Jump to content
vend vähk

HÜVASTI, ARMAS SÕBER!

Recommended Posts

Hüvasti, armas sõber Eesti kroon!

Usun, et paljudel on selle rahaga seoses põnevaid mälestusi ja kui tüli ei tee, siis võiks järelhüüdeks mõned mälestused kirja panna.

Ma ise olin siis 15 aastane kui rubla aeg Eestis läbi sai ning tuli oma raha- Eesti kroon. Nagu võluväel tekkisid päevapealt poelettidele ka kaubad ning Tartu turul müüdi banaani!!! See tundus eriti uskumatu, sest enne seda olin oma elukese jooksul vist ainult 2-3 korda banaani maitsta saanud. Kinopilet maksis Tartu Raudteelaste klubi kinosaalis 1 kroon ja esimese krooniga käisin vaatamas Terminator 2 filmi ning siis olid taskud tühjad ning oleksin suurest rõõmust püksi s.ttunud kui veel sama päeva hilisõhtul leidsin Toomemäelt rahakoti 63 krooniga! Järgmisel päeval olin rahaboss igal juhul ja sama päeva õhtuks hakkas mul banaanidest ka rämedalt halb.

post-50-1294229313_thumb.jpg Palju häid mälestusi! :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Imre kas see hõbedane eesti kroon on hinnas? Sõber mainis eile midagi, et 67€ peaks ühe hind olema ? :D

Valgest sulamist 1-e kroonistest on väga kõrges hinnas 1991 ja 1992 aasta mündid. Minul on terve hunnik 1993 ja 1995 aasta münte ning nendel ei ole erilist väärtust.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Valgest sulamist 1-e kroonistest on väga kõrges hinnas 1991 ja 1992 aasta mündid. Minul on terve hunnik 1993 ja 1995 aasta münte ning nendel ei ole erilist väärtust.

Jooksin ka kohe kontrollima... rsk... 93 :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Valgest sulamist 1-e kroonistest on väga kõrges hinnas 1991 ja 1992 aasta mündid. Minul on terve hunnik 1993 ja 1995 aasta münte ning nendel ei ole erilist väärtust.

1991. a hõbedaseid 1-krooniseid münte pole olemas..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
1991. a hõbedaseid 1-krooniseid münte pole olemas..

Proovimündid on, aga neid on meeletult vähe. 1991 sendid on levinud, aga mitte kroonid.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ütlesingi hõbedane, mitte hõbedast..

Jah, tean, ei mõelnudki et sa ütlesid või mõtlesid hõbedast. ;)

Eks ikka võtab aega küll, enne kui aju eurot "aktsepteerib" ja suudad kohe asja odavuse/kalliduse ära hinnata, ilma et peaks mõttes kroonidesse ümber arvutama. :D Näiteks hetkel näed mingit asja poes, mis maksab 79 eurot. Esialgu ei saa s*ttagi aru kas tasub seda osta või mitte. Siis arvutad kroonideks ümber ja mäletad et sama asja sai teisest kohast 1100 kr-ga...

Mäletan päris selgelt, et esimesed ostud kroonidega olid elementaarsed söögiasjad: olin rahavahetuse ajal (15 rubla eest sai 1 krooni? Nüüd sai 15 krooni eest 1 euro. B) ) maal vanaema juures ja kohalikust poest ostsin leiba, saia ja võid. Sai maksis äkki midagi u 1 kr sentidega või oli hoopis alla krooni? Rohkem kindlasti ei olnud. 10 kr oli suht korralik raha, umbes nagu viimasel ajal 100 kr oli.

1991 a sendid ja kroonid? Muidu ju kroon tuli alles 1992 kasutusele, aga siis osad mündid olid nii palju varem valmis trükitud ja olid aastaarvuga 1991?

Muudetud kasutaja frh poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jah, tean, ei mõelnudki et sa ütlesid või mõtlesid hõbedast. ;)

Eks ikka võtab aega küll, enne kui aju eurot "aktsepteerib" ja suudad kohe asja odavuse/kalliduse ära hinnata, ilma et peaks mõttes kroonidesse ümber arvutama. :D Näiteks hetkel näed mingit asja poes, mis maksab 79 eurot. Esialgu ei saa s*ttagi aru kas tasub seda osta või mitte. Siis arvutad kroonideks ümber ja mäletad et sama asja sai teisest kohast 1100 kr-ga...

Mäletan päris selgelt, et esimesed ostud kroonidega olid elementaarsed söögiasjad: olin rahavahetuse ajal (15 rubla eest sai 1 krooni? Nüüd sai 15 krooni eest 1 euro. B) ) maal vanaema juures ja kohalikust poest ostsin leiba, saia ja võid. Sai maksis äkki midagi u 1 kr sentidega või oli hoopis alla krooni? Rohkem kindlasti ei olnud. 10 kr oli suht korralik raha, umbes nagu viimasel ajal 100 kr oli.

