Jump to content
ThisIsMadness

Erinevad kehatüübid, ektomorf / hardgainer, mesomorf, endomorf

Recommended Posts

Tere!

Otsustasin teha siia teema, sest mul on tõsine probleem ning vajaksin abi.

Olen 'hardgainer' ning lihasmassi kasvatamine on tõenäoliselt geenide taga kinni. Lisaks on mul ka kiire ainevahetus, mu seedesüsteem on nagu ahi, mis kõik kalorid kohe ära põletab. Kaalust juurdevõtmisest pole mõtet rääkidagi. "Söö rohkem!" jutust pole kasu, sest olen rohkem kui loom söönud, kuid täiesti tulutult. Arvestage ka palun sellega, et mu kehatüüp on 'ectomorph' (ei leia nendele sõnadele Eesti keelseid vasteid), ehk siis pikem inimene, pikad jäsemed jms.

Nii palju kui ma uurinud olen, siis lühematel on väga palju lihtsam lihasmassi kasvatada. Googlest olen ka palju abi otsinud, kuid avastanud olen ainult neid Ameerikalikke spam-lehekülgi. Peale tunde otsimist olen nii palju targemaks saanud, et ma pean vähe aeroobset harrastama (väga kiire ainevahetuse tõttu) ning jõutreeninguga tegelema mitte rohkem kui 3 korda nädalas. Ei tohiks olla jõusaalis üle 60 minuti ning sooritama just neid harjutusi, mis kaasavad võimalikult paljusid lihasgruppe (kükk, dead lift, rinnalt surumine)

Olen 17, 195 cm, 83 kg.

Toitun väga tervislikult ning söön ka palju. Hommikuks hunnik tatraputru, 3-4 praeumuna, taimeteed, lõunaks näiteks korralikult kartuleid kodujuustuga, piim, puu-,juurvilju, täisteraleib, õhtuks midagi sarnast. Vahepalad on ka, lisaks joon mingi 3 liitrit vett päevas. :)

Olen kasutanud ka proteiini lisandit ning kreatiini, kuid proovin nendest asjadest hoiduda.

Igasugune abi oleks väga teretulnud! :P

Üpris siiber on jõusaalis niisama tühja passimisest.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ütleme nii ,et asi ei ole lootusetu. 195cm ja 83 kg ei ole kaugeltki kõige peenem meesterahvas, eriti vanust arvestades.

Mul on tulnud kokku puutuda ikka selliste nähtudega kus pikkus 190cm ja kaal 68 kg.(selle kõrval oled sa ikka korralik priske poiss...) :)

Kõik eelpool öeldud mõtted sinu enda poolt olid asjakohased, väljaarvatud see, et trenni ei tohiks rohkem kui 3 korda teha ja aeroobsest peaksid käima suure kaarega mööda. Kõike võib teha mõistlikus vahekorras ja hädavajalikus koguses aeroobset on südamele vajalik, eriti kui on eesmärgiks kehakaalu tõus.

Ega siin ikkagi ei saa mingit teist soovitust olla kui lihtsalt ka 1 toidukorraga saadav kalorite hulk peab olema suurem - seega kindlasti sinu kehatüüpi arvestades võid endale vabalt ka rasvasemat toitu lisada (sealt korjad korralikult ka lisakaloreid), sest toorsalati ja kodujjustuga on raske tekitada kalortie ülejääki. Ja üks oluline asi veel - toitumine peab olema väga regulaarne, mitte nii ,et kaks päeva on asi paigas ja kolmel järgneval ei ole sellega aega tegeleda...

Muid mingeid imenippe siin ei ole - kiirendada saab seda protsessi ainult ajapikku ja järjepidevalt järgides režiimi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Eks ma siis proovin kodus kõik ettejuhtuva (mitte väga ebatervisliku) ära süüa. Aitäh! :)

stopp mees! see iga ettejuhtuv ja mitte väga ebatervislik tuli kuskohast? Otilt kindlasti mitte. Väide oli suurendada tarbitavat kalorite hulka rasvade arvelt näiteks.

Sinu hommikusöök - tatar ja munad... ei hakka kava koostama, kuid seda on vähe! hunnik ei ole mõõt. kuivaines 100g tatart pluss 6 muna oleks juba parem. lisaks lase vabalt omale pool liitrit piima sisse. 30% hapukoor 100g tatrale juurde. siis saab rääkida piisavast kogusest hommiksöögiks sinu puhul. Kodujuust kartulitega lõunaks - jällegi - võta näiteks kanakitsud või koivad selle kodujuustu asemel. saad valke ja saad rasvu jällegi oma menüüsse lisaks. Õhtusöök. samuti soovitan, et seal peaks olema midagi muud, kui kodujuust - võta sealiha näiteks - saad jällegi suurema kalorraži.

