Jump to content
Arnold

Valikute mitmekesisus ja liialt individuaalne lähenemine rikuvad lapsed?

Recommended Posts

Janar lugesin artikli läbi ja mulle väga meeldis su argumenteerimine ja lähenemine. Sa oled kindlasti lastele lähemal kui enamus meist, kes puutub lastega kokku vaid kodustes tingimustes ja selle põhjal on raske üldistada või aru saada mis mujal kodudes toimub.

Hea vaheldus tõsisele trennijutule - kuid hea on et ka sellest lugemisest leiab distsipliini ja pühendumise paralleele.

Loen praegu Jüri Jaansoni elulooraamatut ja seal on ka huvitavad seigad tema tippsportlaseks kujunemisest lapsepõlves - soovitan lugeda "Sauruse teel"

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
"Noorus on hukas" nii ütles Platon juba rohkem kui 2000 a. tagasi. B)

See on sinu ülevalpool toodud tsitaatide kohta.

Platoni eeldatavasti täpsem tsitaat oli mu postituse ju sees kui hoolega vaatad :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ja Holgerile - positiivne karistus (midagi halba tuleb juurde nt. füüsiline valu) ei muuda käitumist vaid surub selle alla hetkeks kui karistuse oht on reaalne. Negatiivne karistus (midagi head kaob ära, nt. "time out) muudab käitumist efektiivsemalt, eriti kui samal ajal kinnitatakse käitumise positiivset alternatiivi.

Nii on see rottidel ja inimestel ka:P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ja Holgerile - positiivne karistus (midagi halba tuleb juurde nt. füüsiline valu) ei muuda käitumist vaid surub selle alla hetkeks kui karistuse oht on reaalne. Negatiivne karistus (midagi head kaob ära, nt. "time out) muudab käitumist efektiivsemalt, eriti kui samal ajal kinnitatakse käitumise positiivset alternatiivi.

Nii on see rottidel ja inimestel ka:P

Kahjuks on neid inimesi suhteliselt vähe, kes suudavad sellist lähenemist edukalt teostada. "time out" - kuidas see reaalselt töötab? Ütled lapsele, et istu seal? Ja kui ta ei istu, mis siis? Karistad füüsiliselt või lihtsalt lased tal minema joosta?

Taskurahade jms eemaldamine on tõesti üks tõhus vahend. Kuid minu jaoks on hoopis see tunduvalt negatiivsem, kui füüsiline karistus. Viimase puhul enda kogemustele põhinedes tundsin, et olen midagi väga halvasti teinud ning sain teenitud karistuse - uuesti enam ei tee, ning erilist viha ka ei tunne, et laksu sain.

Kui aga taskuraha ära võeti siis olin püha viha mitu nädalat täis - ning ausalt öeldes tekkis tahtmine ainuüksi vihast juba uusi jamasid tekitada... Raha pole, selge - siis laenan. Varastan või midagi muud sellist.

Vbl liiga suur individuaalne faktor mängus. Lihtsalt omast käest ütlen, et minu kartus rihma saada vähendas tunduvalt rohkem minu ulakusi - samas, kui kartus millestki ilma jääda ajas ainult vihale, kui see juhtus ning kokkuvõttes ei suutnud mu Ema seda ka piisavalt rakendada. Lapsed on piisavalt leidlikud, et see "Puuduolev" omadest vahenditest asendada - eriti sõprade abiga.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kahjuks on neid inimesi suhteliselt vähe, kes suudavad sellist lähenemist edukalt teostada. "time out" - kuidas see reaalselt töötab? Ütled lapsele, et istu seal? Ja kui ta ei istu, mis siis? Karistad füüsiliselt või lihtsalt lased tal minema joosta?

