Jump to content
Dnb

Jõusaalis käimine ALGAJA

Recommended Posts

Algajale soovitaks jõusaalis alustada treeninguid baasharjutuste kavaga nt Starting Strength kava tundub vägagi OK olevat. Alguses võib baasharjutusi teha 3x10 ehk 3 seeriat kümneseid, et laduda nö põhi alla - tehnika selgeks õppida ja liigesed painduvaks ja tugevaks teha. Algajana kohe 5x5 võib vale tehnikaga päis tõsiseid vigastusi tekitada ning raskusi lisatakse ka 3x10 puhul piisavalt, et progress motiveeriks.

Algajatel ei maksa kindlasti häbeneda tühja kangiga või väikeste hantlitega treenimist. Ka kõige suurem koll saalis on kunagi samuti algaja olnud. Pigem tasub harjutada korraliku tehnikaga, kui 5kg raskema kangiga ennast lõhkuda.

Treenerite kohta niipalju, et kui mulle oleks keegi treener või targem inimene õigel ajal juurde tulnud ja öelnud, et minu küki tehnika on väga mööda, siis võibolla ei vaevleks ma praegu põlvehädade küüsis. Samas olen ka ise süüdi, et ei lugenud õige tehnika kohta netist või raamatutest.

Ise olen mitmel korral läinud täiesti võõra inimese juurde ja viisakalt andnud mõne näpunäite, kuidas midagi paremini teha või millele tähelepanu pöörata, sest ma oleks tahtnud, et ka minule oleks keegi midagi öelnud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Algajale soovitaks jõusaalis alustada treeninguid baasharjutuste kavaga nt Starting Strength kava tundub vägagi OK olevat. Alguses võib baasharjutusi teha 3x10 ehk 3 seeriat kümneseid, et laduda nö põhi alla - tehnika selgeks õppida ja liigesed painduvaks ja tugevaks teha. Algajana kohe 5x5 võib vale tehnikaga päis tõsiseid vigastusi tekitada ning raskusi lisatakse ka 3x10 puhul piisavalt, et progress motiveeriks.

Algajatel ei maksa kindlasti häbeneda tühja kangiga või väikeste hantlitega treenimist. Ka kõige suurem koll saalis on kunagi samuti algaja olnud. Pigem tasub harjutada korraliku tehnikaga, kui 5kg raskema kangiga ennast lõhkuda.

Treenerite kohta niipalju, et kui mulle oleks keegi treener või targem inimene õigel ajal juurde tulnud ja öelnud, et minu küki tehnika on väga mööda, siis võibolla ei vaevleks ma praegu põlvehädade küüsis. Samas olen ka ise süüdi, et ei lugenud õige tehnika kohta netist või raamatutest.

Ise olen mitmel korral läinud täiesti võõra inimese juurde ja viisakalt andnud mõne näpunäite, kuidas midagi paremini teha või millele tähelepanu pöörata, sest ma oleks tahtnud, et ka minule oleks keegi midagi öelnud.

Ei taha väga nõustuda selle jutuga. Üldiselt suuremad raskused on need, mis harjutuse sooritamise ajal kangi/hantlite liikumistee paika panevad. Kerge raskusega jõuab harjutust väga vale tehnikaga ka teha, suuremate raskustega ei jää aga kehal muud üle, kui optimaalset trejektoori rakendada.

Näiteks kükk. Põhimõtteliselt võib kükkida kerge kangiga 3x10 nii, et tehnika vead välja ei tule, sest olematu raskus ei sunni tasakaalu hoidma ja ei rakenda lihaseid ka täielikult. Sama jalgade asetusega 5x5 kükkides suure raskusega aga oleks kükkijale endale juba tunda, kui põlved kokku vajuvad või kannad tõusma hakkavad, sest jalalabad pole õigesti välja keeratud või jalad on liiga kitsalt pandud jne.

Teine teema on siis, kui harjutuse sooritaja ei mõista, et kükist tõustes põlvede kokku lendamine pole normaalne ja ei võta midagi ette selle vastu. See viimane üks hea põhjus, miks kõigile ei tasu baasharjutuste kava soovitada. Lõpuks kahju rohkem kui kasu. Ja selle vastu ei aita ka 3x10 ;)

PS. Vale tehnikaga ei lõhu 5x5 rohkem kui 3x10. Raskuse erinevus kompenseerib korduste arvu erinevuse, tulemus on aga üsna sama liigeste lõhkumise seisukohalt. Igaühele pole mõtet ka ligi astuda ja öelda, et teed vale tehnikaga. Ütleks, et näiteks nii mõnelgi kogenud kulturistil on masendav tehnika, kui nad erineva jalgade laiusega kükki teevad. Endal hakkavad põlved valutama seda nähes, mis siis, et näiteks kaldpingil surumist hoopis teen. :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
mul umbes sama probleem. ei julge minna jõusaali, sest ma ei oskaks seal midagi teha ja kardan, et oleksin lihtsalt naerualune seal oma saamatuses. :D

