Jump to content
asdfghjkl

Treeningujärgne lihasvalu, delayed-onset muscle soreness, DOMS

Recommended Posts

Kuidas nii?

...kui te olete tegelenud kulturismiga aastast 1988 ja raskej6ustikuga aastast 1983, siis on see nii.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
...kui te olete tegelenud kulturismiga aastast 1988 ja raskej6ustikuga aastast 1983, siis on see nii.

siis vo kyll, aga tõeliseks kunstiks ma seda ei nimetaks, kui õnnestub valulikuks tekitada.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
siis vo kyll, aga tõeliseks kunstiks ma seda ei nimetaks, kui õnnestub valulikuks tekitada.

L2ksin liialt retooriliseks...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Guest WIndPower
Mingist momendist on lihaste valusaks..pigem kasutaks s6na valulikuks... saamine t6eline kunst.

Ilmselt on sul õigus ses osas, et kui oled aastaid lihaseid koormanud ma ei ütleks just, et samade harjutustega kuid samatüübilistega, siis jah valulikkus on raske tulema. Kui võtad keha šokiks ning eriti mitmekülgseks arenguks mingid teised, kolmandad või sinu puhul siis ei tea mitmendad harjutused, on valu järgmise päeva õhtuks krapsti kohal:) Vähemalt minul on nii. Üheks võtmeks on minul nt. ka harjutuse kiiruse, kordusete arvu täielik muutmine nt 6-8 korduselt 18..20 korduse peale, seda muidugi raskust vähendades ning harjutades maksimaalse kiirusega tehnika säilides (no võibolla vahel pisut varastades..).. Ei sa öelda, et olen võtnud endale eesmärgiks valu väljavõlumise, kuid pärast rohkete artiklite lugemist olen arvamusel, et areng ei ole maksimaalne võimalik, kui keha väikese kanguse või valuga enam üldse ei reageeri, siis on aeg kindlasti muuta eelpoolnimet tegureid, minumeelest:)

Muudetud kasutaja WIndPower poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

See trennijärgne valu võib olla lihtsalt seletatav selelga, et nii on aju programmeeritud.

Discovery Science'i peal näidati hiljuti seda mõtet illustreerivat saadet.

Näidati, et isik ronis kaljul jak ukkus alla, põlve juurest ja puusa juurest murdus luu. Näidati, et isikul oli koheselt valus natuke aga. Seda seletati sellega, et aju saadab koheselt valu signaale välja. Seejärel pärast mõnda hetke valu kadus täiesti. Seda seletati sellega, et aju teeb nii, et blokeeritakse valu liikumise tee ära. Piltlikult öeldes, elektrijuhe, mis aju ja põlve vahel on, lõigatakse läbi, hetkeks, ja valus pole enam, mõnda aega. Et see ajutine valu kadumine on automaatne oskus kehal, selle sisuline tähendus on see, et kohese esmase valuga antakse sõnum, et on oht maha surra, seejärel valu hetkelise eemaldamisega antakse võimalus olukorda lahendada. Vigastatud ilma valuta isik sai võimaluse roomata kusagile jõeni ja abi kutsuda endale, seejärel algas taas tugev valu ja liikumine osutus taas võimatuks. Et sedalaadi idee võib olla ka lihas-valu puhul.

Selline spekulatsioon siis.

--

Minule on plahvatuslikuma loomuga liigutused hakanud lihaseid hästi mõjutama. Näiteks õlakehitust saab teha aeglaselt kuid saab ka teha plahvatuslikult nö.

Muudetud kasutaja CharlesRoos poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma ei tea kuidas teil on, aga viimasel ajal tunnen ma korralikku valu vaid kükkides ja jõutõmmet tehes ja seda ka kannikatest (peale trenni ofkoors) ja see on päris mõnus :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Minu teooria on, et tegemist on midagi sarnast kasvuvalule.

