Jump to content
AlanBStard

Lihaserebendid

Recommended Posts

Tere Oldman (ja teised)

Kas oskad midagi rääkida lihaserebenditest ? Kas kord rebenenud ja armistuda lastud lihas rebeneb tulevikus kergemini ? Kas kirurgiliselt taastatud lihas on mehaaniliselt vastupidavam ?

Eestis seni kirurgilist korrigeerimist väga vist ei tehta, lastakse lihtsalt armistuda.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Seoses lihasrebendiga tekib tühimik, mis täitub kiiresti verevalumiga ja mõne ööpäeva jooksul regenereeruva sidekoega. Kui vigastatud lihas pikaks ajaks immobiliseerida, siis see atrofeerub ja tema elastsus ning jõud vähenevad, mis omakorda suurendab rebendi kordumise võimalust. Immobilisatsioon vigastuse algstaadiumis piirab moodustuva sidekoelise armi suurust. Ka lihaskiud suudavad paranemisprotsessi alguses tungida hästi läbi tekkiva armkoe.

Vigastatud lihase liikumisravi alustatakse umbes pärast 5-päevast (kergemad traumad 2-3 päeva) immobilisatsiooniperioodi.

Endise tugevuseni vigastatud koht ei taastu, kuna armkude ei ole küllalt elastne.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aitäh!

Kas immobilisatsioon on täielik fikseerimine või lihasega töötamise ja venituse vältimine ?

On sul aimu, kas kirurgilisel lähenemisel on mingeid plusspunkte tugevuse osas ?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Lihasevigastused jagatakse kolme rühma:

1) kerged vigastused, millega ei kaasne selget funktsionaalsete võimete vähenemist

2) funktsionaalseid võimeid vähendavad traumad

3) lihase täielik rebend ja funktsioneerimise lakkamine

Operatiivset ravi võib lihasvigastus vajada ägedas staadiumis, kui rebend on täielik. Ka suur lihasesisene hematoom tuleks operatiivselt eemaldada.

Immobilisatsiooni eesmärgiks on lihasega töötamise ja venituse vältimine ravi algstaadiumis, et vältida tekkida võivaid korduvrebendeid, sest armi sidekude ei ole veel küllalt tugev.

Kirurgilise opi kohta pead täpsemalt küsima spordiarstidelt.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Krt mul esimene kord oli käsi verevalumist tumelilla aga ei teinud keegi oppi...

Funktsionaalsus on üks asi, see on mul alanenud peamiselt selle kaudu et vigastatud lihas läheb kergesti krampi.

Aga väga häiris mind see et uus (kergem) rebend tuli täiesti kerge maadlemise käigus. See ei ole kohe üldse normaalne :)

(Ma arvasin et sa oledki spordiarst ;))

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Endise tugevuseni vigastatud koht ei taastu, kuna armkude ei ole küllalt elastne.

Mitte kunagi ei taastu enam endise tugevuseni? Kas see sidekude ära ei kao siis kuhugi? Endal oli ka aasta aega tagasi külmas järske liigutusi tehes lihaserebend ja väga tõsine. Kuskilt lugesin, et kel kunagi lihaserebend olnud on, neil pole enam kunagi tippsporti asja. Tõsi?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mitte kunagi ei taastu enam endise tugevuseni? Kas see sidekude ära ei kao siis kuhugi? Endal oli ka aasta aega tagasi külmas järske liigutusi tehes lihaserebend ja väga tõsine. Kuskilt lugesin, et kel kunagi lihaserebend olnud on, neil pole enam kunagi tippsporti asja. Tõsi?

pulk läheb keskelt katki , paned liimiga kinni , kuid see pole enam samatugev

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mitte kunagi ei taastu enam endise tugevuseni? Kas see sidekude ära ei kao siis kuhugi? Endal oli ka aasta aega tagasi külmas järske liigutusi tehes lihaserebend ja väga tõsine. Kuskilt lugesin, et kel kunagi lihaserebend olnud on, neil pole enam kunagi tippsporti asja. Tõsi?

See et tippsorti enam asja ei ole, kehtib ainult suure lihaserebendi puhul, ja vastab tõele.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mitte kunagi ei taastu enam endise tugevuseni? Kas see sidekude ära ei kao siis kuhugi? Endal oli ka aasta aega tagasi külmas järske liigutusi tehes lihaserebend ja väga tõsine. Kuskilt lugesin, et kel kunagi lihaserebend olnud on, neil pole enam kunagi tippsporti asja. Tõsi?

Armistunud koe verevarustus pole piisav ja armkude pole nii elastne kui armi kohas varem asunud terve kude. See armistunud koetsoon võib suure tõenäosusega saada uueks kohaks korduvtraumale.

Lihasvigastuse paranemisprotsessis toimub küll lihaskiudude regeneratsioon, kuid nad ei pruugi asetuda samasse suunda tervete kiududega. Kuigi lihas jätkab funktsioneerimist, on naaberkudede vaheline normaalne libisemine kadunud ja sellest saab alguse mitte suur, kuid püsiv põletik.