Taskurahade jms eemaldamine on tõesti üks tõhus vahend. Kuid minu jaoks on hoopis see tunduvalt negatiivsem, kui füüsiline karistus. Viimase puhul enda kogemustele põhinedes tundsin, et olen midagi väga halvasti teinud ning sain teenitud karistuse - uuesti enam ei tee, ning erilist viha ka ei tunne, et laksu sain.

Kui aga taskuraha ära võeti siis olin püha viha mitu nädalat täis - ning ausalt öeldes tekkis tahtmine ainuüksi vihast juba uusi jamasid tekitada... Raha pole, selge - siis laenan. Varastan või midagi muud sellist.

Vbl liiga suur individuaalne faktor mängus. Lihtsalt omast käest ütlen, et minu kartus rihma saada vähendas tunduvalt rohkem minu ulakusi - samas, kui kartus millestki ilma jääda ajas ainult vihale, kui see juhtus ning kokkuvõttes ei suutnud mu Ema seda ka piisavalt rakendada. Lapsed on piisavalt leidlikud, et see "Puuduolev" omadest vahenditest asendada - eriti sõprade abiga.

Oh, ma olen v2ga t2nulik, et ma sinu laps ei ole B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

miks pidin koolis mängima jalgpalli & korvpalli, kuigi mind absoluutselt igasuguste pallide peksmine (v.a taskupiljard : D) ei tõmba?

oleksin rohkem tahtnud akrobaatikat, riistvõimlemist & sõbralikku võitlussporti.

no choices lihtsalt, nagu ajateenistuski- kõik pojad kes bulkida tahaksid peavad seal hoopis nälgima, et kõik oleksid mingid hamstrinäoga kriipsujukud?

(kes jaksavad kätekõverdusi teha pe*se upakil & joosta- ja see on kõik mis nad teha jaksavad/oskavad)

Muudetud kasutaja captjones poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Last tuleb kasvatada viisil, et vanema tähelepanu, toetus, positiivsus ja hool on see kõige olulisem sarrusti, millega kinnitada soovitud käitumist ja mille puudumisega õõnestada ebasoovitut:)

Ja see vundament laotakse juba siis kui ta on 1-2 aastat vana.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Last tuleb kasvatada viisil, et vanema tähelepanu, toetus, positiivsus ja hool on see kõige olulisem sarrusti, millega kinnitada soovitud käitumist ja mille puudumisega õõnestada ebasoovitut:)

Ja see vundament laotakse juba siis kui ta on 1-2 aastat vana.

Suur t2nu! :D

Nii ilusasti 8eldud B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Last tuleb kasvatada viisil, et vanema tähelepanu, toetus, positiivsus ja hool on see kõige olulisem sarrusti, millega kinnitada soovitud käitumist ja mille puudumisega õõnestada ebasoovitut:)

Ja see vundament laotakse juba siis kui ta on 1-2 aastat vana.

Mhm. Täpselt nagu episood "super nanny'st".

Laps teeb midagi halvasti, ignoreerid teda. Kisaku, laamendagu ja tehku mida iganes. Tähelepanu ja toetust ei saa = kaotab asja vastu huvi ja enam ei tee. Teeb midagi hästi siis vanemad kiidavad jne.

Raske põhimõtteliselt sellele ideele vastu vaielda.

Minu jutu point on see, et asju tuleks ilusti balanseerida ning mitte minna välja ühegi kindla kasvatusmeetodi peale kuna ekstreemsed lähenemised võivad mingi hetk tagasilöögi anda.

Kahjuks on teatud hetkedest lapse kõige suuremaks mõjutajateks välised tegurid. Mitte enam vanemad. Ning ülejäänud maailm vaevalt sama lähenemist kasutab.

Laps võib olla ju koduseinte vahel hästi kasvatatud ning ka väljaspool kodu olla tubli ja virk - kuid mida enam ta viibib väljaspool kasvatusnorme, seda enam muutub ka tema.

Ehk kindlasti tuleb asjale loominguliselt läheneda ning sügavalt lapsega kõikides elu arenguettapidest osa võtta.

