Jump to content
margot

Säärevalu - luuümbrise põletik, väsimusmurrud (stressimõrad)

Recommended Posts

Küsimus oleks selline, et kas keegi oskab öelda, millest võib olla tingitud säärevalu. Eriti tekib see pärast pikaajalist jalutamist, jooksmist, treeningut ning õhtul tunned, kuidas mõlema jala sääred valutavad. Olen ise 21-aastane neiu ja teen trenni vähemalt 4 korda nädalas. Kas säärevalu võib olla tingitud vähesest venitusest pärast treeningut? Või võib olla siin mõni muu põhjus?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Neiu teil on silesääre sündroom, tegemist on nimelt vähese venitusega enne ja pärast trenni, üritage venitusteks aega leida muidu valu ei kaogi, nii umbes 5min enne ja pärast trenni.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Säärevalu võib tingitud olla ka

ülekoormuse tõttu tekkivast luuümbrise

põletikust.Endal oli :-(

Kui sääreluu juurest katsudes valus -

pöördu ortopeedi või spordiarsti

poole.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Õnneks ei ole sääreluu juurest katsudes valus ja loodetavasti on siiski tegemist liiga vähese venitusega pärast treeningut. Aga aitäh teile sellegipoolest, Marek ja kodanik

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere, vahvad kulturistid!

Olen 24-aastane tudeng, õpin TTÜ-s, rauda väänan Revalis. Osad teist kindlasti teavad, mis on sääre luuümbrise põletik. Mul lõi ka see paar kuud tagasi välja, viimasel ajal on aina hullemaks läinud ja igaks juhuks olen loobunud kõikidest jala harjutustest.

Olen küsinud nõu mitmete treenerite käest, aga asjalikku nõu pole saanud. Üks TTÜ jõusaali treener ütles, et tuleks teha külmi kompresse koguaeg, teine ütles, et jalga tuleks koguaeg soojas hoida :D Kurat seda teab, kumba uskuda. Ja arstid pole kuulnudki sellest.

Oskate äkki teie soovitada, mida ette võtta? Kuidas ravida? Kuidas jalga hoida? Teate äkki mõnda harjutust? Kreemi? Muud vahendit? :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

See on jooksjatel sage vigastus, esineb ka teistel sportlastel. Põhjuseks treeningkoormuse järsk tõus, nõrk jalalihaste jõud, labajala ehituse iseärasused. Ennetamiseks korralik eelsoojendus, venitusharjutused, lihaste tugevdamine. Raviks tuleks kasutada põletikuvastaseid tablette seespidiselt, põletikuvastased salvid, füsioteraapia. Kasutatakse raviks ka külma.

Pöördu spordiarstide poole, nende käest saad kindlasti abi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui arstid pole kuulnudki sellest, siis kes sulle sellise diagnoosi pani? Ravima peab ikka arst. Tabletiravi on kindlasti vajalik ja neid sulle ju keegi teine kirjutada ei saa.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

elari , minu vennale tegi opi dr . tein ja pärast seda on jooksmas küll käinud ja võistlustelgi.nii et tema hindab ,kas on vaja oppi voi mitte ,teisi komentaare eelnenutele ei komentaari

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Lampjalg? Mul oli. Tekkis ka sarnane asi. Aitas lampjala ravimine(tallad spetsiaalsed) loomulikult olen ka jalalihaseid tugevdanud peale seda.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Sääre luuümbrise põletik ehk luukad, nagu sportlased seda nimetavad. Endal on olnud paar korda, kuna sügisel halli minekuga trennid muutuvad palju intensiivsemaks ning tartaan rikub teatavasti palju rohkem jalgu kui metsavahel jooksmine. Paranemiseks läks esimene kord ikka kuu aega ära, järgmine kord paar nädalat kõige rohkem (ju olid jalad juba tugevamad/harjunud treeningkoormustega). Minul tekkis see hüppamisega ning lühikeste lõikude jooksmisega. Ainuke ravi, mida mina tean on aeg.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Lootsin, et äkki mõni spordiarst on ka foorumis tegev :D Sellepärast postitasingi.

Mida arvate kreemist Voltaren? Tablettidest Ibumax? Külmakotist?

