Jump to content
Mart Muru

Kas venitada on üldse vaja?

Recommended Posts

Artikkel venitamise "vajalikkusest"

http://sock-doc.com/...top-stretching/

stop-stretching.jpg

"Stretching is perhaps one of the most controversial fitness subjects of present day. Passionate debates arise between those who perceive the benefits of stretching and those, like me, who think stretching is one of the worst activities you can partake in, especially if you’re already injured. It’s a tradition that’s hard to break because so many of us have the stretching necessity ingrained in our heads as we’ve listened to coaches, trainers, professional athletes, researchers, and doctors throughout our fitness lives. Although research shows stretching has no value and may actually cause harm, people find it difficult to “Just Say ‘no’ to stretching.”

"Stretching Weakens Muscles.

Flexibility is a Reflection of Health, Not Stretching."

"The thought that stretching relaxes and is therapeutic for tight muscles is not only a misconception, it has never been proven. It actually weakens muscles, and that’s definitely not a good thing. Muscle tightness is due to an imbalance. The imbalance lies within the neuromuscular system – so it is a reflection of the nervous system via the muscular system." jne...

Mis on teie arvamus antud teema kohta? Kõik kes arvavad, et eraldi tegevus nagu staatiline venitamine on vajalik, palun põhjendage oma seisukohta!

Enne kui vastate, palun lugege artikkel läbi!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No prob, venita dünaamiliselt siis...

siin rääkis ainult staatilisest, ja peamiselt enne treeningut või sooritust tehtuna, ja see on juba ammu teadupoolest mitte-soovitatav.

Muudetud kasutaja gmaster poolt
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No prob, venita dünaamiliselt siis...

siin rääkis ainult staatilisest, ja peamiselt enne treeningut või sooritust tehtuna, ja see on juba ammu teadupoolest mitte-soovitatav.

Kuidas on aga lood treeningujärgse "taastava venitusega" ? Kas staatiline venitus peale trenni annab üldse reaalselt sooritusvõimele ja taastumisele midagi kaasa(v.a painduvust nõudvad alad) jne..

Kas inimesed on ainukesed loomad, kes tegelevad eraldi oma lihaste venitamisega.. Kõik teised loomad teadaolevalt ainult "ringutavad/sirutavad".. :rolleyes:

Pole näinud ühtegi gepardit, kes peale kõvat jooksmist oma reisi venitaks..

Muudetud kasutaja Mart Muru poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Peale trenni on ikka vajalik venitamine, et taastada lihase algne pikkus. Kui ei venita pärast treeningut võib mingi lihas ületoonusesse minna ja nii need põletikud tulevadki.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuidas on aga lood treeningujärgse "taastava venitusega" ? Kas staatiline venitus peale trenni annab üldse reaalselt sooritusvõimele ja taastumisele midagi kaasa(v.a painduvust nõudvad alad) jne..

Kas inimesed on ainukesed loomad, kes tegelevad eraldi oma lihaste venitamisega.. Kõik teised loomad teadaolevalt ainult "ringutavad/sirutavad".. :rolleyes:

Pole näinud ühtegi gepardit, kes peale kõvat jooksmist oma reisi venitaks..

Ma saan aru, et tahad viidetega vastust.. seega jään sulle praegu vastuse võlgu, aga Jari Ylineni raamat "Venitusteraapia" vms puudutab seda teemat päris korralikult. Seal oli konkreetseid katseid ja jõunumbrite paranemisi ka.. Eks kui temaga siin haiglas kokku põrkan, küsin üle ^_^

9789985904916.jpg

Muudetud kasutaja gmaster poolt
  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuidas on aga lood treeningujärgse "taastava venitusega" ? Kas staatiline venitus peale trenni annab üldse reaalselt sooritusvõimele ja taastumisele midagi kaasa(v.a painduvust nõudvad alad) jne..

Kas inimesed on ainukesed loomad, kes tegelevad eraldi oma lihaste venitamisega.. Kõik teised loomad teadaolevalt ainult "ringutavad/sirutavad".. :rolleyes:

Pole näinud ühtegi gepardit, kes peale kõvat jooksmist oma reisi venitaks..

Ma pole ka näinud ühtegi inimest, kes peale bussile jooksmist venitaks. Aga olen kogenud, mida teeb pikaajaline venitamise vahele jätmine. Valutum on venitada.

  • Downvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Enne trenni dünaamiline, pärast minimaalselt staatilist. Olen ka korralikult venitanud mõnikord, aga mingit vahet taastumises pole täheldanud.

