Jump to content
lõvi16

Unehäired

Recommended Posts

Mul endal periooditi täpselt sama asi - õhtul ei saa magama ja hommikul ei saa üles. Nagu AileKuuda ütles, siis tuleb režiimist kinni pidada! Lähed lihtsalt varem (teatud kellaajal) voodisse ja vedeled seal seni, kuni ükskord uni tuleb. Ja tõused kindlal kellaajal. Organism võtab mingi aja möödudes omaks, et tuleb õhtuti varem puhkerežiimile minna ja hommikul teatud ajal ärgata. Küll varsti oma une nii korda saad! Kui järjepidevust muidugi on :P

Njaa..mul sama probleem,aga see mul ei aitanud...öösel kolmeni vahin lakke :ph34r:

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

minul on nii et silmad ei seisa lihtsalt lahti ja kui magama lähen siis ei uinu aga silmi ei suuda ka lahti hoida...ja nii terve päev. aga trennis kaob see ära ja peale trenni jälle suur väsimus....

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ega te,seltimehed,kogemata arvuti taga enne und ei istu?Ku istute,siis on asi selge.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ylev2simusest tekkinud uneh2ired...

Rezhiim on parim asi maailmas. Kindel aeg magamaminekuks, kindel aeg 2rkamiseks (arvestage 9 tunnise magamisega). Minul l2heb rytmi k2ttesaamiseks v2hemalt kaks n2dalat.

Minul ei ole asi nii äärmuslik, kui teemaalgatajal, aga minu mure on selline, et kuigi ma üritan samal ajal magama minna, läheb mul alati voodis "pea lahti". Terve päeva asjad ja veel aastate tagusedki asjad jõuan ära mõelda ja unest on asi kaugel. Kui ma ka teleka taga ära vajun ja siis kiirelt voodi ümber kolin, haihtub seal kogu rammetus ja uni. See on vastik, magan enda 2 vennaga samas toas ja kuulen kuidas nood juba mingi 15 minutiga max ära pääsevad. Ise alla 1h15min lootust ei ole.

Mäletan, et endal oli lapsena selline asi, et uinumine oli päeva kõige mõnusam aeg. Nii kui voodi läksin, hakkas keha mõnusalt ära vajuma. Kohe jäin uniseks ja kõige mõnusam asi oli unega võitlemine. Olin voodis ja püüdsin mitte magama jääda......... 10 min ja oleksn võinud magada.

Muudetud kasutaja nohik poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Minul ei ole asi nii äärmuslik, kui teemaalgatajal, aga minu mure on selline, et kuigi ma üritan samal ajal magama minna, läheb mul alati voodis "pea lahti". Terve päeva asjad ja veel aastate tagusedki asjad jõuan ära mõelda ja unest on asi kaugel. Kui ma ka teleka taga ära vajun ja siis kiirelt voodi ümber kolin, haihtub seal kogu rammetus ja uni. See on vastik, magan enda 2 vennaga samas toas ja kuulen kuidas nood juba mingi 15 minutiga max ära pääsevad. Ise alla 1h15min lootust ei ole.

Mäletan, et endal oli lapsena selline asi, et uinumine oli päeva kõige mõnusam aeg. Nii kui voodi läksin, hakkas keha mõnusalt ära vajuma. Kohe jäin uniseks ja kõige mõnusam asi oli unega võitlemine. Olin voodis ja püüdsin mitte magama jääda......... 10 min ja oleksn võinud magada.

Kui und ei tule, siis võiksid lugeda - kõigepealt loe kolmeni, siis viieni, kui ikka und ei ole, siis seitsmeni. Ja ongi aeg üles ärgata, vähemalt öö on kasulikult möödunud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Natuke lugemist sellel teemal. :ph34r:

Uni teeb targaks

Kui on kiired ajad, käsil palju olulist-põnevat-vajalikku, kipub sageli päevast väheks jääma. Tahaks aega öö arvelt pikendada.

