Jump to content
margot

Säärevalu - luuümbrise põletik, väsimusmurrud (stressimõrad)

Recommended Posts

Suured tänud viitamast ja vastamast Archangel, Ott Kiivikas ja martin1333! Proovin jääd ja neid venitusharjutusi. Täna võtan ühendust perearstiga, ehk suunab spordiarsti juurde edasi ja loodan, et asi pole kõige hullem ja saan jooksudel stardis olla. Lisaks seda, et olen ka määrinud Lioton 1000'ga jalgu, peaks põletikuvastase toimega olema.

Üldiselt enda treeningmahtu suureks ei pea. Jooksen umbes 3x nädalas 11km ja plaanis oli tõsta koormust see kuu, et teen nädalas ühe päeva, mil teen kaks trenni ja jooksen 2x11km ja siis vähemalt korra nädalas ka ühe jutiga 22km. Eelnevatel aastatel on väga tõhusalt mõjunud selline kava ja olen teinud väga häid tulemusi Tartu Jooksumaratonil. Siiski mahtusid ei anna võrrelda kui tegelesin tipptasemel suusatamisega ja siis probleeme ei esinenud. Suusatamine muidu ka hea spordiala, mis pole kuigi vigastuste sõber, selles vigastada end üsna raske. Kuid suusataja treeningutes on väga oluline osa jooksul, mis võib kurja karja tuua.

Nagu mainisin, et nüüd tegelen ka jõusaaliga, siis seal olen proovinud jalgadele mitte nii suurt rõhku panna, sest suured lihased vastupidavus sportlasele kasuks ei tule. Siiski ma olen jalgu treeninud, et nad tugevamad oleks: kükid, jalapress, säär ja kõiksugused muud harjutused erinevatel jalgade trenazööridel on mu treeningkavas sees olnud. Ei usu, et sellega ka oma jalgu retsinud oleks, jalapäev aegajalt kord nädalas, mõnikord üle mitme nädala.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Suured tänud viitamast ja vastamast Archangel, Ott Kiivikas ja martin1333! Proovin jääd ja neid venitusharjutusi. Täna võtan ühendust perearstiga, ehk suunab spordiarsti juurde edasi ja loodan, et asi pole kõige hullem ja saan jooksudel stardis olla. Lisaks seda, et olen ka määrinud Lioton 1000'ga jalgu, peaks põletikuvastase toimega olema.

Üldiselt enda treeningmahtu suureks ei pea. Jooksen umbes 3x nädalas 11km ja plaanis oli tõsta koormust see kuu, et teen nädalas ühe päeva, mil teen kaks trenni ja jooksen 2x11km ja siis vähemalt korra nädalas ka ühe jutiga 22km. Eelnevatel aastatel on väga tõhusalt mõjunud selline kava ja olen teinud väga häid tulemusi Tartu Jooksumaratonil. Siiski mahtusid ei anna võrrelda kui tegelesin tipptasemel suusatamisega ja siis probleeme ei esinenud. Suusatamine muidu ka hea spordiala, mis pole kuigi vigastuste sõber, selles vigastada end üsna raske. Kuid suusataja treeningutes on väga oluline osa jooksul, mis võib kurja karja tuua.

Nagu mainisin, et nüüd tegelen ka jõusaaliga, siis seal olen proovinud jalgadele mitte nii suurt rõhku panna, sest suured lihased vastupidavus sportlasele kasuks ei tule. Siiski ma olen jalgu treeninud, et nad tugevamad oleks: kükid, jalapress, säär ja kõiksugused muud harjutused erinevatel jalgade trenazööridel on mu treeningkavas sees olnud. Ei usu, et sellega ka oma jalgu retsinud oleks, jalapäev aegajalt kord nädalas, mõnikord üle mitme nädala.

Eks ületreening ei olegi tihtipeale nii märgatav. Paljudel on tahtejõud kõvasti suurem, kui see milleks keha valmis on. Ehk ise suure hurraaga tõstad koormust, samas kui keha juba hädas taastusega.

Aga see kõik muidugi spekulatsioon.

Väsimusmurrud ja igasugu stressimõrad nagu teema pealkiri ütleb on ka täiesti reaalsed asjad, mis tekivad ikka aegamööda ning ilma, et tähele paneksid. Ning siis kui lõpuks juba tunda annab siis on jama käes. :)

Aga jah - täiesti võimalik, et 3x nädalas suhteliselt pikka distantsi joostes + veel jõusaalis lisaks säärt tehes on koormus liiga suureks läinud.

Spordiarsti juurde minemine igal juhul hea mõte - ma ei tea, kas igasugu põletikuvastased tabletid nõuavad retsepti ka või mitte, aga võimalik, et arsti käest saad vähe kangemat kraami, kui üle leti.