Flexibility is a Reflection of Health, Not Stretching. - see on muidugi lollus, painduvust saab oluliselt parandada just venitades, aga sellisel juhul ka spetsiaalsed vajalikku asendit arendavad venitused.

  • Downvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Piirdun korralikult täieliku ROM'iga tehtud soojendus-seeriatega. Peale trenni ei näe vajadust midagi teha.

Mõju lihasvalu vms vähendamisele - pea olematu.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21735398

Veidi juttu ka Alakeha vigastuste vältimise kohta. Venitamiste mõju suht ebaoluline.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1250267/

Pole üleliia uurinud seega kindlasti oleks huvitav rohkem materjali lugeda. Raamatukokku jooksma ei hakka, seega Gmaster, kui leiad mõned uurimustööd antud teemadel siis viska linke. :)

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No prob, venita dünaamiliselt siis...

siin rääkis ainult staatilisest, ja peamiselt enne treeningut või sooritust tehtuna, ja see on juba ammu teadupoolest mitte-soovitatav.

See pole nii lihtne ja sellel teemal käib veel ikka arutelu. SIin on üks hiljutine review study: http://www.ncbi.nlm....pubmed/21659901

RESULTS:

Searches revealed 4559 possible articles; 106 met the inclusion criteria. Study design was often poor because 30% of studies failed to provide appropriate reliability statistics. Clear evidence exists indicating that short-duration acute static stretch (<30 s) has no detrimental effect (pooled estimate = -1.1%), with overwhelming evidence that stretch durations of 30-45 s also imparted no significant effect (pooled estimate = -1.9%). A sigmoidal dose-response effect was evident between stretch duration and both the likelihood and magnitude of significant decrements, with a significant reduction likely to occur with stretches ≥ 60 s. This strong evidence for a dose-response effect was independent of performance task, contraction mode, or muscle group. Studies have only examined changes in eccentric strength when the stretch durations were >60 s, with limited evidence for an effect on eccentric strength.

CONCLUSIONS:

The detrimental effects of static stretch are mainly limited to longer durations (≥ 60 s), which may not be typically used during preexercise routines in clinical, healthy, or athletic populations. Shorter durations of stretch (<60 s) can be performed in a preexercise routine without compromising maximal muscle performance.

Muudetud kasutaja Risto Uuk poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Piirdun korralikult täieliku ROM'iga tehtud soojendus-seeriatega. Peale trenni ei näe vajadust midagi teha.

Mõju lihasvalu vms vähendamisele - pea olematu.

http://www.ncbi.nlm....pubmed/21735398

Veidi juttu ka Alakeha vigastuste vältimise kohta. Venitamiste mõju suht ebaoluline.

http://www.ncbi.nlm....les/PMC1250267/

Pole üleliia uurinud seega kindlasti oleks huvitav rohkem materjali lugeda. Raamatukokku jooksma ei hakka, seega Gmaster, kui leiad mõned uurimustööd antud teemadel siis viska linke. :)

Sa peaks juba sellepärast venitama, et pool päeva arvuti taga istud ^_^

Kui pärast lihaste lühenemine on, siis pead niikuinii venitama (nähtud küll, spordist, lihtsalt istumisest vm), samahästi võid seda juba ennetavalt teha..?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sama hästi võiks väita, et söömine on kahjulik (mis võib ju teatud moodi toitudes tõde olla). Kuid kas siit järeldub, et me ei peaks üleüldse sööma? :D

Selles suhtes, et igat asja annab teha paremini või halvemini ;)

Muudetud kasutaja htilga poolt
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ah jaa, ma ytlen ka seda, et ka siit on paar korda läbi käinud erinevad compartment syndroomid, mis 6nneks minu venitussoovitustega on lahenenud. Tekkinud just j6utreeningul.

Minul ses suhtes suht yksk6ik kas teete dynaamiliselt, staatiliselt, ringutate v6i kasv6i ballistiliselt, aga veresoonkonna seisukohast langetab venitamine verer6hku ja neuraalkoe seisukohast tekitab närvide ymber ruumi. Just selle ruumi vähenemine v6ib tekitada vägagi ebameeldivaid symptomeid, kuni selleni, et ei suudeta lusikatki käes hoida. m6tlemisainet.

Ja Arch: see, et sina midagi peale trenni vajadust teha ei näe, ei tähenda et (teised ka) midagi ka tegema ei peaks. Loe eelmist lauset.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ah jaa, ma ytlen ka seda, et ka siit on paar korda läbi käinud erinevad compartment syndroomid, mis 6nneks minu venitussoovitustega on lahenenud. Tekkinud just j6utreeningul.