Kuidas säärekonti venitada? Ma kujutan ette, et vältida tuleks harjutusi, mis jalga põrutavad?

Lampjalga pole, aga käin üsna "kõva" jalaga, nagu jõehobu.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mine siiski kõige pealt spordiarsti konsultatsioonile, sest raskematel juhtudel on ainuke raviviis siiski operatsioon.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma lõin 2 nädalat tagasi kogemata rauast kangiga vastu jala liigest ja valutama hakkas alles paar päeva hiljem ja nüüdseks on valu juba sääre konti välja jõudnud. Õhtuti määrin fastumgeeliga ja seon kinni. Mida veel võiks teha või kas on see üldse vajalik? Jalgu enam ei ole jõusaalis teinud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma lõin 2 nädalat tagasi kogemata rauast kangiga vastu jala liigest ja valutama hakkas alles paar päeva hiljem ja nüüdseks on valu juba sääre konti välja jõudnud. Õhtuti määrin fastumgeeliga ja seon kinni. Mida veel võiks teha või kas on see üldse vajalik? Jalgu enam ei ole jõusaalis teinud.

Sa oleksid pidanud kohe sellele kohale asetama midagi külma - lund, jääkuubikuid, külma veega kompress, et vähendada turse tekkimist.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Okay ma ei hakanud uut teemat tegema, aga mul on selline küsimus, et ma käin metsas jooksmas, liigestel pole häda midagi, aga sääred on valusad peale jooksu ja just mitte säärelihas, vaid pigem sääreluu.Kas asi on selles, et joostes tekivad luusse mikromõrad ja siis nad kasvavad vaikselt kinni, kuid nagu ka lihastega kasvavad nad tihedamaks, kui ennem?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Okay ma ei hakanud uut teemat tegema, aga mul on selline küsimus, et ma käin metsas jooksmas, liigestel pole häda midagi, aga sääred on valusad peale jooksu ja just mitte säärelihas, vaid pigem sääreluu.Kas asi on selles, et joostes tekivad luusse mikromõrad ja siis nad kasvavad vaikselt kinni, kuid nagu ka lihastega kasvavad nad tihedamaks, kui ennem?

SÄÄREVIGASTUSED

Pikamaajooksjatel esinevad sääre piirkonnas tavaliselt ülekoormusvigastused. 95% seda tüüpi vigastustest esineb üheaegselt mõlemal jalal. Jooksja märkab vigastuse tunnuseid sellises järjekorras:

- sääremarja lihases

- reie tagaosas

- sääre eesmises osas

- sääre välimises osas

Põhjus: lihasmassi kasvades ei kasva sidekirme samal määral. Selle tulemusena tekib surve, mis põhjustab lihaste valulikkuse.

Säärelihaste sidekirme sündroom eht luuümbrise põletik — põhjused: kõva pinnas, üksluine harjutamine, liiga tugev hüppamine, vale jooksustiil. Tunnuseks on valu pikemal jooksul ja pingutamisel. Hiljem muutub valu pidevaks. Aegapidi muutub harjutamine võimatuks. Tavaliselt toimub see mitme harjutusaasta kogumõjuna. Katsudes on sääreluu siseserv valulik, paistes ja muhklik. Hiljem tekib ka luuümbrise struktuuri muutus. Säärelihased muutuvad tuimaks, valu tugeval pingutamisel.

Hooldamine: puhkus, jooksu asendamine muude harjutustega (ujumine, jalgratas), ravimid, füüsikaline ravi, jooksustiili muutmine, teipimine, pehmel pinnasel harjutamine, jalanõude vahetamine. Kui luuümbrise põletik ei parane 2 nädalaga, on põhjus kahtlustada väsimusmurdu.

Sääreluu väsimusmurd — on oluline teha vahet luuümbrise põletiku ja väsimusmurru vahel. Väsimusmurru tunnused ja erinevus suuümbrise põletikust:

- tuikav, pakitsev valu pärast treeningut

- katsudes hell ja kühmuline

- valu on sääreluu välimisel küljel

- haige koht reageerib diagnostilisele ultrahelile

- röntgenis näha 3–5 nädala pärast, isotoopdiagnostika kasutamisel peaaegu kohe.

