Jump to content
krrrr

jooksmine

Recommended Posts

Kõik oleneb väga palju sellest, palju Sa oled enne jooksuga tegelenud ja kuidas seda teinud.

MIS ON NEED TULEMUSED, mida parandada tahad? Pikka maad vastu pidada (15-20[40]km) või siis lühematel distantsidel kiiremini joosta (6-10km)???

Mina oli selleks ajaks jooksuga tegelenud (kui A. Nurmekivi mulle nõu andis) umbes 1,5a ja keskmiselt jooksin nädalas 30-45km (olin läbinud ka ühe poolmaratoni) ja jooksuhärra soovitus oli see, et üle ühe intervall-treeningu nädalas ei olegi eriti mõtekas. Pigem üks "lühem" (u. 6-7 km) kiiremas tempos jooks ja sinna lisaks veel korra nädalas ka lõigud (6x100-200m). Ja see ongi kogu tempokas treening. Ülejäänud tähelepanu ikka rahulikule jooksule.

Mingeid soovituslikke pulsivahemikke ma siin ära tooma ei hakka, et mis see kiire on ja mis mitte. Need võivad erineva treenituse taseme puhul päris palju erineda.

PS! Kui Sa algaja oled, siis mäkke jooksu küll väldi, pigem alusta tasasemal maapinnal.

Meil on koolis selline jooksmine ,et soojendus on 1,6 km... siis tuleb 5 min puhkust. 3000m jooks ,ring on 500m, ja ringi sisse jääb mägi mis võtab ikka energiat ära :P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Jooksu arendamiseks tuleb ikka joosta.

Umbes selline kava tõi mulle alguses häid tulemusi:

E: Poolpikk distants rahulikult (8-10km), millesse pikitud 3-4 tempokat lõiku (400-500m kõrgema tempoga)

T: Intervalltreening (3-4km rahulikku + 6-8x200m täiskiirusel 2min puhkepausidega + 2-3km rahulikult)

K: -

N: Tempojooks (5-7km)

R: -

L: Pikk rahulik (15-18km)

P: -

Kui areng toimub ja jalad juba kannavad, võid puhkepäevadel sõita rahulikult rattag või teha 3-5km rahulikku tastusjooksu. Ka ujumine on hea, säästab liigeseid ja aitab taastuda.

Alusta lühemate distantsidega (tempojooksud 2-3km, keskpikad kiirendustega jooksud 5-6km, pikad jooksud 12-14km). Kui tunned tempo või intervalljooksu päeval väsimust, jäta tempo/intervalltreening ära ning jookse rahulikult 4-5km. Kui trennipäeval on eelmisest trennist liigesevalu või mingi ebbatavaline kõõluse/lihasevalu, jäta südamerahuga trenn vahele, söö hästi, puhka. Kõige vähem soovid sa omale kroonilist vigastust.

Hüva jooksu!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kõik oleneb väga palju sellest, palju Sa oled enne jooksuga tegelenud ja kuidas seda teinud.

MIS ON NEED TULEMUSED, mida parandada tahad? Pikka maad vastu pidada (15-20[40]km) või siis lühematel distantsidel kiiremini joosta (6-10km)???

Mina oli selleks ajaks jooksuga tegelenud (kui A. Nurmekivi mulle nõu andis) umbes 1,5a ja keskmiselt jooksin nädalas 30-45km (olin läbinud ka ühe poolmaratoni) ja jooksuhärra soovitus oli see, et üle ühe intervall-treeningu nädalas ei olegi eriti mõtekas. Pigem üks "lühem" (u. 6-7 km) kiiremas tempos jooks ja sinna lisaks veel korra nädalas ka lõigud (6x100-200m). Ja see ongi kogu tempokas treening. Ülejäänud tähelepanu ikka rahulikule jooksule.

Mingeid soovituslikke pulsivahemikke ma siin ära tooma ei hakka, et mis see kiire on ja mis mitte. Need võivad erineva treenituse taseme puhul päris palju erineda.

PS! Kui Sa algaja oled, siis mäkke jooksu küll väldi, pigem alusta tasasemal maapinnal.

Üldiselt pole algaja. Olen ikka jooksuga tegelenud päris palju. Tegelikult käin ka trennis, aga hetkel pole seda võimalust ja tahaks suvel ise midagi korda saata :huh:

aga kuidas soovitaksite?

nt, E: taku hiit , K: siis aeglane pikem jooks ( 5-6 km) ja R: lõigud.

mäkkejooksu olen ka teinud, sellega pole vast väga probleemi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Jooksu arendamiseks tuleb ikka joosta.

