Jump to content

elfriide

Kasutajad
  • Sisu loend

    142
  • Liitus

  • Viimati külastanud

  • Päevavõidud

    4

Postitused posted by elfriide


  1. ma teen sellist munarooga tihti, kusjuures hiljuti selgus, et tegemist on maroko klassikalise toiduga

    pannile purustatud konservtomat (tegelikult on see enda tehtud, suvisel tomatiuputuse ajal tükeldatud ja veidi soolaga läbikuumutatud tomat on ca 100-200g portsjonitena sügavkülma pandud)

    kui see tomatisegu juba peaagu kuum, siis löön sinna sisse munad+ sool-pipar jmt (kui segu on paksem, siis tõmban enne muna pannile löömist labidaga muna kohalt veidi tomatit eemale, munad jäävad siis nagu tomati"pessa"

    tuli väiksemaks ja kaas peale, lasta küpseda endale sobivasse astmesse

    võib veel esmalt veidi sibulat praadida, siis tomat, siis munad.

    soovi korral võib veel juustu ka pärast peale panna.


  2. No kui su enda moraalne kompass on kinni kiilunud ja teiste arvamusi vajad, siis tee treeneri kohta tarbijakaitsele avaldus. Las mõtleb teinekord enne, kui 10 kiloseid hantleid hakkab kliendile andma. Valuvaigistid las maksab kah kinni. Võibolla saad ta üldse ala vahetama.

    kui aus olla, siis suur osa tuleks küll panna ala vahetama. ainult et keegi ei taga, et nad mõnel teisel alal targemad oleksid.


  3. ei maksa küll eeldada, et treener oleks öelnud, kui tehnika halb või koormus liiga suur või harjutus algajale liiga raske. tegelikult on uskumatu, kuidas treenerid ei jaga vahel ööd ega mütsi! rääkige mõne korraliku füsioga, kes neid treenerite peessekeeratud keresid remontima peavad, mis saadud idiootlikest fancydest harjutustest ja/või inimkeha mittetundmisest. paneme aga tüübid kangiga bosu pallile kükke tegema ja jube lahe on. vahel ei oska muud teha kui kahe käega peast kinni hoida.

    kas ma pean ütlema, et see ei käi kõigi treenerite kohta või on see niigi arusaadav?


  4. 1. Me ei pruugi arugi saada, mis "kõrvalekalle" "normist" meil on. Suur osa häirete all kannatajaid eitavad seda. Aga olgu, teil on lihtsalt teatud toiduainete talumatus... enne, kui jätkame, võiks ka selles osas internetist otsida mõned tekstid, kus seda TUNNET seostatakse psüühikahäirega.

    V. võib-olla on asi palju lihtsam? võib-olla ongi toidust kõik need nähud? ärgem unustagem, et gluteeni välistamisega saadakse väikelaste autismiravis paljudel juhtudel hämmastavaid tulemusi. ilmselt ei ole mõneaastased veel mingeid häireid endale külge mõelnud.

    ärgem unustagem, et gluteenivaba toitumisega naistel on märkimisväärselt vähem ja väiksemas ulatuses rasedustoksokoosi.

    2. Kandida-hirm ....been there ..

    V. mis mõttes hirm? kas keegi kardab? see on lihtsalt 1 võimalus, mida võiks kaaluda. isiklikud kogemused puuduvad, ei oska sellest vaatevinklist rääkida.

    2. Hapukapsa mitte söömiseks saab olla vaid 1 põhjus: sul ei ole seda kuskilt võtta :) Muu on kõik endale selgeks tegemise küsimus "ma vajan seda" :)

    V: hapukapsa söömiseks saab olla justtäpselt nii palju põhjusi, kui neid kellelgi on. muu on kõik endale selgeks tegemise küsimus: "igal inimesel on õigus pidada enda põhjusi enda jaoks oluliseks ilma, et keegi tuleks talle ette kirjutama, millised põhjused tohivad olulised olla või kuidas ta elama peab". loomulikult võibki nõngelt raiuda, et "kui mina saan, siis peavad teised ka saama".. ainult et see ei vii mitte kusagile.

    ja eks ta ole muidugi arusaamise küsimus ka - mina ntx sain küll aru, mida see inimene tolles teemas silmas pidas. ja on selge, et kui see on tema jaoks oluline, siis see ON tema jaoks oluline.


