Jump to content
rauastsüda

Peale treeningut kehv enesetunne

Recommended Posts

Olen tegelenud viimased 4-5 aastat suusatamise ja jalgratta sõiduga. Vaikselt teinud trenne ja võtnud osa ka poolmaratonidest ja sellistest üritustest. Suusatreeningud jäävad 10-15 km kanti päevas ehk siis umbes 1,0-1,5 tundi trenni. Kuna eelnevate aastatega võrreldes olen tundnud lihasnõrkust peale sõitu ja üldse sellist halba enesetunnet, siis seadsin sammud TÜ Spordikliinikusse. Uurisin eelnevalt ja arvati, et selle taga võib olla liiga kõrge pulsiga toimetamine, seepärast läksingi uuringutele. Arst rääkis ilusti kõik asjad lahti, mis paberil kirjas, kuid koju jõudes ei ole siit palju meeles ja ehk leian siit abi.

Spirograafia ütleb, et kopsumaht on 3,86/94%. FEV1 (l) eeldatavast on 3,62/100% ja PEF (l/s) eeldatavast on 5,67/74%. Siis on all kirjeldus, et kopsumaht normi piires, PEF kerge langus, FEV1 normis. Kardiopulmonaalse koormustesti tulemused: VO2 max 39,3 ml/min/kg-2,34 l/min. VE max 59 l/min. Mida need arvud näitavad? Kas need näitajad on head või pigem kehvemapoolsed. Selles suhtes, et vahel peale treeningut ja suurt pingutust on justkui kerge hingamisraskus, tahaks nagu sügavalt sisse hingata, aga kuidagi moodi ei saa. Ilmselt kui oleks mingi kopsuhaigus vms, siis oleks see selle uuringu ajal välja tulnud. Või võib tulla selline hingeldus ka sellest, et treeningul olen sõitnud liialt kõrgel pulsil või tuleb see ärevusest? Vereproov oli korras, igaksjuhuks saadeti kurguarsti juurde, kuna mandlid liiga väiksed ja üks-kaks mädakorki oli näha, aga ma ei ole ammu haige olnud, aastas korra kurk haige kõigest. Eks näis. Kirjas on ka see, et koormusel suhteliselt madal ventilatsioon.

Sain endale sobivaks pulsivahemikuks aeroobse põhivastupidavuse arendamisel 135-148 (150) x´, intensiivsemad kuni anaeroobse läveni pigem kuni 160 x´. Aga seda saan alles hakata testima kui ostan nüüd lähiajal pulsikella. Pidin aasta nii treenima ja nn. vundamenti ehitama ja siis aasta pärast lähen uuesti end testima.

Arst ise arvas, et nõrkustunne ja väsinud lihased peale treeningut tuleb sellest, et mul on hingamine paigast ära. Ei oska lihtsalt sügavalt sisse ja välja hingata. Ei vaidle üldse vastu tegelt, aga ei oska õppida ka kuidagi seda.

Koormustaluvus on 3,3 W/kg, aga taastumine aeglane, aeglane oli ka detsembris tehtud koormustestil.

Kas spetsialistid oskavad mulle siinkohal nõu anda?! Ma ise ei osanud ealeski arvata, et ma seal nii vähe suudan ja et päris palju kitsaskohti võib välja kooruda, samas asjalikud tähelepanekud ehk.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tundub olevat koormusastma.

Koormusastmareaktsioon tekib hingamisteede järsu kuivamise ja jahtumise tõttu. Külmas õhus sportimine tugevdab astmareaktsiooni. Laboritingimustes pannakse uuritav jooksuergomeetrile jooksma, lastes tal samal ajal hingata külma ja kuiva õhku.

Ka tervetel inimestel põhjustab suur koormus mõnetist bronhide ahenemist, mistõttu hingamisfunktsioon tugevneb, tekitades õhupuuduse tunde.

Muudetud kasutaja ROtter poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Astmareaktsiooni saad ise ka esile kutsuda mõne minuti pikkuse, peaaegu maksimumkiirusega jooksu abil. Kui niisugune pingutus tehakse soojenduse ajal, võib järgnev, kauem kestev võistluskoormus haigushoogu mitte esile kutsuda. Kui niisuguseid treeninguid sageli korratakse, muutub astmareaktsioon paljudel nõrgemaks. Aga - peale selle võib tihti korduv väga külma õhu sissehingamine koos kehalise pingutusega tekitada hingamisteede pikemaajalise ärritus- ja põletikuseisundi, nii et hingamisteede ahenemise nähte esineb sagedamini ka muul ajal.

Hingamisteede vaevusi esineb eelkõige murdmaasuusatajatel, kes kasutavad vaevuste leevendamiseks bronhe laiendavaid ravimeid.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sain endale sobivaks pulsivahemikuks aeroobse põhivastupidavuse arendamisel 135-148 (150) x´, intensiivsemad kuni anaeroobse läveni pigem kuni 160 x´. Aga seda saan alles hakata testima kui ostan nüüd lähiajal pulsikella. Pidin aasta nii treenima ja nn. vundamenti ehitama ja siis aasta pärast lähen uuesti end testima.

Vastupidavust tuleb treenida erinevatel pulsisagedustel. Siit leiad juhise:

http://www.vomax.ee/?head=8&pageid=59&language=estonian

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vomaxi kodukal on palju kasulikku infot, polegi enne selle otsa komistanud. Aga kui peakski tegemist olema koormusastmaga (koormusastmareaktsioon), kas see on ka tervisele kuidagimoodi ohtlik, kui ikka edasi suusatan ja trenni teen?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vomaxi kodukal on palju kasulikku infot, polegi enne selle otsa komistanud. Aga kui peakski tegemist olema koormusastmaga (koormusastmareaktsioon), kas see on ka tervisele kuidagimoodi ohtlik, kui ikka edasi suusatan ja trenni teen?

Kõige tuntum, kes kasutab ravimeid, on kindlasti Marit Björgen.

Tippsportlastest on ca 10% -l koormusastma.

Ohtlik ta otseselt ei ole, pärsib arengut suurtel koormustel.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Astmareaktsiooni saad ise ka esile kutsuda mõne minuti pikkuse, peaaegu maksimumkiirusega jooksu abil. Kui niisugune pingutus tehakse soojenduse ajal, võib järgnev, kauem kestev võistluskoormus haigushoogu mitte esile kutsuda. Kui niisuguseid treeninguid sageli korratakse, muutub astmareaktsioon paljudel nõrgemaks.

Ongi nii? Mul tuli intervalljooksu ja muu kopsudjasüda-sodiks spordiga korra koormusastma ja peaaegu iga kord ööpäeva kestev mittenakkuslik köha.

Kui selle kordamine reaktsiooni vähendab on hea aga kui pikem põletik tekib siis jälle ilge jama.

Peab ikka sooja niiske õhuga riiki kolima :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ongi nii? Mul tuli intervalljooksu ja muu kopsudjasüda-sodiks spordiga korra koormusastma ja peaaegu iga kord ööpäeva kestev mittenakkuslik köha.

Kui selle kordamine reaktsiooni vähendab on hea aga kui pikem põletik tekib siis jälle ilge jama.

Peab ikka sooja niiske õhuga riiki kolima :P

Jep, ka selline treening astmaatikutel. Aga nagu paljude asjadega - mõnele sobib, teisele mitte.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×