Umbes selline kava tõi mulle alguses häid tulemusi:

E: Poolpikk distants rahulikult (8-10km), millesse pikitud 3-4 tempokat lõiku (400-500m kõrgema tempoga)

T: Intervalltreening (3-4km rahulikku + 6-8x200m täiskiirusel 2min puhkepausidega + 2-3km rahulikult)

K: -

N: Tempojooks (5-7km)

R: -

L: Pikk rahulik (15-18km)

P: -

Kui areng toimub ja jalad juba kannavad, võid puhkepäevadel sõita rahulikult rattag või teha 3-5km rahulikku tastusjooksu. Ka ujumine on hea, säästab liigeseid ja aitab taastuda.

Alusta lühemate distantsidega (tempojooksud 2-3km, keskpikad kiirendustega jooksud 5-6km, pikad jooksud 12-14km). Kui tunned tempo või intervalljooksu päeval väsimust, jäta tempo/intervalltreening ära ning jookse rahulikult 4-5km. Kui trennipäeval on eelmisest trennist liigesevalu või mingi ebbatavaline kõõluse/lihasevalu, jäta südamerahuga trenn vahele, söö hästi, puhka. Kõige vähem soovid sa omale kroonilist vigastust.

Hüva jooksu!

Suured tänud ! Aga mis distantsi see treening sul väga hästi arendas? ise sooviks nii : 300-1000 distantse arendada + muidugi üleüldse vastupidavust. Vanus muidu 15a, umbes kaks aastat tegelenud aktiivselt jooksmisega, muidu enne käidud lihtsalt võistlustel jne..

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Jooksjad ise räägivad, et rattasõit teeb just aeglasemaks lühikestel distantsidel ja selletõttu lühimaajooksjad väldivad rattasõitu.Ei oska ise kommenteerida rohkem.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
nüüd veel küsimus selline, et kas rattasõit ka arendab jooksmist ? et vahel võiks ju ka seda teha,muidu äkki tüdineb jooksust ära.

Rattasõiduga saab arendada küll südame tootlikkust ja kopsumahtu aga jooksusammu koordinatsioonile ei mõju hästi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Rattasõiduga saab arendada küll südame tootlikkust ja kopsumahtu aga jooksusammu koordinatsioonile ei mõju hästi.

selle lause teist poolt olengi kuulnud,seetõttu küsisin. :huh:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Seoses jooksuga tekkis uus küsimus veel...

Olen enne jooksuga tegelenud pikemat aega, aga vahepeal ei jooksnud, nüüd kui uuesti alustasin, siis on selline lugu et reied tõmbab kuidagi krampi ja valusaks, milles asi, ei suuda korralikult 3km ära joosta, kui vahepeal kõndida siis läheb paremaks, on mingeid soovitusi.

Varem sellist asja ei ole esinenud...

Pinnas ei ole kõva, jooksen metsa vahel (kinni tammutud muld), astun pehmelt (mitte kõvasti plärtsuga maha mis põrutaks jalga), tossud on mõeldud jooksmiseks ja on väga mugavad.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Seoses jooksuga tekkis uus küsimus veel...

Olen enne jooksuga tegelenud pikemat aega, aga vahepeal ei jooksnud, nüüd kui uuesti alustasin, siis on selline lugu et reied tõmbab kuidagi krampi ja valusaks, milles asi, ei suuda korralikult 3km ära joosta, kui vahepeal kõndida siis läheb paremaks, on mingeid soovitusi.

Varem sellist asja ei ole esinenud...

Pinnas ei ole kõva, jooksen metsa vahel (kinni tammutud muld), astun pehmelt (mitte kõvasti plärtsuga maha mis põrutaks jalga), tossud on mõeldud jooksmiseks ja on väga mugavad.

Peale treeningute lõpetamist väheneb aja jooksul treenitus ja uuesti alustad jällegi peaaegu 0-st.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Soovitame küll.

ja kui tihti ?

kas nii sobiks :

E: taku hiit + peale seda hüpped

K:pikem aeglane jooks ( u. 5-6 km ? )või lühem tempokas jooks nt 2-3 km (sellele eelneb soojendusjooks).

R:taku hiit + ka hüpped vms ?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

HIIT esialgu korra nädalas piisab, muidu lõhud ennast veel ära. Sestap ka kavva peale intervalltrenni puhkepäeva jätsin, kui korralikult teha, siis võtab ikka taastumine aega küll.

Eespool toodud kava arendas mul siiski pikamaajooksu tulemusi (10km ja rohkem), samas ka keskmisest lühemate distantside (1000-2000m) tulemused paranesid märgatavalt.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
HIIT esialgu korra nädalas piisab, muidu lõhud ennast veel ära. Sestap ka kavva peale intervalltrenni puhkepäeva jätsin, kui korralikult teha, siis võtab ikka taastumine aega küll.

