Jump to content
Vägivaldur

Pähklitest

Recommended Posts

Pähkleid on väga erinevaid. Selle väite illustreerimiseks väike väljavõte siinsest kaloriarvutist:

india pähkel (100 g):

- 570 Kcal, 43 g rasva, 20 g valgud, 19 g süsivesikud, 4 g kiudaineid

arahhis (100 g):

- 535 Kcal, 43 g rasva, 26 g valgud, 9 g süsivesikud, 8 g kiudaineid

kreekapähkel (100 g):

- 650 Kcal, 65 g rasva, 15 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

mandel (100 g):

- 628 Kcal, 54 g rasva, 21 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

pitsaatsiapähkel (100 g):

- 331 Kcal, 31 g rasva, 10 g valgud, 5 g süsivesikud, 0 g kiudaineid

sarapuupähkel (100 g):

- 664 Kcal, 63 g rasva, 14 g valgud, 9 g süsivesikud, 6 g kiudaineid

soolapähkel (100 g):

- 639 Kcal, 53 g rasva, 25 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

Millised võiksid neist olla kasulikeimad? Kas tõsiasi, et enamus pähkleid on poes müügil soolatud kujul, vähendab nende tervislikkust? Mida arvad makadaamia pähkist?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Soolata pähkleid olen leidnud Comarketi kauplustes, kus neid müüakse kaaluga ja ilma soolata. Samuti on müügil pakituna, aga need on kallimad.

Soola pole mõtet koos pähklitega sisse kühveldada

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Pähkleid on väga erinevaid. Selle väite illustreerimiseks väike väljavõte siinsest kaloriarvutist:

india pähkel (100 g):

- 570 Kcal, 43 g rasva, 20 g valgud, 19 g süsivesikud, 4 g kiudaineid

arahhis (100 g):

- 535 Kcal, 43 g rasva, 26 g valgud, 9 g süsivesikud, 8 g kiudaineid

kreekapähkel (100 g):

- 650 Kcal, 65 g rasva, 15 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

mandel (100 g):

- 628 Kcal, 54 g rasva, 21 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

pitsaatsiapähkel (100 g):

- 331 Kcal, 31 g rasva, 10 g valgud, 5 g süsivesikud, 0 g kiudaineid

sarapuupähkel (100 g):

- 664 Kcal, 63 g rasva, 14 g valgud, 9 g süsivesikud, 6 g kiudaineid

soolapähkel (100 g):

- 639 Kcal, 53 g rasva, 25 g valgud, 14 g süsivesikud, 7 g kiudaineid

Millised võiksid neist olla kasulikeimad? Kas tõsiasi, et enamus pähkleid on poes müügil soolatud kujul, vähendab nende tervislikkust? Mida arvad makadaamia pähkist?

Pähklite puhul ärge arvutage kaloreid, vaid arvestage rasva koostist, oomega rasvhapete vahekorda ning tegelikku kogust. Minu pingerida:

1. kookospähkel - ülikasulikud küllastunud rasvad 98%, 0g o3 ja 1,8g o6 100 g kohta

2. sarapuupähkel - monoküllastamata rasva 63%, 0g o3 ja 4g o6

3. mandlid - monoküllastamata rasva 52%, 0g o3 ja 10g o6

4. kreekapähkel - palju polüküllastamata rasvu, mistõttu säilib viletsalt (ostan ainult siis, kui saabub uus värske partii), millest 5,5g 03 ja 28g o6 .

Pistaatsia ja makadaamiapähklid on suure monoküllastamata rasvhapete sisaldusega, kuid neist saab ka palju o3 (täpsed andmed mul puuduvad). Kõige viletsama rasvhappelise koostisega on kindlalt brasiiliapähkel - 0g o3 ja 23g o6. Enam-vähem sama koostis on maapähklil e arahhisel - 0g o3 ja 22g o6, kuid nende puhul ei ole tegu pähklite, vaid kaunviljadega. Rämps, sest kannavad kaasas hallitusseeni.

Kui arvestada ka seemnete rasvhappelist koostist, siis seesami ja päevalilleseemned on viimati mainitutest veel viletsamad - 0g o3 ja vastavalt 25 ja 30g o6.

India pähkli kohta andmeid pole, kuid pole raske arvata, et tegu on järjekordse o6-rohke pähkliga.

Soolapähklid? Milleks peaks üldse keegi neid eelistama tavalistele? Kuid kindlasti on nad kasulikumad kui friikartulid...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

ma kühveldan sarapuupähkleid ja kreekapähkleid ;) ei tea küll kelle soovitusel :unsure:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Krt küll, jälle hävitas Fred kogu mu lootuse, et mul on normaalne toitumiskava.

Kas pähklid ei pidanud mitte "head rasvaallikad "olema?

Ja üks esimesi kirjatükke, mis ma kuturisti toitumisest lugesin, ei kiitnud kookospähklit üldse mitte, pigem vastupidi.

Kas normaalne inimene, kelle keha toimib kunagi evolutsiooni käigus välja kujunenud reeglite järgi, ei peaks sööma toitu, mida leiadub ikka tema kodu juures? Kookospähklit vaevalt siis meile sisse imporditi. Samas sarapuupähkel on küll jah ka siin kasvav pähkel.

Kas pähkleid siis üldse tasub süüa küllastumata rasvade saamiseks?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Krt küll, jälle hävitas Fred kogu mu lootuse, et mul on normaalne toitumiskava.

Kas pähklid ei pidanud mitte "head rasvaallikad "olema?