Kes mäletab midagi oma lapsepõlvest või kel endal on lapsed see vast teab, et mingitel perioodidel ja suhteliselt tihti just magades tunnevad lapsed valu. Teadlased kutsuvad seda kasvamisvaluks (ing. k. growing pain) - lapse keha kasvab ning see tekitab ebamugavust ja valu.

Minu arust täiesti loogiline, et ka täiskasvanu tunneb sarnast valu kui ta keha kasvab. Teadlased kahtlevad, et valu tekib luude kasvamisest ning pigem valutavad lihased. Seega on igati loogiline, et iga tõsine sportlane tunneb seda valu - kuna tema töö on lihaseid kasvatada/arendada. Muuta nende struktuuri varasemast paremaks/tugevamaks.

Selle teooriga sobib ka hästi see ca. päevane periood, kus valu ei ilmne. Ega see lihas nüüd kohe seesama sekund peale trenni kasvama ei hakka. Valu tekib alles siis, kui taastustööd juba täies hoos.

Lihaspõletik, kui selline on ka huvitav teooria - aga kas põletike vastu pole päris effektiivseid ravimeid? Kas on viidud läbi teste kasutades neid ravimeid trennijärgse valu leevendamiseks? Ei tahaks nagu uskuda, et me ainukesed oleme, kes selle teooria välja mõtlesid - seega on mõeldav, et keegi on juba katsetanud vastavaid ravimeid. Ning spordimaailmas peaksid ju sellised asjad väga kiiresti levima. Kui keegi suudaks täielikult elimeerida trennijärgse valu siis oleks see päris suur uudis minu meelest.

Igal juhul inimese keha on üks väga imelik asi. Ei tea, kas me kunagi sellest aru saama. Mind hämmastavad just allergiad. Endalgi mõned ning täiesti arusaamatu on, miks keha otsustab, et teatud ained või materjalid on talle kahjulikut ning tekitab reaktsiooni.

Millegi pärast minu keha näiteks on otsustanud, et kontakt Nikliga on maailma hulleim asi mis juhtuda saab ning tekitab kohe punetava reaktsiooni. Samas mis on ohtlikku niklis? Või koerte karvades?

Naljakas :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Samas see valu on lihases ka siis kui ei kasva(ei söö korralikult, ei maga). Olen tähele pannud, et seda valulikumad on lihased, mida vähem oled magada saanud. Pakun, et see valu annab lihtsalt märku, et pead laskma puhata ja taastuda lihasel :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Samas see valu on lihases ka siis kui ei kasva(ei söö korralikult, ei maga). Olen tähele pannud, et seda valulikumad on lihased, mida vähem oled magada saanud. Pakun, et see valu annab lihtsalt märku, et pead laskma puhata ja taastuda lihasel :D

Võib-olla sellepärast, et söö sa nii vähe kui tahad ja puhka ülivähe - lihased ikkagist taastuvad. Küll imeaeglaselt aga sellegipoolest. Aga kes kurat teab :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Väiksena kogesin tihti seda eelpool mainitud ''growing pain''i ja vahel harva tuleb nüüd - 19 aastasena, ka seda ette. Just peale puhkuse perioodi, kui teha üks korralik jõusaal, siis hakkavad öösel jalad ''kasvama'', see on jube ebamugav tunne mis ei lase magada ja erineb täiesti trenni-järgsest valust. Järgmine päev suudan ka kogeda ''lihasvalu'' raskest trennist. Lihtsalt mainin huvitavat fakti.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Püruvaadi/laktaadi jutt on muidugi kahtlase väärtusega olnud ammu juba, samuti kogu mikrovigastuste süsteemi seletatakse mõnevõrra üldiselt tavakodanikele.

Muidugi DOMS ehk Delayed Onset Muscle Soreness ehk viivisega lihasvalu on see, mida ravin ise endale massaazi tehes, kui võimalik või kursakaaslastel teha lastes. Teraapiapõhine massaaz on väga mõnus ja mõne lihase puhul kohe toimiv.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Külaline
Minul tuleb maksimaalne valu millegipärast alles ülejärgmisel päeval. Taastumistsükkel on kah nii pikk võrreldes teistega.

