Jump to content
asdfghjkl

Treeningujärgne lihasvalu, delayed-onset muscle soreness, DOMS

Recommended Posts

Kuidas seletada seda, et lihas ei hakka järgmisel päeval valutama, vaid alles ülejärgmisel!

Näiteks esmaspäeval koormatakse treeningu käigus selga, teisipäeval pole seljas eriti midagi tunda, kolmapäeval aga selg valutab ja on tunda, et on saanud koormust. Millest sedalaadi viivitused tekivad, kuidas seda seletada?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Selle ,,nahtuse" nimi on DOMS ehk Delayed Onset Muscle Sorness, sul on algus olemas , edasi uuri ise !!

Muudetud kasutaja PT London poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selle ,,nahtuse" nimi on DOMS ehk Delayed Onset Muscle Sorness, sul on algus olemas , edasi uuri ise !!

Leidsin googlist sellise seletuse, et piimahape liigub lihtsalt küllalt aeglaselt lihases, ja alles ülejärgmisel päeval on ta lihases pea kõikides piirkondades, et simese 24h-ga see aine lihtsalt ei jõua levida/liikuda kõikidesse lihase piirkondadesse. Ma sain nii aru.

Samas aeroobse treeninguga tundub olema nii, et juba järgmisel päeval on lihasvalu, erinevalt jõutreeningust.

Muudetud kasutaja estrose poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Leidsin googlist sellise seletuse, et piimahape liigub lihtsalt küllalt aeglaselt lihases, ja alles ülejärgmisel päeval on ta lihases pea kõikides piirkondades, et simese 24h-ga see aine lihtsalt ei jõua levida/liikuda kõikidesse lihase piirkondadesse. Ma sain nii aru.

Samas aeroobse treeninguga tundub olema nii, et juba järgmisel päeval on lihasvalu, erinevalt jõutreeningust.

äkki tuleks rohkem venitada?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
äkki tuleks rohkem venitada?

Proovin venitustepanga all olevaid harjutusi siis, leidsin need äsja, aga üsnagi algajal vist tekib niikuinii lihasvalu rohkem kui edasijõudnumal, ja ega se venitus ka ei ellimineeri täielikult lihasvalu, mis nii hilja tekib ja pikka aega kestab, aga vast venitused siis rohkem abiks ikakgi.

Muudetud kasutaja estrose poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kuidas ma selga venitan?

Yx varjant on nii et oled neljakäpukil käelabad on täpselt 6lgade all(kaed sirged!) ja p6lved puusade all ja siis ajad selja küüru ja hoiad 30-40 sekundit, ennast liigutades saad reguleerida kus venitus intensiivsem on tee seda 2-3 korda(NB! peale trenni!!!!) on palju erinevaid , aga see mu lemmik :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kuidas ma selga venitan?

Selja lailihas peaks kõige rohkem venitatud olema kui näiteks võtad lõuatõmbe torust kinni ja lased rippu ennast, mina vähemalt teen nii ja tunned, et venib. :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Yx varjant on nii et oled neljakäpukil käelabad on täpselt 6lgade all(kaed sirged!) ja p6lved puusade all ja siis ajad selja küüru ja hoiad 30-40 sekundit, ennast liigutades saad reguleerida kus venitus intensiivsem on tee seda 2-3 korda(NB! peale trenni!!!!) on palju erinevaid , aga see mu lemmik :P

Ma olen seistes rööbaspuudelt vm üsna kõrvuti asetsevatelt torudelt haaranud kinni nii et käed on ristis ja siis venitan selga, see tundub hästi venitav olema. Et parem käsi on üle vasaku ja vasak üle parema ja tõmates kummagi käega enda poole, sama-agselt selga kaugemale viies, saab ka selga venitada hästi.

