Jump to content
matjusm

Sinu treeningstiili/filosoofia areng

Recommended Posts

Tahtsin lihtsalt huvi pärast küsida kuidas on erinevatel inimestel jõutreeningu stiil/filosoofia/lähenemine aja jooksul muutunud. Olen lugenud kuidas mõned kulturistid/tõstjad on ühelt alalt teisele üle läinud nii et tahaks näha mida tavaharrastajad on selle koha pealt teinud.

Ma ise alustasin oma jõutreeninguid suhteliselt "kulturistlikult" ehk et palju isoleerivaid harjutusi, kasutasin kõiki jõusaalis olevaid masinaid ja jaotasin oma treeningu lihaste ümber, korduste arv oli ka suur ehk et pea alati tuli kümme kordust ära ja vahest natuke pealegi.

Nüüdseks aga olen oma lähenemist jõutreeningule oluliselt muutnud. Ma arvan et praegune treeningkava on midagi sellist mille järgi treeniks mõni Ameerika jalgpallur või muu sportlane kuid tõenäoliselt mitte kulturist. Masinate ja isoleerivate harjutuste tähtsus on mu treeningus aina taandunud ning samal ajal olen hakanud aina rohkem kasutama klassikalise tõstmise harjutusi ja suurem osa trennist ongi ainult baasharjutused. Vähenenud on ka korduste arvud seeriates ning esikohale olen tõstnud jõu arendamise. Eks lihasmassi tuleb ka juurde kuid see on pigem positiivne kõrvalmõju kui põhieesmärk. Mingit "mind muscle connectionit" või muud taolist ma taga ei aja.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Külaline
Tahtsin lihtsalt huvi pärast küsida kuidas on erinevatel inimestel jõutreeningu stiil/filosoofia/lähenemine aja jooksul muutunud. Olen lugenud kuidas mõned kulturistid/tõstjad on ühelt alalt teisele üle läinud nii et tahaks näha mida tavaharrastajad on selle koha pealt teinud.

Ma ise alustasin oma jõutreeninguid suhteliselt "kulturistlikult" ehk et palju isoleerivaid harjutusi, kasutasin kõiki jõusaalis olevaid masinaid ja jaotasin oma treeningu lihaste ümber, korduste arv oli ka suur ehk et pea alati tuli kümme kordust ära ja vahest natuke pealegi.

Nüüdseks aga olen oma lähenemist jõutreeningule oluliselt muutnud. Ma arvan et praegune treeningkava on midagi sellist mille järgi treeniks mõni Ameerika jalgpallur või muu sportlane kuid tõenäoliselt mitte kulturist. Masinate ja isoleerivate harjutuste tähtsus on mu treeningus aina taandunud ning samal ajal olen hakanud aina rohkem kasutama klassikalise tõstmise harjutusi ja suurem osa trennist ongi ainult baasharjutused. Vähenenud on ka korduste arvud seeriates ning esikohale olen tõstnud jõu arendamise. Eks lihasmassi tuleb ka juurde kuid see on pigem positiivne kõrvalmõju kui põhieesmärk. Mingit "mind muscle connectionit" või muud taolist ma taga ei aja.

Ma olen ka tähele pannud, et seeriad, kus korduste arv kasvab juba 10-ni, enam hetkejõudu ei anna. Minu puhul kehtib kõige paremini paar kuud 1-6 kordustega raskeid baasharjutusi ja natuke isoleerivat peale. Siis üks kuukene pikemat seeriat ja jälle otsast peale. Jõud kasvab mühinal :lol: Baasharjutused teevad tugevaks! Koos jõuga kasvab lihas niikuinii :) Seda on ka väliselt näha.

Ka minu eesmärk on hetkejõu kasvatamine...aga selline viis töötab vähemalt minu puhul. Iga keha on erinev.

Muudetud kasutaja taivox poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Alustades olid ka sellised traditsioonilised 3x8-10 seeriad enamikel harjutustel, nüüd lähenen asjale nii,et alguses baasharjutustega 3-4x4-6 ja siis abistavaid või isoleerivaid harjutusi suurema mahuga nii 2-4x8-12 ning vahest veel otsa põhimõtteliselt rihmaks 3-4x10-15.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Jõutreeningutega alustasin 10 aastaselt, oma pikima haiglasveedetud aja jooksul (Lenini sünnipäeval :lol: 22 aprill, kukkusin sisse ja tulin välja juuli keskel). Haiguse tulemusena olin juba pikalt lebanud ja mingi aeg tõmbusid ka liikmed kõveraks.

