Jump to content
vs

Natuke toitumisest ja natuke trennist

Recommended Posts

Hei,

olles nüüdseks tutvunud amazoni artiklite ja foorumi teemadega, siis olen jäädavalt öelnud headaega toidupüramiidi toitumisskeemile. Kahju, et saan seda teha alles nüüd, kui rannahooaeg kohe-kohe uksel. Sain siinsest keskkonnast palju infi kasulike rasvade kohta ja valgu vajalikkuse kohta ja süsivesikute liigtarbimise kohta. Siiski on tekkinud mõned probleemküsimused.

Kuna ma ei leidnud netist ühtegi täiuslikku (kõiki aineid sisaldavaid) kaloriarvutit, siis tegin endale excelis ise sellise arvuti, kuhu sisestan vaid endale kasutatavaid toiduaineid ja toite koos andmetega. Excel on ilustatud graafikute ja diagrammidega, mistõttu on mul suhteliselt kerge iseseisvalt jägida, mis aineid mis koguses tarbin päeva jooksul ja toidukordade sees. Siit aga küsimused.

Kas toidupüramiidi järgi toitumine on vale ka väikelapse puhul? Või kiirelt kasvavale ja palju liikuvale organismile sobib selline süsivesikuterikas toidulaud?

Milline toiduainete vahekord (sv, rasva ja valgu) vastab tasakaalustatud ja tervislikule toitumisele?

Kui hommikuti võiks süüa pigem rasva ja valgurikast toitu, siis millal oleks õige aeg lubada endale süsivesikuid (köögiviljade, marjade näol)? Kas pigem päeval või õhtusöögiks? Üldse on mulle veidi segane see, et kaalujälgijatel (mina seda pole) soovitatakse süüa köögivilju, samas köögiviljad on ju väga süsivesikuterohked?

Kas kohupiim või hapukoor kakaopulbri ja kerge suhkruseguga hilisõhtuseks lisapalaks oleks väga radikaalne ja vale nähtus?

Milline oleks ainete (sv, rasva ja valgu) õige jaotumine nii päeva jooksul kui ka toidukordade sees?

Ja viimne küsimus veel natuke treenimise kohta. Kuna pole võimalik trennis kuskil käia, siis hetkel pean leppima lapsevankriga kärutamisega (kiirkõnd), rulluisutamisega (koos vankriga) ja rattasõiduga. Siin foorumis jäi silma, et ammu on kummutatud arusaam rasvapõletustsoonist treeningu ajal. Ostsin hiljuti pulsikella ja sain teada, et näiteks rulluisutades on pulss 150-170 (tee on tõusude ja mõõnadega ja käruga sõites mängib väga suurt rolli ka see, kuidas parasjagu tuul puhub). Kui rasvapõletustsooni jutt (minupuhul 118-138 bpm) on ajalugu, siis kas on ok sellist rulluisu treeningut jätkata? Või on koormus mõttetult suur ja peaks midagi muud välja mõtlema?

Eesmärgiks on siis mitte kaalu langetada ega tõsta, vaid rasvaprotsenti natukene alandada (noh mis võib vist tuua väikse-väikse kaalukao, kuid see pole eesmärk omaette).

Tänan väga, kui oskate jagada soovitusi ja näpunäiteid.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Guest Risto R

Ma tegin ka sarnase exceli faili. Vaata seda teemat: Toitumiskava excelis (rasvapõletus)

Sealt leiad pooled vastused oma küsimustele.

Toitumisspetsialist kasutaja ROtter on ütelnud toidupüramiidi kohta, et selle järgi toitumisel hakkad ise ka välja nägema nagu püramiid.

Tegelikult väga vale see toitumispüramiid pole, kuid vaid seda järgides kehakaal ei vähene.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
1. Kas toidupüramiidi järgi toitumine on vale ka väikelapse puhul? Või kiirelt kasvavale ja palju liikuvale organismile sobib selline süsivesikuterikas toidulaud?

2. Milline toiduainete vahekord (sv, rasva ja valgu) vastab tasakaalustatud ja tervislikule toitumisele?

3. Kui hommikuti võiks süüa pigem rasva ja valgurikast toitu, siis millal oleks õige aeg lubada endale süsivesikuid (köögiviljade, marjade näol)? Kas pigem päeval või õhtusöögiks? Üldse on mulle veidi segane see, et kaalujälgijatel (mina seda pole) soovitatakse süüa köögivilju, samas köögiviljad on ju väga süsivesikuterohked?

Kas kohupiim või hapukoor kakaopulbri ja kerge suhkruseguga hilisõhtuseks lisapalaks oleks väga radikaalne ja vale nähtus?

