Jump to content
Arnold

Minu filosoofia...

Recommended Posts

Tagasi artikli juurde

Viimases artikkel ? kavas esitan seisukoha, et kui tõusevad baasnäitajad (jõutõmme, surumine lamades, seistes ja kükk jt.), siis kasvavad ka teiste, isoleeritumate harjutuste jõunäitajad. See ei ole minu väljamõeldis, vaid sellest on palju varemgi kirjutatud. Renku esitas omadest kogemustest seisukoha, et ei muutu suurt midagi...eks muidugi, kõik on individuaalne ja ma ei üritagi väita, et kas Renku arvamus on õige või vale. Küll olen ise endiselt veendumusel, et baasnäitajad ja nende kasv hõlbustavad vägagi ka teistes harjutustes edasiminekut. Loomulikult põhjendan ka

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen Janariga nõus, kuid minu nägemus mehhanismist, mis lubab tugevate baasnäitajatega treenijal väiksemaid lihasgruppe kiiremini kasvatada, on hoopis isevärki. Nimelt usun, et neil, kes teevad suuremate raskustega kükki-surumist-tõmmet, on närvisüsteem (sh. vaimne valmisolek) karmi pingutusega paremini kohandunud. See võimaldab väiksemate lihasrühmade treenimisel valutumalt progresseeruda - paremini valu taluda.

Toonitan veel, et see on mu puhtisiklik arvamus.

Muudetud kasutaja 47 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Oletame et noormees nimega Ants läheb jõusaali ja pärast mõningast treeningut on jõunäitajad:

1. rinnaltsurumine 100kg

2. triitsepsile ploki alla surumine 10 plokki

3. kükk 120kg

4. reie ettesirutused plokil 20 plokki

Kui nüüd jätta baasharjutused ära ja teha ainult plokki siis surumise ja küki näitajad kindlasti langevad.

Kui jätta ära ploki harjutused siis võivad vabalt ploki harjutuste näitajad tõusta jätkates surumist ja kükki.

LIHTNE!

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma jagan ka Janari mõtteid, ilma väga heade baasnäitajate ei ole ka isoleeritud harjutustes suurt edasiminekut. Küll aga olen tähele pannud, et rida kodanike teeb näiteks säärte sirutusi ette palju suurema raskusega kui mina ja samas ei suuda need mehed üldse kükkida..... (muidugi sooritamise tehnika on ka tõenäoliselt erinev, sealt ka kindlasti mingi osa raskuse vahest).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Mina olen ka see mees, kes blokil tehes peab lisaks olemasolevatele lisama ka 20 kilose ketta, samas kükk just eriliselt tugev pole. Aga jõutõmme on mul ütleks et lausa suurepärane.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides
Mina olen ka see mees, kes blokil tehes peab lisaks olemasolevatele lisama ka 20 kilose ketta, samas kükk just eriliselt tugev pole. Aga jõutõmme on mul ütleks et lausa suurepärane.

Millist tulemust võib nimetada suurepäraseks kui tohib küsida?.... :)

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Olen samuti artikli autoriga päri. Kuid kõik sõltub eesmärgist. Kui minu eesmärk oleks näiteks 2 cm õlavarrele lisa saada, kas siis peaksin tegema hakkama kükke?

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

HOIATUS! Järgnevat teksti ei pea lugema ning ma ei garanteeri, et kõik selles on 100% tõde. Tegu on minu enda vaadete ning nägemustega, luban kõigil vastu vaielda ning vigu parandada!