Muudetud kasutaja estrose poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Keegi ei viitsinud vist seda wikipedia artiklit lugeda, või jäi keeleoskusest napiks. Seal on öeldud et venitamine heal juhul kergendab järgnevaid valusid aga ei hoia neid ära. Samuti ei ole ikkagi teada, miks lihas valus on järgnevatel päevadel, osade arust sest ta hävis treeninguga, teiste arust sest ta kasvab. Meil on siin foorumis kehakultuuri õppijaid ja isegi magistreid, kui kellelgi on uuemate uuringute tulemusi teada või oskavad juhendada mingitele artiklitele, oleks hariv.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Võib öelda tegelt, et lihase suurim valulikkus ilmneb ülejärgmisel päeval peale trenni. Kuid tegelikult tunned sa seda juba järgmisel päeval või mis!?Järgmine päev peale trenni on lihtsalt veidi valus, ülejärgmine päev on asi päris hull, eriti on hullud jalatreening järgsed päevad...vähemalt minul, kui mul jalad üle nädala vahele jäänud. Ja muidu venitus ei hoia täielikult lihasvalu ära. See tuleb nii või naa. Kuid see vähendab oluliselt, mida rohkem venitada. Ja kindlasti väga tähtis asi veel, mis vähendab lihasvalu ja selle kestvust - HEA TOITUMINE!!! Muidugi peab kogu aeg hästi toituma, kui tegeleda jõutrenniga, kuid ma olen seda enam toidule tähelepanu pöörand kui on treeningpäevad ja järgnev puhkepäev.

Aga muidu selga venitavad kõige rohkem venitustepangas olevad 2 esimest harjutust. Kalluta võimalikult taha,hoides kahest paralleelsest postist kinni, võid ka varieeruda ja teha seda ühe käega või hoida mõlema käega ühest postist kinni. Sama suur vahe kui teha kitsa või laia haardega trenni :P

Tunnetus on erinev.

Muudetud kasutaja Xero poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Füüsiline koormus kutsub esile lihaskiudude läbimõõdu muutusi. Lihaskude kohaneb hästi koormusega, kui selle intensiivsus, kestvus ja sagedus on optimaalne. Liigne koormus kahjustab lihaskiude, mis väljendub lihasevaluna. Lihaste valusaks muutumine pärast treeningut on tingitud sellest, et lihased pole koormusega harjunud. Lihasevalu tugevus kasvab 1-2 päeva jooksul pärast treeningut, kestab 1-2 päeva ja möödub enamasti 5 päevaga. Lihasevalu tekkimist mõjutab rohkem harjutuste intensiivsus kui kestvus.

Tsitaat J.Loko raamatust "Kulturism I " :

"1. Normaalsest suurem lihase valulikkus. Treeningumeetodite ja harjutuste vahetamine stimuleerib lihaseid intensiivsemalt ja tugevamalt, mis tähendab, et neil muutustel on positiivne mõju. Normaalsest suurem lihasvalu järgneb tavaliselt liiga tugevale treeningule.

Liigne treeningumaht on sageli kahjulik. Maksimaalse tulemuse saavutamiseks treeni iga lihast või lihasgruppi piisavalt. Mahu pead määrama instinktiivselt."

Muudetud kasutaja OldMan poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Keegi ei viitsinud vist seda wikipedia artiklit lugeda, või jäi keeleoskusest napiks. Seal on öeldud et venitamine heal juhul kergendab järgnevaid valusid aga ei hoia neid ära. Samuti ei ole ikkagi teada, miks lihas valus on järgnevatel päevadel, osade arust sest ta hävis treeninguga, teiste arust sest ta kasvab. Meil on siin foorumis kehakultuuri õppijaid ja isegi magistreid, kui kellelgi on uuemate uuringute tulemusi teada või oskavad juhendada mingitele artiklitele, oleks hariv.

Kui mõnda probleemi on uuritud ka paarkümmend aastat tagasi ja saadud vastus, siis ei hakata ju iga aasta uusi katseid korraldama, et saada samasuguseid vastuseid, sest kõik nõuab raha ja seadmeid jne.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

ma ei ürita midagi selle lihasvalu vastu teha. mul on hea meel aind kui õnnestub vahel selline trenn teha et lihased valusad siis ma tunnen sellest aind mõnu-ma naudin seda tunnet et musclid on olemas ja trennist oli tolku...see ei ole ju ebameeldiv!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Füüsiline koormus kutsub esile lihaskiudude läbimõõdu muutusi. Lihaskude kohaneb hästi koormusega, kui selle intensiivsus, kestvus ja sagedus on optimaalne. Liigne koormus kahjustab lihaskiude, mis väljendub lihasevaluna. Lihaste valusaks muutumine pärast treeningut on tingitud sellest, et lihased pole koormusega harjunud. Lihasevalu tugevus kasvab 1-2 päeva jooksul pärast treeningut, kestab 1-2 päeva ja möödub enamasti 5 päevaga. Lihasevalu tekkimist mõjutab rohkem harjutuste intensiivsus kui kestvus.