Eespool toodud kava arendas mul siiski pikamaajooksu tulemusi (10km ja rohkem), samas ka keskmisest lühemate distantside (1000-2000m) tulemused paranesid märgatavalt.

mõtlen teha vist 2 x nädalas hiiti, aga kas võib alustada ka teisest kuust,mis programmis ette nähtud?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

mõtlen teha vist 2 x nädalas hiiti, aga kas võib alustada ka teisest kuust,mis programmis ette nähtud?

+ veel aeglane pikem jooks, ujumine, rattasõit jne. muidugi puhkepäevad on kaa,sest kardan ületreeningut.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Loomulikult võid kui tase on vastav. Su enda pakutud kava peaks töötama küll, samas kui sa soovid arenbdad keskdistantse, peaksid keskenduma just nende distantside jooksmisele.

Näiteks:

1) 2km soojendus ja 4x400m 90% oma maksimaalsest 400m ajast + 4x200m maksimumkiirusel (puhkepausid 2 korda pikemad kui jooksuajad, näiteks kui 400m läbid 70sekundiga, siis puhka 140 sekundit)

2) 1km soojendus ja 3x1000m 80% oma 1000m jooksuajast

3) 1km soojendust ja 10x200m 1000m tempoga

Võid ka proovida igasugu muid toredaid intervalle, oluline on protsessi nautida ja teha oma treening huvitavaks. Pea meeles, et kui tõesti ei suuda ennast sundida mõni päev intervalle tegema, sörgi niisama või sõida ratast.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Loomulikult võid kui tase on vastav. Su enda pakutud kava peaks töötama küll, samas kui sa soovid arenbdad keskdistantse, peaksid keskenduma just nende distantside jooksmisele.

Näiteks:

1) 2km soojendus ja 4x400m 90% oma maksimaalsest 400m ajast + 4x200m maksimumkiirusel (puhkepausid 2 korda pikemad kui jooksuajad, näiteks kui 400m läbid 70sekundiga, siis puhka 140 sekundit)

2) 1km soojendus ja 3x1000m 80% oma 1000m jooksuajast

3) 1km soojendust ja 10x200m 1000m tempoga

Võid ka proovida igasugu muid toredaid intervalle, oluline on protsessi nautida ja teha oma treening huvitavaks. Pea meeles, et kui tõesti ei suuda ennast sundida mõni päev intervalle tegema, sörgi niisama või sõida ratast.

Olgu, aitäh :huh: üritan midagi tegema hakata.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen pikemat aega teinud ise jooksutrenni. Enne käinud ka päristrennis. Probleem selles, et teen igasuguseid asju ja päris normaalse koormusega, kuid tulemused justkui langevad. Tihti on hakanud samast kohast pistma, joostes väsib ära tohutult ülakeha(käed jne). Sügisest plaan minna tagasi trenni(vahetan elukohta) ja treenida treeneri käe all, aga praegu pole selleks võimalust. Eesmärgiks pole alla võtta vms, vormis hoida aga küll. Rohkem siiski areneda, kiiremaks ja vastupidavamaks saada..

Arvan, et olen teinud midagi valesti. Tahaks aga sügiseks saada paremaks. Oskab keegi anda nõu, mida teha ja kui palju?

Olen 16a, tüdruk.

Praegu treeninud suhteliselt enesetunde järgi ja üritanud jooksu huvitavamaks muuta. Nt 1 x nädalas: 2km soojenduseks, võimlemine,jooksuharjutused,kiirendused(ülesmäge/allamäge veidike), hüppeid või hüpits, +lõdvestus; 2x nädalas: rahulik jooks u 6-8 km+võimlemine; 1x nädalas 4km(sees 5-6 kiirendust)+2 km rahulikult, lisaks hüpitsat, hüppeid vms. Kindlat kava pole, teen kuidas pähe tuleb.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

trennis käind u 3 aastat. Ja arvasingi, et oskan juba ise teha, tunnetan oma organismi jne..

Point ongi selles, et muidu olin päris hea (Eestis ikka esikümne hulgas), aga nüüd oli tervisega jamasid ja oli paus eelmine aasta. Sain tagasi vormi, aga nüüd läheb allamäge.. kui ise teen.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
trennis käind u 3 aastat. Ja arvasingi, et oskan juba ise teha, tunnetan oma organismi jne..

Point ongi selles, et muidu olin päris hea (Eestis ikka esikümne hulgas), aga nüüd oli tervisega jamasid ja oli paus eelmine aasta. Sain tagasi vormi, aga nüüd läheb allamäge.. kui ise teen.

Mis distantsi jaoks tahad ennast treenida?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×