Mina ei leia, et baasharjutused suurendavad teiste harjutuste jõudu, aga ma ei vaidle ka vastu. Pigem ma võtaksin seda nii: mõlemad täiendavad üksteist. Mitte ainult baasharjutuste võimekuse suurenemine ei suurenda teiste harjutuste võimekust, vaid ka vastupidi. Samamoodi sa võid teha meeletult teisi harjutusi, aga baasi üldse mitte teha. Ja kui sa teiste harjutuste maksimumid ja vastupidavused oled kõik suureks arendanud, siis on sul ka baasharjutuste näitajad suuremad, kui algselt ning need kasvavad päris mühinal edasi, kuna tuleb jõudu metsikult ka teiste harjutustega. Mina näiteks, ükskõik millist uut harjutust ka ei hakka tegema, kohe hakkab meeletu kasv pihta. Kuni mingi maani muidugi. Ehk siis mu jõud ja vastupidavus on küll võibolla suured, aga lihtsalt vaja kohaneda nende harjutustega. Mitte ma ei saa siis järsku teiste harjutustega jõudu juurde, vaid ma kohanen nendega. Samamoodi võib ka ilma baasharjutusi tegemata, aga eraldi selga, jalgu, käsi, rinda, kõhtu jne treenides "kohaneda baasharjutustega". Muidugi siin tuleb ka tehnika mängu, millega ei saa lihtsalt kohaneda, vaid mida peab harjutama, aga tehnika osa pole enam jõuareng, vaid oskuste ja kogemuste areng.

On loomulik, et jõudu või vastupidavust treenides see ka areneb, aga ma ei tea, kas nädalas rohkem trenni tegeva inimese areng on just sama, mis vähem trenni tegeva inimese oma EELDUSEL, et kumbki nendest inimestest ei pinguta üle st ei jäta lihastele taastumiseks aega. Ma arvan, et see mees, kes teeb nädalas 30-seid seeriaid ei saa nii suurt maksimumjõudu, küll aga tuleb temast vastupidavam mees, kui teisest, kes teeb 8-12 korduseid seeriaid.

HOIATUS! Järgnevat teksti ei pea lugema ning ma ei garanteeri, et kõik selles on 100% tõde. Tegu on minu enda vaadete ning nägemustega, luban kõigil vastu vaielda ning vigu parandada!

EELNEVALE POSTITAJALE (MEI): Niikuinii keegi mind ei usu, aga alguses ma paar nädalat ainult kätekõverdusi ja kõhulihaseid ning seejärel tegin 2-4-6 (täpselt ei mäleta) nädalat lisaks veel ka 5kg hantlitega. Sellise pealtnäha väikese koormusega kasvas mu käsi ei rohkem ega vähem, kui nii palju, et keegi niikuinii ei usu nii, et vahet pole. Lihtsalt ma tahtsin öelda seda eelmisele kommenteerijale, et alati ei pea tegema meeletult erinevat tüüpi harjutusi, et saada kätele mõni sent juurde. Mina tegin alguses hantlitega rinnalt surumist, külgedele lendu (nii püsti kui lamades), triitsepsi kõverdusi, curle (ehk siis klassikalisi biitsepsi tõsteid) nii püsti kui lamades ning hantlitega ülepea tõsteid. No see on siis tähendab käte osa, mis ma tegin. Muud ma treenisin puhtalt keharaskusega. Kiskus lihtsalt veidi üksluiseks, aga 5kg hantlitega sai väga edukalt mõõtu kätele juurde ning kõigest kolme kuuga. Peale seda muidugi pidurdus, tuli poole aastaga veel 1,5-2cm juurde (midagi nende kahe numbri vahele) ning selle kogu aja jooksul ei võtnud ma grammigi juurde. Tegelikult 2kg võtsin alla, aga eks seda vist pigem vedeliku arvelt. Kõhu tõmbas muidugi normaalsemaks tunduvalt, väga kähku, paari kuuga? Aga kaalu otseselt väga ei kaotanud.

See erinevate vahenditega trenni tegemine on pigem selleks, et saaks erinevaid kehaosi treenida, aga sul pole vaja teha käte treenimiseks ei tea mida. Hantlitega annab nii palju varieeruda. Lihtsalt selliseid üldharjutusi on võibolla parem teha selletõttu, et muidu kiputaksegi ainult nende hantlitega biitsepsit vehkima ja siis tekib ebaühtlus. Pluss see on endale lihtsalt vaheldus, meelele ja ka kehale väike puhkus, kuna käed saavad väiksemad koormust, kui hantlitega tehes (pidasin silmas küki puhul) pluss erinevat harjutused treenivad keha reljeefe erinevalt (ehk siis leian, et ka biitsepsi kõverdusi ideaalis tuleks teha lihtsalt erinevat moodi hantelid hoides, kuna arenevad lihased erinevat moodi siis, hantlite otsad vastu keha ehk klassikaline arendab pigem muna, samas kui hoida neid "pikuti" vms, siis on näha, et lihas areneb pikemaks).