Huvi pärast küsiks, et kui vanad teie lapsed on? Ming huvitab, kui palju on neid siin teemas, kes mitu last erinevatest sugudest üles kasvatanud 20+ a vanusteks? B)

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mhm. Täpselt nagu episood "super nanny'st".

Laps teeb midagi halvasti, ignoreerid teda. Kisaku, laamendagu ja tehku mida iganes. Tähelepanu ja toetust ei saa = kaotab asja vastu huvi ja enam ei tee. Teeb midagi hästi siis vanemad kiidavad jne.

Raske põhimõtteliselt sellele ideele vastu vaielda.

Minu jutu point on see, et asju tuleks ilusti balanseerida ning mitte minna välja ühegi kindla kasvatusmeetodi peale kuna ekstreemsed lähenemised võivad mingi hetk tagasilöögi anda.

Kahjuks on teatud hetkedest lapse kõige suuremaks mõjutajateks välised tegurid. Mitte enam vanemad. Ning ülejäänud maailm vaevalt sama lähenemist kasutab.

Laps võib olla ju koduseinte vahel hästi kasvatatud ning ka väljaspool kodu olla tubli ja virk - kuid mida enam ta viibib väljaspool kasvatusnorme, seda enam muutub ka tema.

Ehk kindlasti tuleb asjale loominguliselt läheneda ning sügavalt lapsega kõikides elu arenguettapidest osa võtta.

Huvi pärast küsiks, et kui vanad teie lapsed on? Ming huvitab, kui palju on neid siin teemas, kes mitu last erinevatest sugudest üles kasvatanud 20+ a vanusteks? B)

Sa vist siiski ei ole n2inud super nannyt.

Reeglid on paigas.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kaua te viitsite jahuda sel teemal? Ammu siililegi selge, et igaüks jääb oma liistude juurde. :P

...et lapsi peaks ikkagi peksma??? B)

...et parim valitsus on ikkagi hirmuvalitsus?? :D

Fyysilise karistamisega n2itate ainult oma tegemata t88d, tasakaalutust ja rumalust. 6petate oma lapsele, et kui tekib arusaamatus, siis kergeim viis on seda lahendada rusikatega.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vitsa on kasutatud juba ammustest aegadest.peksmisel ning mõistlikul karistamisel on vahe.

inimene ei erine midagi niiväga loomadest,ka nemad teatud viisidel õpetavad oma järglasi.enamus meist ainult arvab,et me oleme ülem olend.

füüsiline valu on üks väheseid asju millest me õpime ja loodetavasti ka järeldused teeme.

Sain ka mina väiksena pahanduste eest vitsa ning mingit hirmuvalitsust siin küll ei olnud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul on kahtlane tunne, et Aile sai lapsena kõvasti vitsa pättuste eest ja nüüd on alateadvuslik vihareaktsioon selle vastu. B)

Minu kogemustest ainult kiidan mõõdukat vitsa kasutamist. Sain asja eest ning õpetas vanemaid rohkem austama. Kui palju on neid lapsi/teismelisi, kes mõistavad vanemaid? Saavad kõigest aru? Ülivähe - sest laps oma piiratud kogemustepagasiga ei saagi lihtsalt mõista. Ainult pealiskaudselt. Seega tihtipeale vanemate jutt on mõttetu möla - kuid vits. Vot see on selgesti mõistetav. Tegid valesti räägid korra, räägid teise ning kui juba 100x räägitud ja ikka aru ei saa siis laks ja laks ning korras. Enam ei tee...

Millegipärast on Ailel ja paljudel teistel arvamus, et vägivald kasvatab vägivalda ning see on muutumatu faktor. Lollus minu arust. Muidugi ta mõjutab inimesi. Kuid seda ekstreemsetes olukordades.