Edu!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul jälle jooksmisega säärane mure, et võhma nagu oleks, kuigi olen päris algaja, kuid muret teeb peale 1.5-2kmi läbimist säärtesse lööv valu. Valu ei ole siis mitte lihases, vaid nagu säärte pealpool, katsudes valutab juskui luu. See valu on vahel lühiajaline, vahel ka järgmine päev veel valutab. Valu on tunda siis nii katsudes kui ka näiteks kikivarvul kõndides, päkkadel joostes ja hüppenööriga hüpates B)

Kas seda ka kuidagi treeninguga leevendada/ravida annab või ei ole jooks lihtsalt minu jaoks?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul jälle jooksmisega säärane mure, et võhma nagu oleks, kuigi olen päris algaja, kuid muret teeb peale 1.5-2kmi läbimist säärtesse lööv valu. Valu ei ole siis mitte lihases, vaid nagu säärte pealpool, katsudes valutab juskui luu. See valu on vahel lühiajaline, vahel ka järgmine päev veel valutab. Valu on tunda siis nii katsudes kui ka näiteks kikivarvul kõndides, päkkadel joostes ja hüppenööriga hüpates B)

Kas seda ka kuidagi treeninguga leevendada/ravida annab või ei ole jooks lihtsalt minu jaoks?

Kõlab kahtlaselt nagu Sääreluu ümbrise põletik. Jooksjate haigus millest taastumine võib võtta kuid.

Kuid lootust on kergemalt pääseda kui valu algab alles peale paari kilomeetri läbimist. Tegemist võib olla esmaste tunnustega. Igal juhul ei soovitaks sul praegu rohkem jooksta vaid hoopis lähima spordiarsti juurde minna. Kui ei saa siis mine kasvõi perearsti juurde.

Kui on tõesti põletik siis koheselt kreeme ja tablette kasutades usun, et on võimalik taastust kõvasti kiirendada.

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul jälle jooksmisega säärane mure, et võhma nagu oleks, kuigi olen päris algaja, kuid muret teeb peale 1.5-2kmi läbimist säärtesse lööv valu. Valu ei ole siis mitte lihases, vaid nagu säärte pealpool, katsudes valutab juskui luu. See valu on vahel lühiajaline, vahel ka järgmine päev veel valutab. Valu on tunda siis nii katsudes kui ka näiteks kikivarvul kõndides, päkkadel joostes ja hüppenööriga hüpates B)

Kas seda ka kuidagi treeninguga leevendada/ravida annab või ei ole jooks lihtsalt minu jaoks?

Mul oli täpselt sama asi. Mulle öeldi, et võta rahulikult, see on vähese trenni viga. Võtsingi rahulikumalt ja ükspäev seda valu enam polnud. Kindlasti pead arstiga rääkima.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Põhimõtteliselt õige jah. Probleem tekibki ülekoormusest. Kui hakata liiga kiiresti ja liiga palju jalgu jooksuga koormama. Mõnel inimesel on võhma antud, seega pole probleemi pikalt joosta. Kuid sääred väsivad ikka, kui pole trenni tehtud - seega on ikkagi oht ületreeninguks.

Samas katsu kellegile seda selgeks teha, kui võhma on kuhjaga. Kõlab lihtsalt targutamisena. B)

Koormuse vähendamine, õiged jooksu jalanõud, eelistada maastikujooksu - mitte asfalti, vajadusel põletikuvastased ravimid, külma ja kuumageelid. Abivahendeid palju.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vot see on kahe otsaga asi. Mina sain 3 kuud ravimist vajava põletiku peale Ühtainsat rasket jooksu. Üks pikk distants milleks valmis ei olnud, ning käes see oligi. Järgmine päev jalad valutasid ning see valu kadus alles mitme kuu pärast peale põletikuvastase kreemi ja tablettide söömist.

Seda haigust ei soovitaks isegi vaenlastele ning igal juhul parem karta, kui kahetseda. Kõige lihtsam vast mõned päevad pausi teha ning siis pisike sörk. Kui absoluutselt tunda ei anna siis tegemist pigem tavapärase treeningjärgse koormusvaluga. Kui aga annab kohe tunda siis pigem põletik sees.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tänan vastuste eest. Külastan esimesel võimalusel ka arsti, sest valu ei ole oluliselt paremaks viimasest trennist (reedel) läinud, varemalt ikka üle päeva-paari ei valutanud...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul jälle jooksmisega säärane mure, et võhma nagu oleks, kuigi olen päris algaja, kuid muret teeb peale 1.5-2kmi läbimist säärtesse lööv valu. Valu ei ole siis mitte lihases, vaid nagu säärte pealpool, katsudes valutab juskui luu. See valu on vahel lühiajaline, vahel ka järgmine päev veel valutab. Valu on tunda siis nii katsudes kui ka näiteks kikivarvul kõndides, päkkadel joostes ja hüppenööriga hüpates B)

Kas seda ka kuidagi treeninguga leevendada/ravida annab või ei ole jooks lihtsalt minu jaoks?

endalgi vahel selline valu, venitada seda kohta on pm võimatu, suusatadeski andis tunda algul.

