Jump to content
whitesox

Välismaised puu- ja juurviljad.

Recommended Posts

Tervist! Sooviks teada mis maa puu- ja juurvilju ning marju te tarbite enim? Millise maa omad on naturaalsemalt kasvatatud ja millise mitte? :D

Eesti asjadest kapsas, kaalikas (yks t2htsamaid...2rge unustage!!), peet, mustr6igas, sibul, kyyslauk. Kylmutatud kujul toidulisandi asemel mustikad, astelpaju...

Muu kraam...Kui on v6imalik, siis eelistan Iisraeli, nemad on ysna 8ko...

Yritan syya asju, mille hooaeg parasjagu on. Kahjuks hakkavab tsitruseliste aeg l6pule j6udma ;)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ostan neid juurikaid, mida säästukas müüakse, kartuli saan maalt. Maja all on ka ökopood, aga vaat ei hakka rahakott peale.

Mina olen seniajani Eestis kasvatatud ja 8ko peaaegu, et v6rdusm2rgi pannud.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Ka seal oli kirjas, et Eesti oma on ikka veel puhtam, kui muu...

Ma ostan enamuses turult...maitsvam.

Seda küll, et puhtam kui muu, aga päris võrdusmärki ei maksa vist siiski tõmmata. Turul oleneb muidugi müüjast, võib väga head kaupa saada. Kusjuures viimane ports porgandeid, mis säästukast (see mul kõige lähem kauplus) sain, oli maitse poolest nii hea nagu oleks oma peenralt korjatud :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eesti toote puhul siiski ka päris kindel ei saa olla kuipalju seda väetatud on.

Kunagi lapsepõlves kasvatasin perega ise suures koguses juurikaid.

Kohustus oli käia nõuka ajal ühes komisjonis, viia sinna kilogramm oma toodangut nagu mäletan, seejärel väljastati müügiõiguse paber vms.

Kui paberit polnud, sai (juriidiliselt mitte-korrektseid) kokkuleppeid teha ja turul müia sellegipoolest.

Et tolla juba oli see kvaliteedi kontroll väga pinnapealne.

Tänapäeval pole enam kursis sellega, aga usun ,et kui minan turule ja osta kilogramm tomateid suvel, siis vabalt võib loterii olla, et kuipalju mürke sisse sööd.

Või kuidas need kontroll-mehhanismid tänapäeval eestis toimivad?

Kas mul on luba minna Keskturule kilogrammi tomateid müüma, kui olen kevade jooksul aknapeal ohtrate mürkidega ühte taime kasvatanud?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Turult ostad enda arust näiteks luunja kurki või tomatit aga tegelikult on see mujal kasvatatud,lihtsalt müüakse tuntud firma kaubamärgi all.

Sellepärast peabki teadma, kelle käest osta. Kui pidevalt turul käia, siis saab peagi ka selgeks, kes milline müüja on. Minul on lihtne, ostan ainult oma küla taadilt ja kui vajan midagi, mida temal ei ole, siis küsin, kellelt julgeb soovitada osta.

Ma ostaks meelsamini oma kaubad alati turult, kuid pood on lähemal :D ja poes on kahjuks ka odavam.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Vaieldamatult parim on oma kasvatatud kraam või maalt vanaema-vanaisa juurest saadu. Maitse ei saa muule ligilähedalegi. Muidu eelistangi Eestis kasvatatud asju ja võimalusel väiksemate talude omi. Paratamatult tuleb suurema osas aastast osta välismaist kraami ja siis eelistan geograafiliselt lähemal asuvate maade oma. Transporditee lühem, keskkonnale sõbralikum. Nt Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Uus-Meremaa kraami väldin, võtan parem Itaalia-Hispaania puuvilju.

Üks reegel pidi olema, et mida soojemas kliimas asi on kasvatatud seda rohkem on seda vürtsitatud pestitsiitide ja umbrohutõrjekeemiaga, soojas kliimas kahjureid ja umbrohtu rohkem. Ehk siis eelistada parasvöötme- ja vahemeremaade kraami.

