Jump to content
annarosa

Toitumine - valgud, rasvad, süsivesikud

Recommended Posts

Tere!

Olen tegelikult kogu aeg tervislikult toitunud, kuid nüüd hakkasin huvi pärast Nutridata lehele oma päevaseid toidukoguseid sisestama. Ja mis ma näen - rasvu ja valke on kogu aeg üle normi, rasvu kuskil 36% (rasvad, mida tarbin on head ning tulevad põhiliselt mandlitest, kreeka pähklitest, lõhest, oliiviõlist, 82% võist, mida tarbin küll harvem, samuti juustust, ka jassi seemneleivast saab päris palju rasva) ja valke 25% (mida saan siis kanast, kalast - lõhe, tuunikala, kohupiimast, munast). Süsivesikuid on jälle liiga vähe - nii kuskil 45% (peamiselt juur-ja puuviljad, täisteratooted). Kehakaalu üle ei kurda, see on on 170 pikkuse juures 53 kilo. Spordist tegelen jooksmisega, samuti kõnnin päevas päris palju. Teen ka jõuharjutusi - vahenditega (hantel, kummilint) ning keharaskusega.

Küsimus targematele ongi, kas peaksin vähendama rasvade osakaalu oma toidus?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere!

Olen tegelikult kogu aeg tervislikult toitunud, kuid nüüd hakkasin huvi pärast Nutridata lehele oma päevaseid toidukoguseid sisestama. Ja mis ma näen - rasvu ja valke on kogu aeg üle normi, rasvu kuskil 36% (rasvad, mida tarbin on head ning tulevad põhiliselt mandlitest, kreeka pähklitest, lõhest, oliiviõlist, 82% võist, mida tarbin küll harvem, samuti juustust, ka jassi seemneleivast saab päris palju rasva) ja valke 25% (mida saan siis kanast, kalast - lõhe, tuunikala, kohupiimast, munast). Süsivesikuid on jälle liiga vähe - nii kuskil 45% (peamiselt juur-ja puuviljad, täisteratooted). Kehakaalu üle ei kurda, see on on 170 pikkuse juures 53 kilo. Spordist tegelen jooksmisega, samuti kõnnin päevas päris palju. Teen ka jõuharjutusi - vahenditega (hantel, kummilint) ning keharaskusega.

Küsimus targematele ongi, kas peaksin vähendama rasvade osakaalu oma toidus?

Kola siin foorumis natuke ringi ja saad vastuse oma küsimusele :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui kasutada igivana auto võrdlust siis proteiin on plekk, millest auto on ehitatud, rasv on õli ja süsivesikud on bensiin. Ka nendest on mitmeid versioone: on olemas mitmesuguseid õlisid, erinevaid metallisegusid ja muidugi ka erinevaid bensiine. Mõni eelistab "sõita" õliga aga siis ei saa ka täiesti ilma süsivesikuteta kaua "liikuda". Vitamiinide osa oleks kui süüteküünlad, see on väga tähtis, sest ükskõik kui head on muud osad,ilma küünlata auto käima ei lähe. Igaüks saab muidugi ise otsustada kui uhketest, kaua kestvatest ja töötavatest osadest ta enda auto ehitab.

Kui tegeled jooksmisega peaks sinu "bensiin" koosnema enamasti (50-60%)süsivesikutest. Sellise kaalu juures võid tõsta süsikate osa menüüs ning võib olla isegi mitte vähendama rasva . Arvuta/mõtle ise.

  • Upvote 1

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Keegi võiks sellele nutrilite toitumispäevikule soovitada juurde panna mingi hoiatuse, et süsivesikute puudus ei ole niivõrd pakiline probleem kui valgu või rasvapuudus. Sest kui ma ei eksi siis ühes teemas otsiti puuduolevaid süsivesikuid lausa kummikommidest!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sugugi mitte kõik eluvaldkonnad või alad ei pea valku nii kõrges hinnas kui jõumehed..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Keegi võiks sellele nutrilite toitumispäevikule soovitada juurde panna mingi hoiatuse, et süsivesikute puudus ei ole niivõrd pakiline probleem kui valgu või rasvapuudus. Sest kui ma ei eksi siis ühes teemas otsiti puuduolevaid süsivesikuid lausa kummikommidest!

Kui mina toitumise jälgimist alustasin ja seda päevikut kasutama hakkasin oli mul pidevalt süsivesikuid vähe ning selle protsendisuhte lahendasin õhtuti mahlade joomisega.....

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma pean ka nutridata toitumispäevikut ja selle järgi pole mu toitumine peaaegu ükski päev paigas. Üldiselt minulgi alati näitab, et süsivesikuid liiga vähe ja valku või rasvu liiga palju. Õhtuti süsivesikuid just ei peaks liigselt tarbima, milleks sulle öösel see kütus. Alusta päeva müsli või pudruga, siis kohe süsa % tõuseb.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma pean ka nutridata toitumispäevikut ja selle järgi pole mu toitumine peaaegu ükski päev paigas. Üldiselt minulgi alati näitab, et süsivesikuid liiga vähe ja valku või rasvu liiga palju. Õhtuti süsivesikuid just ei peaks liigselt tarbima, milleks sulle öösel see kütus. Alusta päeva müsli või pudruga, siis kohe süsa % tõuseb.

Oleneb, mida ja kuna inimene päeva lõikes teeb :)

Viitan jällegi alternatiivsele lähenemisele: http://www.fitness.ee/artikkel/985/toit-ajubiokeemia-ja-rasvapoletus

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Hea artikkel iseenesest. Sellisel juhul, kui inimene istub paev otsa kontorilaua taga ja teeb trenni õhtul kuskil 2 tundi, siis sysivesikutele võiks ta panustada alles peale seda trenni? Aga kui trenn lõppeb alles nt 21 ajal?

Muudetud kasutaja TeTe poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Hea artikkel iseenesest. Sellisel juhul, kui inimene istub paev otsa kontorilaua taga ja teeb trenni õhtul kuskil 2 tundi, siis sysivesikutele võiks ta panustada alles peale seda trenni? Aga kui trenn lõppeb alles nt 21 ajal?

Oleneb eesmärgist. Näiteks kas on soov kaalu pigem tõsta või langetada. Muudetud kasutaja htilga poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No oletame, et eesmärk on langetada, siis jäävad süsivesikud artikli järgi üldse minimaalseks ja rasva/valgu ülekaal on okei?

Trenn on keskmiselt 2x nädalas kardio ja 2x nädalas jõusaal, õhtusöögini jõuaks alles kella 21 paiku.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×