4. Milline oleks ainete (sv, rasva ja valgu) õige jaotumine nii päeva jooksul kui ka toidukordade sees?

5. Ja viimne küsimus veel natuke treenimise kohta. Kuna pole võimalik trennis kuskil käia, siis hetkel pean leppima lapsevankriga kärutamisega (kiirkõnd), rulluisutamisega (koos vankriga) ja rattasõiduga. Siin foorumis jäi silma, et ammu on kummutatud arusaam rasvapõletustsoonist treeningu ajal. Ostsin hiljuti pulsikella ja sain teada, et näiteks rulluisutades on pulss 150-170 (tee on tõusude ja mõõnadega ja käruga sõites mängib väga suurt rolli ka see, kuidas parasjagu tuul puhub). Kui rasvapõletustsooni jutt (minupuhul 118-138 bpm) on ajalugu, siis kas on ok sellist rulluisu treeningut jätkata? Või on koormus mõttetult suur ja peaks midagi muud välja mõtlema?

Eesmärgiks on siis mitte kaalu langetada ega tõsta, vaid rasvaprotsenti natukene alandada (noh mis võib vist tuua väikse-väikse kaalukao, kuid see pole eesmärk omaette).

2. Üldiselt olen praktiseerinud seda, et toitumiskava koostamisel panen paika rasvade ja valkude miinimumkogused. Levinud seisukoht on, et rasvade miinimumkogus on umbkaudu võrdne normaalse keharasva tasemega inimese kaaluga. St. kui kaalud 60kg ja su keharasv on normis (naistel 22-33, meestel 8-22), siis võid rasvade _miinimumi_ grammides võtta võrdseks kehakaaluga kilodes. Valgukogus on sõltuvalt kehalisest koormusest 1,2-2g samuti normaalse kehakaalu kilo kohta.

1g rasva = 9kcal, 1g valku = 4,3kcal (energeetiliselt küll sama mis süsivesik, kuid arvutamisel võetakse veidi vähem, sest osa energiat läheb valkude puhul veidi kulukamale seedimisele). Selle summa lahutan päevasest kalorinormist ja nii saan arvutada "kütuse" ehk süsivesikute hulga - vahe/4,5.

Lõppkokkuvõttes tulebki ca 50% sv. Kuid tasakaalustatud toitumine ei koosne ainult nende kolme komponendi paika ajamisest.

3. Süsivesikud/rasvad õhtul, hommikul, lõunal, kell 12.34 vms. jaotusest on olulisem veresuhkru taseme ühtlane hoidmine. Pikas perspektiivis ei ole toitude glükeemilisel indeksil või nende tarbimise ajal suurt tähtsust.

Kui hapukoor või kohupiim mahub toitumiskavasse, siis miks mitte.

4. 170bpm on rusikareegli järgi inimese anaeroobne lävi. Mida lähemal sellele oled, seda rohkem kulutad energiat, sh. absoluutväärtusena ka rasvade arvelt. Rasvapõletustsoon on küll täiesti olemas, selles treenides kulub proportsionaalselt kõige enam energiat rasva arvelt. Kuid absoluutväärtusena kulub seda ikka sama palju ka kõrgemal pulsil treenides. Kaalu langetamise (sh. rasva arvelt) määrab aga üldiselt ära kogu energia negatiivne bilanss.

Muide, rasvaprotsendi alandamine toob enamasti kaasa ka kaalu languse. Vastupidine ei pruugi tõsi olla. Rasvaprotsenti alandada ja kaalu säilitada samal ajal õnnestub vaid algajal kulturistil alandamisega samal ajal tugevalt jõutreeningut tehes.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kas toidupüramiidi järgi toitumine on vale ka väikelapse puhul? Või kiirelt kasvavale ja palju liikuvale organismile sobib selline süsivesikuterikas toidulaud?

Siit saad osa soovitusi:

http://www.americanheart.org/presenter.jht...ntifier=3033999

ja valgukogused siit:

Age Protein RDA*

0-6 months 2.2

6-12 months 2.0

1-3 years 1.8

4-6 years 1.5

7-10 years 1.2

11-14 years 1.0

15-18 years 0.9

19 + years 0.8

[* per kilo of body weight]

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kui hommikuti võiks süüa pigem rasva ja valgurikast toitu, siis millal oleks õige aeg lubada endale süsivesikuid (köögiviljade, marjade näol)? Kas pigem päeval või õhtusöögiks? Üldse on mulle veidi segane see, et kaalujälgijatel (mina seda pole) soovitatakse süüa köögivilju, samas köögiviljad on ju väga süsivesikuterohked?

Kas kohupiim või hapukoor kakaopulbri ja kerge suhkruseguga hilisõhtuseks lisapalaks oleks väga radikaalne ja vale nähtus?

Eesmärgiks on siis mitte kaalu langetada ega tõsta, vaid rasvaprotsenti natukene alandada (noh mis võib vist tuua väikse-väikse kaalukao, kuid see pole eesmärk omaette).

Tänan väga, kui oskate jagada soovitusi ja näpunäiteid.

Süsivesikuid tuleb süüa rohkem enne füüsilist tööd 1 - 1,5 tundi ja vahetult peale tööd ning ka sellele järgneval toidukorral sõltuvalt eelnevast glükogeenivarude tühjenemisest. Köögivilju söö igal toidukorral, puuvilju söö mõned.

Kakaopulber peab olema vähese s/v sisaldusega - Vilma või Fazeri toode.

Suhkur jäta üldse oma menüüst välja.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×