Tsitaat J.Loko raamatust "Kulturism I " :

"1. Normaalsest suurem lihase valulikkus. Treeningumeetodite ja harjutuste vahetamine stimuleerib lihaseid intensiivsemalt ja tugevamalt, mis tähendab, et neil muutustel on positiivne mõju. Normaalsest suurem lihasvalu järgneb tavaliselt liiga tugevale treeningule.

Liigne treeningumaht on sageli kahjulik. Maksimaalse tulemuse saavutamiseks treeni iga lihast või lihasgruppi piisavalt. Mahu pead määrama instinktiivselt."

huvitav kuidas ma saan aru kas on normaalne voi normaalsest suurem lihase valu?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
huvitav kuidas ma saan aru kas on normaalne voi normaalsest suurem lihase valu?

Eks see tunnetus tuleb aastatega ja kogemustega ja on küllaltki individuaalne.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minu jaoks on asi lihtne - kui see segab minu normaalset päevarutiini ja "tavategevusi", siis oli liiga intensiivne trenn. Kui ei sega, ent tunda annab siis oli paras.

Ahjaa... minu arust selle vastu, et sellel lihasvalul piimhappega midagi pistmist on, selle vastu on juba piisavalt tõendumaterjali.

Muudetud kasutaja jrx poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nimetage mid masohistiks kuid ka mina naudin seda kerget valu mis tekib järgnev päev peale trenni :( .

Aga mul on nende venituste kohalt selline küsimus, et kuna oleks õige aeg venitada (trenni lõpus), kas enne või peale aeroobset? Ise teen nagu enne, kuid küsiks teiste arvamust, pole nagu selle kohta midagi kuulnud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Nimetage mid masohistiks kuid ka mina naudin seda kerget valu mis tekib järgnev päev peale trenni :P .

Aga mul on nende venituste kohalt selline küsimus, et kuna oleks õige aeg venitada (trenni lõpus), kas enne või peale aeroobset? Ise teen nagu enne, kuid küsiks teiste arvamust, pole nagu selle kohta midagi kuulnud.

Ise teen peale aeroobset, aga olen ka enne teinud, nii et kuidas kunagi vahepeal teen enne ja pärast :(

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nõustun Andreazega. Lihasvalu mis ilmneb paaripäeva jooksul pärast treeningut on ainult meeldiv. Alguses trenni tegema hakates sain ka selle järgi aru millistesse piirkondadesse mulle kõige rohkem teatud harjutused mõjuvad ja sain teha järgmisel treeningul muudatusi(kui vaja) . Eriti raske oli see lailihase puhul arusaamine.

Aga olen lugenud et kui treeningute järgsel päevadel valu ei tunta enam pikka aega oleks mõtekas mingi väike muudatus teha treeningutes. See annab ka märku rutiini tekkimisest kui absoluutselt mite midagi enam ei tunne.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

mulle igaljuhul tundub, et kui lihas valutab ülejärgmisel päeval, siis areng ei ole nii hea võrreldes kui lihas valutab järgmisel päeval.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

lugedes juba arutatud teemat samal teemal, on minul tekkinud seega probleem :( , kuna lihasvalu hinnatakse siiski eelkõige positiivseks. Olen teinud jõusaalis trenni nii, et iga korraga teen max treeningu va juhul kui on olnud veidi pikem paus sees (nädal v 2). Samuti teen 3 päevase kava järgi. Kuid ma pole tundnud veel kordagi sellist siin teemas mainitud lihasvalu, mis päris mitu päeva kestab. Kas põhjus saab olla ainult väheses pingutamises??? Jõuharjutustega lähen pea alati maximumini. Aga VÄGA harva juhtub et järgmisel päeval lihased valusad, veel vähem ülejärgmisel päeval.

Kas lihasvalu saab seega olla indikaatoriks vähesele pingutusele treeningus???

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×