  5. rambo

    aga kui sa tead, et sul on a) low carb raske taluda ja B) teravili ja piimatooted tekitavad vaevusi (miks see ei saa normaalne olla, vägagi saab!), siis miks sa ntx ei proovi süsivesikuid muudest asjadest saada? näiteks kartul, riis, puuviljad (kuigi fruktoos käitub organismis teisiti kui glükoos) rosinad ntx on hea glükoosiallikas. ka tatar, kuigi tatar ei anna sellist laksu. s.t. kui sa hoiad oma keha süsivesikunäljas, siis on muidugi raske ja siis kukud nagunii sinna teravilja ja suhkru auku üsna pea. söö nende asemel midagi muud, vaata, mis siis juhtub. äkki saad sest nõiaringist välja?

    teine asi - kas kõik piimatooted mõjuvad ühtmoodi? mul võttis mitu aastat aru saamaks, milles probleem (kuigi ega ka see puhas vadak v kitsetoorjuust ka tegelikult mulle mitte midagi juurde ei anna, paljas täitemass siiski selles osas). uuringutega on leitud 2 olulist asja:

    1. pastöriseeritud piimatooted tekitavad oluliselt rohkem probleeme kui toortooted, sest hävitatud on laktoosi seedimiseks vajalikud ensüümid.

    2. a2 tüüpi lehmade piimast ei teki selliseid probleeme nagu a1 tüüpi piimast. (beetakaseiini molekul on erinev) - ja muuseas, a1 piim põhjustab lisaks paljudele autoimmuunhäiretele ka neuroloogilisi probleeme. eestis on (vähemalt valdavas osas) a1 tüüpi lehmad. lamba - ja kitsepiim on a2 tüüpi.


  6. rambo

    selle põhjal, mida sa kirjeldad, tundub, et need toidud võivadki sinu jaoks toksilised olla - keha ei tule nendega toime (mde, mitte ükski imetaja looduses ei joo iseseisvalt võõrliigi piima ja kui joob, saab tõsised terviseprobleemid). lihtsalt kui oled keha sest jamast korda saanud, siis tekibki uuestitarvitamisel äge reaktsioon ja keha annab märku, mida ta ei taha. kuna inimorganismi üks peamisi omadusi on kohaneda, siis kui sa pidevalt seda tarvitab, siis ongi sul 2 varianti - kas kohe otsad anda või kuidagiviisi kohaneda (ja terviseprobleemid ilmnevad oluliselt hiljem, siis, kui kehal enam ressurssi ei ole).

    imelik on muidugi see, et sul neist loobumisel depressioon tekib....

    samas teades, et ntx kandidoosi puhul kandida toitub justnimelt suhkrust, teraviljast jmt. kui sa nende söömise lõpetad, siis võõrutusnähud ja hilisem mürgistusetunne on suuremaltjaolt kandida hukkumisega kaasnevatest ja selle tagajärjel tekkivatest produktidest tekkiv toksikatsioon. ravi pidi olema üsna kompleksne ja pikaajaline, kui uurimusi ja inimeste kogemusi uskuda.

    mde, suhkur tõstab mul ka nii pulssi kui ka vererõhku (mitte küll drastiliselt) ja juustu üks kõrvaltoimeid mul samasugune.

    üks küsimus: kas õlle toime on suvel ja talvel ühesugune?

    ahjaa, ääremärkus hr psühhiaatrile: toorest hapukapsast söön ma praktiliselt iga päev :D. kusjuures ma ei saa jätta märkimata, et see blond selles teemas (ma tema juuksevärvi kahjuks küll ei tea) viitas küll konkreetsele põhjusele, miks tema isiklikult ei saa hapukapsast süüa.


  7. no ma ise veresuhkrut ja temperatuuritalumatust ja sooritusvõime drastilist langust ja liigeseprobleeme psühholoogiliseks ei pea siiski.

    kui probleemid kadusid teraviljast ja piimatoodetest loobumisel ja osad neist tulid piimatoodetega tagasi, siis on ikka füsioloogiline v biokeemiline. kusjuures siis ma ei saanud tükk aega aru, milles asi ja arvasin, et see on äkki laktoos. üldjuhul piimatooteid ei tarvitanud, vast 2-3 korda aastas. siis ükskord sõin laktoosivaba juustu, olles täiesti kindel, et see on ok. ei olnud. alles paar päeva hiljem kargas pähe, et äkki on hoopis kaseiin. proovisin siis paari aasta jooksul erinevaid variante ja oligi mõju erinev. s.t. katse-eksituse meetodil leidsin, mitte nii, et enne arvasin ja siis tulid jamad.

    muuseas, kui glükomeetrit ostsin, siis rääkisin maaletoojaga natuke juttu ja ta ütles, et paljudel inimestel mõjuvadki piima- ja teraviljatooted veresuhkrule halvasti ja annavad üldse tugeva autoimmuunreaktsiooni. mul samamood - suhkur ei tõsta järgmise hommiku veresuhkrut üle normi, kuid leib ja kodujuust tõstavad.

