostes/puid lõhkudes vms. palun tühistage mu treeningud terveks kuuks, arst ütles et tuleb puhata".

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks nende arstidega ongi nii, et nende pilgu läbi võtabki paranemine mitu kuud aega, sest nemad füsioteraapiat teha ei mõista ning seega on nende arust õige ravi passiivne. Või nad lihtsalt ei ole valmis endale seda kohustust võtma, et soovitavad füsioga ühendust võtta. Kas nad ei oska kedagi soovitada või pagan teab. Tunduvalt loogilisem oleks, kui ka tavaline perearst oskaks erinevate lihasvigastuste jms traumade puhul vähemalt soovitada seda kelle juurde pöörduda, et tegeleda "aktiivse" raviga.

Niisama passida on enamasti suhteliselt tobe viis selliseid asju ravida, sest pikemas plaanis võib see isegi kahju tuua. Ilma paranenud verevarustuse ja koormusest saadavate kasvusignaalideta hakkavad lihased lihtsalt atrofeeruma ning kogu tervenemine toimub teosammul. Kui ka lõpuks vigastus kaob siis sama kohta uuesti vigastada on äärmiselt lihtne - antud lihas ning sageli ka ümbritsevad lihaseid (täieliku treeningpausi puhul kogu keha lihased) on nõrgaks jäänud (ka luud nõrgenevad) ning enamasti ei võeta seda trennides arvesse. Asutakse suhteliselt tugeva koormusega uuesti treenima ning väga tihti lõhutakse end kohe uuesti ära, võib-olla isegi hullemini. Ja siis uus paus, mis muudab keha veelgi nõrgemaks jne jne. Lõpuks ongi inimene nagu paberist või portselanist. Midagi teha ei jõua ning iga asi lõhub midagi ära. Mõne aja pärast ei pea isegi trenni enam tegema, et end ohtu seada - tõmmatakse lihaseid kodus askeldades ära ning luid lõhutakse lihtsa komistamise tagajärjel.

Mäletan hästi, kuidas mu oma vanaisa oma otsa leidis. Veel 70 aastaselt oli kõbus vanamees ning käis iga päev jalutamas. Siis ükskord kukkus karmilt ja lõhkus puusa. Selle asemel, et aktiivselt asja ravida, veetis ta oma paar kuud voodis, peale mida ta oli nii kutu omadega, et sai vaid teosammul kodus jalgu lohistada. Ilmselgelt muutus olukord ainult halvemaks kuna niigi vähene kehaline koormus langes veelgi. Päästjaks oleks olnud kasvõi kõige madalaima mõeldava koormusega füsioteraapia. Kuid seda muidugi ei juhtunud ning mõned aastad hiljem juhtus see, mida karta oli - keha oli nii nõrk, et ta kukkus uuesti ning siis juba mitmest kohast katki. Luud olid eriti nõrgaks muutunud ja lihasmassi polnud enam ollagi. Eluisu sai otsa ning haiglavoodi ta surigi.

Ma ise mäletan veel seda, et käisin tollal keskkoolis ning olin ise treeningutega alustanud. Käisin tal ikka külas ja pidevalt soovitasin veidi end treenida. Pakkusin hästi kergeid handleid jms. Aga noh - vanainimese ellu muudatusi tuua pole lihtne. Eriti kui inimene pole elusees trenni teinud ning tervis ja füüsiline võimekus on miski, mis nö. alati on olemas olnud ja mille säilitamise või arendamise peale polegi kunagi mõeldud.
Eks paljudel inimestel see probleem. Nooruses ollakse reibas, tugev, vastupidav ning arvatakse, et see püsib igavesti. Kellele trenn ja toitumine, kui enesetunne kogu aeg nii hea. Aga kui lõpuks enam pole hea, siis ei osata ega viitsita midagi muuta ja ongi vsjo.

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

lisaks selline aspekt, et vigastuste (eriti korduvate) ja paljude terviseprobleemide puhul tekib hirm, mis ka ei lase edasi liigutada/liikuda. ja kui keegi ei oska siis asjatundlikult suunata ega neid protsesse selgitada, ei saagi muutust toimuma.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui on mingi "põlve stabiliseeriv lihas" siis ma teen selle paari seansiga (väga tõsisel juhul 3 nädalaga) korda :)

3 kuud paranetakse osadest tõsistest lõikustest, põlve kõhre opist näiteks..

Vigastatud pidi olema sisemist kollateraalsidet, kas siis venitatud vms. Puruks ei pidanud olema. Kõigist austusest Sinu oskuste vastu ma tuleks kohe su jutule aga ma endiselt Tartus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vigastatud pidi olema sisemist kollateraalsidet, kas siis venitatud vms. Puruks ei pidanud olema. Kõigist austusest Sinu oskuste vastu ma tuleks kohe su jutule aga ma endiselt Tartus.