Ometi pole see just eriti hea mõte, sest võta või jäta, su keha ja vaim vajavad und! Ja lausa 9 tundi öö jooksul, sest värskendav ja jõudu taastav mõju on kõige suurem just sügaval unel, mitte kergel ja pealiskaudsel. Kui sa ei taha hommikul ärgates väsinud olla, tuleks õhtul hiljemalt kell 22.30 voodisse minna.

Uni on aju taastumise viis. Uni nö. läkitab infot lühimälust pikaaegsesse mällu.

Ühe uuringu järgi kaotasid briti tudengid, kes end korralikult välja ei maganud, nädalas keskmiselt 15 IQ punkti. Nii et maga end targaks!

Unepuudus

• nõrgestab immuunsüsteemi,

• vähendab õppimisvõimet ja stressitalumist,

• halvendab keskendumist, otsustusvõimet, loogikat, reaktsioone, koordinatsiooni, mälutegevust. Uni aitab ajus infot kinnistada ja olulisi seoseid säilitada.

• võib tekitada ainevahetusprobleeme (kaalutõusu või siis ei anna dieet mingeid tulemusi), näonahk läheb käest. Sügava une ajal taastuvad keharakud,

• võib lisada riski haigestuda sellistesse haigustesse nagu suhkruhaigus ja kõrgvererõhutõbi.

Soome koolitervise uuringute põhjal läheb 43% 14-16-aastastest magama kell 23 või hiljem. (Kui näiteks 1979. aastal oli see arv vaid 15 %.)

Sama küsitluse põhjal uuriti, kuidas mõjutab hiline magamaminek üldist enesetunnet (väsimus, peavalu, ärrituvus, masendus jms.).

Selgus, et neil, kes läksid magama kl. 22.00-22.30, oli kaebusi kõige vähem.

Juba kaks korda rohkem tunnistasid masendust, ärrituvust ja õppimisraskusi need, kes läksid magama vaid tund aega hiljem. Ja neli korda rohkem oli samasid hädasid neil, kes läksid voodisse peale südaööd.

Koolis ilmneb unepuudus ja väsimus rahutuses, üliaktiivsuses, väheses huvis õppimise vastu, vigades, tunni ajal tukastamises ja meeleolude vaheldumises.

Samas, ega ka liiga pikk põõnamine kasulik ole - kui pidevalt oma unevajadusest kauem magada, muutudki uniseks ja loiuks. Lisaks väheneb võime taluda emotsionaalset pinget ja valitseda end erandlikes olukordades...

Unehäired pole üldsegi haruldased - 22-27% 11-15-aastastest lastest kannatab selle all.

Tegu on unetusega, kui juba pikemat aega

• on raskusi magama jäämisega (uinumiseks läheb üle poole tunni),

• on uni rahutu ja/või katkendlik (ärkad öö jooksul korduvalt üles ja jääd iga kord pikemalt ärkvele),

• ärkad hommikul liiga vara (näiteks kell neli ja ei suuda enam uinuda).

• Unetust võib põhjustada stress ja mure. Kui unetus kestab aga juba üle kuu, võib selle taga olla depressioon ning tasuks pöörduda tohtri poole.

Mida teha, kui und ei tule?

• Mine voodisse siis, kui tunned, et oled väsinud. Ära püüa end vägisi magama sundida - uni ei tule siis nagunii.

• Tõuse alati samal ajal üles, ka nädalavahetusel.

• Ärgates ära jää voodisse vedelema, vaid tõuse, riietu ja alusta päeva (ehkki võid veel väsinud olla). Nii teed oma organismile ja alateadvusele selgeks öö ja päeva vahe.

• Ära joo kohvi kuus tundi enne magamaminekut. (Kui sa just ei kuulu nende hulka, keda kohv hoopis uinutab.)

• Liigu palju, nii et tunned mõnusat väsimust. Eriti õhtupoolikuti, kuid mitte enam peale kella 18.00, sest organism vajab rahunemiseks aega.