Ma arvasin ka, et ei oska. Kuni tänase hommikuni. Vaatasin siis siin kavade all pisut ringi ja, kuidas mida millel teha ja lihtsalt võtsin kätte ja läksin jõusaali. Muidu oli täpselt see, et vaatasin ringi ja mõtlesin, et mis asjad need on. Hunnik raudkolakaid ja pagan teab, mis nendega teha. Kui saali jõudis, siis vaatasin, et oo, üks tuttav masin, teine..kolmas jne. Enamustele sain pihta, et mis millega teha. Muidugi iseasi on õige tehnika.. Aga loodetavasti väga puusse ei pannud. Seal, kus mina käin, olen jõusaali treenerit vist 1,5 kuu jooksul 1 kord näinud ;) Aga too hetk polnud plaanis masinatega tutvuma hakata. Nüüd aga on ja õnneks mingi hetk tulemas personaaltreeneiga jutuajamine ka, siis loodan, et ta suunab mind õigele teele ;) Mis ma tahan öelda, on see et.. Ära karda. Vaata siit samast, mida mingisuguse masinaga tehtakse ja küll saalis ka mingi äratundmisrõõm tekkima hakkab. Kui kardad neid "hahaha, whatta loser" pilkusid, mine sel ajal, kui inimesi vähem. Igatahes täna polnud jõusaalis õnneks eriti kedagi seega sain pisut omaette ringivaadata ja toimetada :P

Muudetud kasutaja katis poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma arvasin ka, et ei oska. Kuni tänase hommikuni. Vaatasin siis siin kavade all pisut ringi ja, kuidas mida millel teha ja lihtsalt võtsin kätte ja läksin jõusaali. Muidu oli täpselt see, et vaatasin ringi ja mõtlesin, et mis asjad need on. Hunnik raudkolakaid ja pagan teab, mis nendega teha. Kui saali jõudis, siis vaatasin, et oo, üks tuttav masin, teine..kolmas jne. Enamustele sain pihta, et mis millega teha. Muidugi iseasi on õige tehnika.. Aga loodetavasti väga puusse ei pannud. Seal, kus mina käin, olen jõusaali treenerit vist 1,5 kuu jooksul 1 kord näinud :P Aga too hetk polnud plaanis masinatega tutvuma hakata. Nüüd aga on ja õnneks mingi hetk tulemas personaaltreeneiga jutuajamine ka, siis loodan, et ta suunab mind õigele teele :D Mis ma tahan öelda, on see et.. Ära karda. Vaata siit samast, mida mingisuguse masinaga tehtakse ja küll saalis ka mingi äratundmisrõõm tekkima hakkab. Kui kardad neid "hahaha, whatta loser" pilkusid, mine sel ajal, kui inimesi vähem. Igatahes täna polnud jõusaalis õnneks eriti kedagi seega sain pisut omaette ringivaadata ja toimetada ;)

väga tubli, nii peabki

hajrutuste pangas on olemas palju näidisvideosid

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma arvasin ka, et ei oska. Kuni tänase hommikuni. Vaatasin siis siin kavade all pisut ringi ja, kuidas mida millel teha ja lihtsalt võtsin kätte ja läksin jõusaali. Muidu oli täpselt see, et vaatasin ringi ja mõtlesin, et mis asjad need on. Hunnik raudkolakaid ja pagan teab, mis nendega teha. Kui saali jõudis, siis vaatasin, et oo, üks tuttav masin, teine..kolmas jne. Enamustele sain pihta, et mis millega teha. Muidugi iseasi on õige tehnika.. Aga loodetavasti väga puusse ei pannud. Seal, kus mina käin, olen jõusaali treenerit vist 1,5 kuu jooksul 1 kord näinud :P Aga too hetk polnud plaanis masinatega tutvuma hakata. Nüüd aga on ja õnneks mingi hetk tulemas personaaltreeneiga jutuajamine ka, siis loodan, et ta suunab mind õigele teele :D Mis ma tahan öelda, on see et.. Ära karda. Vaata siit samast, mida mingisuguse masinaga tehtakse ja küll saalis ka mingi äratundmisrõõm tekkima hakkab. Kui kardad neid "hahaha, whatta loser" pilkusid, mine sel ajal, kui inimesi vähem. Igatahes täna polnud jõusaalis õnneks eriti kedagi seega sain pisut omaette ringivaadata ja toimetada ;)

Väga tubli oled!

Ning kuna treeneriga kokkusaamine tulemas siis las ta näitab sulle hoopis vabaraskustega harjutusi, näiteks kükki ja jõutõmmet. Palju paremad kui masinad.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jõutõmme, kükid jm ei tohiks bodypumpis tehtavatest ometigi erineda?

Oleneb sellest kuidas neid seal bodypumpis tehakse nii et ei oska selle kohta öelda. Parem lase treeneril need igaks juhuks sulle ette näidata.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
mul umbes sama probleem. ei julge minna jõusaali, sest ma ei oskaks seal midagi teha ja kardan, et oleksin lihtsalt naerualune seal oma saamatuses. :D

Siis on kõige mõtekam mõne asjaliku saalitreeneri juurde minna, kes näitaks mida ja kuidas teha. Vb teeb sulle kava kah(kuigi paljudes saalides on seinte peal mõned näidiskavad alati olemas).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×