Jump to content
asdfghjkl

Treeningujärgne lihasvalu, delayed-onset muscle soreness, DOMS

Recommended Posts

Tervist, vaatasin ja otsisin foorumitest, kuid tõenäoliselt ei osanud leida selle küsimuse kohta mingit vastust. Leidsin vaid kinnitust oma mõttele, et kui 1-2 päeva peale trenni lihas pakitseb (mitte liiges), on trenni käigus piisavalt koormust saadud. Treening igat lihagruppi korra nädalas ja sealhulgas ka biitsepsit. Biitsepsi trenn on mul samal päeval seljaga. Minu biitsepsikava on järgmine:

3x 6-8 kangi kangi tõstmine biitsepsile

3x 8-10 60kraadi kaldega pingil hantlitõsted kätele

3x 8-10 isoleeritud hantlitõsted biitsepsile (käsi kaldpingil rippes)

Kordused ei sisalda soojendusseeriad. Puhkepausid on seeriate vahel 1-1,5 minutit pikad. tavapäraselt on harjutuse viimane seeria täieliku kurnatuseni tehtud. Olen proovinud ka näiteks esimest harjutust teha rest/pause tehnikaga (20 sekundit puhkepaus) ja viimast harjutust ka 21 kavana. Minu küsimus siit, kas peaksin tõstam harjutuste või seeriate arvu kätekavas? Ning kui tõsta, siis kas seda lisaharjutusega (pks kolmest seeriast koosnev) või lihtsalt hakata tegema samu harjutusi 1 kordus juurde.

Tänan konstruktiivse tagasiside eest.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Imo ei peagi peale igat trenni lihas valutama :D

Sa võid näiteks harjutusi vahetada , et keha tunnetaks midagi uut , või siis näiteks proovima mõnda teist meetodit. Näiteks alustad kangiga biitsepsi tegemist ja iga seeria pealt vähendad raskust ja tõstad kordusi (näide: 30kgx4 , 27.5kgx6 , 25kgx8).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Delta on minul n2iteks selline lihas, mis areneb h2sti, kuid valusaks ma teda ei saa.

...ja kuna mulle tundub, et ta kipub isegi "yle arenema" siis ma ei muretse selle p2rast.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Alati ei peagi olema mingit lihase valu peale trenni,mõikord on see jällegi hea ja mõnikord ka halb,igastahes kui mul lihas liigutades on pärast trenni valus siis on mul hea tunne,sest saan aru siis ,et trenn oleks nagu ikka mõüjunud

ja asja taha läinud!.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
e-ee ...

kas sa selle peale ei tulnud,et kang/hantlid on sinu jaoks liiga kerged, :D

Et lisada tuleb raskuseid.

Treenin selliselt, et kui eesmärk kordus tuleb kätte lihtsalt, siis lähen kuni kurnatuseni selle raskusega ning järgmisel seerial tästan raskust

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

See, kas kava muuta või ei oleneb ilmselt sellest kas praguse lähenemise juures biitseps kasvab või ei? Iseenesest on ju tegu normaalse kavaga, ise koostaksin ka peaaegu samasuguse kava staazikale harjutajale, lihtsalt et mulle meeldib teise harjutusena istudes hantlite kõverdamine ja viimase harjutusena topeltbiitseps trossidel.

Kui biitseps sellise lähenemise juures ei kasva siis oleks aeg midagi muud proovida. Vb 2x nädalas biitsepsit treenida, 4 seeriat korraga. Liiga palju seeriaid pole minu arust mõtet biitsepsile teha, see ikkagi suhteliselt väike lihas ja saab koormust ka seljapäeval ja üldse teiste harjutustega.

Lihase valusaks treenimine ei peaks olema eesmärk omaette. Mul ei valuta biitseps peaaegu kunagi samas areng on normaalne. Võid ju teha 100 kordust et ehk siis biitseps valutab rohkem samas ega see garanteeri sul paremat biitsepsi kasvu.

Jõudu!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul on ka biitsast kõige raskem "valu" kätte saada. Kui mahtu suurendada ja kasutada enda jaoks uusi harjutusi, siis ikka saab. Muidugi minu jaoks on biitseps toetav lihas ja ega ma teda rohkem kui 3x12 tavaliselt ei treeningi. Kulturisti moodi üle ei koorma.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Biitseps ja õlg, eriti viimane, valusaks ei saa ka ise enamasti. Aga seeria lõpus ja selle järel tunned ise, kas lihas tegi head tööd või mitte, kui tunned et tegi, siis järgmise päeva lihasvalu puudumine pole mingi näitaja ma arvan.