Raviks on puhkus ja asendav treening (ujumine, suusatamine, jalgratas).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
SÄÄREVIGASTUSED

Pikamaajooksjatel esinevad sääre piirkonnas tavaliselt ülekoormusvigastused. 95% seda tüüpi vigastustest esineb üheaegselt mõlemal jalal. Jooksja märkab vigastuse tunnuseid sellises järjekorras:

- sääremarja lihases

- reie tagaosas

- sääre eesmises osas

- sääre välimises osas

Põhjus: lihasmassi kasvades ei kasva sidekirme samal määral. Selle tulemusena tekib surve, mis põhjustab lihaste valulikkuse.

Säärelihaste sidekirme sündroom eht luuümbrise põletik — põhjused: kõva pinnas, üksluine harjutamine, liiga tugev hüppamine, vale jooksustiil. Tunnuseks on valu pikemal jooksul ja pingutamisel. Hiljem muutub valu pidevaks. Aegapidi muutub harjutamine võimatuks. Tavaliselt toimub see mitme harjutusaasta kogumõjuna. Katsudes on sääreluu siseserv valulik, paistes ja muhklik. Hiljem tekib ka luuümbrise struktuuri muutus. Säärelihased muutuvad tuimaks, valu tugeval pingutamisel.

Hooldamine: puhkus, jooksu asendamine muude harjutustega (ujumine, jalgratas), ravimid, füüsikaline ravi, jooksustiili muutmine, teipimine, pehmel pinnasel harjutamine, jalanõude vahetamine. Kui luuümbrise põletik ei parane 2 nädalaga, on põhjus kahtlustada väsimusmurdu.

Sääreluu väsimusmurd — on oluline teha vahet luuümbrise põletiku ja väsimusmurru vahel. Väsimusmurru tunnused ja erinevus suuümbrise põletikust:

- tuikav, pakitsev valu pärast treeningut

- katsudes hell ja kühmuline

- valu on sääreluu välimisel küljel

- haige koht reageerib diagnostilisele ultrahelile

- röntgenis näha 3–5 nädala pärast, isotoopdiagnostika kasutamisel peaaegu kohe.

Raviks on puhkus ja asendav treening (ujumine, suusatamine, jalgratas).

Tundub päris õudne, aga ma olen jooksnud praegu nädal aega ainult.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Jõusaalis hakkasin ma käima selle aasta veebruari algusest. Enne jõusaalis käimist oli kehakaaluks ca. 67kg ja tänaseks on see tõusnud 74.7kg-ni. Jõusaalis käin 3x nädalas (E,K,R) ja harjutusi teen korralikult igale lihasgrupile ning pideva treeneri valve all. Mure seisneb selles, et kui ma jooksen (kasvõi tühised 20m), siis lööb säärtesse (täpsemalt Soleus´i) põletav valu sisse. Jooskmise ajal tunda ei anna, aga kui seisma jääda või rahulikult edasi kõndida, siis küll.

Kreemide kasutamist olen ka kaalunud, kuid iial ei tea, millal läheb jooksmiseks (..kasvõi bussi peale jõudmiseks), seega ei pea ma seda oma probleemi lahenduseks.

Tahaks teada targemate ja kogenumate arvamusi ja võimaluse korral ka soovitusi, kuidas olukorda parandada.

Ette tänades.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jõusaalis hakkasin ma käima selle aasta veebruari algusest. Enne jõusaalis käimist oli kehakaaluks ca. 67kg ja tänaseks on see tõusnud 74.7kg-ni. Jõusaalis käin 3x nädalas (E,K,R) ja harjutusi teen korralikult igale lihasgrupile ning pideva treeneri valve all. Mure seisneb selles, et kui ma jooksen (kasvõi tühised 20m), siis lööb säärtesse (täpsemalt Soleus´i) põletav valu sisse. Jooskmise ajal tunda ei anna, aga kui seisma jääda või rahulikult edasi kõndida, siis küll.

Kreemide kasutamist olen ka kaalunud, kuid iial ei tea, millal läheb jooksmiseks (..kasvõi bussi peale jõudmiseks), seega ei pea ma seda oma probleemi lahenduseks.