Arvan et see alguse värk, trenni jätkates kadus mul valu ära vähemalt

Muudetud kasutaja kassu64 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kuu alguses tekkis sääremarjadesse trauma,et kui astud,siis tundsid lihsases valu.Kõik muu oli muidu täitsa o.k

Vaadates objektiivselt treeningmahtu sain aru,et nad olid osaks saanud ületreenigule.Otsustasin teha pausi jooksmises ning jalatrennis ~2. nädalaks.

Selleks,et taastuda,tegin nii venitavaid harjutusi, kui kasutasin erinevaid vahendeid mašeerimiseks (ala. tennisepall).Nüüd täna otsustasin proovida sörkimist,sest valu oli kadunud ning tundsin end hästi.Alguses jalutasin mööda asfaltteed (nii "mäest" üles,kui ka alla) kilomeetri ning siis sörkisin metsas 5km.

Hetkeseis on hea,kuid sääremarjad tunduvad kanged (ju ei venitanud piisavalt pärast) ning see tekitab sellise harjumatu tunde..

Järgmine attempt tuleb nüüd 5. päeva pärast.Ilmselgelt ei ole lihased veel korralikult taastunud,kuid kas selline kergem pingutus tuleb kahjuks ,kui pigem kasuks ? (elavdaks vereringet jalgades)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

sääre luuümbrisepõletikuga ei tohi mingil juhul asfaldil joosta, vaid nii pehmel pinnasel kui võimalik ja siis ka võimalikult pehmelt ja nõtkelt joosta, et põrutus minimaalne oleks. Lühemat maad saab ka aint pöia peal joosta, et tald ei puudugi maad- võtab ka põrutust vähemaks.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Nja kuramuse luukad. Alles hiljuti vaevlesin nendega oma 6 nädalat. Eriti masendav on see veel siis, kui spordiala hõlmab rohkelt jooksmist.

Parim ravi on siiski puhkus. Vorm langeb, aga mis teha..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tervitus.

Kysin siit siis nõu, kuna senini kylastatud doktorid mulle diagnoosi ei ole suutnud panna. Nimelt on mul probleem säärega. Käisin mõned nädalad tagasi jooksuvõistlusel. Kõik oli justkui korras, kuid peale jooksu finishit kuskil 30 min jooksul tõmbas säär nii valusaks, et isegi astumine tegi põrgupiina. Siinkohal ytleksin ära, enne seda on saanud kevadel kyllaltki palju ikka jooksutrenni teha ja vorm on hea, enne võistlust venitused ja soojendus ja kõik asjad.

Jõudsin oma valuga traumapunkti, kus tehti ära röntgen, ultraheli ja väänati ja katsetati eri asju. Midagi nad seal aga ei tuvastanud, soovitasid korduvröntgenissee minna, et v6ib olla väsimusmurd, mis kohe välja ei paista, kuna paistetus vms. Kolm päeva peale seda praktiliselt jalale toetada ei saanud, võtsin tugevaid valuvaigisteid ja hüppasin ühel jalal. Traumas aga arvati, et kuskil kahe nädala pärast saan juba rahulikumalt jooksma hakata. Nüüd on 3 nädalat möödas, endiselt on jalg nii valus, et lonkan veidikene. Valu on tugevam hommikul, kui jalg on täiesti kange. Valusam on ka siis, kui üritan kiiremini astuda ja trepist alla liikuda. Sääre keskkohas on kont eespoolt siseküljelt katsudes valus ja astudes nagu lõikav valu sääremarjalihase ja kondi vahel. Ühesõnaga selline piirkond, mida ma katsuda ei saa. Sinine ei ole. Jooksuliigutust teha ei saa, sest siis on tugev valu.

Käisin ära ka perearstil ja korduvröntgenis, kus ei leitud midagi. Perearst pakkus, et tegu lihase täieliku venitusega, samas oli tema jutt väga ebamäärane ja muretsen endiselt, et kas peaksin kuhugi edasi pöörduma. Ta arvas, et tuleks minna füsioterapeuti juurde ja võib-olla teipingusse. Seda ma plaanin ka teha. Samas on mure suur, kuna tundub, et viimasel 2 nädalal ei ole jalg oluliselt paremaks muutunud. Valu on kõndimisel ja muul sellisel liikumisel, rattaga saan sõita aga vabalt, kuna jalale otseselt ei toeta. Mis võib sellist ebamäärast valu tekitada? Ja kas teiping võib sellist asja parandada? Kui kaua võtab aega selline ravi ja selliste vigastuste paranemine?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks ta jälle see sääreluu ümbrise põletik tundub või väsimusmurd tõesti. Piisab, kui üks kord liiga karmilt joosta ning järgmine päev võibki juba täies mahus tunda anda. Endal nii juhtus. Suvi otsa tegin jooksutrenni, siis oli vaja üks kord topeltpikk distants aja peale joosta ning peale seda oligi põletik käes. 4 kuud taastusin. (Kuigi altpoolt seda Rotteri juttu lugedes võiks nagu eeldada, et nii pika taastumise puhul võis vast väsimusmurd ka mul olla)

