Jump to content
ivite

Seljavalu

Recommended Posts

Eile tehtud soovituslikud harjutused ~20 min ja täna ujumine. Täheldasin, et krooli ja rinnuliujumisel oli alaselg valus. Seliliujumisel kõik taandus. Ja parem pool, mis on nö nõrk andis tunda :) .

Kummaline on see, et olen trennivaba olnud 24 päeva ja pärast kahte sooritust on mõnus kõhu-, külje- ja seljalihas tunda ;).

Mõtisklen siin, et kui neid soovituslikke harjutusi pean tegema üle päeva, aga samas käin ka ujumas, suuskamas või teen mingit rühmatreeningut, kas liiaks ei lähe?

Ma ei ole küll väga pädev aga ma arvan, et see on alguse asi lihtsalt. Natuke analoogne juhtum oli mul endal. Käisin alaseljaga kiropraktiku juures ja andis mulle erinevaid harjutusi mida igapäev teha ja esimesed korrad olid rasked ja erinevad hoidmised võtsid higimulli isegi otsa ette ja oli ikka tunda, et mõjub. Lõpuks ma harjusin ära ja siis lisasin mingi periood harjutustele aega otsa, et muuta raskemaks ja süvendada treeningud. Sama lugu nagu alguses, et esimesed korrad olid rasked aga hakkasin ka lõpuks ära harjuma ja siis lisasin juba need jalaraskused või vööd või asjad millega hakkasin tegema ja jälle sama. Aga nüüd lõpuks kui sellega ka ära harjusin siis taipasin, et oleks aeg vahepeal ka teistlaadi "trenni" teha ja kuna ma ise vähemalt uskusin, et mingi baas või alus sai nõrkadele lihastele seal alaseljas tehtud siis oli aeg uueks sammuks ja jõusaalis tasapisi alaselga aga samas ka ülejäänud keha. Enesetunne on supper, alaselg normaalne. Kuna mu juhtum vist pole päris selline, et ma selle korda saaksin. Saan ainult leevendada valu alaselja lihaseid tugevdades.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma ei ole küll väga pädev aga ma arvan, et see on alguse asi lihtsalt. Natuke analoogne juhtum oli mul endal. Käisin alaseljaga kiropraktiku juures ja andis mulle erinevaid harjutusi mida igapäev teha ja esimesed korrad olid rasked ja erinevad hoidmised võtsid higimulli isegi otsa ette ja oli ikka tunda, et mõjub. Lõpuks ma harjusin ära ja siis lisasin mingi periood harjutustele aega otsa, et muuta raskemaks ja süvendada treeningud. Sama lugu nagu alguses, et esimesed korrad olid rasked aga hakkasin ka lõpuks ära harjuma ja siis lisasin juba need jalaraskused või vööd või asjad millega hakkasin tegema ja jälle sama. Aga nüüd lõpuks kui sellega ka ära harjusin siis taipasin, et oleks aeg vahepeal ka teistlaadi "trenni" teha ja kuna ma ise vähemalt uskusin, et mingi baas või alus sai nõrkadele lihastele seal alaseljas tehtud siis oli aeg uueks sammuks ja jõusaalis tasapisi alaselga aga samas ka ülejäänud keha. Enesetunne on supper, alaselg normaalne. Kuna mu juhtum vist pole päris selline, et ma selle korda saaksin. Saan ainult leevendada valu alaselja lihaseid tugevdades.

Erakordselt märkimisväärne on see, et kui mina olin 20-dates, oleks mingi alaselja jutuga naerma ajanud kõik ümberkaudsed...see oli siiski eranditult penskarite mure, kui sedagi. Maailm on hukas :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Erakordselt märkimisväärne on see, et kui mina olin 20-dates, oleks mingi alaselja jutuga naerma ajanud kõik ümberkaudsed...see oli siiski eranditult penskarite mure, kui sedagi. Maailm on hukas :D

Nõustun sinuga, et maailm on hukas. =) (kuigi ei tea kui sobilik naerusmail siia on)