Ja üks esimesi kirjatükke, mis ma kuturisti toitumisest lugesin, ei kiitnud kookospähklit üldse mitte, pigem vastupidi.

Kas normaalne inimene, kelle keha toimib kunagi evolutsiooni käigus välja kujunenud reeglite järgi, ei peaks sööma toitu, mida leiadub ikka tema kodu juures? Kookospähklit vaevalt siis meile sisse imporditi. Samas sarapuupähkel on küll jah ka siin kasvav pähkel.

Kas pähkleid siis üldse tasub süüa küllastumata rasvade saamiseks?

http://www.toidutare.ee/aabits.php?id=393

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ettevaatust ma ei ole spetsialist aga mina tegin nii...

Kookospähkli järamisest 250g on hambad valusad, niisiis ostsin riivitud kookoshelbeid 100g=5 eeki, kookospiima konserv 400g=20 eeki, segasin kokku (100 helbeid - 100 piima - veidi vett) maitses nagu raffffaellllloooo, kohupiimaga ka proovisin segada super. NB kiudaineid 100g kookoses 24 g nii, et soolikasse jääb ka midagi üle.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Krt küll, jälle hävitas Fred kogu mu lootuse, et mul on normaalne toitumiskava.

Kas pähklid ei pidanud mitte "head rasvaallikad "olema?

Ja üks esimesi kirjatükke, mis ma kuturisti toitumisest lugesin, ei kiitnud kookospähklit üldse mitte, pigem vastupidi.

Kas normaalne inimene, kelle keha toimib kunagi evolutsiooni käigus välja kujunenud reeglite järgi, ei peaks sööma toitu, mida leiadub ikka tema kodu juures? Kookospähklit vaevalt siis meile sisse imporditi. Samas sarapuupähkel on küll jah ka siin kasvav pähkel.

Kas pähkleid siis üldse tasub süüa küllastumata rasvade saamiseks?

Tasub siis, kui o6 ei liialda, s.t. valid pähklid, millised sisaldavad peamiselt just monoküllastamata ja küllastunud rasvu. Põhilised küllastumata rasvhapped on oomega-6, mille puudust kunagi ei esine, ja oomega-3, mida saadakse väga vähe - tervise seisukohalt on tähtis nende omavaheline tasakaal.

Kookospähkli väärtust hakatakse õnneks nüüd uuesti avastama ja tema tarvitamine tuleb meile põhjamaalastale ainult kasuks.

Kulturisti toitumine? Millegipärast arvatakse, et see on tervislik...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere Fred,

kas päevas või üle päeva 30g ehk peotäis pähkleid on tervislik süüa? Jutud käivad ja vaatasin ajakirjast "Toit ja tervis" toidupüramiidi.

Ise aeg- ajalt söön kas india pähkleid või kreekapähkleid, indiat seetõttu, et annavad vähem kaloreid kui kreekapähklid.

Tänan

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Pähklid on huvitav teema.

Minul huvi, millega koos on mõistlik kookos- või sarapuupähklit tarbida? Või tuleks kahe korralikuma söögikorra vahel krõbistada.

Teatavasti kõike valimatult segamini süüa ei ole tervise seiskohast otstarbekas. Kas kaltsiumit ehk siis rasvase kohupiima/kodujuustuga koos tarbides või sobib liha kõrvale?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tere Fred,

kas päevas või üle päeva 30g ehk peotäis pähkleid on tervislik süüa? Jutud käivad ja vaatasin ajakirjast "Toit ja tervis" toidupüramiidi.

Ise aeg- ajalt söön kas india pähkleid või kreekapähkleid, indiat seetõttu, et annavad vähem kaloreid kui kreekapähklid.

Tänan

Kes sööb nagu püramiid soovitab, näeb lõpuks ise välja nagu püramiid!

Pähklite puhul vaata rasva koostist, mitte kaloreid!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Pähklid on huvitav teema.

Minul huvi, millega koos on mõistlik kookos- või sarapuupähklit tarbida? Või tuleks kahe korralikuma söögikorra vahel krõbistada.

Teatavasti kõike valimatult segamini süüa ei ole tervise seiskohast otstarbekas. Kas kaltsiumit ehk siis rasvase kohupiima/kodujuustuga koos tarbides või sobib liha kõrvale?

Sobivad nii liha kui piimatoodete kõrvale.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Selle o6/o3 suhte koha pealt, mis piimarasvas see on? Ma olen lugenud, et vähesel määral seal on o3, aga o6 ?

Piimarasvas on 66% küllastunud rasva, 30% monoküllastamata rasva ja 4% polüküllastamata rasva; o3 ja o6 suhet kahjuks ei tea, kuid kodujuustus on see 10g o6 ja 2,5g o3.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kookospähkli väärtust hakatakse õnneks nüüd uuesti avastama ja tema tarvitamine tuleb meile põhjamaalastale ainult kasuks.

Kumba on praadimisel kasulikum tarvitada, kas kookosrasva või oliiviõli?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kui praeguseid teadmisi vaagida, siis ilmselt kookosõli.

Ise kasutan päris palju oliiviõli ka, ent ma niivõrd ei -prae- asju kuivõrd kuumutan. Suitsema ei lähe mul õli kunagi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ma lugesin kuskilt, et päevas u üle 7 mandli ei olegi hea süüa. Teab keegi, miks?

Eip. Pole aimugi ja pole ka kuulnud varem sellist asja. Võibolla see kehtib mõrumandlite kohta, milles on tsüaniidi?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×