Kui ka need ei aita, siis hakka kasutama serious mass nimelist toodet igaks vahepalaks, mida on siis sinu jutu järgi minu arvates umbes 2. võtad ühe korraga terve "servingu" ning mauhti - 1250 kcal lisaks ühe korra pealt. 2500 kcal siis päevas.

ning loomulikult regulaarselt ja iga päev tegeled toitumise järgimisega, nagu Ott kirjeldas.

Kui ka selline menüü sulle liha luudele kasvatama ei hakka, siis oled küll fenomen.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tere!

Otsustasin teha siia teema, sest mul on tõsine probleem ning vajaksin abi.

Olen 'hardgainer' ning lihasmassi kasvatamine on tõenäoliselt geenide taga kinni. Lisaks on mul ka kiire ainevahetus, mu seedesüsteem on nagu ahi, mis kõik kalorid kohe ära põletab. Kaalust juurdevõtmisest pole mõtet rääkidagi. "Söö rohkem!" jutust pole kasu, sest olen rohkem kui loom söönud, kuid täiesti tulutult. Arvestage ka palun sellega, et mu kehatüüp on 'ectomorph' (ei leia nendele sõnadele Eesti keelseid vasteid), ehk siis pikem inimene, pikad jäsemed jms.

Nii palju kui ma uurinud olen, siis lühematel on väga palju lihtsam lihasmassi kasvatada. Googlest olen ka palju abi otsinud, kuid avastanud olen ainult neid Ameerikalikke spam-lehekülgi. Peale tunde otsimist olen nii palju targemaks saanud, et ma pean vähe aeroobset harrastama (väga kiire ainevahetuse tõttu) ning jõutreeninguga tegelema mitte rohkem kui 3 korda nädalas. Ei tohiks olla jõusaalis üle 60 minuti ning sooritama just neid harjutusi, mis kaasavad võimalikult paljusid lihasgruppe (kükk, dead lift, rinnalt surumine)

Olen 17, 195 cm, 83 kg.

Toitun väga tervislikult ning söön ka palju. Hommikuks hunnik tatraputru, 3-4 praeumuna, taimeteed, lõunaks näiteks korralikult kartuleid kodujuustuga, piim, puu-,juurvilju, täisteraleib, õhtuks midagi sarnast. Vahepalad on ka, lisaks joon mingi 3 liitrit vett päevas. :)

Olen kasutanud ka proteiini lisandit ning kreatiini, kuid proovin nendest asjadest hoiduda.

Igasugune abi oleks väga teretulnud! :P

Üpris siiber on jõusaalis niisama tühja passimisest.

Ektomorf

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen samuti hardgainer, sõin ka koguaeg ja palju ning olin suhteliselt passiivse eluviisiga - ei teinud sporti, olin siis nimelt 180cm ja 60 - 65kg. Siis hakkasin endale toidukava koostama kuna oli vaja juurde võtta, alguses 2500kcal päevas kuid tulemusi ei olnud, siis tõstsin 3000+ kcal peale, hakkasin samal ajal ka trennis käima ning aeroobsega tegelema, ning tulemused olid märgatavad - hakkasin juurde võtma, ja mitte peki arvelt vaid ikka lihaste, fitnessi kaloriarvuti järgi sõin ma soovitavast valku rohkem(%). Siis mõtlesin et sain hoo sisse ja ei ole vaja 3000kcal süüa, ning koostasin uue söögikava siin foorumis ringi kolades ja tehes uue teema kus vastajad heaks selle kiitsid, kuid ma pidin ikkagi eelmisele söömiskavale tagasi minema ehk 3000+. Põhimõtteliselt peaksid sa samamoodi arvutama palju sa sööd (ja mida sa sööd!), ning koguseid koguaeg tõstma kuni leiad oma piiri. Ei mingit rämpstoitu jms. pruun riis, pikateraline valge riis, makaronid, kartulid, rukkileib, puuviljad, munad, liha, kohupiim, kiirkaerahelbed,piim, piim jne.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuid mida mul väljas olles oleks hea/mõttekas süüa ja juua? Olen kodunt eemal vahepeal 3-7 tundi ning vahemaa koduga on ühest Tallinna otsast teise. Olen 17, seega autoga veel ei sõida ning tööl ka ei käi, nii et mingi restorani värki endale päris lubada ei saa väljas olles. Tavaliselt olen puuvilju söönud, kuid nendest jääb vast väheseks.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aeroobsest ära kaarega mööda käi. Südame kaasa arendamine eriti selles vanuses on väga tähtis. Ja tund aega aeroobsettiksumist kulutab vaid mõnisada kilokalorit. Seda paar korda nädalas võiks ikka teha.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kuid mida mul väljas olles oleks hea/mõttekas süüa ja juua? Olen kodunt eemal vahepeal 3-7 tundi ning vahemaa koduga on ühest Tallinna otsast teise. Olen 17, seega autoga veel ei sõida ning tööl ka ei käi, nii et mingi restorani värki endale päris lubada ei saa väljas olles. Tavaliselt olen puuvilju söönud, kuid nendest jääb vast väheseks.