Eks see suur põhjus ikka tänapäeva eluviisides ole ja tehnoloogia arengus. Väga palju on artikleid kui paljud noored on seljavaevustega hädas jne. Ja paljude hädade puhul ei olegi rohkem vaja kui regulaarselt liikuda. Minu probleemi puhul ma ei saa otseselt enda eluviise süüdistada, sest probleemi tuum tuli sündides kaasa(spina bifida) aga kindlasti olen süüdi selles, et mingi periood valu tunda andis rohkem. Istuv eluviis, polegi midagi muud lisada. Aga see ei ole vabandus, sest väikeseks ringutuseks/venituseks/võimlemiseks leiaks alati natukenegi päevast.

Ja mina seoks osade noorte seljaprobleemidega ka kooli. See oleks küll pikem jutt aga põhiline märksõna oleks istumisasend.

Muudetud kasutaja Lefty poolt
  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eile tehtud soovituslikud harjutused ~20 min ja täna ujumine. Täheldasin, et krooli ja rinnuliujumisel oli alaselg valus. Seliliujumisel kõik taandus. Ja parem pool, mis on nö nõrk andis tunda :) .

Kummaline on see, et olen trennivaba olnud 24 päeva ja pärast kahte sooritust on mõnus kõhu-, külje- ja seljalihas tunda ;).

Mõtisklen siin, et kui neid soovituslikke harjutusi pean tegema üle päeva, aga samas käin ka ujumas, suuskamas või teen mingit rühmatreeningut, kas liiaks ei lähe?

Sellepärast ma olengi väga ettevaatlik ujumise soovitamisel, kuna ei tea, mida see inimene seal teeb. Paljud lasevad kõhu lõdvaks ja koormus läheb lülisambale, niiet soovitan rohkem ujuda selili või võtta mõned ujumise tunnid :)

Kui sul neid soovituslikke harjutusi on ainult mõned, ja kui tõstad koormust rahulikult siis ei tohiks liiale minna küll :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

See kõige tavalisem soovitus: ujuge, see on parim ja kindlaim viis endale head teha, on samuti nii lühinägelik, igandlik.

Mulle meeldib ujuda, nagu kala vees. Aga reeglina, peale ujumist annab just seesama vasak rinnalihase-abaluu-kaenlaaluse piirkond tunda. (Ristluupiirkond, mis on ka selline õrnakene) üldiselt mitte, sest ujumiseks sobilik tehnika on vähemalt teoorias selge, ning püüan hoida keha kõhulihaste ja mõttejõu ( :) ) abil võimalikult horisontaalse, veepinna ligidal, ühel joonel. Tavaliselt näen, et jalad loperdavad keskmisel suplejal kuskil pool m ülejäänud kehast allpool (mis vist samas alaseljale hävitavalt ei mõju - minu silmale küll :)

Ja proovi sa kellelegi näidata, kuidas ta võiks, vähemalt püüda, ujuda. Saad kohe mitu punast miinust :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ei tea, kas kuskil on mõned uuringud ka sellest millised ujumise stiilid ja tehnikad teatud vigastuste raviks või vältimiseks kõige paremad on. See võiks olla päris huvitav lugemine. Ise pole kunagi ujumisega tegelenud. Põhja võib-olla ei vajuks... :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Üks ja väga oluline puudus on sedasorti uuringuga: (võib olla ma ei jaga metoodikat) kuidas saaks seda määrata, kui ei ole teada üksikasjadeni osalejate anatoomilisi, jne detaile. Me oleme juba sündides paljud suhteliselt anomaalsete defektidega (ideaaliga võrreldes).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ise pole kunagi ujumisega tegelenud. Põhja võib-olla ei vajuks... :D

Suured laevadki ei vaju põhja, miks sina peaks.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sellepärast ma olengi väga ettevaatlik ujumise soovitamisel, kuna ei tea, mida see inimene seal teeb. Paljud lasevad kõhu lõdvaks ja koormus läheb lülisambale, niiet soovitan rohkem ujuda selili või võtta mõned ujumise tunnid :)