Muudetud kasutaja ROtter poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Armistunud koe verevarustus pole piisav ja armkude pole nii elastne kui armi kohas varem asunud terve kude. See armistunud koetsoon võib suure tõenäosusega saada uueks kohaks korduvtraumale.

Krt ja prgu :)((

Lihasvigastuse paranemisprotsessis toimub küll lihaskiudude regeneratsioon, kuid nad ei pruugi asetuda samasse suunda tervete kiududega. Kuigi lihas jätkab funktsioneerimist, on naaberkudede vaheline normaalne libisemine kadunud ja sellest saab alguse mitte suur, kuid püsiv põletik.

Siin pidavat aitama miski active release technique.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olin kaks ja pool kuud käevigastuse pärast jöusaalist eemal, nüüd peaks käsi olema paranenud, kuid arst käskis väga ettevaatlikult uuesti alustada; oskab keegi soovitada mönda taastumiskava 3 vöi 2 päevast, mis ei hölmaks trenažööre ? (sest see jöusaal , kus ma käin, ei tunnista neid)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nii on väga raske nõu anda - mis sul täpselt vigastatud oli? Luu või liiges? Käelabas? Randmes? Õlas? Küünarliiges?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Selle teema kohta tead midagi uut on ilmnenud ?

On vihjeid et kasvuhormoon pärast rebenemist oleks aidanud, ka armistumist vältida ja originaalkudet taastada (looteline paranemismehhanism). Eestis no go.

Ja siis olen kuulnud, et kirurgia on siiski ainus mis päästab - kui rebenemine toimus lihase kinnituspunktis, mitte keskel. Eestis muidugi kahtlane et üldse midagi tehakse.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selle teema kohta tead midagi uut on ilmnenud ?

On vihjeid et kasvuhormoon pärast rebenemist oleks aidanud, ka armistumist vältida ja originaalkudet taastada (looteline paranemismehhanism). Eestis no go.

Ja siis olen kuulnud, et kirurgia on siiski ainus mis päästab - kui rebenemine toimus lihase kinnituspunktis, mitte keskel. Eestis muidugi kahtlane et üldse midagi tehakse.

Armkude jah selline kahe otsaga asi - vigastus paraneb ära küll, aga mitte sama heaks.

Active release technique- minule meenutas veidi PNFi

Kui sul näiteks vigastuse valu tõttu biomehaanika muutunud on, siis on esiteks oht, et uus koormus on kõrvalolevatele kiududele liiga suur, näiteks võib sealt edasi rebeneda, või teine variant on selline pikaajalisem protsess, kus pmst tekivad täiesti uued liikumismustrid, mis on õpitud valu vältimiseks, aga mis ei ole head liigese seisukohast, see võib mõjutada ka teisi keha piirkondi pikemas perspektiivis. Seega on liikumisravi väga tähtis.

Ma konkreetselt sellise asja ravi (operatiivne või mitte) kohta öelda ei oska, aga aiman, milline võiks taastumine umbes olla, kõik oleneb muidugi ka põletiku olemasolust ja astmest.

Ilmselt võiks see olla kombinatsioon hästi õrnast massaažist ja:

PNF-i, mis on pmst loomulike liikumismustrite taastamine, mis võib vältida tulevasi vigastusi ja parandada mingi piirkonna verevarustust,

Therapy Master, samamoodi funktsiooni säilitamiseks, uuestiõppimiseks peale vigastust.

Teipimine, kinesioteip võib parandada ainevahetust ja parandamist, ja aktiivseks tegevuseks n sporditeip millega võib mingi piirkonna koormuse välja lülitada.

Pigem staatilised ja kummilindiharjutused kui jõusaalis rassimine ja maadlemine

Lisaks ka mõned füüsikalised ravid: vibroteraapia, ultraheli, sooja-külmaravi, parafiiniravi.

Ma isiklikult sellisel puhul võtaks koormuse maha ja muretseks selle pärast, et normfunktsioon taastuks, aga ma ei tea, kus ja kui tõsine see sul on, ja millal juhtus, aga ehk saad siit mõtteid.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Aastaid tagasi, aga tugev kalduvus on korduvale rebenemisele, ja muidugi need krampitõmbumised. Lihas toimib normaalselt ja peale krambi muud valu ei ole, aga see kramp on rõve ja rebenemisoht sama rõve. Tahaks seda kudet kuidagi tugevdada.

Kas mõni arsti selles küsimuses võiks abiks olla ? Tahaks uurida, kust katki ja kas saab kokku ühendada.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Aastaid tagasi, aga tugev kalduvus on korduvale rebenemisele, ja muidugi need krampitõmbumised. Lihas toimib normaalselt ja peale krambi muud valu ei ole, aga see kramp on rõve ja rebenemisoht sama rõve. Tahaks seda kudet kuidagi tugevdada.