• Enne magamaminekut tee midagi rahustavat - mis see iganes ka sinu puhul ei oleks. Võib-olla rahustab sind muusika, võib-olla lugemine, joonistamine, käsitöö, soe dušš vms.

• Ka tühi kõht teeb uinumise raskeks, seepärast võid millegi kergega keha kinnitada. Joo sooja piima või piparmünditeed.

• Vaadake vanematega su magamispaik koos üle - et voodi oleks ikka mugav, tänavavalgustus ei häiriks (selle vastu aitavad kardinad.)

Ehk mõni nendest nippidest aitab kuid kindlasti on vaja järjepidevust, et reziimi paika panna peab minema iga päev kindlal ajal magama isegi kui uni kohe ei tule siis keha tunneb puhkust kuna sa ei tee ju midagi ning pikapeale harjub keha ja organism ära ning asi peakski olema paigas aga seda tuleb jälgida.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mul teemaalgatajaga sama probleem. ja sellist reziimi nagu siin soovitatakse ma kahjuks sisse harjutada ei saa kuna aeg-ajalt töö öö vahetused. Aga jah lähen ka voodisse kell 12 ja vahin 3ni lakke, vahel kauemgi :ph34r: viimasel ajal ei ole enam aega une ootamisele raisanud, olen siis uuesti voodist välja tulnud lugenud telekat vaadanud või mis iganes, aga kindel laks et enne 2 magama ei jää mitte mingil juhul, vahet pole mis kell hommikul tõusin.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mnjah, kindlasti on point sees selles, et iga päev peaks ärkama samal ajal, kuni organism harjub...Samas on seda suht raske teostada; iga unetu teab, et kui oled päevade kaupa end suurivaevu ärkama sundinud ja siis päev otsa unine olnud, on vabal päeval lausa tappev soov end sellest kõigest välja magada.

Kindlasti pole asi selles, et trenni teen liiga hilja. Tegelikult teengi tavaliselt suht hilja ja lõpetan üheksa- kümne ajal õhtul aga kogemused on näidanud, et vahet pole- sama jama on ikka, sõltumata trenniaegadst ja sellest, kas ma üldse trenni teen.

Oldman: ära pane pahaks, aga kas sul tõesti pole paremaid soovitusi kui süsivesikurikast toitu süüa? Usu, ma võiksin praegu süüa kaks pätsi saia ja purgi mett aga magama see ei paneks.

Mr. Mesi on looduslike asjade korüfee siin- äkki tema oskaks soovitada midagi?

Endiselt kõik arvamused väga oodatud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul teemaalgatajaga sama probleem. ja sellist reziimi nagu siin soovitatakse ma kahjuks sisse harjutada ei saa kuna aeg-ajalt töö öö vahetused. Aga jah lähen ka voodisse kell 12 ja vahin 3ni lakke, vahel kauemgi :ph34r: viimasel ajal ei ole enam aega une ootamisele raisanud, olen siis uuesti voodist välja tulnud lugenud telekat vaadanud või mis iganes, aga kindel laks et enne 2 magama ei jää mitte mingil juhul, vahet pole mis kell hommikul tõusin.

Eks on jah nii, et peale öövahetusest tulekut ja kaua magamist (magan vahel kella 15-ni) samal õhtul on üsna võimatu "normaalsel" ajal magama minna, ei hakkagi 12-st voodisse minema ja 3-ni lakke vahtima, vaid vahin kella 3-ni arvuti ekraani. :P Siis jälle hommikul ei saa "normaalsel" ajal tõusta ning magamine lükkub ka tihti üle kella 12. Nüüd jälle õhtul päris õigel ajal uni ei tule ja hilja magama, samas järgmisel hommikul on vaja enne 7-t ärgata. Suhteliselt väsinud olemine seetõttu harilikult sel päeval... jne. Tegelikult ikka öine töö sucks.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Uut teemat ei hakanud tegema, aga minul on lood vastupidi. Nimelt uinun kiiresti ning pea igal ööl olen REM-unes (kutsutakse vist sedasi). Seeläbi aga aju ei puhka hommikuks välja ning terve päeva vältel olen kui zombi.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Oldman: ära pane pahaks, aga kas sul tõesti pole paremaid soovitusi kui süsivesikurikast toitu süüa? Usu, ma võiksin praegu süüa kaks pätsi saia ja purgi mett aga magama see ei paneks.