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ma lisan omaltpoolt ühe olulise fakti arengu toimumise kohta. Mida madalam on harjutaja tase, seda vähem ta peab mõtlema, milliseid harjutusi ja mis metoodikaga treenida, et tulemus paraneks, antud artikli puhul on minuarvates peetud silmas eelkõige ka juba kogenuma treenija poole suunatud jutuga.

Mäletan ju hästi kui treeninguid alustasin ,kuidas iga nädal tulemused paranesid, sõltumata sellest ,mida seal saalis tegin.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Täpselt nii on nagu Ott ütles. On mõttetu käsitleda antud temaatikat lühiaegsest perspektiivist lähtudes, samuti on täiesti kohatu tuua võrdlusi treeningutega alustajate seast. Kui te olete algaja, siis te võite teha ükskõik mida ja juba tuleb, ikka arenete. Kui te olete mõnda aega/pikka aega olnud täiesti inaktiivne inimene ja hakkate nüüd ühtäkki 3 - 4 korda nädalas tegema metsajooksu, teete mõned võimlemisliigutused peale, siis sisuliselt paraneb mingil määral ka lamades surumine (kui seda mõõdetaks ja võrreldaks).

"Mäletan ju hästi kui treeninguid alustasin ,kuidas iga nädal tulemused paranesid, sõltumata sellest ,mida seal saalis tegin."...täpselt nii on.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Ütleme kokkuvõtlikult nii, et kui te olete huvitatud oma arengupotentsiaali maksimaalsest ära kasutamisest, ükskõik, mille kasvatamine jõusaalis teie eesmärgiks ka on, siis ilma baasharjutusteta, nende hea tasemeta ei saa te oma sajaprotsendilise arengupotentsiaali LÄHEDALEGI.

Pluss...lihase kasvatamine jõusaalis on vaid killuke suurest pildist. Baasharjutuste liigutuste/harjutuste funktsionaalsuse kasutegurit teiste alade treeningus on võimatu ülehinnata. Võite teha eraldi säärte sirutamisi, säärte painutamisi tagaküljele, reite lähendamisi ja eemaldamisi, päkale tõususid...need eraldi tehes ei pane teid pikas perspektiivis rohkem kükkima mehest, kes on teinud ainult kükki. See jutt läheb muidugi juba peateemast veidi kõrvale.

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Eks see oleneb veidi indiviidist ka. Ei ütleks, et ilma baasharjutusteta pole võimalik iga eesmärgiga enda potentsiaali 100% ära kasutada. Muidugi kui me räägime siin nüüd jõunäitajate puhtast suurendamisest, siis on baasharjutused muidugi väga olulised, aga kui me räägime siin keha ehitamisest suurustesse, siis mina pole väga leidnud, et siin pooleteist aastat rinnaltsurumist kangiga oleks mulle väga rohkem mõju avaldanud, kui varasem rinnalt surumine hantlitega (hiljem lisaharjutus). Pigem mulle istus hantlitega kuidagi rohkem, aga väikene jõusaal, hantlid said otsa :)

See, kas nüüd kükib keegi kükkijast rohkem ei ole just eriti tähtis. Paljud jõusaalist siis reaalselt lavale võistlema lähevad? Enamustel pole seda plaaniski. Ainult kükkida oleks ka muidugi jaburdus :P Kombineerimine on siiski väga tähtis, eks ta nii ole ja kindlasti on parem teha, kui jätta tegemata. Öeldakse, et topelt ei kärise ;)

Eks kõige raskem ole jah muidugi see, kui oled juba suurema staatusega sportlane, mida mina loomulikult pole, aga eks see ole vist juba suhteliselt individuaalne, kuidas siis keegi millegiga paremini edasi areneb. Ja päris ideaalset treeningkava koostada on ju niikuinii võimatu, sest harjutusigi mõeldakse välja uusi ja uusi ning kindla tagamõttega (kui nad neid just võidu ei patenteeri? :D).

Muudetud kasutaja pkwild618 poolt

Jaga seda postitust


Viita postitusele
Jaga teistes saitides

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now

  • Viimati Sirvimas   0 liiget

    Ühtegi registreeritud kasutajat ei vaata seda lehte.

×