Kui sul neid soovituslikke harjutusi on ainult mõned, ja kui tõstad koormust rahulikult siis ei tohiks liiale minna küll :)

Peangi mainima, et selili oli eile hulga parem ujuda. Ja mida veeltäheldasin, et kui krooli ujusin, siis tavapäraselt välja hingates paremale poole polnud probleemi, aga vasakule nagu ei oskagi. Ja kui võtsin eesmärgiks hingata välja vasakule, siis oli alguses ikka tükk tegemist, et sellega hakkama saada :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Peangi mainima, et selili oli eile hulga parem ujuda. Ja mida veeltäheldasin, et kui krooli ujusin, siis tavapäraselt välja hingates paremale poole polnud probleemi, aga vasakule nagu ei oskagi. Ja kui võtsin eesmärgiks hingata välja vasakule, siis oli alguses ikka tükk tegemist, et sellega hakkama saada :)

Siin viimase osas ei ole palju tegemist (kui üldse) su "seljaprobleemiga" - see, kes ei ole harjutanud kahele poole väljahingamist, tunnebki end ebamugavalt seda tehes. Mul tuleb samamoodi paremale loomulikult, vasakule vaeva nähes.

MUIDE, välja hingad ju ikka vette, st. üks kõik "kummale poole" , mina reeglina enda ette, käe tõmbe ajal. :). Sisse hingamine käib pea veest väljas.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ei tea, kas kuskil on mõned uuringud ka sellest millised ujumise stiilid ja tehnikad teatud vigastuste raviks või vältimiseks kõige paremad on. See võiks olla päris huvitav lugemine. Ise pole kunagi ujumisega tegelenud. Põhja võib-olla ei vajuks... :D

Tegelt oli, mingi ujuja ca aasta tagasi kirjutas siin ja andis lingid ka. Ise aga eriti ei mäleta enam, mis kasulik. Igatahes seal oli kirjas, et selili ja konna ujumist ei soovitatud...

Ise eriline ujuja pole. Suvel meeldib kaljult ja pukkidelt hüppamas käia. Saab sellise hetkelise adrenalin rushi... :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Jah nii see on ikka kõike tuleb teha järk-järgult. Ma loodan, et leian endas kannatlikkust ja ei tee kärsitusega liiga.

Täna vist ujumise tagajärjel kõik lihased kehas tunda :)

Ma ei suuda ujudes neid basseini pikkuseid lugeda, seega pole halli aimugi, kui palju ~1h läbin.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Täna käisin Fysioviisi teraapiastuudios, asjalik koht.

Mulle meeldis konkreetsus, sain 1 h jooksul teada, mis mul viga on. Mind võeti korralikult ette ja hakati erinevaid lihaseid testima. Selgus, et mul on parema poole mitmed lihased nõrgad ja eriti parem tuharalihas, mis pidavat olem kõige suurem lihas kehas. Siis selgus veel, et mul vasak jalg ~1,5 cm lühem :) ja sellest ka kogu pinge on vasakul poolel. Arvatavasti oli mul sel kevadel jooksmist alustades vasaku tuhara triggle-pointi pinge just sellest tingitud.

Mulle meeldis seal väga, sest sain ka konkreetseid harjutusi mida pean hakkama tegema, et paremat poolt tugevdada.

Trennide osas midagi ära ei keeldanud, aga teha mõistusega, kui valu tunnen, siis tuleb lõpetada. Ujumine väga soovitatav.

4-punkti pean jälgima hakkama, see olevat kõige alus:

1. Harjutused - mis mulle määrati

2. Vett jooma - minu kaalule vastavalt on see 1,3 liitrit

3. Ergonoomia - töökoht õigeks, istumisasend.

4. Puhkus - piisav uneaeg kuni 8 h.

Kevadel uuesti sinna, et näha kas muutust on ;)

The short answer is that jogging and running are fine for most people with scoliosis

http://www.livestrong.com/article/247565-can-i-run-or-jog-with-scoliosis/

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×