Mr. Mesi on looduslike asjade korüfee siin- äkki tema oskaks soovitada midagi?

Endiselt kõik arvamused väga oodatud.

Pärast süsivesikurikka toidu söömist lahkuvad aminohapped insuliini toimel verest ja sisenevad lihaskoesse, rohkem trüptofaani jõuab ajju, muutub seal serotoniiniks ja avaldab uniseks tegevat toimet. Nagu teada, serotoniin osaleb unemehhanismides.

Nisuvalgu ja piimavalgu kasutamisel samal toidukorral tekib seedimise käigus morfiinisarnase toimega aine - eksorfiin. See aine moodustub umbes 1-2 tundi peale sööki.

Hea une annab ka nõgesetee, sest nõgeses on palju serotoniini. Kuid seda tuleb kasutada ainult talvel.

Muudetud kasutaja OldMan poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Kas seda nõgeseteed kuskilt osta ka saab või peab suveni ootama, et ise korjata? Ja miks seda ainult talvel kasutada tohib?

Päikese UV- kiirte tõttu tekib ka organismis palju serotoniini. Serotoniin aga kiirendab vere hüübimist. Samal põhjusel ei ole soovitav juua nõgeseteed üle kahe nädala järjest.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Unehäire ei pruugi olla iseseisev nähtus. Kui nii, siis n.ö. sümptomaatiline ravi (mesi, sai ja piim, nõgesed, melatoniin, ... isegi režiimi sisseseadmine) aitab lühiajaliselt, puudulikult või ei aita üldse. Kasutasin looduslikke vahendeid aastaid tulemusteta; põhjus oli alles.

Teiselt poolt, kui looduslikud vahendid aitavad, siis tõenäoliselt pole midagi tõsisemat.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Päikese UV- kiirte tõttu tekib ka organismis palju serotoniini. Serotoniin aga kiirendab vere hüübimist. Samal põhjusel ei ole soovitav juua nõgeseteed üle kahe nädala järjest.

Palju serotoniini tekib ka ecstasy tarvitamisel. :ph34r:

Pole küll asjaga seotud,aga lihtsalt tuli praegu meelde.Seetõttu ongi mõnedel tarvitajatel veri veresooned lukku pannud ja surma põhjustanud.

Muudetud kasutaja matti poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Oluline on kujundada magamamineku rituaal.

1. K6ht ei tohi olla ei liiga t2is ega ka tyhi.

2. Trennist peaks olema m88das v2hemalt kolm tundi.

3. Paar tundi enne magamaminekut 2ra tegele t88asjadega.

4. Kindel kellaaeg voodisseminekuks.

5. Voodi peaks olema sul magamiseks, mitte lugemiseks ega 6ppimiseks.

6. Hea raamat enne voodisseminekut ei tee paha.

7. Soe vann, v6ib aroomiteraapiaga.

Seda loetelu v6iks j2tkata. Arvesta magamiseks v2hemalt 9 tundi. Unev6la tekkides ei pruugi me enam normaalselt uinuda ja piisavalt sygavalt magada. Probleem, mis sul vist juba on...

Edu! ... ja ilusaid unen2gusid :D

Mul lõpeb treening üldiselt kella 22 paiku, varem pole lihtsalt võimalik. Ärkama pean hommikul kell 7, et õigel ajal tööle jõuda aga magama jään kehvasti ja ärkamisega samuti raskusi.