Vanem kes last iga pättuse eest peksab ilma muu suhtlemiseta on muidugi vägivaldne inimene ning laps võib samasuguseks kasvada. Kuid me ei räägi ju ometigi sellest. Räägime sellest, et kord aastas vbl suure pättuse eest vitsa anda. Nagu vanemad ütlevad "This is gonna hurt me much more than it's gonna hurt you". Ja tõsi ta ongi. Kes ikka naudiks oma lapse löömist. Kuid teinekord lihtsalt vajalik. Füüsiline valu on nii selgesti ja üheselt mõistetav.

post-7558-1311322633_thumb.jpg

post-7558-1311322642_thumb.jpg

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul on kahtlane tunne, et Aile sai lapsena kõvasti vitsa pättuste eest ja nüüd on alateadvuslik vihareaktsioon selle vastu. B)

Minu kogemustest ainult kiidan mõõdukat vitsa kasutamist. Sain asja eest ning õpetas vanemaid rohkem austama. Kui palju on neid lapsi/teismelisi, kes mõistavad vanemaid? Saavad kõigest aru? Ülivähe - sest laps oma piiratud kogemustepagasiga ei saagi lihtsalt mõista. Ainult pealiskaudselt. Seega tihtipeale vanemate jutt on mõttetu möla - kuid vits. Vot see on selgesti mõistetav. Tegid valesti räägid korra, räägid teise ning kui juba 100x räägitud ja ikka aru ei saa siis laks ja laks ning korras. Enam ei tee...

Millegipärast on Ailel ja paljudel teistel arvamus, et vägivald kasvatab vägivalda ning see on muutumatu faktor. Lollus minu arust. Muidugi ta mõjutab inimesi. Kuid seda ekstreemsetes olukordades.

Vanem kes last iga pättuse eest peksab ilma muu suhtlemiseta on muidugi vägivaldne inimene ning laps võib samasuguseks kasvada. Kuid me ei räägi ju ometigi sellest. Räägime sellest, et kord aastas vbl suure pättuse eest vitsa anda. Nagu vanemad ütlevad "This is gonna hurt me much more than it's gonna hurt you". Ja tõsi ta ongi. Kes ikka naudiks oma lapse löömist. Kuid teinekord lihtsalt vajalik. Füüsiline valu on nii selgesti ja üheselt mõistetav.

post-7558-1311322633_thumb.jpg

post-7558-1311322642_thumb.jpg

Sain jah...

Mul on v2ga noored ja suht keevalised vanemad. Mingi moment olid nad lihtsalt sunnitud sellest meetodist loobuma. Ma m2letan, kuidas see algas...ja ma m2letan, kuidas see l6ppes. J2lk.

Selle p2rast ma lapsi nii hingega kaitsengi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
...et lapsi peaks ikkagi peksma??? B)

...et parim valitsus on ikkagi hirmuvalitsus?? :D

Fyysilise karistamisega n2itate ainult oma tegemata t88d, tasakaalutust ja rumalust. 6petate oma lapsele, et kui tekib arusaamatus, siis kergeim viis on seda lahendada rusikatega.

Ei soosi peksmist, hirmuvalitsust... kuid

jah Aile, võib-olla sinujaoks ongi maailm ainult MUST ja VALGE, muid toone seal ei ole...

Ma ei viitsi mitu korda oma põhimõtteid seletada, kuna nagunii - ikka ja jälle loetakse välja vaid SEE mis endal peas uitab.

Muudetud kasutaja viki667 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Sain jah...

Mul on v2ga noored ja suht keevalised vanemad. Mingi moment olid nad lihtsalt sunnitud sellest meetodist loobuma. Ma m2letan, kuidas see algas...ja ma m2letan, kuidas see l6ppes. J2lk.

Selle p2rast ma lapsi nii hingega kaitsengi.

Ja veel...

Inimene ei oska loomade karistamist imiteerida.