    ma ei ütle, et see kõigil nii oleks, aga hea on teada ikkagi, eriti, kui valdav osa jaurab endiselt "võib küll kõike süüa, kalor on kalor ja muu on jama".

    ja kui need seosed oleks liiga lihtsalt kätte tulnud, siis ma ei oleks küll aastaid kannatanud :D


  8. psühholoogilise külje kohta olen samuti lugenud ja ma ju kirjutasin, et mul oli sõltuvus (ei ole siiani sellest vaba, sest kui lasen asjadel omasoodu valesti minna, siis jõuan väga kiiresti sinna, kuhu ma ei taha).

    samas on sõltuvus siiski biokeemiline ja ainult psühholoogiaga seda põhjendada ei saa. kui seda teada, siis saab neid enda sõltuvusi toiduvalikuga edukalt suunata ja kontrolli all hoida, vastasel korral läheb väga raskeks. suhkrusõltuvus on väga raske sõltuvus, meditsiinikirjanduses võrreldakse seda oopiumisõltuvusega ja oskamatu võõrutuse puhul võib ka krambid saada. see ON keeruline ja mitmetahuline teema, kuid õnneks saab seda siiski sedasama biokeemiat arvestades mõjutada.

    muide, ka tahtejõud ei ole lihtsalt psühholoogiline, vaid neurokeemiline nähtus, mida saab seda teades ka tõepoolest kasvatada (vanasõna on siinkohal täiesti õige). valesti ennast sundides aga jõuab üsna ruttu krahhini :).


  9. teemaalgataja, ma ei ole mingi spets ega proff ning oskan vaid enda aastatepikkusi kogemusi jagada, mis saadud suhteliselt suure koguse materjali läbitöötamise tulemusena aastate jooksul.

    minu lugu oli lühidalt umbes selline: olin tavapärane suhkru- e süsivesikusõltlane. see väljendus selles, et kui kiiret süsivesikut ei saanud, siis oli "kumm tühi" ja tuju kippus ka nadiks ja tigedaks.

    kogu toitumise temaatikaga hakkasin tegelema mitte ülekaalulisuse (seda olen ma ka, aga see mind ei häirinud), vaid terviseprobleemide tõttu. just erinevate terviseprobleemide tõttu loobusin mitu aastat tagasi teraviljast ja piimatoodetest ning paljud terviseprobleemid lahenesid imeväel. meeldiva kaasnähuna avastasin, et ka tühja kummi tunne, nõrkus ja tujukõikumine kadusid :).

    põhimõtteliselt tähendas see minu jaoks kokkuvõtlikult seda, et kui ma alustasin päeva süsivesikutega, siis töötaski keha süsivesikupõletuse rezhiimil ning niipea, kui veresuhkru tase langes, langes drastiliselt ka energiatase. kui ma aga alustasin päeva valgu- ja rasvapõhise toiduga ja suutsin päeva jooksul enda jaoks normaalset rezhiimi pidada (mis tähendas mitte ainult kiire süsivesiku jälgimist, vaid ka iga söögikorraga valgu söömist), selliseid ärakukkumisi ja suuri energiakõikumisi ette ei tulnud. ja see on tänaseni nii, kuigi ma olen seda juba mitu aastat harrastanud.

    s.t. mul oli vaja asendada hommikune puder/võileib hoopis paari prae- või keedumunaga, mille juurde söön erinevaid puu- ja köögivilju (ntx 2-3 muna + paar tomatit, veidi salatit, kurki, kiivit, granaatõuna, sõstraid, sibulat jne). niipea, kui ma söön hommikul putru v võileiba, on päev sisuliselt metsas ja ma "näljendan" ja "kõigun" päev otsa.

    tavaliselt söön 2 lõunat, mitte väga suured - ntx 1. mingi liha + köögivilja v puuvilja või 2. 200 g ricottat* v kitsejuustu* + puu- või köögivilja. vahel panen natuke moosi, aga siis peab vaatama, et liiale ei lähe, muidu on mõne aja pärast jälle "kumm tühi". õhtul siis jälle kas mingit liha v kala v muna + tatar v kartul + köögivili. hilisõhtul tavaliselt paar tatraleiba + võid + kitsejuustu + kurk v tomat vmt.

    s.t. võid katsetada, minul töötas selline variant (jah, kirjanduse põhjal, ise poleks ma selle peale tulnud). sul ei pruugi töötada, kuid sa ei saa teada, kui ei katseta. arvestada tuleb ka sellega, et üleminek ja keha ümberhäälestumine võtab ca 2 ndl aega, sel perioodil võivad suhkru ärajäämanähud kohati päris karmid olla.