Banaan, viinamarjad ja importõunad pidid olema kõige töödeldumad. Testimise käigus oli mingis Eesti laboris ükskord leitud 17 erineva mürgi jääke kontrollitavatest viinamarjadest. Pärast selle kuulmist söön viinamarju harva.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Vaieldamatult parim on oma kasvatatud kraam või maalt vanaema-vanaisa juurest saadu. Maitse ei saa muule ligilähedalegi. Muidu eelistangi Eestis kasvatatud asju ja võimalusel väiksemate talude omi. Paratamatult tuleb suurema osas aastast osta välismaist kraami ja siis eelistan geograafiliselt lähemal asuvate maade oma. Transporditee lühem, keskkonnale sõbralikum. Nt Lõuna-Aafrika Vabariigi ja Uus-Meremaa kraami väldin, võtan parem Itaalia-Hispaania puuvilju.

Üks reegel pidi olema, et mida soojemas kliimas asi on kasvatatud seda rohkem on seda vürtsitatud pestitsiitide ja umbrohutõrjekeemiaga, soojas kliimas kahjureid ja umbrohtu rohkem. Ehk siis eelistada parasvöötme- ja vahemeremaade kraami.

Banaan, viinamarjad ja importõunad pidid olema kõige töödeldumad. Testimise käigus oli mingis Eesti laboris ükskord leitud 17 erineva mürgi jääke kontrollitavatest viinamarjadest. Pärast selle kuulmist söön viinamarju harva.

Viinamarjadega on see jama ka, et viljanahk on nii õhuke ja mürkained imbuvad kergesti sisse.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Paraku tänapäeval pannakse igalpool väga palju igasuguseid mürke puu- ja juurviljadele, ka Eesti omadele, ainuke variant on ise kasvatada võimalikult palju asju. Viinamarjad, virsikud ja õunad jah pidid olema kõige töödeldumad, banaanidel on paks koor ja need peaks suhteliselt ohutumad olema. Viinamarju ära osta, õunad pese ja koori alati ära, köögiviljad säilivad vist paremini, pole eriti kuulnud et seal niipalju mürke oleks kui puuviljades, v.a. tomatid-kurgid.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma ka mõtlesin, et banaanil paks koor. Samas ei pidanud banaanikoor siiski vilja nii palju kaitsma ja banaan ei ole siiski kõige tervislikum valik mürkide konsentratsiooni mõttes.

Lõpuks taandub kõik sellele, et kui koduaia vilju süüa ei ole, siis süüa muid asju mõistuspäraselt ja võimalikult erinevaid, et riski hajutada :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen kuulnud jällegi, et kõige rohkem olevat pritsitud tsitruselisi ja viinamarju.

Mina söön ka kõige meelsamini oma aia saadusi, mis on kasvatatud ilma kunstlike väetisteta loomulikus keskkonnas. Nii palju kui võimalik toon kaasa maalt ema kasvatatud, muu ostan Prismast või Rimist. Eelistan Eesti juurikaid, puuviljadest on mu lemmikuteks õunad (Poola omad on praegu head odavad ja samas isegi lõhnavad õunte järgi, mida ülejäänute kohta öelda ei saa). Vahel ostan ka muid hooajalisi puuvilju, vahelduse mõttes. Üldiselt, energeetikat arvestades, jälgin ka, nagu eelpool juttu oli, et viljad oleksid kasvatatud minu elukohale võimalikult väikeses raadiuses.

Mõnda aega saan veel sügavkülmast mustikaid, maasikaid, mustsõstraid, pohli, mis suvel kogutud.

See on aga kindel, et isegi kui köögivili on Eestis kasvatatud ja tegemist hooajaga, siis kurgid-tomatid ei küündi maitselt oma aia saadusteni.