Tahaks teada targemate ja kogenumate arvamusi ja võimaluse korral ka soovitusi, kuidas olukorda parandada.

Ette tänades.

Ütlesid, et pideva treeneri valve all. Kas treener ei oska aidata? Tunneb ja teab Sind paremini, kui oled koos koguaeg treeninud. Kas valud hakkasid tulema siis kui trenni hakkasid tegema?

Muudetud kasutaja ebyem poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jõusaalis hakkasin ma käima selle aasta veebruari algusest. Enne jõusaalis käimist oli kehakaaluks ca. 67kg ja tänaseks on see tõusnud 74.7kg-ni. Jõusaalis käin 3x nädalas (E,K,R) ja harjutusi teen korralikult igale lihasgrupile ning pideva treeneri valve all. Mure seisneb selles, et kui ma jooksen (kasvõi tühised 20m), siis lööb säärtesse (täpsemalt Soleus´i) põletav valu sisse. Jooskmise ajal tunda ei anna, aga kui seisma jääda või rahulikult edasi kõndida, siis küll.

Kreemide kasutamist olen ka kaalunud, kuid iial ei tea, millal läheb jooksmiseks (..kasvõi bussi peale jõudmiseks), seega ei pea ma seda oma probleemi lahenduseks.

Tahaks teada targemate ja kogenumate arvamusi ja võimaluse korral ka soovitusi, kuidas olukorda parandada.

Ette tänades.

Tegemist võib olla luuümbrise põletikuga. Põhjuseks säärelihaste ülekoormus.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Valud algasid ligi kuu aega tagasi ehk selleks ajaks oli jõusaalis aktiivselt käidud 3 kuud.

Tegemist võib olla luuümbrise põletikuga. Põhjuseks säärelihaste ülekoormus.

Õnneks nii hull see asi ka ei ole. Lugesin internetist leitud materjalidest üht-teist luuümbrise põletikust (periostiit) ja sealseid olulisemaid sümptomeid minul siiski ei esine. Kui kedagi huvitab siis peamises sümptomid on: väga terav valulikkus, turse ning keha temperatuuri tõus; valu avaldab liikumist alustades ja põrutusel; katsudes on luu serv valus ja ebatasane.

Minul aga jalad turskes pole, keha temperatuur on normaalipiires ning valu lööb välja vaid joostes ning peale jooksu. Katsudes sääreluud on täpselt sama tunne, nagu iga teist luud katsudes. Kõndida saan täiesti normaalsalt ilma, et sellele järgneksid valud.

Ilmselt tuleb rõhku pöörata päkkadele tõusu ning hüppenööriga hüppamisele nagu keegi siin teemas juba ennist mainida jõudis (hetkel ma kahjuks seda postitust ei näe). Aga sellest arutan ma juba oma treeneriga.

Suured tänud kõigile, kes võtsid vaevaks aidata. :lol:

Muudetud kasutaja sigaloom poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Valud algasid ligi kuu aega tagasi ehk selleks ajaks oli jõusaalis aktiivselt käidud 3 kuud.

Õnneks nii hull see asi ka ei ole. Lugesin internetist leitud materjalidest üht-teist luuümbrise põletikust (periostiit) ja sealseid olulisemaid sümptomeid minul siiski ei esine. Kui kedagi huvitab siis peamises sümptomid on: väga terav valulikkus, turse ning keha temperatuuri tõus; valu avaldab liikumist alustades ja põrutusel; katsudes on luu serv valus ja ebatasane.

Minul aga jalad turskes pole, keha temperatuur on normaalipiires ning valu lööb välja vaid joostes ning peale jooksu. Katsudes sääreluud on täpselt sama tunne, nagu iga teist luud katsudes. Kõndida saan täiesti normaalsalt ilma, et sellele järgneksid valud.

Ilmselt tuleb rõhku pöörata päkkadele tõusu ning hüppenööriga hüppamisele nagu keegi siin teemas juba ennist mainida jõudis (hetkel ma kahjuks seda postitust ei näe). Aga sellest arutan ma juba oma treeneriga.

Suured tänud kõigile, kes võtsid vaevaks aidata. :lol:

Kirjeldus vastab sellele, kui põletik on muutunud krooniliseks, algab aga nii nagu sul.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×