Jooksjate haigus. Valuvaigistid, põletikuvastased kreemid ja tabletid. Ning jalgadele puhkust pikalt anda. Muud nagu väga teha ei olegi.

Samas ma spekuleerin kuna pole päris minu teema. Gmaster ja Rotter vast rohkem selle teemaga kursis - aga kuna traumapunktist midagi ei leitud siis kahtlustan just seda põletikku. Pisem väsimusmurd vist jah kohe ei paistagi välja.

Loe ka seda teemat:

http://forums.fitnes...d-stressimorad/

SÄÄREVIGASTUSED

Pikamaajooksjatel esinevad sääre piirkonnas tavaliselt ülekoormusvigastused. 95% seda tüüpi vigastustest esineb üheaegselt mõlemal jalal. Jooksja märkab vigastuse tunnuseid sellises järjekorras:

- sääremarja lihases

- reie tagaosas

- sääre eesmises osas

- sääre välimises osas

Põhjus: lihasmassi kasvades ei kasva sidekirme samal määral. Selle tulemusena tekib surve, mis põhjustab lihaste valulikkuse.

Säärelihaste sidekirme sündroom eht luuümbrise põletik — põhjused: kõva pinnas, üksluine harjutamine, liiga tugev hüppamine, vale jooksustiil. Tunnuseks on valu pikemal jooksul ja pingutamisel. Hiljem muutub valu pidevaks. Aegapidi muutub harjutamine võimatuks. Tavaliselt toimub see mitme harjutusaasta kogumõjuna. Katsudes on sääreluu siseserv valulik, paistes ja muhklik. Hiljem tekib ka luuümbrise struktuuri muutus. Säärelihased muutuvad tuimaks, valu tugeval pingutamisel.

Hooldamine: puhkus, jooksu asendamine muude harjutustega (ujumine, jalgratas), ravimid, füüsikaline ravi, jooksustiili muutmine, teipimine, pehmel pinnasel harjutamine, jalanõude vahetamine. Kui luuümbrise põletik ei parane 2 nädalaga, on põhjus kahtlustada väsimusmurdu.

Sääreluu väsimusmurd — on oluline teha vahet luuümbrise põletiku ja väsimusmurru vahel. Väsimusmurru tunnused ja erinevus suuümbrise põletikust:

- tuikav, pakitsev valu pärast treeningut

- katsudes hell ja kühmuline

- valu on sääreluu välimisel küljel

- haige koht reageerib diagnostilisele ultrahelile

- röntgenis näha 3–5 nädala pärast, isotoopdiagnostika kasutamisel peaaegu kohe.

Raviks on puhkus ja asendav treening (ujumine, suusatamine, jalgratas).

Muudetud kasutaja Archangel poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Panin teemad kokku.

Terav valu 30 min pärast jooksu on veidralt kiire ja terav vist luuümbrise põletiku jaoks.

Cissus on igal juhul abiks. Eriti muidugi mõrade korral.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Käisin ära ka füsioterapeuti juures, kes tegi jalale harjutusi ja tõmbas rõõmsad roosad teibid jalale peale. Nüüd on need teibid olnud ca nädala ja tundub, et midagi on nendest kasu olnud, sest sääre kont ei ole otseselt enam valus katsudes, et põletikuprotsessid hakkavad tagasi tõmbama. Valus on ikka, aga tundub, et asjad liiguvad paremuse poole :) Rattaga sõita saan ilusti ja füsioterapeut arvas, et kõike võib teha, mis jalale liiga ei tee ja vastu ei tööta. Sügiseks loodan jooksujala alla saada :)

Cissus on igal juhul abiks. Eriti muidugi mõrade korral.

mis asi on aga Cissus ja milleks mõeldud?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

nutikas, ma ise selle peale ei tulnudki.. ;) pigem küsisin sellepärast, et ma võin lugeda kõikvõimalike erinevate tablettide ja pulbrite jne kohta, valik on ju väga lai. aga enne kui 30€ kinni panen kuhugi alla, tahaks nagu arvamusi asja kohta ka, et mul nagu sellest miskit kasu oleks. on ju atrhrostopid jne ka liigestele.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×