Puuviljad iseenesest kaloraaži tõstmiseks head. Aga selliseks puhuks osta näiteks kaasa kodujuustu või kohupiima. Väga hea on väljas söömiseks ka salat (vaata ikka midagi tervislikumat, mitte mingit majoneesimöksi) +tops kodujuustu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

võid lisaks kaasa võtta ka kaeraküpsiseid, teed ise või lased kellelgi teha - tuleb odavam ja parem.. ja siis mõni kodujuust ning puuvili, nt banaan või õun

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selge. Polegi aeroobsest kaarega mööda käinud. Olen kaua korvpalli mänginud. Sügisel oli näiteks 6 trenni nädalas.

Sinna see koer maetud ongi.

Juba korvpallitrennides kulutad nädalas samapalju energiat, mis mõnel on 2 päeva kaloraažiga võrdne. Ja sa pead selle tagasi sööma+ veel lisaks..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Suht naljakas, et kõik säärased teemad on siin püstitatud just 15-17 aastaste noorte poolt (on ka erandeid). Ma ütleks et saa suureks ennem, siis hakka mõtlema tõsisemast massi lisamisest jne. Enda pealt võin öelda kohe, et olin 19 aastaselt veel 70-73 kg, nüüd 22 aastane ja 90kg+ (kõigub). Tõsisem massilisa on tulnud just viimaste aastatega. Nii et võta vabalt, sul veel terve maa ja ilm aega jõukas nühkida, kui tahtmiset on.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Suht naljakas, et kõik säärased teemad on siin püstitatud just 15-17 aastaste noorte poolt (on ka erandeid). Ma ütleks et saa suureks ennem, siis hakka mõtlema tõsisemast massi lisamisest jne. Enda pealt võin öelda kohe, et olin 19 aastaselt veel 70-73 kg, nüüd 22 aastane ja 90kg+ (kõigub). Tõsisem massilisa on tulnud just viimaste aastatega. Nii et võta vabalt, sul veel terve maa ja ilm aega jõukas nühkida, kui tahtmiset on.

ma ütleks ikka selle peale et mida varem seda parem ju vms :(

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ektomorfi põhiviga peaks olema madal testosteroon, ehk kui sa vanemaks saad, siis hakkab ka lihas kergemini kasvama. Aga seni õigel ajal magama ja värsket õhku vaja ning vähem muretseda. Jõusaalis pead pidevalt raskust lisama harjutusele, aga mitte palju korraga, vaid järjepidevalt.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Neid ectomorphe ehk kiitsakaid ja ülikõhnu tüüpe pole õnnistatud eriti kõrge testosterooni tasemega, nagu üks eelnev postitaja juba mainis.

Neil tuleb lihtsalt rohkem tööd teha saavad juurde ka, aga kerge see pole.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere,

jõusaalis ringi vaadates kohtab väga erineva kehatüübi ja lihaskujuga inimesi. Valdavalt jaotaksin nad kaheks - a) suuremate ja toekamate lihastega ning :lol: saledamad ja teravamate lihastega.

Minu küsimus on, et kas on kuidagi jõusaali harjutusi tehes võimalik määratleda, milliseks keha kujuneb, st. kui eesmärk oleks saavutada kõhnem keha väljajoonistatud lihastega, kas selleks tuleks teha harjutusi erinevate raskuste, intervallide või mingite muude nippide kaudu?

Kindlasti mängib keha ja lihaste arenemisel rolli toitumine, kuid mind huvitab just hetkel, kas on võimalik lisaks toitumise seadistamisele ka jõusaalis harjutusi tehes rohkem rõhku panna sellele, et keha väga "puhvi" ei läheks ning pigem saleneks ja lihased konkreetselt välja joonistuksid.