Ise olen oma aia kraami peal üles kasvanud ja nüüd on väga raske käia poes, osta midagi, mis ema aiamaal nagu umbrohi kasvab, ja selle eest ränka hinda maksta. Samas see ei maitse sugugi nii nagu peaks ja mingil määral sisaldab siiski kemikaale. Aga ilma köögiviljata ju ka ei saa...

Importviljade pesemise kohta veel nii palju, et neid soovitatakse pesta mitte jooksva vee all, vaid kausis sooja vee sees paar tundi leotada. Proovige, siis näete, kui mustaks vesi muutub.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Rääkides kodumaisest toodangust, siis on kasulik kui tarbija tunneb väiketalunikke, kes müüvad oma kasvatatud kraami. Nii saab maitsvaid mune, liha, puu- ja juurvilju soodsalt ja ei pea muretsema lisaainete pärast, kui on teada, et kõik on puhtalt kasvatatud.

Muudetud kasutaja whitesox poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Importviljade pesemise kohta veel nii palju, et neid soovitatakse pesta mitte jooksva vee all, vaid kausis sooja vee sees paar tundi leotada. Proovige, siis näete, kui mustaks vesi muutub.

Katsetasin. Panin ööseks oma hommikuse pirni sooja vette likku. Hommikuks polnud vesi värvi muutnud. Ehk oli ökopirn :D

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Katsetasin. Panin ööseks oma hommikuse pirni sooja vette likku. Hommikuks polnud vesi värvi muutnud. Ehk oli ökopirn :D

Erand kinnitab reeglit ;)

See pirn võib tõepoolest mu sõnades kahtlema panna, aga mis sellest. Mina olen viinamarjakobaraga katsetanud ja vesi muutus sogasemaks küll...

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Maalehe artikkel sama teema kohta http://www.maaleht.ee/2009/03/05/uudised/5...myrgitatud-ounu

HOIA TERVIST: Enne söömist peske ja koorige puu- ning köögivilju

- Ärge kasutage apelsinide ja sidrunite koort sukaadi või küpsetiste valmistamisel, kuna sinna koguneb suurem osa pestitsiidide jääkidest.

- Pange viinamarjad enne söömist pooleks tunniks sooja vette, et nende pinnale kleepunud jääkained lahti liguneksid ja seejärel peske marjad voolava vee all puhtaks.

- Sidrunivett tehes või sidrunit teele lisades koorige see enne ära.

- Peske ja koorige välismaiseid puuvilju, lõigake kindlasti ära õunavarre ühenduskoht, sest just sinna koguneb kõige rohkem mürgiseid aineid.

- Kirjanduse andmetel võib ainuüksi pesemine vähendada lehtköögivilja nitraatidesisaldust 10–15%.

- Aurutamise asemel keetke kartuleid rohkes vees (eriti värskeid kartuleid), et nitraadid läheksid vette. Roheliseks muutunud ja solaniini sisaldavaid kartuleid ärge mingil juhul sööge!

- Tomatitel eemaldage varre liitumiskoha juures olev kõvem südamik, mis sisaldab solaniini.

Allikas: maaülikooli eksperdid

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tervist! Sooviks teada mis maa puu- ja juurvilju ning marju te tarbite enim? Millise maa omad on naturaalsemalt kasvatatud ja millise mitte? :)

Parimad on ikka oma aias kasvatatud. Käsitöö.. Poest ostes ei tea sa iial mida ostad. Meie aia parim on kuldranett, õun siis.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Tavaliselt pesen õuntelt selle rasvase säilitusaine kihi fairyga maha :)

Soojalt soovitatakse õunad-pirnid ära koorida enne söömist, igasugused pestidsiidid-herbitsiidid imbuvad koore sisse ja pesemine neid ei eemalda. Peal see rasvane kiht on vaha, mis aitab niiskust säilitada õunas.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Kommenteerimiseks logi sisse või loo konto

You need to be a member in order to leave a comment

Loo konto

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Logi sisse

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×