Minul ses suhtes suht yksk6ik kas teete dynaamiliselt, staatiliselt, ringutate v6i kasv6i ballistiliselt, aga veresoonkonna seisukohast langetab venitamine verer6hku ja neuraalkoe seisukohast tekitab närvide ymber ruumi. Just selle ruumi vähenemine v6ib tekitada vägagi ebameeldivaid symptomeid, kuni selleni, et ei suudeta lusikatki käes hoida. m6tlemisainet.

Ja Arch: see, et sina midagi peale trenni vajadust teha ei näe, ei tähenda et (teised ka) midagi ka tegema ei peaks. Loe eelmist lauset.

Arusaadav, arusaadav.

Lootsin lihtsalt, et sul on veidi lugemismaterjali käepärast - enamat, kui see üks raamat. Aga pole häda, ma kuulan maad su väidete kohta ning siis otsustan, kas laisklen edasi või on piisavalt põhjust sipelda. :)

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ära muretse, ma olen selle kohta rohkem lugenud kui yhe raamatu, ja minu jaoks on siin lugemismaterjali terve seinatäis, ma digitaalselt neid väga lugeda ei viitsi ja ka kättesaavadus on kehva.

Ja uuring pole sama mis raamat. Niiet... ^_^

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Enda seisukohast ei julgeks kyll enam venitust naiteks peale rasket saaretrenni vahele jatta. Olen saareluuymbrise poletikku nooremana juba korduvalt podenud, enam ei taha. Igatahes peale venimtamise sissetoomist treeningkavasse kadusid ka probleemid perioosiga.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Enda seisukohast ei julgeks kyll enam venitust naiteks peale rasket saaretrenni vahele jatta. Olen saareluuymbrise poletikku nooremana juba korduvalt podenud, enam ei taha. Igatahes peale venimtamise sissetoomist treeningkavasse kadusid ka probleemid perioosiga.

periost, periostiidiga mõtlesid ilmselt :)

Aga jällegi, väga valiidne punkt.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Midagi leidsin, seonduvalt siis siis eelpool mainitud compartment sündroomiga.

Loodan et selle kohta ma viidet otsima ei pea, et venitus parandab perifeerset verevarustust, seda võite igast korralikumast meditsiini või spordifüsioloogia raamatust lugeda. Seega, kui venitate peale treeningut, parandate perifeerset verevarustust ja verevoolu, hoides ära järgmise:

http://en.wikipedia.org/wiki/Compartment_syndrome

When compartment syndrome is caused by repetitive use of the muscles, as in a cyclist, it is known as chronic compartment syndrome (CCS).[7][8] This is usually not an emergency, but the loss of circulation can cause temporary or permanent damage to nearby nerves and muscles. One cause of compartment syndrome is through exercise called Chronic Exertional Compartment Syndrome. According to Touliopolous, CECC of the leg is a condition caused by exercise which results in increase tissue pressure within a limited fibro - osseous compartment - muscle size may increase by up to 20% during exercise (Touliopolous, 1999) When this happens pressure builds up in the tissues and muscles causing tissue ischemia (Touliopolous, 1999).

Loodan et oli piisavalt teaduslik ja tõenduspõhine ;)

Eks kõik oleneb mis seisukohast vaadata. Mina vaatan meditsiinilisest seisukohast ja selles on kindlasti rohkem faktoreid kui see, kas jõud vähenes või mitte, sellised protsessid võivad areneda väga kaua ja seepärast ei mahu nad ilmselt osade uuringute raamidesse, neid ei märgata, kui neid ei otsita (uuring sooritusvõime seisukohast) või on neil hoopis sellised sümptomid, mis ilmnevad, aga aetakse hoopis millegi muu kaela..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kas venitamise all mõtled staatilist hoidmist nagu 30s jms?

No ütleme nii, et erinevate venitusmeetodite mõjud siiski suuremal või vähemal osal kattuvad.. klassika on jah 20-30 sek, aga üldiselt ma ütleks, et kui liikumisulatus suureneb, siis on juba ilmselt see compartmentisisene rõhk langenud ja verevarustus paranenud. Niiet kui sulle rohkem meeldib dünaamilisi teha, siis ma ei ütle, et see on vale. Lihtsalt staatilisel peaks olema ka närvisüsteemi rahustav toime lisaks kõigele muule..

Läbi närvisüsteemi muutub lihase võnkesagedus ja hooldamata lihasel see tõuseb, viidates vigastuse tekke ohule.

Muudetud kasutaja gmaster poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×