Sorri, ma ei mäleta kõikide asukohti, aga sisemine kollateraalside pole tõesti lihas ja see annab ehk kuni poolteist kuud tunda :) Sellele võib teha eriharjutusi ja samas tuleb hoolitseda reielihaste eest, et need endale selle ajaga mingit "errorit" külge ei saa, kasvõi massaažiga (Kui tahad, siis võin su kodulinnast kedagi soovitada :)). Joosta saaks ilmselt juba nädala-paari pärast, lihtsalt suunamuutusi ei kannata teha. Ratast võib kohe tegema hakata kui põlv lubab, ja jalutada. Kui tahad, siis võin su kodulinnast kedagi soovitada :)

Arch, eks need vanemate inimeste puusa/reiemurrud on sellised tõsised asjad, tavainimesele üllataval kombel on suremus selle komplikatsioonidesse väga suur, just selle pärast et ei suudeta liikuda ja algab väga kiire allakäik. Et kui muidu oleks elanud 20a, siis on 5a pärast läinud :)

Muudetud kasutaja gmaster poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Gmster, soovitused on vägagi oodatu. Mu naine käib iga päev tööle ja koju rattaga, 1,5 km ots. Kuidas ujumisega lood on. Tal käimine natsa valulik, äkki peaks karke kasutama. Täna proovis treppi kasutada aga see ei õnnestunud eriti.. Peamine mure ongi põlve liigutamine.

Me üritasime elastikuga kinni siduda,põlve mõtlen aga see ajas valu kuidagi veelgi hullemaks

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui käimine on valus, siis kahtlustan et ujumine parem pole, eriti konna ujumine vms.

Karkudega on see jama, et kui nendele liiga kauaks lootma jääda, siis rikub kõnnimustri ära ja tekivad jamad mujale.

Aga esialgu küll, kui väga vaja siis mingi kuni paar nädalat võib kasutada küll.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui on mingi "põlve stabiliseeriv lihas" siis ma teen selle paari seansiga (väga tõsisel juhul 3 nädalaga) korda :)

3 kuud paranetakse osadest tõsistest lõikustest, põlve kõhre opist näiteks..

Kas see põlve ristsidemete puhul ka toimib? Ise ei saand 6 kuud ilma sidemeteta kõndida ja järgnev aasta oli ka veel päris valulik... Kokku läks vist 2a u enne, kui uuesti korralikult kõndida ja joosta sai.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kas see põlve ristsidemete puhul ka toimib? Ise ei saand 6 kuud ilma sidemeteta kõndida ja järgnev aasta oli ka veel päris valulik... Kokku läks vist 2a u enne, kui uuesti korralikult kõndida ja joosta sai.

Mis nimelt?

Ristatisidemel on naasmine tippsporti kuni 9 kuud (loomulikult füsioteraapiaga), niiet 2a on asi kaugel.

Endal parajasti paar treenitavat, kes 3 kuu möödudes vabalt jooksevad, lihtsalt palli ei tohi taguda.

Muudetud kasutaja gmaster poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mis nimelt?

Ristatisidemel on naasmine tippsporti kuni 9 kuud (loomulikult füsioteraapiaga), niiet 2a on asi kaugel.

Endal parajasti paar treenitavat, kes 3 kuu möödudes vabalt jooksevad, lihtsalt palli ei tohi taguda.

Füsiotheraapia, vms sinu seansid. 9 kuud tundub päris hea kiirus ikka. Endal läks kaks a, kuni võis kõiki kicke ja kaitseid teha. Enne seda oli lihtsalt valulik. :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks seal tulevad paljud tegurid mängu, individuaalne paranemise kiirus näiteks. Tihti on igasuguste traumade (ka opp on trauma) puhul nii, et kolle on paranenud, aga pehmed koed (lihased, sidekude) pole sellest aru saanud ja kaitsevad vigastatud kohta. Probleemid reielihaste teatud piirkondades võivad tekitada näiteks tunde et põlv ei lähe sirgeks või "läheb kohe tagurpidi" vms.

Kui võimlemine kombineerida manuaalse füsioteraapiaga, kus siis tegeldakse ka lihase, närvide ja sidekoega, võib päris häid tulemusi saada. Viimane näide näiteks liigesest väljas käinud hüppeliiges - tuli karkudega, kõndis 10 min hiljem minema omal jalal lonkamata, kargud näpus. Ja selliseid näiteid võib tuua iga nädala kohta. Eks siis sealt tuleb ka see taastumisaja vahe võrreldes inimesega, kes ei saa manuaalset füsioteraapiat.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Gmaster kas sa ise enda teraapiates EMS'i ka kasutad? Või kasutab seda keegi teine Eestis? Mõtlen just füsio/ravi koha pealt. Mitte seda mida need kommertsklubid pakuvad, kus lubatakse jõusaalist 8x paremaid tulemusi lihaskasvu suhtes. :D

Mulle endale tundub nagu sellest värgist võiks just erinevate vigastuste puhul suur abi olla, kui pole otse füüsiliselt võimalik lihastele, närvisüsteemile jms. otsest koormust anda.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ise muidu tellisin endale pisikese EMSi masina küll, aga kõigepealt suristan ennast sellega.

EMSi ja erinevaid meetodeid kasutatakse tegelikult meil taastusravis päris laialdaselt - keilas, haapsalus ja enamus spaades :)

Isegi enamus polikliinikutes on minuteada füüsikalise ravi kabinet, aga see pole tavaliselt füsioteraapiaga kombineeritud (mida oleks vaja parima tulemuse saamiseks)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×