Shokeerimis-võtteid on mitmesuguseid huvitavaid netis, üks huvitav, mida ise nüüd tööpuhkusel olles tahaksin järgida proovida, on "The One-Day Arm Cure Program", vt üe ja proovi osaliselt kasvõi järgi ja anna teada, kas tekkis järgnevatel päevadel lihasvalu või mitte:)

Siin see käe-shokk programm:

http://www.t-nation.com/free_online_articl...oneday_arm_cure

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tänud nõuannete eest. proovisin selle nädala biitsepsipäeval järgi (mitte seda nn arm cure programmi), erinevad raskused ja erinev korduste arv ühe harjutuse erinevatel seeriatel ning lisasin ühe harjutuse juurde ning on tunda, et olen biitsepsile trenni teinud. Veelkord tänud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tee vahelduseks biitsepsit rinna päeval ja triitsepsit selja päeval. Päris hea vaheldus ja lihastes jõudu ka rohkem, sest pole suurema lihasgrupi poolt eelnevalt ära kurnatud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Treenimise lihast kord nädalas viga ongi see, et kogu aeg pead lihase täielikult läbi saama, et ta ikka valutaks mitu päeva. See tähendab igasugused shokeerimised jne. Sellisele detailie peab märksa vähem tähelepanu pöörama, kui teed lihas kaks korda nädalas kava järgi.

Unusta ära igasugused isoleerharjutused lihasele. Neid kasuta harva vahelduse mõttes. Mina soovitan harjutusi kangitõsted laia haardega, kangi tõsted kitsa haardega, "haamritõsted". Võid kasutada ka hantleid.

Biitseps on selline lihas, mille harjutusele on lihtne märkamatult liiga palju raskust peale panna. Proovi teinekord mõned kilod kergema raskusega ja lihasetunnetus on hoopis teine.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Väljavõte artilist "Kuidas jõutõstjad suureks saavad..."

* 12. Sarnaselt eelmisele, ei ole DOMS (delayed onset muscle soreness) mingi märk treeningu efektiivsusest. See tähendab ainult seda, et teil on lihaes terve „tonnijagu“ mikrotraumasid ning hunnik laktaati. Õnnitlused.

Maakeeles siis, see,kui sul järgmine päev musklid hullumoodi ei valuta,ei tähenda veel seda,et musklid ei kasva :blink:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Huvitav, et inimesed saadavad rakette kosmosesse, aga sellist asja nagu treeningu järgne lihaste valu ei osata lahti seletada. See wikipedia artikkel ütleb ka otse, et täpne põhjus pole teada, ja toob lihtsalt erinevaid teooriaid välja.

Imelik on asja juures just see, et lihasvalu ei tule kohe peale tenni, vaid viivitusega. Miks kohe lihased peale trenni valutama ei hakka? Päev peale trenni ei tohiks ju olla rohkem piimhapet või lihaste mikrovigastusti kui kohe peale trenni, ometi hakkavad lihased just umbes siis valutama.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

No loogika ütleb, et see on seega mingitest ehituslikest protsessidest? Põletikuline reaktsioon?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
No loogika ütleb, et see on seega mingitest ehituslikest protsessidest? Põletikuline reaktsioon?

Nojah, aga selle kohta kirjutatakse, et:

"This reinforcement process causes the cells to swell in their compartment and put pressure on nerves and arteries, producing pain, however, further scientific research has again disproved this theory showing that infact DOMS is not a sign of reinforcement of muscles, merely stiffness within."

Paistab, et on uuringuid mis ka selle teooria vastu räägivad.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

ÜMBERKOHANDUMINE, KOHANEMISVÕIME, vastavalt elule-olule-situatsioonile jne. Miks inimene muidu on siin maamunal niipalju vastu pidanud nagu ta on. SEE kohandumine, ehk siis koomusjärgne organismisisene, millegi ümberpaigutus, ümberjaotus, mis iganes, on lihtsalt selliselt tajutav-tuntav. VALUNA. Või mis on üldse valu? See mis ühele on valu jääb teisele üldse märkamatuks. Endal on olnud mitmeid vigastusi, kuid valu nende lihasrebestuste kohta ma öelda küll ei saaks. Kuigi sel ajal on olnud treenimine raskendatud, kui nii võib öelda. VALUKS võin ma nimetada näiteks 60 km tunnikiirusega asfaldi kündmist oma PM palja kehaga. /rattaajast meeles/ Õigemini kündmisele järgnevat 24h. Sellest edasi oled juba kohanenud uue olukorraga ja valuks seda enam mina nimetada ei saaks. Mõnele pole muidugi ka ilma tuimestuseta amputatsioon /pea ei lähe siinkohal arvesse :angry: /LIIGA valus, et seda valuks nimetada aga see selleks.

Keegi siin mainis PÕLETIKU mingit võimalust, koormusjärgses lihases, et siis sellest see VALU.

Kaldun sama arvama, kui teadusemehed kinnitavad et mikrotraumasid pole võimalik inimesel valuna tajuda. Lihaste mikrotraumasid siis mis iseenesest siiski jõutreeningu järgselt lihastes tekivad. Krt seda teab. Piimahppega pole siin kindlasti mingit seost, kes natuke sportlase füsioloogiat teab. SEE valu saab olla vaid koormusaegne ja lühiajaline.

Muudetud kasutaja Bonsuna poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Peale trenni ei tohiks endorfiini mõju tõttu valu tunda.

Oleneb kolmest asjast ju, kui kõvasti pingutasid trennis, kui palju keha endorfiini tootis selle järgselt ja kui suur-väike on sinu valutundlikus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Trennijärgne lihasvalu peaks loogiliselt võttes olema keha reaktsiooni või märguanne..

Märk sellest, et keha taastub trennist või siis vajab puhkust..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mingist momendist on lihaste valusaks..pigem kasutaks s6na valulikuks... saamine t6eline kunst.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×