1. Seda punkti suudan täita.

2. Seda punkti ei suuda, sest kui lähen kell 1 magama, siis 6 tunnist ei piisa kuidagi. Tavaliselt kell 12 saan ikka end magama, kuid tundub et 7 tundi on samuti vähe. Sooviks magada 8 tundi!!!!!

3. Ei tegele.

4. Loe punkt kaks.

5. Viskan raamatud ja teleri magamistoast välja.

6. 5 ja 6 punkt räägivad nati vastu sul.

7. Sooja aromaatse vanni vastu pole midagi.

Milline on imenipp, kuidas tund peale trenni end unele saaks?:P

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Pudel õlut ja uni garanteeritud. Ok, siinsele lasteaiale /suur osa foorumlastest/ pole hea sellist soovitust anda. Sel juhul meesai piimaga, või lihtsalt soe piim meega.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Pudel õlut ja uni garanteeritud. Ok, siinsele lasteaiale /suur osa foorumlastest/ pole hea sellist soovitust anda. Sel juhul meesai piimaga, või lihtsalt soe piim meega.

Mulle passib õlle küll, muidugi pean mingist muust söögist loobuma sel juhul.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Tere, mul siis selline asi et ei suuda magama jääda ja see väga suureks probleemiks! Eile nt. läksin magama u.21.00 ja jäin kohe ka korraks magama aga u. 10 min. pärast üleval ja ei jäänud enam magama, vähklesin ja lõpuks läksin nii närvi ka veel kuna homiikul olivaja ärgata kell 5 hommikul aga ma jäin magama alles 00.30 B) See ei ole ju normaalne! Vähe sellest ma olin eelmine päev ka öösel ainult maganud 5 tundi ja selline uni aga voodis nagu hakkaks keha unele vastu võitlema :)

Kas on pakkuda ka mingeid lahjemaid une tablette?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tere, mul siis selline asi et ei suuda magama jääda ja see väga suureks probleemiks! Eile nt. läksin magama u.21.00 ja jäin kohe ka korraks magama aga u. 10 min. pärast üleval ja ei jäänud enam magama, vähklesin ja lõpuks läksin nii närvi ka veel kuna homiikul olivaja ärgata kell 5 hommikul aga ma jäin magama alles 00.30 B) See ei ole ju normaalne! Vähe sellest ma olin eelmine päev ka öösel ainult maganud 5 tundi ja selline uni aga voodis nagu hakkaks keha unele vastu võitlema :)

Kas on pakkuda ka mingeid lahjemaid une tablette?

Alustame ikka põhjuste likvideerimisest, mitte tagajärgede?

Unehäired niisama ei teki.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tere, mul siis selline asi et ei suuda magama jääda ja see väga suureks probleemiks! Eile nt. läksin magama u.21.00 ja jäin kohe ka korraks magama aga u. 10 min. pärast üleval ja ei jäänud enam magama, vähklesin ja lõpuks läksin nii närvi ka veel kuna homiikul olivaja ärgata kell 5 hommikul aga ma jäin magama alles 00.30 B) See ei ole ju normaalne! Vähe sellest ma olin eelmine päev ka öösel ainult maganud 5 tundi ja selline uni aga voodis nagu hakkaks keha unele vastu võitlema :)

Kas on pakkuda ka mingeid lahjemaid une tablette?

Mul on ka vahest nii. Mul aitab , kui ma jahutan toa täiesti jahedaks , nii et on külm olla ja lähen magama ning mõne aja pärast magan nagu lapsuke :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mul on ka vahest nii. Mul aitab , kui ma jahutan toa täiesti jahedaks , nii et on külm olla ja lähen magama ning mõne aja pärast magan nagu lapsuke :)

See ka aitab jah :) aga no vot ei aita ka see enam igakord B)

Rotter räägi siis põhjusest? Ma olen enda poolt nagu kõik teinud aga no vot uni kadunud voodis! Lugesin ,et korras inimene peaks voodis suht kiirelt uinuma mitte vähklema seal 3 tundi ennem :(

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×