Tänan B)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

See sõltub suuresti sellest, mis on sinu kehatüüp.

Kiirema ainevahetusega inimestel säilib sale joon (madal rasvaprotsent, lihase teravus) aga lihas ehitub jällegi raskemalt. Neil kellel on aeglasem ainevahetus ehitub lihas kiirelt aga on oht jälle paksuks minna (kaob lihase teravus).

Muidugi need on 2 äärmust, enamik inimesi on kusagil nende äärmuste vahel. Aga ma usun, et ikkagi kui sa kaldud pigem 1 poolele siis kipub säilima sul see sale joon ja terav lihas vaatamata sellele, mis harjutusi ja kuidas sa jõusaalis teed. Kui sa aga kaldud pigem teisele poolele siis on sul jälle suurem võimalus selliseks lihas-mäeks saada aga samas sellise terava lihase säilitamine nõuab sult väga-väga läbimõeldud toitumist ja ka sageli siis kipub sul lihtsasti tekkima see väike kiht rasva lihase peale.

Huvitavat lugemist:

Kehatüübid

Endomorf ehk paksuke

Ektomorf ehk kõhnake

Mesomorf ehk atleet

Muudetud kasutaja kalmer87 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
See sõltub suuresti sellest, mis on sinu kehatüüp.

Kiirema ainevahetusega inimestel säilib sale joon (madal rasvaprotsent, lihase teravus) aga lihas ehitub jällegi raskemalt. Neil kellel on aeglasem ainevahetus ehitub lihas kiirelt aga on oht jälle paksuks minna (kaob lihase teravus).

Muidugi need on 2 äärmust, enamik inimesi on kusagil nende äärmuste vahel. Aga ma usun, et ikkagi kui sa kaldud pigem 1 poolele siis kipub säilima sul see sale joon ja terav lihas vaatamata sellele, mis harjutusi ja kuidas sa jõusaalis teed. Kui sa aga kaldud pigem teisele poolele siis on sul jälle suurem võimalus selliseks lihas-mäeks saada aga samas sellise terava lihase säilitamine nõuab sult väga-väga läbimõeldud toitumist ja ka sageli siis kipub sul lihtsasti tekkima see väike kiht rasva lihase peale.

Huvitavat lugemist:

Kehatüübid

Endomorf ehk paksuke

Ektomorf ehk kõhnake

Mesomorf ehk atleet

tänud kalmer, huvitav lugemine.

andis endalegi mõtteainet - lihast juurde "tekitada" ma väga ei suuda (aeglaselt tuleb), kuid samas on tervaus kogu aeg päris hea. ehk siit edaspidiseks rohkem teadmisi, kuidas oma kehaga ümber käia ja kuidas treenida.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minu jaoks jagunevad need tüübid sama moodi välimuselt. On need, kellel toitumine korras ja lihased vormikad. Hea vaadata kohe. On teised, kes toituvad nagu tahavad ja ajavad ennast maksimaalselt suureks. Viimastele ise tunnen kaasa. Käed nagu makaronid, pehme kõht jne. Selle peki alt ei paista küll kontuurid välja.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kas keegi oskab ehk seletada millel põhinevad need erinevate kehatüüpide treeningsoovitused? Ma saan aru küll kuidas inimesi nendesse kategooriatesse on võimalik lahterdada kuid ma ei saa aru kus kohast see ülejäänud jutt tuleb. Ausalt öeldes tundub kogu see värk kergelt pseudoteaduslik kuid ehk oskab keegi mind valgustada.

Kahtlust lisab veel see et nendes artiklites omastatakse erinevatele kehatüüpidele ka teatud psühholoogilisi omadusi nagu "Ka tüdineb mesomorf sageli suhteliselt kiiresti sarnasest treeningust" (olles ise mesomorf väidan ka et see pole tõsi) mis veelgi enam kogu selle jutu usutavust minu jaoks vähendab.

Muudetud kasutaja matjusm poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kahtlust lisab veel see, et nendes artiklites omastatakse erinevatele kehatüüpidele ka teatud psühholoogilisi omadusi nagu "Ka tüdineb mesomorf sageli suhteliselt kiiresti sarnasest treeningust" (olles ise mesomorf väidan ka et see pole tõsi) mis veelgi enam kogu selle jutu usutavust minu jaoks vähendab.

Ega muidugi kõike ei saa võtta sulatõena aga tundub, et selle kohta on omad teooriad: WIKIPEDIA :lol:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×