Mul on hetkel minu kuues ja seitsmes koer. St mul on juba m6ningasi kogemusi koerte kasvatamisel. Meetod, mida kirjeldas Jorx, t88tab k6ige paremini ja te kasvatate seejuures endale v2ga hea truu s6bra.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ei soosi peksmist, hirmuvalitsust... kuid

jah Aile, võib-olla sinujaoks ongi maailm ainult MUST ja VALGE, muid toone seal ei ole...

Ma ei viitsi mitu korda oma põhimõtteid seletada, kuna nagunii - ikka ja jälle loetakse välja vaid SEE mis endal peas uitab.

...ja sinu jaoks on k6ik pidevalt hall ja arusaamatu?

Ise tunnistasid, et dieeditamise aeg jne. Kannatust ei ole, trenni jaoks on vaja turgutust jne. Mis tasakaalukast isast me siis r22kida saame?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Sain jah...

Mul on v2ga noored ja suht keevalised vanemad. Mingi moment olid nad lihtsalt sunnitud sellest meetodist loobuma. Ma m2letan, kuidas see algas...ja ma m2letan, kuidas see l6ppes. J2lk.

Selle p2rast ma lapsi nii hingega kaitsengi.

Arusaadav. Mõistan 100%.

Aga kindlasti tuleb mõista, et füüsiline karistus ei ole enamike vanemate jaoks asi mida tehakse mõnuga või mida üldse tahetaksegi teha. Pigem on tegemist asjaga milles nähakse vajadust, et lapsele ülimalt selgelt mõista anda tema teo negatiivsust. Laps peab vanemate vastu siiski omama teatud austust. Ning kuigi hooliv ja positiivne suhtlemine on siin ülimalt vajalik - tuleb ka paika panna vanema füüsiline üleolek lapsest.

Laps, kes tunnetab oma vanemate nõrkust karistuste väljajagamisel või lõpuks muutuda nii käsitlematuks, et jube. Kuna kool ja mistahes politseijõud vms ei saa ometigi last füüsiliselt karistada. Seega võib laps tunnetada, et vahet pole mida ta teeb - reaalselt füüsilist karistust ei järgne - ning igasugu vaimsed karistused (Millegi ära võtmine, ilma jätmine vms) võib olla ebapiisab.

Keegi ei soovita siin lapsi lüüa või regulaarselt füüsiliselt karistada. Kuid see peaks olema lihtsalt üks asi, mida ei tohiks 100% vältida.

Kui aus olla siis ma sain rihma mingi 3x terve lapsepõlve jooksul vanuses 5-10. Hiljem hakkasin vanemaid juba niipalju mõistma, et sain oma tegudest juba aru. Kuid noorena oli mulle mõistmatu asjade tagajärjed - kuid füüsiline karistus mitte. Ning need karistused samuti tekitasid austuse vanema vastu - tema on minust tugevam. Ma ei pruugi tema jutust aru saada, kuid nö. "cliffnotes" on selge. Teen midagi valesti ja võin kere peale saada. Seega tekkis ka motivatsiooni keretäia põhjuseid hiljem välja uurida.

Minu nägemus. B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
...ja sinu jaoks on k6ik pidevalt hall ja arusaamatu?

Ise tunnistasid, et dieeditamise aeg jne. Kannatust ei ole, trenni jaoks on vaja turgutust jne. Mis tasakaalukast isast me siis r22kida saame?

Pole mõtet isiklikuks minna, vahet pole mida öelda - mingi lapsik "ära panemine" käib pidevalt siin.... Ei kavatse sellel teemal enam jätkata. Head elu sulle Aile.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Pole mõtet isiklikuks minna, vahet pole mida öelda - mingi lapsik "ära panemine" käib pidevalt siin.... Ei kavatse sellel teemal enam jätkata. Head elu sulle Aile.

Suur t2nu!

Saad vanemaks, siis loodetavasti m6tled mu s6nade yle.

Teed 2kki m6ne lapse juba siis, kui oled vanem ja tasakaalukam?