    /*nagu näha, olen ma piimatoodetest osa oma menüüsse tagasi toonud - kuid mulle on sobilikud ainult paar kindlat ricottasorti ning ka piiratud koguses kitsejuust sobib. niipea, kui ma söön aga juustu, kodujuustu, jogurtit - s.t. midagi, mis sisaldab kaseiini, on mu enesetunne kehv ja väsimus paar päeva garanteeritud. lisaks muud jamad, millel ma siin ei peatu. ka tekib mulle sama kaloraazhi juures kaseiinitooteid süües alati kõhupekki juurde (mis on arvestades kaseiinimolekuli toimet pankreasele tegelikult üliloogiline. ka ntx tõstab mul kodujuustu söömine veresuhkru järgmiseks hommikuks sinna, kus see olema ei peaks.

    tegelikult ei sobi paljudele inimestele teravilja- ja piimatooted, kuid nad on kas nii noored või nende tervis on nii korras, et keha tuleb sellega toime. kui aga lisandub vanust või tervis muidu hapravõitu, on kogemus näidanud, et nende ärajätmine võib mõne inimese puhul isegi suisa imesid korda saata /

    muidugi võib nüüd hakata rääkima, et oh-jah, ei ole vaja midagi ära jätta ja see kõik on müüt ja kalor on kalor jne :). ei ole, lihtsalt inimesed on erinevad ja minu puhul töötas see ntx väga märgatavalt.

    • Upvote 1

  10. s.t. loomulikult ei ole 100% puhtaid tüüpe + alati on lisaks mingid individuaalsed erisused.

    aga põhimõte umbes sarnane sellega, et kõva tööga on võimalik saada ilus puhas muru nii männimetsa kui ka heinamaale. kuid hooletusse jättes saab mõne aastaga ühest suhteliselt sammaldunud ala, teisest puisniit või võsa, sõltub asjaoludest,


  11. mkmm.

    geneetikud väidavad, et eksisteerib geneetiline kehatüüp (kasutati küll väljendit "konstitutsioon"), kuid seda on võimalik süstemaatilise teadliku ja suhteliselt suure tööga muuta. s.t. meile on kõigil teatud kehatüüp/konstitutsioon, mis on meile nö loomulikult omane ja mis meil on ilma erilise pingutuseta. pingutusega on seda võimalik muuta (kuid kui pingutus ära jätta, siis kaldub ta tagasi algse poole).

    mina oma pisukese kogemusega (nii isikliku kui ka empiirilise vaatluse teel saadu abil) olen sellega nõus. kui ma endaga tööd ei tee, siis ma kaldun küll teatud suunda... ja samas mõni mu kaaslane, korrates sisuliselt sama mustrit nagu mina (s.t. ilma pingutuseta), kaldub teise suunda.

    erinevust on selgelt märgata ka väikelapsi vaadates.

    aga see on minu arvamus, teiste oma ei pruugi sellega sugugi kokku langeda :)


  12. kõnnimustrit ja lihasdüsbalanssi saab muuta erinevate füsioteraapiliste manipulatsioonidega + loomulikult vastav võimlemine - nimetatagu seda kuidas tahes, kuid tuleb teha õigeid harjutusi, et nõrgad lihased saaksid tugevamaks ja ülekoormuses lihased normaalseks. see nõuab aega ja tööd, kuid vähemalt minu kogemuse järgi on edukas. mul on olnud 2 diski prolapsi, mis on põhjustatud istuvast eluviisist tekkinud väga suurest düsbalansist, millele lisandus ka veel suur ülekoormus. nüüdseks on mõne aasta pikkuse pideva tööga (koostöös füsioterapeutide ja taastusvõimlemisega) muutused väga positiivsed.

    1 teemakohane artikkel ka:

    http://www.fysioviis.com/apps/blog/show/41597632-kiireim-tee-seljavaluni#.UwJMKTOsGzY.facebook

    • Upvote 3

  13. ma ei ole küll spets, aga selline valgukogus päevas kindlasti tervisele hea ei ole. ma saan aru, et tahate lihased mäeks ajada, kuid samas on see väga suur koormus maksale ja neerudele, ainevahetusest rääkimata.

    põhimõtteliselt võiks toitumisnõu saada TÜ kliinikumi toitumis- ja füsioteraapia instituudist, prof Mihkel Zilmer, dr Eve Unt - nad nõustavad päris paljusid sportlasi ja sugugi mitte kalli raha eest.

×