Kui sain juba käed ja jalad sirgeks, sattus mulle füsioterapeut, kes sidus voodi peatsisse kummilindid ja õpetas harjtusi, öeldes, et muidu jään nõrgaks.

Kangi sain esimest korda proovida 15 aastaselt dzhuudo trennis. Arendati põhiliselt jõu-vastupidavust. Kang 30 kg, harjutused sangpommiga, kükid samakaalulise inimesega turjal. Tempo, tempo, tempo...

20 aastasest saadik muutus treeningu iseloom nn "edevas" suunas. Jõusaal, isoleeritud harjutused, kordusi 10-12 jne.

29 aastaselt vahetasin klubi, sain endale treeneriks Gert Kooviti. Lisasime kavasse ka jõumax i, baasharjutusi jne.

peale 40 olen uuesti lapsepõlves tagasi. Tegelen klassikalise tantsu jm põnevaga enese jaoks. Jõu arendamise osas olen hetkel veel "vana rasva" peal.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ise alustasin ka tüüpilise 3x10 stiilis, tegin ka igasugu harjutusi. Kuna erinevalt paljudest ma ei jõua üldiselt üle 3 korra nädalas jõusaalis käia, siis olen juba peaaegu algusest peale jaotanud päevad lihasgruppidesse.

Suur abi oli just fitnessi lehel ja Kiivikase koostatud kavadel. Võtsin sealt massikava ja tegin endale 3 päevaseks ümber. Ühel päeval rind, õlg, triits, kõht, teisel päeval selg ja biits ja kolmandal päeval jalad ja kõht.

Vahepeal proovisin 3x8 teha, aga see ei olnud eriti suur vahe.

Siis aga ütles jõusaalis üks kutt, et ta luges kuskilt ajakirjast ühte teist stiili ja seda ma praegu teengi: 6 nädalat teen ühele lihasgrupile jõukava(näiteks selg), teistele lihasgruppidele teen samal ajal tavalist 3x10. Siis kui kuus nädalat möödas on, hakkan tegema teisele lihasgrupile jõukava(jalad näiteks) ja seljale-rinnale teen siis tavalist 3x10 jne. Jõukava all mõtlen siis 4x5 või 5x5 süsteemi, baasharjutused ainult. Praegu olen alles teise tsükli juures, ehk siis rinnale tegin juba 6 nädalat ära, praegu on selja kord ja siis mingi paari nädala pärast hakkan jalgadele tegema.

Tulevikus tahaks proovida seda nn Faas1 treeningut. http://www.fitness.ee/artikkel/1162/kuidas...alju-lihasmassi

tundub päris põnev.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Päris alguses oli eesmärgiks välimust vähe paremaks muuta + kaalu kasvatada, kasutatud sai palju masinaid, baasharjutusi minimaalselt. Mõni aeg hiljem sai katsetatud 5x5 kava, hakkasid kükid, tõmbed, surumised tunduvalt rohkem meeldima, prioriteediks muutus jõud.

Nüüd lähiajal olen proovinud lisaks veidi klassikalise tõstmise harjutusi ning eks uuest aastast lähevad käiku ka.

Nii et prioriteedid on muutunud sarnaselt teemaalgatajaga :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kunagi sai alustatud jõukaga, ütleme nii 1997 koolis. Tõsisemalt sai asjaga tegeletud kui kolisin välismaale, praktiliselt igapäev, sai tarbitut proteiini ja kreatiini ka :D ,massi oli aga võhma nettu oli raskusi joosta isegi 5 km. Siis sai vahetatud ala, hakkasin treenima jooksu eesmärgiks poolikud ja võib olla ka kunagi maraton :) , jõu treening seisneb enamus keha raskus vahel ka hantlid, kasutusel commando sõdurite füüsiline treening programm. Keha on muutunud saledamaks, tihkemaks ja liigutustel on ilusti lihaste mängu tunda. Mina rahul ja elukaaslane ka, mis sa veel hing ihkad ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×