Kas mõni arsti selles küsimuses võiks abiks olla ? Tahaks uurida, kust katki ja kas saab kokku ühendada.

Pöördu selle probleemiga spordiarstide poole:

http://www.kliinikum.ee/taastusravi/

http://www.vomax.ee/?head=8&pageid=55&...nguage=estonian

Nemad oskavad põhjalikumalt vastata.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Huvitav teema!

Endal tõenäoliselt ka lihas rebestus tuhara/reie taguosa kinnituse juures.Pidi olema üks tihedamini esinev vigastus sprindiga tegelejatel.

Enamus ajast ja peale korraliku soojendust otseselt ei häirigi ning sooritus võimele pole ka negatiivselt mõjunud.

Samas võimalik,et ajapikku võib rebestus süveneda ning lõpuks pole muud valikut kui opile minek?

Kummaline ongi just see,et tegemist nii pisikese vigastusega kuid paranemis märke pole isegi 3 kuud hiljem näinud.Olen jalale rohkem puhkust andnud ning kergemini venitanud kuid probleem püsib.

Muudetud kasutaja matroxx poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Huvitav teema!

Endal tõenäoliselt ka lihas rebestus tuhara/reie taguosa kinnituse juures.Pidi olema üks tihedamini esinev vigastus sprindiga tegelejatel.

Enamus ajast ja peale korraliku soojendust otseselt ei häirigi ning sooritus võimele pole ka negatiivselt mõjunud.

Samas võimalik,et ajapikku võib rebestus süveneda ning lõpuks pole muud valikut kui opile minek?

Kummaline ongi just see,et tegemist nii pisikese vigastusega kuid paranemis märke pole isegi 3 kuud hiljem näinud.Olen jalale rohkem puhkust andnud ning kergemini venitanud kuid probleem püsib.

No ükskord läks mul reie kakspealihasega nii hullusti, et paranesin 7 kuud...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Huvitav teema!

Endal tõenäoliselt ka lihas rebestus tuhara/reie taguosa kinnituse juures.Pidi olema üks tihedamini esinev vigastus sprindiga tegelejatel.

Enamus ajast ja peale korraliku soojendust otseselt ei häirigi ning sooritus võimele pole ka negatiivselt mõjunud.

Samas võimalik,et ajapikku võib rebestus süveneda ning lõpuks pole muud valikut kui opile minek?

Kummaline ongi just see,et tegemist nii pisikese vigastusega kuid paranemis märke pole isegi 3 kuud hiljem näinud.Olen jalale rohkem puhkust andnud ning kergemini venitanud kuid probleem püsib.

TÜ s on tehtud üks väga hea füsioterapeudi magistritöö lihasrebestuse teemal. Käisin seda kuulamas vist 6-7 aastat tagasi, juhendaja oli, kui ma ei eksi siis dots. Mehis Viru.

Mulle on jäänud meelde lihtsalt üks ümmargune mõte sealt, et kerge valulikkuse tasandil tuleb nii ruttu, kui võimalik taastama hakata. Maadlemisel ei ole sul küll võimalust lihaspinget ega valupiiri kontrollida.

Otsige see töö üles, see oli juba doktoritöö maiguline ...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tervist

Mul on juba pikemat aega olnud Biitsepsiga selline viga, et parem on väiksem kui vasak, ja osades asendites see nö " ei lähe pingule". Ma usun et probleem sai alguse kui käisin sulgpalli trennis umbes 3 aastat tagasi ning seal ei võinud sooja teha pmts ja olin väike ja loll ka. Sulgpalli mängides oli tihti õlg ja biitseps valus. Täna otsisin sarnaseid probleeme ning sattusin ühele pildile pidama - http://f.postimees.ee/f/2010/11/10/464306t20h484f.jpg . Mul on põhimõtteliselt sama häda - parem biitseps väiksem, trenni ajal valutab(vahest ka niisama), jõud mõlemas on sama suur a parem oleks nagu rohkem sissepoole vms. Käisin Maarjamõisas spordiarstijuures, arst hakkas mul kaela ragistama, arvates et see on kaelaga seotud, aga asjatult. röntken ja ultraheli ei näidanud tema sõnul midagi. Nüüd ma ei oskagi nagu midagi teha kui see spordiarst ka ei aidanud, äkki keegi oskab vastavat kiropraktikut soovitada või on endal olnud selline kogemus vms. Aitäh

Edit: selle pildi kommentaarides öeldi "nimetatakse kakspealihase kõõluse rebendiks, biitsepsi kõõlus tuleb õla küljest lahti ja lihas vajub alla." Kas see võib tõsi olla ja kuidas seda parandada saaks?

Muudetud kasutaja TereSilver poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Operatsiooniga saab tagasi ühendada, Eesti arstid vanasti ei tahtnud teha sellist operatsiooni, ei tea kas asi on arenenud.

Aga kui sul traumat pole siis vaevalt et rebenenud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×