1991 a sendid ja kroonid? Muidu ju kroon tuli alles 1992 kasutusele, aga siis osad mündid olid nii palju varem valmis trükitud ja olid aastaarvuga 1991?

http://www.eestipank.ee/pub/et/yldine/pang...ulation.html#5s

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jah, tean, ei mõelnudki et sa ütlesid või mõtlesid hõbedast. ;)

Eks ikka võtab aega küll, enne kui aju eurot "aktsepteerib" ja suudad kohe asja odavuse/kalliduse ära hinnata, ilma et peaks mõttes kroonidesse ümber arvutama. :D Näiteks hetkel näed mingit asja poes, mis maksab 79 eurot. Esialgu ei saa s*ttagi aru kas tasub seda osta või mitte. Siis arvutad kroonideks ümber ja mäletad et sama asja sai teisest kohast 1100 kr-ga...

Mäletan päris selgelt, et esimesed ostud kroonidega olid elementaarsed söögiasjad: olin rahavahetuse ajal (15 rubla eest sai 1 krooni? Nüüd sai 15 krooni eest 1 euro. B) ) maal vanaema juures ja kohalikust poest ostsin leiba, saia ja võid. Sai maksis äkki midagi u 1 kr sentidega või oli hoopis alla krooni? Rohkem kindlasti ei olnud. 10 kr oli suht korralik raha, umbes nagu viimasel ajal 100 kr oli.

1991 a sendid ja kroonid? Muidu ju kroon tuli alles 1992 kasutusele, aga siis osad mündid olid nii palju varem valmis trükitud ja olid aastaarvuga 1991?

Ruts oli EEKi suhtes 10=1 tegelt.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nii oligi jah, leidsin veel paar huvitavat fakti:

# Krooni saabudes juunis 1992 maksis leivapäts 80 senti kuni 1.50. Suhkrukilo maksis 6.60, 200grammine võipakk 3.50

# Keskmine brutopalk oli 1992. aastal ehk krooni tuleku ajal 549 krooni, põllumajanduses isegi vaid 388 krooni.

Käisin koolivaheajal heinatööl (vähemalt 8 tundi, heinapakke ladumas), päevapalk oli 15 kr, ühes talus olevat suuremad poisid saanud isegi 25 kr päevas. B):D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Nii oligi jah, leidsin veel paar huvitavat fakti:

# Krooni saabudes juunis 1992 maksis leivapäts 80 senti kuni 1.50. Suhkrukilo maksis 6.60, 200grammine võipakk 3.50

# Keskmine brutopalk oli 1992. aastal ehk krooni tuleku ajal 549 krooni, põllumajanduses isegi vaid 388 krooni.

Käisin koolivaheajal heinatööl (vähemalt 8 tundi, heinapakke ladumas), päevapalk oli 15 kr, ühes talus olevat suuremad poisid saanud isegi 25 kr päevas. B):D

Põnev aeg oli! Sellel üleminekuajal võis turult ja poodidest täiesti naeruväärsete hindadega kaupa leida. Ühest vana Tartu turu(praegune kesklinna Statoili tankla ja McDonaldsi plats) putkast leidsin väga head metallipuhastusvahendit, hiirelõkse jne hinnaga 5 senti/tk!

Alguses oli kõik uskumatult odav, aga juba sügiseks olid hinnad oluliselt tõusnud ning plastikust minisuusad, mis maksid 1992 aasta suvel 3.60, olid sügiseks juba üle 20 krooni. Jõusaali kuutasu oli alguses vist 15 krooni kui ma EPMÜ jõusaalis käima hakkasin.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vaatasin oma seisma jäänud sendid ja kroonid ja üle. Kõige vanemad olid 1991. a 5- ja 10-sendised (kumbagi 2 tk) ning paberrahadest 1992. a "tärniga" 2-kroonised.

Kellelgi 1993. a kitsepildiga 5-kroonist oleks pakkuda? Kui jah, siis rääkigu hinnast PM kaudu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

ie suuremat sorti numismaatik ega rahakollektsionäär pole (kuigi teda koguneda ikka võiks), seega jätan kroonidest alles vaid mõned 90. juubelimündid ning ühe (vist oli 93. aasta) 5-kroonise mündi.

aitab küll, nüüd eurosid koguma

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Hiljuti oli veel mõlemad 5-kroonised mündid rahakoti vahel, kuid ükskord juhtus selline asi, et pangakaart jäi koju ja pidin mõlemad mündid rongipileti jaoks ära kulutama ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kunagi 90-ndatel kui olin mõnda aega metallkroone kogunud, siis oli 20 kitsepildiga 5-kroonist ja ostsin selle eest tsiklile bensiini, maksis siis u. 3,6 kr/l. Oleks võinud mõne alles jätta, ega need vist mingid eriliselt väärtuslikud pole praegu, aga lihtsalt minu arust kõige ilusam käibel olnud münt. ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×