Mul tuleb (tavaliselt suurem valu, kui uue kava/korduste arvu peale üle lähen) järgmine päev...hommikul ärgates pole midagi, aga kui 1-2 tundi liigutada siis hakkab tundma andma...järgmine päev kaob ära.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Enda elus esinenud lihasvalud võin ühe käe sõrmedel ette lugeda (aju ei ütle, et neid rohkem oleks)

1) põhikooli kuskil 5-ndas klassis, kui tegime mingisugust rühmatreeningut (esimest korda) kus kasutati hantleid, raskusi jms.

2) kui esimest korda võtsin pika jooksudistantsi ette, tõenöoliselt vale tehnikaga ja jätsin venitamata, hiljem andis treener spordilaagris näpunäiteid, kuidas jooksmisel vähem energiat kulutada ning sääremarju säästa

3) esimest korda kui body pump`is käisin eelmise aasta varakevadel ja polnud isegi võimalik kapiust lahti keerata, kuna käsi lihtsalt ei tõusnud nii kõrgele

Ei ütleks, et olen elus vähe trenni teinud, lihastreeninguga kohaneb keha väga ruttu kuidagi, valulävi on ka vist päris kõrge. Enda kahjuks ütlen, et lihastreeningut olen siiski elus vähe teinud, pool elust ikkagi ujunud või tantsinud. Aga koolis alati imestasin kuidas teised päev pärast kehalist treppidest kuidagi üles ei saanud. Enda kahjuks veel - ma lõpetan tegevuse kui tunnen, et olen väsinud.. ei sunni end jah väga takka.

EDIT: (ma mõtlen ikka väga läbi, muidu oleks kasutegur täitsa null, aga siin tuleb mulle endale juba vähene jõud, aga suur vastupidavus kasuks). Mina seletan endale asju lihtsalt - kui pole lihasvalu, ei tee ma endale liiga. Mul sõltub kõik asjaoludest, kui ma roniks jõusaali, küll ma ka pärast ägiseks. Tõenäoliselt ongi seda valdkonda raske uurida, kuna kõik inimesed on erinevad, mis ühele teeb liiga, teisele ei tee.

Muudetud kasutaja Kassisilm poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

l2heb natuke teemast m66da aga kunagi kui ma koolis k2isin veel,kehalise tunnis tegime 16kg sangaga korduste peale t6ukamist.Ma vist ei teinud korralikult soojax aga lappasin p2ris heasti seda.J2rgmine p2ev k2si hoidis 90 kraadise nurga all.Veits sai sirutada aga ilget valu tegi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Guest Külaline_küsija_*

Pärast mõnusat jõusaali on järgmine ja isegi ülejärgmine päev veel lihasvalu.

Joon taastus jooke peale trenni.

Kas ma pingutan liiga palju? Algaja värk? Rohkem venitusi, soojendust?

24. a mees.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks algajal see lihasvalu tuleb kiiremini ja kestab kauem küll jah. Kuid peale rasket trenni on ka edasijõudnul lihased haiged tavaliselt. Taastumist aeglustab ka kehv toitumine ja vähene magamine, venitamist ei tasu kah ära unustada.

Muudetud kasutaja Arx07 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere. Uurin kas kellegi on kogemust DOMS-ist vabanemisega? Kas see läheb ise mõne aja pärast üle või tuleks ikkagi (spordi)arsti poole pöörduda? Ennast see ei vaeva aga ühel lähedasel inimesel on jalalihastega tõsine probleem - valu tugev ja kestab mitu päeva. Sel ajal on liikumine tugevasti raskendatud. Kestnud on see nüüdseks juba mõni kuu. Enamik soovitatud meetmed on enam vähem ära proovitud. Kogemuste ja nõuannete eest ette tänulik.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×