Mul endal on kyll piinlik tagasi vaadata, kuidas ma treenisin oma taksi, kui ma olin 11 aastane. Ainuke 6igustus on, et ajad ja arusaamad olid sellised. Tundus ka lihtsam ja kiirem variant. Sips vitsaga ja asi kohe paranes.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mina näiteks ei saa siia maani aru kehalise kasvatuse tunni mõttest koolis. Matemaatika on vajalik loogilise mõtlemise arendamiseks jne. Milleks aga käsitöö ja kehaline kasvatus? samas mul poleks midagi mingi sporditeemaliste loengute vastu. ma võiks vabalt kirjutada referaate mingitest sportlastest vms.

Need paksukesed ja teised kellele see tund ei meeldi, nagu näha see 2 tundi nädalas nagunii midagi ei muuda.

Või on tunni mõte lapsi kasvõi natukenegi liikuma panna? sel juhul why not individuaalne lähenemine? miks ma peaks mängima korvpalli, kui ma oma temperamendi ja oskamatuse tõttu nagunii palli kunagi endale ei saa?

Mina näiteks kartsin palli kuna rahvastepalli mängisime poistega koos ja see oli otseses mõttes elueest jooksmine, et palliga pihta ei saaks ja pärast kodus sinikaid lugema ei peaks. samamoodi tüdrukutega korvpalli ja jalgpalli mängida - no pole minu teema, ei huviga, ei taha. millejaoks on vaja sundida nii väga?

Minul õnneks oli 6-8 klass tore õpetaja, kes lasi mul lihtsalt joosta - tunni alguses ütles, et pean jooksma kalevi staadionil migni x arv ringe mis aja möödudes suurenes. käisin teatevõistlustel isegi ja kõik olid rahul.

Kooli vahetades aga polnud nii tore õpetaja, kes hakkas peale suruma asju mille vastu mul huvi täiesti puudus - tulemuseks oli see, et ma lihtsalt ei läinud enam sinna tundi. Tihti isegi ei läinud kooli kehalise kasvatuse päevadel, kuna hirm tunni ees oli liiga suur. Õnneks mu ema rääkis mu suurest murest ja lausa tekkinud depressioonist mu perearstile. kes andis mulle iga aasta vabastuse tingimusel. et käin kusagil mujal trennis või kasvõi paar korda nädalas ujumas.

Seega milleks traumeerida lapsi. Ja ma pole paks ega haige, lihtsalt kõik inimesed ei ole ühe vitsaga löödud :) (läheb ka antud teemasse)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mina näiteks ei saa siia maani aru kehalise kasvatuse tunni mõttest koolis. Matemaatika on vajalik loogilise mõtlemise arendamiseks jne. Milleks aga käsitöö ja kehaline kasvatus?

Mulle tundub, et sa pole korralikult teemasse süvenenud. Siin on mitu korda puust ja punaselt kirjutatud miks on vaja ka kehalist kasvatust ning lisaks individuaalsele lähenemisele ka midagi kohustuslikku.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mulle tundub, et sa pole korralikult teemasse süvenenud. Siin on mitu korda puust ja punaselt kirjutatud miks on vaja ka kehalist kasvatust ning lisaks individuaalsele lähenemisele ka midagi kohustuslikku.

Ma süvenesin väga korralikult teemasse, tänan muretsemast. Ja kuna isiklikud kokkupuuted on vastavalt olemas siis oli kogu see teema eriti südamelähedane ja seetõttu oma arvamuse postitasingi. Avaldasin pelgalt enda arvamust aga minu arvates need puust ja punaselt kirjutatud põhjused ei ole lihtsalt eriti ammendavad. Aga eks iga õpetaja/õppejõud arvab et tema antav aine on just see maailma kõige olulisem ja vajalikum.

Aga kui kogu see teema meeste kohta käiks oleksin ma 110% nõus :)

Muudetud kasutaja Kitkat1987 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×